Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Współczuje ślimakom i wszelkim stworzeniom, które dźwigają swoje domy na własnych plecach." Frodo, Władca Pierścieni

Temat: Inspiracje Tolkiena: Orkowie=Orkus? (Strona 1 z 1)

skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Ogólna dyskusja Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
GRATIAN
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 43

Wysłany: 24-09-2008 11:18    Temat wpisu: Inspiracje Tolkiena: Orkowie=Orkus? Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Wydzielone z tematu: Mit czy historia. Nifrodel

Nie jestem sam Uśmiech W tym mi właśnie Tolkien imponuje - w rozmachu, dokładności i niedopowiedzeniach. Zastanawiam mnie jednak jaki target upatrywał sobie Tolkien - chodzi mi oczywista o czytelników, bo Hobbit - wiadomo przeznaczony raczej dla młodszych odbiorców, WP to twór raczej wielopokoleniowy, a S? Mitologia dla Anglików - ok. Ale konkretnie - kto odczuwał zapotrzebowanie na tego typu pisma?

A tak swoją drogą czy Orkowie nie zostali wymysleni przez profesora na zasadzie Tatarów; To jest Tatarzy z greckiego "Tartaru" jak chcieli sobie imaginować średniowieczni ludzie widzący w nich zagrożenie, a Orkowie profesora od rzymskiego Orkusa (Orcvs)? Obie to krainy podziemne.

Chyba machnąłem straszny Offtopic.
Powrót do góry

Geirve
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 459

Wysłany: 24-09-2008 13:22    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

GRATIAN napisał(a) (zobacz wpis):
Nie jestem sam Uśmiech W tym mi właśnie Tolkien imponuje - w rozmachu, dokładności i niedopowiedzeniach. Zastanawiam mnie jednak jaki target upatrywał sobie Tolkien - chodzi mi oczywista o czytelników, bo Hobbit - wiadomo przeznaczony raczej dla młodszych odbiorców, WP to twór raczej wielopokoleniowy, a S? Mitologia dla Anglików - ok. Ale konkretnie - kto odczuwał zapotrzebowanie na tego typu pisma?

Moim zdaniem, Tolkien piszac Simarillion nie myslal o 'targecie' (jak w przypadku Hobbita i w pewnym stopniu WP), po prostu przelewal na papier, co mu w duszy gralo. Zreszta, uwazam, ze wydawcy (z czysto komercyjnego punktu widzenia) mieli sporo racji, nie chcac samego Silmarillionu, bo bez WP to by sie nie sprzedalo.

A swoja droga, ostatnio przeczytalam sobie 'The History of the Hobbit' (niestety bez oczekiwanych rewelacji nt krasnoludow), i zaciekawilo mnie, ze Hobbit poczatkowo mial byc osadzony znacznie mocnie w Silmarilionie, niz ostatecznie wyszedl. Przyznam sie, ze podejrzewalam (po lekturze Book of Lost Tales) Tolkiena o cos w rodzaju autoplagiatu: Elvenking z Hobbita jest ewidentnym klonem Tinwelinta/Thingola. Okazuje sie, ze on po prostu poczatkowo mial byc Thingolem! (Pozostaloscia jest ta dziwna wzmianka o konflikcie z krasnoludami o skarb.)

GRATIAN napisał(a) (zobacz wpis):

A tak swoją drogą czy Orkowie nie zostali wymysleni przez profesora na zasadzie Tatarów; To jest Tatarzy z greckiego "Tartaru" jak chcieli sobie imaginować średniowieczni ludzie widzący w nich zagrożenie, a Orkowie profesora od rzymskiego Orkusa (Orcvs)? Obie to krainy podziemne.

Chyba machnąłem straszny Offtopic.

A owszem, owszem. Jakby jakis mily admin mogl to wydzielic, bo ja sie chetnie ustosunkuje. Cos, IMHO, jest na rzeczy.
Powrót do góry

GRATIAN
Mieszkaniec Shire

Wysłany: 24-09-2008 13:53    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

W średniowieczu kreslono na mapach Azji Tartarię. Tam gdzie Samarkanda.

Ale czy ta nazwa powstała na zachodzie (Europa) czy już tam na stepach nie wiem.

Czytałem Tamerlana - J. Marozziego i tam padł cytat o tartarze, i "kombinowanym" pochodzeniu tych ludów mongolsko-tureckich.

Dzis czytam sobie Parandowskiego i zaintrygowało mnie to bóstwo/kraina (to przeca na zasadzie Hades-Pluton/Hades) - Orkus.

Tolkienowi zapewne mitologia Greków i Rzymian nie była obca.
Powrót do góry

M.L.
Uprzedzony, ujadający krzykacz / Administrator

Wpisy: 5709

Wysłany: 24-09-2008 19:41    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Geirve napisał(a) (zobacz wpis):
A swoja droga, ostatnio przeczytalam sobie 'The History of the Hobbit' (niestety bez oczekiwanych rewelacji nt krasnoludow), i zaciekawilo mnie, ze Hobbit poczatkowo mial byc osadzony znacznie mocnie w Silmarilionie, niz ostatecznie wyszedl. Przyznam sie, ze podejrzewalam (po lekturze Book of Lost Tales) Tolkiena o cos w rodzaju autoplagiatu: Elvenking z Hobbita jest ewidentnym klonem Tinwelinta/Thingola. Okazuje sie, ze on po prostu poczatkowo mial byc Thingolem! (Pozostaloscia jest ta dziwna wzmianka o konflikcie z krasnoludami o skarb.)

To bardzo interesujący wątek, więc przeniosę go do osobnego tematu. Zob. http://forum.tolkien.com.pl/viewtopic.php?p=81315#81315

For the home of the holy
For the faith, for the way of the sword
Powrót do góry

Geirve
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 459

Wysłany: 24-09-2008 20:27    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Odnosnie Orkow i Tatarow, ja ciagle podejrzewam, ze Tatarzy - smiertelny wrog sredniowiecznej Europy, obcy, demonizowani najezdzcy (trawa nie porosnie, gdzie stapnie kopytem kon tatarski), byli w ogole inspiracja dla orkow Tolkiena (tych w dojrzalym legendarium WP). Jak wygladali orkowie?

'They are (or were) squat, broad, flat-nosed, sallow-skinned, with wide mouths and slant eyes: in fact degraded and repulsive versions of the (to Europeans) least lovely Mongol-types.' (Letter #210)

(Uzywali tez zakrzywionych szabli.)

I przychodzili ze wschodu:

In any case if you want to write a tale of this sort you must consult your roots, and a man of the North-west of the Old World will set his heart and the action of his tale in an imaginary world of that air, and that situation : with the Shoreless Sea of his innumerable ancestors to the West, and the endless lands (out of which enemies mostly come) to the East. (Letter #163)

Jakos mi sie to w calosc uklada...
Powrót do góry

GRATIAN
Mieszkaniec Shire

Wysłany: 24-09-2008 20:35    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

W Heroes of Might and Magic III - Orkowie/gobliny mają tatarski image, ale mongołowie to ludzie koni, fachmani w swojej robocie, świetnie robiący łukiem.

Ciężko posądzić orków o takie wyrafinowanie...
Powrót do góry

OneWhoDreamsAlone
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 9

Wysłany: 24-09-2008 23:15    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Jedyna wzmianka jaką znalazłem na temat orków to ta, że nazewnictwo pochodzi z Beowulfa: orcneas (żywe trupy-demony) i orkpyrs (olbrzymy-demony) - źródło :TA. Shippe- "JRR Tolkien. Pisarz stulecia"
Powrót do góry

GRATIAN
Mieszkaniec Shire

Wysłany: 25-09-2008 08:45    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Też się z tym spotkałem, ale nie wiem w jakim opracowniu.

EDIT:

Za wikipedią:

"Ork (ang. Orc), l.mn. Orkowie – słowo z łaciny oznaczające demona lub istotę ze świata podziemnego. Zostało użyte przez Tolkiena w jego cyklu fantasy o Śródziemiu, jako nazwa rasy stworzeń używanych często jako wojsko przez siły zła

Orcus w mitologii rzymskiej, było innym imieniem Plutona, Hadesa (lub Dis Pater ), boga świata zmarłych. Orcus zdaje się oznaczać jego ciemną, karzącą stronę, boga torturującego złoczyńców po ich śmierci. Istnieje też humorystyczna teoria, że "ork" to onomatopeja – i że taki właśnie dźwięk wydają orkowie."

http://pl.wikipedia.org/wiki/Ork

A jednak moje skojarzenie było poprawne! Choć trzeba się liczyć że wiele zalezy od interpretacji.

HOBGOBLIN - Ta nazwa pojawia się u profesora w H lub WP???
Powrót do góry

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Ogólna dyskusja Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)

Temat: Inspiracje Tolkiena: Orkowie=Orkus? (Strona 1 z 1)

Skocz do: