Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Świat rzeczywisty pełen jest zasadzek i wiele w nim ciemnych plam ; ale nie brak też jasnych. A chociaż we wszystkich krajach miłość się dzisiej łączy ze smutkiem, kto wie, czy się przez to nie pogłębia jeszcze." Haldir, Władca Pierścieni

Temat: Kiedy zmieniono nazwę "Khazad dum" na "Moria"? (Strona 1 z 2)

Idź do strony 1, 2  Następna
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Władca Pierścieni Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
nameless
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 256

Wysłany: 05-03-2002 15:32    Temat wpisu: Kiedy zmieniono nazwę "Khazad dum" na "Moria"? Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

"kto pyta nie błądzi" <-- to cytat dla nadgorliwych moderatorów - pozwólcie tematowi pożyć trochę Jestem za

Mam pytanie - kiedy właściwie Khazad-dum zaczął być nazywany Morią? z tego co pamiętam to Moria miałą przedetm inną elficką nazwę - tylko kiedy ją zmieniono?

Ostatnio zmieniony przez nameless dnia 06-03-2002 13:34, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry

Ruginwaldus

Wpisy: 385

Wysłany: 05-03-2002 17:16    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Coś mi się kojarzy, że nazwa "Moria" zaczęła funkcjonować szerzej po uwolnieniu Balroga-głowy jednak nie dam Uśmiech

Goku
Ka-Me-Ha-Me-Ha!

Wpisy: 1231

Wysłany: 06-03-2002 22:56    Temat wpisu: Kiedy zmieniono nazwę "Khazad dum" na "Moria"? Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

nameless napisał(a):
Mam pytanie - kiedy właściwie Khazad-dum zaczął być nazywany Morią? z tego co pamiętam to Moria miałą przedtem inną elficką nazwę - tylko kiedy ją zmieniono?

Pierwsza nazwa Khazad-dum w języku elfów to Hadhodrond czyli w qu. "Khazad-siedziba".

M.S. Silm. str. 106 Amber 1996
Tolkien w Silmarillion napisał(a):
Największym podziemnym grodem krasnoludów był Khazad-dum zwany przez elfy Hadhodrondem, a później w dniach, gdy opanowały go ciemności, nazwany Morią

M.S. WP PK str. 526/527 wyd. CIA/BOOKS 1990
Tolkien w WP napisał(a):
odnosiły się do tego miejsca nieżyczliwie, bo Eldarowie, jakkolwiek w potrzebie - na przykład podczas zażartych wojen z Siłami Ciemności - zakładali podziemne fortece, dobrowolnie nigdy nie przebywali w podziemiach [...] Moria w ich języku znaczyło "Czarna Otchłan"

wyd. Amber 1998 str. 134
Foster w Encyklopedii Śródziemia napisał(a):
W westronie zwany <Khazad-dum> Siedzibami Krasnoludów (Dwarrowdelf), [...] jednak najpopularniejsza elficka nazwa, zwłaszcza po uwolnieniu Balroga, brzmiała Moria. Od tej ostatniej pochodzą westrońskie Czarna Jama, Czarna Otchłań i Kopalnie Morii.

Balrog został uwolniony w 1980 r. III Ery podczas szukania mithrilu. W następnym roku zabił króla Khazad-dum Daina VI i jego syna Naina I co spowodowało ucieczkę krasnoludów.

Jest bardzo prawdopodobne, że właśnie to zdarzenie miał na myśli Tolkien pisząc w Silmarillionie "później w dniach, gdy opanowały go ciemności, nazwany Morią". Wygląda więc na to, że sindarińskiej nazwy Moria zaczęto używać od 1980-81 roku III Ery po tym jak krasnoludy "obudziły" Balroga i uciekły z Khazad-dum.

nameless

Wpisy: 256

Wysłany: 07-03-2002 16:05    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Cytat:
Drzwi Durina, Władcy Morii
Powiedz przyjacielu i wejdź
Zrobiłem te drzwi ja, Narwi
Znaki wykuł Kelebrimbor z Hollionu

Ok, ale te drzwi zostały chyba zrobione przed opanowaniem Morii przez złe moce... czyli czegoś tu nie rozumiem...

Ruginwaldus

Wpisy: 385

Wysłany: 07-03-2002 16:36    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

nameless napisał(a):

Ok, ale te drzwi zostały chyba zrobione przed opanowaniem Morii przez złe moce... czyli czegoś tu nie rozumiem...

Zmiana nazwy nie była nagłym zdarzeniem, z wyraźnie zaznaczoną granicą-to był raczej proces, coś trwającego dłużej w czasie. Miano "Moria" było pewnie też używane wcześniej, zwłaszcza wśród Elfów, dla których zmysłu estetycznego podziemne siedziby Naugrimów to raczej "czarna otchłań" niż "pałace (dom) krasnoludów". Po pojawieniu się Balroga ta pierwsza nazwa mogła zacząć funkcjonować szerzej w Śródziemiu, oddawała bowiem lepiej zagrożenie wiążące się z miejscem; z drugiej strony "Khazad-dum" też utraciło swą nośność semantyczną-krasnoludowie po tym, jak Valaraukar zabił Durina VI i Naina I uciekli z Khazad-dum, który faktycznie przestał być (na długi czas) ich "domem".

Thuringwethil
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 164

Wysłany: 18-03-2010 16:06    Temat wpisu: Re: Kiedy zmieniono nazwę Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

nameless napisał(a) (zobacz wpis):
"
Mam pytanie - kiedy właściwie Khazad-dum zaczął być nazywany Morią? z tego co pamiętam to Moria miałą przedetm inną elficką nazwę - tylko kiedy ją zmieniono?

Morie coś mi się widzi tłumacz tak nazwał, bo mu się tak podobało Ratujcie bo go pobiję . Było w dodatkach WP, ale głowy nie dam, bo mogłam coś przekręcić Uśmiech , ale Tolkien ją sobie nazwal Phurunargia wieeeeeeeeeelgachny uśmiech . Albo Khazad-dum. A o Morii słowa nie było, to już wymysł tłumacza wściekły . Mnie się bardziej Phurunargia podoba Język Z przymrużeniem oka Uśmiech .
Powrót do góry

Maglor
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 22

Wysłany: 18-03-2010 18:30    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Nazwę "Phurunargia " słyszę pierwszy raz hmmmm... Gdzie można ją znaleźć?

Natomiast Moria bynajmniej nie jest żadnym wymysłem tłumacza. Tak na szybko z angielskiego Władcy:
1. Napis na drzwiach Morii: "The Doors of Durin, Lord of Moria"
2. W pieśni Gimliego: "The shadow lies upon his tomb in Moria, in Khazad-dum"
3. Na grobie Balin: "Balin son of Fundin Lord of Moria"

Tak więc coś tu się nie zgadza Język

Thuringwethil
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 164

Wysłany: 19-03-2010 14:48    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Maglor napisał(a) (zobacz wpis):
Nazwę "Phurunargia " słyszę pierwszy raz hmmmm... Gdzie można ją znaleźć?

Natomiast Moria bynajmniej nie jest żadnym wymysłem tłumacza. Tak na szybko z angielskiego Władcy:

Ponieważ chcę udowodnić, trzymając w ręce WP dodatki piszę, co następuje:"Może bardziej prawidłowa byłaby forma "dwarrows" lecz tej użyłem jedynie w złożeniu "Dwarrowdellf", nazwie Morii któłra we wspólnej mowie brzmiała Phurunargian a znaczyła "Kopalnia krasnoludów", było to słowo wszakże już wtedy archaiczne. Nazwę Moria dały temu miejscu elfy, które odnosiły się do niego nieżyczliwie"
Och, czyli jak zwykle coś przekręciłam, Moria nie była wymysłem tłumacza tylko elfów... Język Nie dziwię się\, że nazwę Phurunargia słyszysz pierwszy raz, ona była jeden raz w całej książce. Uśmiech
Powrót do góry

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Władca Pierścieni Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2  Następna

Temat: Kiedy zmieniono nazwę "Khazad dum" na "Moria"? (Strona 1 z 2)

Skocz do: