Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Frodo szedł oddychając głęboko, a dokoła żywe liście i kwiaty poruszały się pod tchnieniem tego samego wiatru, który jemu chłodził twarz; czuł, ze jest w kraju, gdzie czas nie istnieje, gdzie nic nie przemija, nic się nie zmienia, nic nie ginie w niepamięci. Wygnaniec z Shire`u odejdzie stąd i znowu znajdzie sie na zwykłym świecie, a jednak zawsze odtąd będzie stąpał po tej trawie, wśród kwiatów elanoru i nifredilu, w pięknej krainie Lothlorien." , Władca Pierścieni

Temat: Krolestwa Krasnoludów w Śródziemiu (Strona 3 z 4)

Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4  Następna
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Silmarillion Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Aragorn7
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 597

Wysłany: 10-08-2015 10:19    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Szperając po sieci natrafiłem na mapkę z migracjami krasnoludów.
Dopiero się próbuję w nią wgryźć, ale już na teraz dużo łatwiej jest mi wyobrazić sobie te wszystkie lokacje i władztwa krasnoludów ( zastanawiałem się gdzie bardziej pasuje : tu czy do "Królestw Ardy" - http://forum.tolkien.com.pl/viewtopic.php?t=2821&postdays=0&pos torder=asc&&start=24 , ale wkleję tutaj.

Ten obrazek znajduje się na serwerze forum i został załadowany przez jego użytkowników.
Zaloguj się żeby go obejrzeć.

Powrót do góry

M.L.
Uprzedzony, ujadający krzykacz / Administrator

Wpisy: 5709

Wysłany: 10-08-2015 11:24    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Ta mapa jest dziwna i zawiera ewidentne błędy, a w każdym razie kwestie wątpliwe. Skąd na przykład migracja z północnej części Ered Luin do południowej. Jak rozumiem w II Erze. Przecież w PeMe wyraźnie jest napisane, że siedziby krasnoludów w II Erze trwały w północnej części Ered Luin, na północ od Little Lhun.
Żelazne Wzgórza były zasiedlone przez Krasnoludów przynajmniej od II Ery, a może nawet wcześniej. Chciałbym więc wiedzieć skąd autor wziął takie informacje.

For the home of the holy
For the faith, for the way of the sword
Powrót do góry

Aragorn7
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 597

Wysłany: 10-08-2015 12:36    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

M.L. napisał(a) (zobacz wpis):
Ta mapa jest dziwna i zawiera ewidentne błędy, a w każdym razie kwestie wątpliwe. Skąd na przykład migracja z północnej części Ered Luin do południowej. Jak rozumiem w II Erze. Przecież w PeMe wyraźnie jest napisane, że siedziby krasnoludów w II Erze trwały w północnej części Ered Luin, na północ od Little Lhun.
Żelazne Wzgórza były zasiedlone przez Krasnoludów przynajmniej od II Ery, a może nawet wcześniej. Chciałbym więc wiedzieć skąd autor wziął takie informacje.

Nie mam na tyle wiedzy by potwierdzać czy podważać, a znalazłem jedynie grafikę, ale po Twoim wpisie dotarłem do pierwotnego autora i strony - http://design.alexbhill.org/post/38380259260/dwarf-migrations-of-the-fo ur-ages-middle-earth-
Rozumiem, ze chodzi o migrację nr 2 a konkretnie jedną z dwójek - tą na południe Blue Mountains?
Autor powołuje się na tolkiengateway.net, gdzie z kolei ja znalazłem:

Cytat:
After the War of Wrath, much of the Ered Luin fell into the sea, and stunted the mountains (such as Dolmed, and Rerir. The Dwarf cities of Nogrod and Belegost, home to the Firebeards and Broadbeams were also ruined. Most of the two Houses left the Ered Luin for Khazad-dûm home of the Longbeards, bringing much lore and craft and swelling its numbers. Others stayed to build or rebuild their homes, and start over again.

For hundreds of years the remnants of the Firebeards and Broadbeams toiled in the Ered Luin. Possibly rebuilding Belegost at least somewhat, and apparently abandoned Nogrod. The remnants of the two Houses seemed to having largely moved to the Southern range by the mid-Third Age. They likely trafficked and traded with the Elves of Lindon, the Men of Eriador and of course with Durin's folk.
, czyli wynika z tego, że chodzi o późniejszy okres - na początku 2 Ery przenosiny części do Khazad-dum a pozostali odbudowują to co się da, a dopiero w 3 erze migrują bardziej na południe.
Powrót do góry

M.L.

Wysłany: 10-08-2015 15:41    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Tolkien Gateway jest świetną stroną, ale nie nieomylną. Ponadto to nawet nie o nią chodzi, tylko uproszczenia zrobione przez autora tej mapy na podstawie tej strony. Te uroszczenia wprowadzają zwyczajnie w błąd.
Czasami półprawdy są gorsze od kłamstw/błędów. Bo te ostatnie zazwyczaj łatwo wykryć. W każdym razie, raczej bym się na tych mapach nie opierał.

For the home of the holy
Powrót do góry

Wen
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 4

Wysłany: 08-09-2015 09:44    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

M.L. napisał(a):
Skąd na przykład migracja z północnej części Ered Luin do południowej. Jak rozumiem w II Erze. Przecież w PeMe wyraźnie jest napisane, że siedziby krasnoludów w II Erze trwały w północnej części Ered Luin, na północ od Little Lhun.

Autor tej mapy mógł znaleźć informację o krasnoludach w południowym paśmie Ered Luin na początku Dodatku A.I.iii do WP:

Cytat:
Beyond the Lune was Elvish country, green and quiet, where no Men went; but Dwarves dwelt, and still dwell, in the east side of the Blue Mountains, especially in those parts south of the Gulf of Lune, where they have mines that are still in use.

Oczywiście nie tłumaczy to w żaden sposób pomysłu z migracją. Nie kojarzę żadnej innej wzmianki o południowych siedzibach (po I Erze), więc nie wiem, czy np. nie jest to przypadkowa pomyłka, której Tolkien nigdy nie poprawił. O siedzibach na połnocy Gór Błękitnych informacji mamy zdecydowanie więcej.
Powrót do góry

M.L.

Wysłany: 08-09-2015 20:31    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Wen napisał(a) (zobacz wpis):
Autor tej mapy mógł znaleźć informację o krasnoludach w południowym paśmie Ered Luin na początku Dodatku A.I.iii do WP:

Tylko jeżeli dobrze przeczytasz Dodatki do WP, to zobaczysz, że dotyczy to III Ery. Wspiera to także PeME, nie pamiętam, jak z NO.

Cytat:
Oczywiście nie tłumaczy to w żaden sposób pomysłu z migracją. Nie kojarzę żadnej innej wzmianki o południowych siedzibach (po I Erze), więc nie wiem, czy np. nie jest to przypadkowa pomyłka, której Tolkien nigdy nie poprawił. O siedzibach na połnocy Gór Błękitnych informacji mamy zdecydowanie więcej.

Tolkien pisze o siedzibach krasnoludów w południowej części Ered Luin, ale w III Erze i to po upadku Morii. Tak wtedy krasnoludowie na nowo zaludniają albo raczej zakrasnoludzą tą częśc Ered Luin

For the home of the holy
Powrót do góry

Wen
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 4

Wysłany: 08-09-2015 22:24    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

M.L. napisał(a):
Tolkien pisze o siedzibach krasnoludów w południowej części Ered Luin, ale w III Erze i to po upadku Morii. Tak wtedy krasnoludowie na nowo zaludniają albo raczej zakrasnoludzą tą częśc Ered Luin

Gwoli ścisłości, z Dodatku A.III do WP wynika, że po upadku Morii, krasnoludy osiedliły się w północnej części Gór, poza Lune:
Cytat:
So Thráin and Thorin with what remained of their following (among whom were Balin and Glóin) returned to Dunland, and soon afterwards they removed and wandered in Eriador, until at last they made a home in exile in the east of the Ered Luin beyond the Lune.

Tak samo w "The Quest of Erebor", w UT:
Cytat:
For just I was nearing Bree I was overtaken by Thorin Oakenshield, who lived then in exile beyond the northwestern borders of the Shire.

Jak pisałem wcześniej nie kojarzę żadnej inne informacji, oprócz tej którą podałem powyżej, na temat siedzib w południowym pasmie, w tym również takiej, która sugerowałaby, że zostały one założone po upadku Morii. Zaś cały fragment, w którym znajduje się wzmianka o południowych siedzibach, sugeruje, że istniały one już co najmniej w czasach istnienia Arnoru, a w każdym razie przed osiedleniem się hobbitów w Shire. Niemniej jednak faktycznie w "Historii Galadrieli i Celeborna" oraz w "Of Dwarves and Men" mamy jedynie informacje o siedzibach w północnym pasmie w II Erze.
Powrót do góry

M.L.

Wysłany: 09-09-2015 11:48    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Wen napisał(a) (zobacz wpis):
Gwoli ścisłości, z Dodatku A.III do WP wynika, że po upadku Morii, krasnoludy osiedliły się w północnej części Gór, poza Lune:
Cytat:
So Thráin and Thorin with what remained of their following (among whom were Balin and Glóin) returned to Dunland, and soon afterwards they removed and wandered in Eriador, until at last they made a home in exile in the east of the Ered Luin beyond the Lune.

Masz oczywiście rację. Mea Culpa. Tak to jest jak polega się tylko na pamięci. Ten fragment jednoznacznie wskazuje, że chodzi tutaj o północną część Ered Lindon.

Cytat:
Tak samo w "The Quest of Erebor", w UT:
Cytat:
For just I was nearing Bree I was overtaken by Thorin Oakenshield, who lived then in exile beyond the northwestern borders of the Shire.

Tu tak jak wyżej. Masz rację. Jestem pewien, że gdzieś znalazłem informację o południowym paśmie, ale nie mogę teraz odnaleźć, wiec albo zwodzi mnie pamięć i zwyczajnie się mylę, albo nie umiem na szybko znaleźć. Dlatego w najbliższym czasie, w wolnych chwilach na spokojnie poszukam.

Cytat:
Zaś cały fragment, w którym znajduje się wzmianka o południowych siedzibach, sugeruje, że istniały one już co najmniej w czasach istnienia Arnoru, a w każdym razie przed osiedleniem się hobbitów w Shire.

A możesz wskazać mi ten fragment?
Natomiast niezależnie od tego, nie mamy niczego co wspierałoby tezę, że w II Erze istniałyby zamieszkane siedziby Krasnoludów w południowej części Ered Lindon. Co oczywiście nie stoi w sprzeczności z tym, że w III Erze takie siedziby się pojawiły. Wiemy, że Krasnoludowie byli ludem, któremu wędrówki nie były obce.

Cytat:
Niemniej jednak faktycznie w "Historii Galadrieli i Celeborna" oraz w "Of Dwarves and Men" mamy jedynie informacje o siedzibach w północnym pasmie w II Erze.

Tu strzelę sobie w stopę, ale trudno wieeeeeeeeeelgachny uśmiech. W "Historii Celeborna i Galadrieli", jest wspomniane, ze do Khazad-dum przenieśli się przede wszystkim mieszkańcy Belegostu, co może sugerować, że ci mieszkańcy Nogrodu, leżącego na południe od Belegostu, którzy przeżyli Wojnę Gniewu, jednak pozostali w jakich siedzibach w południowym paśmie. Ale to jednak, niezbezpośrednia wzmianka, która może to sugerować.

For the home of the holy
Powrót do góry

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Silmarillion Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4  Następna

Temat: Krolestwa Krasnoludów w Śródziemiu (Strona 3 z 4)

Skocz do: