Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Poza kręgami świata nie dosięgniesz tych, co Cię odrzucili." Hurin do Morgotha, Silmarillion

Temat: Hobbit a Silmarillion (Strona 1 z 3)

Idź do strony 1, 2, 3  Następna
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Hobbit czyli tam i z powrotem Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
M.L.
Uprzedzony, ujadający krzykacz / Administrator

Wpisy: 5674

Wysłany: 24-09-2008 19:39    Temat wpisu: Hobbit a Silmarillion Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Geirve napisał(a):
A swoja droga, ostatnio przeczytalam sobie 'The History of the Hobbit' (niestety bez oczekiwanych rewelacji nt krasnoludow), i zaciekawilo mnie, ze Hobbit poczatkowo mial byc osadzony znacznie mocnie w Silmarilionie, niz ostatecznie wyszedl. Przyznam sie, ze podejrzewalam (po lekturze Book of Lost Tales) Tolkiena o cos w rodzaju autoplagiatu: Elvenking z Hobbita jest ewidentnym klonem Tinwelinta/Thingola. Okazuje sie, ze on po prostu poczatkowo mial byc Thingolem! (Pozostaloscia jest ta dziwna wzmianka o konflikcie z krasnoludami o skarb.)

To rzeczywiście bardzo interesujący temat i bardzo ciekawa uwaga.Dla mnie to jest być może najważniejsza rzecz którą wnosi History of the Hobbit do Hobbitologii stosowanej. wieeeeeeeeeelgachny uśmiech

Przez cale lata mówiono nam, a my powielaliśmy twierdzenia, że Hobbit powstał niezależnie od zasadniczego nurtu legendarium, jako oboczna historia albo bez związku, albo, w najlepszym przypadku, z marginalnymi związkami z legendarium (głównie w warstwie scenograficznej. Tymczasem jak słuysznie zauważyłaś, pierwotnie Hobbit był bardzo silnie powiązany z Quenta Silmarillion , a moze nawet bardziej z KZO. Piszesz o Thingolu/Tinvelincie, ale wystarczy wspomnieć nawiązanie do Gondolinu. Orkowie opowiadający o Gondolinie sprzed ponad 6000 lat i pamiętający gondolińskie miecze, to niezbyt pasowało, ale kiedy przeniesiemy opowieść na schyłek I Ery, jak pierwotnie ją umieszczono, to nagle przestanie być problem. I Czarnoksiężnik w tych nielicznych wspomnieniach, ma więcej wspólnego z Thu, niż z Sauronem z późniejszych opowieści.
Tych przykładów jest pewnie [/i]więcej.

For the home of the holy
For the faith, for the way of the sword
Powrót do góry

Geirve
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 459

Wysłany: 25-09-2008 11:48    Temat wpisu: Re: Hobbit a Silmarillion Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

M.L. napisał(a) (zobacz wpis):

I Czarnoksiężnik w tych nielicznych wspomnieniach, ma więcej wspólnego z Thu, niż z Sauronem z późniejszych opowieści.

A owszem. Ja zreszta nie wierze, ze Thu z Ley of Leithan i Sauron (ten od Pierscieni i Upadku Numenoru) to ta sama osoba. Wiem, ze Tolkien tak twierdzi, ale ja mu nie wierze. Ni w zab. Z przymrużeniem oka

Tych przykładów jest pewnie [/i]więcej.

Oczywiscie masz racje z mieczami z Gondolinu. Dodalabym jeszcze te wzmianke o krasnoludow wspolpracujacych z goblinami - wyglada na aluzje do Nauglafring, wersja z BoLT-2 (gdyby Hobbit rozgrywal sie w I Erze, bylaby to bardzo niedawna historia). Na dobra sprawe, bardzo wiele niezrozumialych rzeczy sie wyjasnia, gdy nalozymy sobie pierwszoerowe okulary.
Powrót do góry

M.L.

Wysłany: 25-09-2008 11:58    Temat wpisu: Re: Hobbit a Silmarillion Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Geirve napisał(a) (zobacz wpis):
A owszem. Ja zreszta nie wierze, ze Thu z Ley of Leithan i Sauron (ten od Pierscieni i Upadku Numenoru) to ta sama osoba. Wiem, ze Tolkien tak twierdzi, ale ja mu nie wierze. Ni w zab. Z przymrużeniem oka

A ładnie to tak!!?? Jestem rozwalony Złośliwy uśmiech

A poważniej. Oczywiście, że postać ewoluuje tak daleko, iz trudno uznać to za jedną i tą samą postać. prawo autora, przekonywać nas o tym, i ja akurat chcę mu wierzyć. Ale to jest dopasowanie ex post.

Cytat:
Oczywiscie masz racje z mieczami z Gondolinu.

Już nawet nie wpominamy o wymienieniu z imienia Berka i Lucienki.

Cytat:
Dodalabym jeszcze te wzmianke o krasnoludow wspolpracujacych z goblinami - wyglada na aluzje do Nauglafring, wersja z BoLT-2 (gdyby Hobbit rozgrywal sie w I Erze, bylaby to bardzo niedawna historia).

Nie mam wątpliwości, ze masz rację, iż Tolkien to miał na myśli pisząc te słowa, ale faktem jest, ze i w późniejszym legendarium zamieszczał informacje o współpracy wschodnich rodów krasnoludzkich z goblinami. Oczywiście to znowu wpisanie ex post starej koncepcji w nowa formułę, ale na upartego można by dowodzić, ze to do tego pił, a nie Nauglafarenga. wieeeeeeeeeelgachny uśmiech

Cytat:
Na dobra sprawę, bardzo wiele niezrozumiałych rzeczy się wyjaśnia, gdy nałożymy sobie pierwszoerowe okulary.

Tez to zauważyłem. I powiem szczerze poczulem się trochę tak, jak gracz w karty, nie do końca rozumiejący, dlaczego oni tak dziwnie graja w brydża, i nagle ktoś na ucho mu powiedział, kochaneńki, to pokerek. wieeeeeeeeeelgachny uśmiech I nagle wszystko stało się jasne.

For the home of the holy
Powrót do góry

Geirve

Wysłany: 27-09-2008 12:49    Temat wpisu: Re: Hobbit a Silmarillion Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Nie mam wątpliwości, ze masz rację, iż Tolkien to miał na myśli pisząc te słowa, ale faktem jest, ze i w późniejszym legendarium zamieszczał informacje o współpracy wschodnich rodów krasnoludzkich z goblinami. Oczywiście to znowu wpisanie ex post starej koncepcji w nowa formułę, ale na upartego można by dowodzić, ze to do tego pił, a nie Nauglafarenga. wieeeeeeeeeelgachny uśmiech

No o wspolpracy z goblinami, to on scisle rzecz biorac nie pisal. Ze cos bylo ze wschodnimi rodami (przynajmniej niektorymi) 'nie tak', sugeruja slowa Androga (jesli uznamy go za zrodlo wiarygodne) oraz notka w HoME-12, ala jakos sobie scislej wspolpracy miedzy goblinami (ktore w ogole mialy problemy z praca zespolowa) a krasnoludami (ktorych Sauron nie mogl zniewolic i zredukowac do 'orkopodobnego' stanu, jak to robil z ludzmi) nie wyobrazam.
Powrót do góry

M.L.

Wysłany: 27-09-2008 13:53    Temat wpisu: Re: Hobbit a Silmarillion Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Geirve napisał(a) (zobacz wpis):
No o wspolpracy z goblinami, to on scisle rzecz biorac nie pisal. Ze cos bylo ze wschodnimi rodami (przynajmniej niektorymi) 'nie tak', sugeruja slowa Androga (jesli uznamy go za zrodlo wiarygodne) oraz notka w HoME-12, ala jakos sobie scislej wspolpracy miedzy goblinami (ktore w ogole mialy problemy z praca zespolowa) a krasnoludami (ktorych Sauron nie mogl zniewolic i zredukowac do 'orkopodobnego' stanu, jak to robil z ludzmi) nie wyobrazam.

Dlatego taka teza byłaby naciągana i dlatego nie mam wątpliwości, ze zdanie o którym wspomniałaś nawiązuje na pewno do kwestii Nauglaferenga. Tylko chciałem pokazać, że na upartego można by dowodzić. Ale tylko na upartego i naginając mocno fakty.

For the home of the holy
Powrót do góry

M.L.

Wysłany: 27-09-2008 20:28    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

To może by warto zrobić dla samego Hobbita spis tych wątków i sytuacji, co do których nie ma wątpliwości, albo jest silne podejrzenie, że moga miec pierwszoerową proweniencję. wieeeeeeeeeelgachny uśmiech

1. Orckirst i Glamdring jako miecze z Gondolinu.
2. Król leśnych elfów i same leśne elfy wzorowane na Tinvelincie i jego poddanych.
3. Czarnoksięznik wzorowany na Tevildo/Thu
4. Sojusz krasnoludow i goblinów.

To na razie tyle. Co mi przychodzi do głowy.

For the home of the holy
Powrót do góry

Geirve

Wysłany: 30-09-2008 08:32    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Ad. 2 Pająki w lesie i wino z Dorwinionu.
Powrót do góry

Nolimon
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 111

Wysłany: 30-09-2008 21:48    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Pierwsze co mi przyszło do głowy to nietoperze. Tzn. z Silmarillionu Thuringwethil, a z Hobbita te walczące w Bitwie Pięciu Armii. W WP się chyba [?] nie pojawiają.

Z przymrużeniem oka

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Hobbit czyli tam i z powrotem Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2, 3  Następna

Temat: Hobbit a Silmarillion (Strona 1 z 3)

Skocz do: