Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Frodo szedł oddychając głęboko, a dokoła żywe liście i kwiaty poruszały się pod tchnieniem tego samego wiatru, który jemu chłodził twarz; czuł, ze jest w kraju, gdzie czas nie istnieje, gdzie nic nie przemija, nic się nie zmienia, nic nie ginie w niepamięci. Wygnaniec z Shire`u odejdzie stąd i znowu znajdzie sie na zwykłym świecie, a jednak zawsze odtąd będzie stąpał po tej trawie, wśród kwiatów elanoru i nifredilu, w pięknej krainie Lothlorien." , Władca Pierścieni

Temat: Czy Frodo miał wybór? (misja Powiernika Pierścienia) (Strona 2 z 4)

Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4  Następna
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Władca Pierścieni Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Nifrodel
Alsílatiel / Administrator

Wpisy: 2725
Nieobecny(a): panta rhei...

Wysłany: 05-03-2002 10:08    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Sevolas napisał(a):

Niekoniecznie. Frodo rozumiał, ze to jest konsekwencja jego wyboru. Pamietajmy, że Frodo wracający do Shire jest duzo dojrzalszy niz ten z Shire wyruszajacy. Ten drugi pewnie by swojego wyboru żałował, ale Frodo po zakończeniu misji wie czego dokonał.

Sevolas, przestań mieszać i trzaskać truizmy. Nikt tu nie zaprzecza, że Frodo się zmienił. Twierdziłeś jeszcze przed chwilą, że jego życie zmieniło się a ni na gorsze ani na lepsze, co jest oczywistą bzdurą, bo Frodo nie jest masochistą. Jeżeli potrafiłby znaleść spokój w Shire i czuć się szczęśliwy z powodu tego, że "wie, czego dokonał" (a nikt go nie posądzał o nagłą demencję umysłową), to nie opuszczałby Shire, które tak bardzo ukochał.
I co to znaczy, że "ten pierwszy, ten drugi"? Nie zuważyłam w osobowości Froda schizofreni. Ale być może to projekcja...jeśli tak to przepraszam Język

Cytat:
Sam tez był powiernikiem pierścienia.

Błąd. Wróć, przeczytaj jeszcze raz główną myśl i trzymaj się wątku.
Co ma do rzeczy fakt, że Sam był też powiernikiem pierścienia?
Czy dodał mu on poważania? Czy bycie Powiernikiem Pierścienia przyczyniło Frodu sławy wśród hobbitów? NIE.
Poważanie i szacunek zyskali Merry, Pippin i Sam dzięki bohaterskiemu wypędzeniu Sharkeya, wyglądowi zewnętrznemu (zbroje) i odwadze. Nie dzięki ich szeroko znanym w świecie, ale nie w Shire czynom.
Jeżeli zamierzasz polemizować dla samego faktu odpowiedzi, obojętnie jaka ona nie jest, to od razu daj sobie spokój...nie zamierzam się w to bawić.

Cytat:
Alez ja wlasnie nie twierdze, ze chcial, a ze nie mial wyboru.

Znowu to samo. Więc może Ci przypomnę dlaczego podałam ten cytat:
Twoja wypowiedź:
Cytat:
On sam przeszadl niesamowita przemianę i nie jestem przekonany czy chciałby byc taki jak wczesniej

Cytat:

Mysle, ze czesciowo masz racje. Frodo zaufal "madrzejszym", ale sprawe ze swojego zadania zdal sobie dopiero po zakonczeniu wedrowki. Nie wydaje mi sie tez by znalazł sie ktokolwiek inny, by poniesc pierscien przez Mordor.

To Twoja opinia i masz do niej prawo. Koniec tematu...
Respect black brotha Język

blask się do niej garnął...

~~~~~~~~
Almanach Tolkienowski Aiglos
Eldalairië
Powrót do góry

Sevolas
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 127

Wysłany: 05-03-2002 10:57    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Neratin napisał(a):

Czy nie rozumiesz, ze to sam fakt podjecia misji byl najwazniejszy? I ze niezaleznie od tego co by sie stalo
w _innym_przypadku_, Frodo zaplacil wlasnie za swoj wybor?

Tylko, ze on nie mógł postąpić inaczej, bo nie było nikogo innego, kto mógłby poniesc pierścień. I nie chodzi o to, ze przystawiono mu pistolet do głowy, ale o to, ze po tym co słyszał i widział na radzie uznał, ze to bedzie najlepsze. Ale Frodo po prostu taki był - dokonały do tego zadania.

Cytat:

Tez. 'Jesli twoje oko jest dla ciebie powodem zgorszenia, wylup je'. Skad?

Silmarillion? Z przymrużeniem oka
Powrót do góry

Sevolas
Członek Kompanii Thorina

Wysłany: 05-03-2002 11:07    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Nifrodel napisał(a):
Sevolas, przestań mieszać i trzaskać truizmy.

Pserwa

Cytat:

Nikt tu nie zaprzecza, że Frodo się zmienił. Twierdziłeś jeszcze przed chwilą, że jego życie zmieniło się a ni na gorsze ani na lepsze, co jest oczywistą bzdurą, bo Frodo nie jest masochistą. Jeżeli potrafiłby znaleść spokój w Shire i czuć się szczęśliwy z powodu tego, że "wie, czego dokonał" (a nikt go nie posądzał o nagłą demencję umysłową), to nie opuszczałby Shire, które tak bardzo ukochał.

OK, to Twoje zdanie. Mam inne i myślę, ze gdyby była koniecznosc odbycia takiej samej drogi raz jeszcze, Frodo by się w nią wybrał.

Cytat:

I co to znaczy, że "ten pierwszy, ten drugi"? Nie zuważyłam w osobowości Froda schizofreni. Ale być może to projekcja...jeśli tak to przepraszam Język

To nie było miłe, ani grzeczne. Smutek
A wracając do pytania, to z pewnoscią zauważyłeś przemianę jaką Frodo przeszedł podczas wyprawy, bo piszesz o tym wyżej, więc o co pytasz?
Powrót do góry

Nifrodel
Alsílatiel / Administrator

Wpisy: 2725
Nieobecny(a): panta rhei...

Wysłany: 05-03-2002 11:48    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Sevolas napisał(a):

To nie było miłe, ani grzeczne. Smutek

Złośliwy uśmiech Wybacz...chyba się trochę zagalopowałam oops, zawstydzenie Język '

Cytat:
A wracając do pytania, to z pewnoscią zauważyłeś przemianę jaką Frodo przeszedł podczas wyprawy, bo piszesz o tym wyżej, więc o co pytasz?

1. Nie pytam.
2. Napisałeś, że nie jesteś przekonany, że Frodo i chciał być taki jak wcześniej ale również, że nie sądzisz, żeby cokolwiek stracił.
3. Przytoczyłam cytat z filmu, dlatego, że właśnie bardzo obrazowo pokazuje rozterki Froda, który właśnie chciałby, żeby to wszystko w ogóle się nie wydarzyło.
4. Powiedziałeś, ze z filmu się nie liczy.
5. Przytoczyłam cytat z książki.
6. Chcesz więcej cytatów? Język

Sevolas....nio bądź poważnym dyskutantem i zamiast obnosić się ze swoją subiektywnością, podaj cytat, który mógłby być poparciem Twoich osobistych interpretacji rzekomej woli Froda, by nie być takim jak wcześniej.
ufff..... Elfik

blask się do niej garnął...

~~~~~~~~
Almanach Tolkienowski Aiglos
Eldalairië
Powrót do góry

nameless
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 256

Wysłany: 05-03-2002 15:40    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Wybór miał, ale tylko teoretycznie... wszyscy po nim tego oczekiwali, i Frodo o tym wiedział - wyobraźcie sobie, że macie pierścien, który trzeba zniszczyć, ktoś rzuca pytanie o to, kto ma to zrobić i wszyscy się na was gapią... to chyba logiczne, o co im chodzi Nic nowego tym bardziej jeśli wcześniej rzucają aluzje w stylu "(pierścień) przeszedł w inne ręce" Język

Sevolas
Członek Kompanii Thorina

Wysłany: 05-03-2002 16:21    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

nameless napisał(a):

Wybór miał, ale tylko teoretycznie... wszyscy po nim tego oczekiwali, i Frodo o tym wiedział - wyobraźcie sobie, że macie pierścien, który trzeba zniszczyć, ktoś rzuca pytanie o to, kto ma to zrobić i wszyscy się na was gapią... to chyba logiczne, o co im chodzi Nic nowego tym bardziej jeśli wcześniej rzucają aluzje w stylu "(pierścień) przeszedł w inne ręce" Język

W 100% się z tym zgadzam. Już zaczynałem myśleć, ze nie piszę po polsku lub jestem kosmitą. Śmiech 2
Do tego chciałbym tylko dodać, ze spory wpływ miało tez wychowanie Froda. To nie był zwykły hobbit - wyrósł przy Bilbie słuchając i czytajac jego opowieści. Mógł myślec, ze mu się uda.
Powrót do góry

Ruginwaldus
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 385

Wysłany: 05-03-2002 16:47    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Sevolas napisał(a):

To nie był zwykły hobbit - wyrósł przy Bilbie słuchając i czytajac jego opowieści. Mógł myślec, ze mu się uda.

Ja sądzę, że to akurat nie miało dużego wpływu na decyzję-ważenie szans powodzenia, rozpatrywanie za i przeciw byłoby tylko miotaniem się od jednej wizji beznadziei i porażki do drugiej. Myślę, że dla przyszłego Powiernika Pierścienia wybór, wahanie zakończyło się po słowach Elronda:

Cytat:

Wstąpić na tę drogę musimy, lecz będzie bardzo trudna. I nie zaprowadzi nas po niej daleko ani mądrość, ani siła. Lecz tak właśnie najczęściej bywa z czynami, które obracają koła świata: dokonują ich małe ręce, na małych spada ten obowiązek, gdy oczy wielkich zwrócone są w inną stronę

Nader przejrzysta sugestia Uśmiech

Kacha
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 16

Wysłany: 14-03-2002 17:58    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

No cóż, jakiś tam wybór to on miał. Pewnie, że mógł powiedzieć, że ma to wszystko w nosie i niech inni się martwią. Miał wybór i świadomie podjął sie swojej misji. Mógł odmówić. Co innego czy pozwoliłoby mu na to sumienie.... no ale podjął decyzję
Powrót do góry

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Władca Pierścieni Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4  Następna

Temat: Czy Frodo miał wybór? (misja Powiernika Pierścienia) (Strona 2 z 4)

Skocz do: