Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Tuor stanął na szczycie skały i rozłożył szeroko ramiona. Jego serce wypełniła ogromna tęsknota, powiadają, że był on pierwszym z Ludzi, który dotarł do Wielkiego Morza i nikt, poza samymi Eldarami nie czuł na widok jego fal głębszej tęsknoty." , Niedokończone Opowieści

Temat: Jakim alfabetem zapisywać Quenye i Sindarin? (Strona 1 z 1)

skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany wpisów lub pisania odpowiedzi    Forum tolkienowskie -> Lingwistyka Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Islar
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 4

Wysłany: 15-07-2008 08:21    Temat wpisu: Jakim alfabetem zapisywać Quenye i Sindarin? Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Jak w temacie. Już troche uczę się Quenye i w niedługim czasie chciałbym zapisywać pierwsze "wiersze", piosenki itp Śmiech Wiem, że oba języki można zapisywać różnymi alfabetami (Tengwar np.) Ale czy mógłby mi ktoś to przybliżyć??

I jeszcze jedno pytanie. Jakim językiem zapisywać Cirth?
Powrót do góry

Ugrunîlo
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 349

Wysłany: 15-07-2008 08:37    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Jeśli chodzi o tengwar to polecam (już wielokrotnie polecaną Jestem rozwalony ) stronkę: http://tengwar.art.pl/tengwar/ szczególnie, że możesz tam skorzystać z "transcribera", czyli wpisać słowo naszym alfabetem, wybrać o który tengwar chodzi (o tym poczytasz na podstronie o historii), raz kliknąć i nawet zapisać sobie efekt w postaci obrazka png.
Powrót do góry

Ugrunîlo
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 349

Wysłany: 15-07-2008 13:21    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Szczerze pisząc to za czasów uczenia się sindarinu (do quenyi ciągle nie mogę się przekonać Jestem rozwalony ) pisałam tengwarem bo jak inaczej? Język Nio chyba, że przepisywałam lekcje i mi się spieszyło Uśmiech bo jednak tengwarem pisze się ciut wolniej - brak praktyki Z przymrużeniem oka

A polecając stronkę miałam na myśli jak najbardziej samodzielną kaligrafię a nie druk. Jak zapewne się przekonasz, tengwar nie jest potwornie trudny, ale ma pewne "wyjątki", czasem coś się zapisuje inaczej bo jest podwojenie znaku itp. Zanim się napracujesz i przygotujesz dzieło do powieszenia na ścianie, lepiej użyj transcribera i sprawdź hehe ortografię Śmiech

na Cirthu niestety kompletnie się nie znam... pozostaje pogooglać nieco albo westchnąć głęboko, przygotować wiadro kawy Kawusia o ile się pija i otworzyć WP na dodatkach - tam chiba było wszystko...

Powodzenia Z przymrużeniem oka

----
Edit: nio to narozrabiałam. Znowu odpisałam w czasie kasowania Jestem rozwalony
Powrót do góry

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany wpisów lub pisania odpowiedzi    Forum tolkienowskie -> Lingwistyka Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)

Temat: Jakim alfabetem zapisywać Quenye i Sindarin? (Strona 1 z 1)

Skocz do: