Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(1) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Wszystkie drogi są teraz zakrzywione." Dunedainowie, Silmarillion

Temat: Tolkien a Francuzi i kultura francuska (Strona 1 z 1)

skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Ogólna dyskusja Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Sędziwojka
Lady of Casterly Rock

Wpisy: 1059
Nieobecny(a): Far away. In the Halls of Mandos.

Wysłany: 21-08-2008 22:20    Temat wpisu: Tolkien a Francuzi i kultura francuska Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Wybaczcie, taki dziwny temat mnie dziś naszedł i nie chce wyjść z mojej głowy. Z przymrużeniem oka
Czytałam w kilku opracowaniach, że Tolkien nie przepadał za Francją i nienajlepiej wypowiadał się o jej mieszkańcach. To rzeczywiście prawda? Niestety nigdy nie miałam w ręku Listów Tolkiena, więc nie mogę sprawdzić u źródła. Z czego to wynikało? Czy, o ile się nie mylę, młody John zraził się do niej poprzez niezbyt miłe spotkania z Francuzami podczas I wojny Światowej, oraz podczas pewnego przyjazdu wakacyjnego do Francji, gdzie miał nieprzyjemności, a moze zadziałał tutaj też czynnik tradycyjnej walki angielsko-francuskiej oraz wzajemnej, wielowiekowej niechęci?
Dla mnie kultura, język i historia Francji (zwłaszcza średniowiecznej i napoleońskiej) są bardzo bliskie. Chociaż spotkałam się wprawdzie w moim bliskim otoczeniu z określeniami 'żabojady' i niechęcią do nich, niekiedy uzasadnioną (mają wysokie mniemanie o sobie, są niesłowni i jeszcze ten ich koszmarny język wieeeeeeeeeelgachny uśmiech), to troszkę mnie jednak smuci, że Tolkien, którego podziwiam za całokształt, choćby częściowo mógł podzielać takie zdanie.

And so he spoke, that lord of Castamere,
But now the rains weep o'er his hall, with no one there to hear.

Deviantart | Herbaciane zapiski | Tumblr
Powrót do góry

Geirve
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 459

Wysłany: 21-08-2008 22:33    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Nie znalazłam w Listach nic obraźliwego na temat Francji jako takiej, ani jej mieszkańców, ani też żadnych nieprzyjemnych wspomnień. Tolkien nie lubił natomiast francuskiej kuchni, współczesnego francuskiego języka (tudzież zdecydowanie preferował w angielskim słowa pochodzenia saksońskiego), i zdaje się francuskich contes des fees (znielubił też angielskie i niemieckie, więc to o niczym nie świadczy). Mam wrażenie, że ta niechęć Tolkiena do Francji to w dużej mierze legenda.
Powrót do góry

GRATIAN
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 43

Wysłany: 14-10-2008 15:57    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

...Ale to w tym kręgu powstawały w końcu opowieści o królu Arturze czy Tristanie i Izoldzie. Cośtam kontynent dał jednak wyspom.
Powrót do góry

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Ogólna dyskusja Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)

Temat: Tolkien a Francuzi i kultura francuska (Strona 1 z 1)

Skocz do: