Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Prawda miewa skrzywione oblicze, jeśli na nią patrzą fałszywe oczy." Gandalf, Władca Pierścieni

Temat: MumakiL Fandom PresSsss... - Inne umysły, serca i dłonie (Strona 1 z 14)

Idź do strony 1, 2, 3 ... 12, 13, 14  Następna
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Tolkienistyka i Posttolkienistyka Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
M.L.
Uprzedzony, ujadający krzykacz / Administrator

Wpisy: 5711

Wysłany: 30-08-2008 10:40    Temat wpisu: MumakiL Fandom PresSsss... - Inne umysły, serca i dłonie Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Część osób obecnych na tegorocznym Tolk Folku być może zauważyła zapowiedź nowej publikacji fanowskiej. I wreszcie, chociaż z pewnym opóźnieniem, chciałbym zawiadomić, że dzięki ciężkiej i żmudnej pracy Míriel Mirimy, Tici i Zâir Ugru-nad, powstał kolejny produkt MumakiL Fandom PresSsss. Tym razem jest to antologia literackiej i graficznej twórczości fanowskiej, która na dniach powinna opuścić drukarnię.

Ten obrazek znajduje się na serwerze forum i został załadowany przez jego użytkowników.
Zaloguj się żeby go obejrzeć.

Wspólnie uznaliśmy, że w związku z intensywnym rozwojem twórczości fanowskiej, warto opublikować zbiór fanfików w tradycyjnej, drukowanej postaci. Powodów było kilka, ale trzy z nich trzeba uznać za najistotniejsze. Pierwszym jest fakt, że prace tego typu udostępniane są zasadniczo poprzez Internet. Rzadko, szczególnie w przypadku dzieł Tolkiena, opuszczają one wirtualną przestrzeń i pojawiają się w wydaniach drukowanych, a jeżeli już, to najczęściej w mniej lub bardziej oficjalnych czasopismach fandomowych. Nie spotkaliśmy się natomiast z jakimkolwiek, nawet fanowskim wydaniem antologii tekstów prozatorskich i poetyckich związanych ze światem J.R.R. Tolkiena (poza granicami dawnego ZSRR). A przyjemnie jest być pierwszym. Śmiech Drugim powodem jest nasze przekonanie, że część odium, jakie spada na twórczość fanowską, wynika właśnie z faktu, ze funkcjonuje ona zasadniczo w Internecie. Tymczasem mamy wrażenie, że odbiór tekstu drukowanego ciągle w wielu wypadkach jest inny, w jakimś sensie nobilitujący. Ale nie chodziło nam o nobilitacje tych konkretnych tekstów, ale pokazanie, że teksty fanowskie mogą być wydane w tej postaci i ich wtórność w jakimś sensie mniej razi. Wreszcie ostatni, ale nie najmniej ważny powód. Bardzo pragmatyczny. Otóż czytanie z ekranu, czy nawet z wydruku komputerowego, szczególnie dłuższych form literackich, bywa kłopotliwe i męczące. Książka póki co jest ciągle wygodniejszą i bardziej oswojoną drogą zapoznawania się z literaturą.

W założeniu poniższa antologia to wybór tekstów ze strony „Wielkiej Biblioteki Minas Tirith”. Zdajemy sobie sprawę, ze dobór jest daleki od obiektywizmu, nie zakładamy bynajmniej, że są to najlepsze istniejące w Polsce teksty, ale uznaliśmy, że wszystkie zamieszczone przez nas utwory są warte uwagi miłośników Tolkiena. Nie wykluczamy, że w kolejnych tomach, jeżeli one powstaną, sięgniemy po teksty i autorów spoza wirtualnej „Wielkiej Biblioteki Minas Tirith”, ale to kwestia przyszłości. W tym woluminie zgromadziliśmy przede wszystkim teksty krótkie, nie przekraczające dwóch arkuszy objętości. W tomie drugim zamierzamy zamieścić dłuższe utwory.

Antologia to jednak nie tylko wybór tekstów literackich, poezji i prozy, ale także
grafik inspirowanych dziełami Tolkiena. Dołączając je, chcieliśmy zaprezentować prace polskich rysowników, choć, podobnie jak przy doborze wierszy i opowiadań, czerpaliśmy z ograniczonej puli prac i autorów. Nie zamierzamy ukrywać, że zbiór ilustracji i grafik jest dość przypadkowy. Nie zamawialiśmy ilustracji do konkretnych fanfików. Teksty opatrzone ilustracjami były już wcześniej ilustrowane przez swoich autorów albo innych grafików, dla których stały się inspiracją. W jednym przypadku mamy do czynienia z tekstem zainspirowanym przez ilustrację. Wartością naszej galerii są ilustracje, które nie miały jak do tej pory swojej premiery na stronach internetowych, szczególnie niedocenionej, w naszym uznaniu, Basi Śliwińskiej.

Antologia nie powstałaby bez woli, chęci i pracy wielu osób, którym się chciało poświęcić swój, często bardzo cenny czas. W tym miejscu chciałbym szczególnie podziękować Míriel Mirimie i Tici, które wykonały gros pracy przy wyborze tekstów i grafik oraz skomponowaniu ich w logiczna całość. Dziękuje im także, a zwłaszcza Míriel, za niezwykle drobiazgową i staranną redakcję. Z kolei Andarielli, Sophrosyne, Sulwen i Thingrodiel (z Kompanii Boromira), dziękuję za uważną korektę, na którą jak zwykle miały za mało czasu. Praca korektorów rzadko bywa doceniania, ale bez niej trudno o dobre i profesjonalne wydanie. I wreszcie last but not least dziękuję Zâir Ugru-nad (również z Kompanii Boromira) za złamanie i skład tekstów, za opracowanie eleganckiej okładki antologii. Ona też uzupełniła tytuł o bardzo ważny i zbyt często zapominany szczegół.

Mamy nadzieję, że mimo wszystkich niedociągnięć i bardzo wybiórczego charakteru tej antologii, dokonany przez nas wybór Wam się spodoba, a lektura opowiadań i poezji oraz ilustracje sprawią Wam wiele radości.

Jako że jest to już trzeci tom wyprodukowany pod logo MumakiL Fandom PresSsss… mogą się pojawić pytania i wątpliwości, czym jest to „zjawisko”. Odpowiedź jest prosta, tak naprawdę jest niczym, czystym bytem wirtualnym i niczym więcej. Nie jest to ani wydawnictwo, ani żadnego rodzaju instytucja, a jedynie żart i zabawa, które wyrosły z jednego wydarzenia. Zresztą każdy kto spojrzy na notkę redakcyjna zobaczy, że w przypadku każdego tomu zmieniają się redaktorzy, z wyjątkiem jednego, choć i to nie jest wykluczone.
Cały pomysł wziął się z zabawy i chęci zrobienia niespodzianki i przyjemności Kasiopei, przy okazji jej urodzin. Przygnieceni jej monstrualnych rozmiarów fanfikiem, doszliśmy z Eleagor do wniosku, że w sumie dlaczego nie spróbować i zobaczyć, jak by wyglądał Syn Gondoru w postaci książkowej. Nie jako PDF, ale jako wydrukowana książka. W końcu nieczęsto się spotyka fanfiki o ośmiuset stronicowej objętości i więcej niż sensownej jakości. Pretekst nasunął się sam, czyli wspomniane już urodziny Kasiopei. A że mieliśmy kilka miesięcy czasu, więc przystąpiliśmy do realizacji szalonego pomysłu.
Bez olbrzymiej pomocy Laisara, Nellelóre, Nifrodel i Avari, pomysł ten nigdy nie zostałby zrealizowany. To dzięki nim powstała książka, ale nikt nie planował kolejnych. Syn Gondoru ukazał się w nakładzie 12 egzemplarzy, by spełnić wymóg minimalnego zamówienia, od którego drukarnia przyjmowała zlecenia. Natomiast samo MumakiL Fandom PresSsss… było skutkiem chęci zachowania złudzenia maksymalnego autentyzmu. Chcieliśmy, by książka wyglądała tak, jak wyglądają prawdziwe książki, ze stopką redakcyjną, firmowym logo, miejscem i datą wydania, wszelkimi copyrightami i… wydawnictwem. Nazwa, nie ma co tu ukrywać, była ukłonem w stronę mojej własnej próżności. A dokładne brzmienie nazwy, jest skutkiem przypadku. Pierwotnie miało być MumakiL Fandom Presss…, ale Avi przy projektowaniu loga wyszło, że kompozycyjnie będzie lepiej jak Presss… będzie o dwa znaki dłuższe. Natomiast, jeżeli dobrze pamiętam, to jedno duże ‘S’ jest skutkiem zupełnego przypadku.
Dlatego, wbrew pozorom MumakiL Fandom PresSsss… realnie nie istnieje, nie jest instytucją, działa tylko wtedy, kiedy sprawia to uczestnikom tej zabawy przyjemność. Dlatego też nie ma sprecyzowanych planów, bo czy radość i satysfakcję można zaplanować? Na szczęście, jeszcze nie. wieeeeeeeeeelgachny uśmiech

Ze spisem treści antologii można się zapoznać pod tym linkiem:
http://kompania-boromira.pl/antologia_bmt_indeks.pdf

[edit:] Link podmieniony. Dzięki Zair.

Kilka informacji technicznych, nim link zostanie poprawiony, niestety sam tego nie dam rady zrobić. Niestety w kwestii komputerów jestem kompletnym lamerem, o czym elfy może zaświadczyć. wieeeeeeeeeelgachny uśmiech

Antologia wychodzi w formacie B5 (240x170 mm) i liczy sobie 432 strony.

For the home of the holy
For the faith, for the way of the sword

Ostatnio zmieniony przez M.L. dnia 30-08-2008 21:06, w całości zmieniany 2 razy
Powrót do góry

Adiemus
One Ring - One TolkFolk :)

Wpisy: 1992

Wysłany: 30-08-2008 11:28    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

świetna sprawa! Jestem za Spox

...ale sprawdź link, albowiem ten plik na stronie KB nie istnieje Z przymrużeniem oka (albo jeszcze go nie ma, albo link niepoprawny Język )

Powrót do góry

Niuchaczaus
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 212
Nieobecny(a): Na Przełęczy

Wysłany: 30-08-2008 11:43    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Moim zdaniem to świetny pomysł Jestem za Mam tylko małe pytanko: w jakim nakładzie będzie wydana antologia i czy będzie ją można kupić poprzez Sieć Szeloby Pserwa , tak jak "Aiglosa"?

Honorowa Prezes PAS Przekleństwa
OSANwE - NMI6 Cool 3
Powrót do góry

M.L.

Wysłany: 30-08-2008 12:10    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Adiemus napisał(a) (zobacz wpis):
świetna sprawa! Jestem za Spox

...ale sprawdź link, albowiem ten plik na stronie KB nie istnieje Z przymrużeniem oka (albo jeszcze go nie ma, albo link niepoprawny Język )

Do wieczora sprobuję naprawić problem, na razie lecę na pewien ślub. Język [edit:] (hahahaha) Ale byłoby jajo, dobrze, że spojrzalem na daty i skorelowałem z dniami tygodnia, bo bym pocałował klamke kościoła. To jutro ty durny MumakiLu. wieeeeeeeeeelgachny uśmiech

Niuchaczaus napisał(a):
Mam tylko małe pytanko: w jakim nakładzie będzie wydana antologia i czy będzie ją można kupić poprzez Sieć Szeloby , tak jak "Aiglosa"?

Nakład wynosi 60 egz., z czego połowa to gratisy spiskowcow. Śmiech. Co do reszty będe dawal znać, jak fizycznie książki będę miał w reku, co powinno nastąpić do najbliższej środy. wieeeeeeeeeelgachny uśmiech

For the home of the holy

Ostatnio zmieniony przez M.L. dnia 30-08-2008 15:32, w całości zmieniany 2 razy
Powrót do góry

Sirielle
Ontalómë / Administrator

Wpisy: 3820

Wysłany: 30-08-2008 12:30    Temat wpisu: Re: Inne umysły, serca i dłonie - MumakiL Fandom PresSsss... Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

No w końcu wieeeeeeeeeelgachny uśmiech Jestem za
M.L. napisał(a) (zobacz wpis):
Wartością naszej galerii są ilustracje, które nie miały jak do tej pory swojej premiery na stronach internetowych, szczególnie niedocenionej, w naszym uznaniu, Basi Śliwińskiej.

Tylko czyja to wina? Ja bym bardzo chętnie doceniła, gdybym miała jakąś szansę je obejrzeć, niestety Basia nie ma ich nigdzie w sieci, a przydałaby się galeria jej prac on-line.

Edit. Tylko 60? To chyba za mało, spiskowcy sami zagarną więcej niż 1 tomik.

Nelyafinwë żyje! I już zna Zasady forum (MiniFAQ), a Ty?

Przymierze AntySzczerbowe
Powrót do góry

M.L.

Wysłany: 30-08-2008 12:38    Temat wpisu: Re: Inne umysły, serca i dłonie - MumakiL Fandom PresSsss... Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Sirielle napisał(a) (zobacz wpis):
Tylko czyja to wina? Ja bym bardzo chętnie doceniła, gdybym miała jakąś szansę je obejrzeć, niestety Basia nie ma ich nigdzie w sieci, a przydałaby się galeria jej prac on-line.

Myślę, że i do tego dojdzie. I mam nadzieję, że prędzej niż później. Śmiech

Cytat:
Edit. Tylko 60? To chyba za mało, spiskowcy sami zagarną więcej niż 1 tomik.

Ja będzie mało to sie trochę, ale nie więcej niż 40 sztuk, dodrukuje. wieeeeeeeeeelgachny uśmiech

For the home of the holy
Powrót do góry

elfy
Administrator

Wpisy: 1145

Wysłany: 30-08-2008 15:41    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

wypas raz, dwa, raz, dwa, tempo! to takie wspaniale że nie moge powstrzymac ślinienia na klawiaturę victory Jestem za chwała wam, chylę czoła, dzięki Przyjemność z dawna oczekiwana Z przymrużeniem oka Elfik stała się faktem Uśmiech Nie mogę się doczekać kiedy sobie przeczytam wszystkie te doskonałe fanfiki wśród aromatu Elfik pachnącego nowością papieru Jestem rozwalony

Fajna okładka, doskonale komponuje się z czernią Jestem za

Meldagor
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 447

Wysłany: 30-08-2008 16:35    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Dołączam się do gratulowań i okrzyków zachwytu. Uśmiech
(i do narzekań, że 60 egzemplarzy to, jakby to ująć, MAŁO! Język )
Okładka bardzo fajna Jestem za , zwłaszcza, że teraz już w pełni wiem, kto tam siedzi Jestem rozwalony (bo jak ją zobaczyłem pierwszy raz, jeszcze przed lekturą KZO, to nie byłem pewien Pserwa ). No i ogólnie to bardzo się cieszę, że będzie kolejna rzecz do postawienia na półce (i do czytania, rzecz jasna).
M.L. napisał(a) (zobacz wpis):
Nakład wynosi 60 egz., z czego połowa to gratisy spiskowcow.
Tak dużo tych spiskowców (czyt. trzydziestu), czy tacy zachłanni (czyt. trzech i każdy sobie berze dziesięć egzemplarzy) Jestem rozwalony ?

Aha, jeszcze jedno: można już zacząć zaklepywać?
Powrót do góry

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Tolkienistyka i Posttolkienistyka Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2, 3 ... 12, 13, 14  Następna

Temat: MumakiL Fandom PresSsss... - Inne umysły, serca i dłonie (Strona 1 z 14)

Skocz do: