Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Gdy świat się rozszczepił, stare drogi i ścieżki pamięci Zachodu pozostały i biegną jak potężny, niewidzialny most przez strefę powietrzną oddechów i lotu (także zakrzywioną odkąd świat się zakrzywił) a dalej przez strefę Ilmen, gdzie żadna istota cielesna nie może bez pomocy przetrwać, aż do Samotnej Wyspy, Tol Eressea, a może poza nią, do Valinoru gdzie w dalszym ciągu Valarowie przebywają i obserwują jak rozwija się historia świata." , Silmarillion

Temat: Czy Frodo miał wybór? (misja Powiernika Pierścienia) (Strona 3 z 4)

Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4  Następna
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Władca Pierścieni Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Elurin
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 96

Wysłany: 14-03-2002 19:50    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Ja uważam, że Frodo oczywiście miał wybór, ale podświadomie zdawał sobie sprawę, że wszyscy czegoś od niego oczekują. Kiedy podjął decyzję to było coś w rodzaju instynktownego odruchu, może nawet wewnętrznej pychy (lekka przesada Z przymrużeniem oka ): "oni nie dadzą rady, więc ja muszę się tego podjąć, to na mnie spoczywa odpowiedzialność". Zrobił to, bo miał poczucie obowiązku.

Monisia
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 349

Wysłany: 16-03-2002 15:14    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Myślę, że to było też coś jeszcze. Sądzę, że Frodo podświadomie pragnął coś zrobić dla innych, a przede wszystkim dla swojego ukochanego Shire. Poza tym przeznaczenie też napewno wtrąciło tu swoje trzy grosze. No i sam Pierśień mógł pragnąć, by to właśnie Frodo poszedł do Mordoru, mógł nim po trosze pokierować. W końcu takiego Froda łatwiej byłoby orkom w Mordorze pochwycić niż na przykład takiego Aragorna. Nie sądzę, by miał tutaj swój udział tylko jeden czynnik.

magda
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 37

Wysłany: 16-03-2002 16:44    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

czy Frodo miał wybór? to zależy co przez "wybór" rozumiemy? nikt mu nie kazał podjąć się tej trudnej misji, ale nie wiemy, czy coś w środku mu tego nie nakazało. myślę, że gdyby z czystym sumieniem mógł tego nie zrobić, napewno zostałby w swoim ukochanym Shire wraz z innymi hobbitami. On sam przed sobą nie miał wyboru. wiedział, że musi uratować Śródziemie. poniósł olbrzymią ofiarę. ktoś wcześniej napisał, że po zakończeniu misji nie był już szczęśliwy, ponieważ nie mógł cieszyć się z powrotu do domu, ale mi wydaje się, że dla niego Shire nie było już domem.już w drodze powrotnem Frodo wspomniał o Morzu, w sposób jaki robił to Legolas. gdy już odszedł wraz z elfami, Gandalfem i Bilbem był szczęśliwy w swoim nowym domu, gdzie odnalazł spokój.
Powrót do góry

Elanora
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 68

Wysłany: 14-02-2004 22:31    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Mieć wybór to nie znaczy zrobić to na co się ma ochotę, tylko to co uważa się za najlepsze w danej sytuacji. Wolność nie oznacza samowoli. To że stajemy się odpowiedzialni, nie zabiera nam wolności wyboru. To właśnie pewność, że Frodo miał świadomość tego, co go czeka jeśli weźmie na siebie brzemię Pierścienia czyni jego wolność wyboru pełną. I tak naprawdę nie wiemy czy nikt inny nie mógłby go zastąpić (choć tak się domyślamy) - to tylko twierdzenie z Rady u Elronda, ale co byłoby gdyby Frodo nie przyjął misji - tego nigdy nie będziemy wiedzieć. Może nie był jedynym? To był jego wybór i potwierdził to, ponieważ w tym wyborze wytrwał.

bellator
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 40

Wysłany: 31-03-2012 02:25    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Wybór teoretycznie zawsze istnieje jednak są czasami sytuacje bez wyjścia, w której znalazł się Frodo a uważam iż ta podróż do Szczelin zagłady zrobiła z jego bohatera , dzięki czemu znowu rozsławił ród hobbitów na całe Śródziemie

Wyjdzcie ze mna bracia wszyscy w pole , zamiast śmierci walkę wolę Uśmiech
Powrót do góry

Tadol
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 12

Wysłany: 08-03-2013 14:21    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Elurin napisał(a) (zobacz wpis):

Ja uważam, że Frodo oczywiście miał wybór, ale podświadomie zdawał sobie sprawę, że wszyscy czegoś od niego oczekują. Kiedy podjął decyzję to było coś w rodzaju instynktownego odruchu, może nawet wewnętrznej pychy (lekka przesada Z przymrużeniem oka ): "oni nie dadzą rady, więc ja muszę się tego podjąć, to na mnie spoczywa odpowiedzialność". Zrobił to, bo miał poczucie obowiązku.

Po pierwsze Frodo oczywiście wybór miał, a nikt zbyt dużo od niego nie oczekiwał, mogli mieć nadzieję, że zgłosi się, ale nikt by go do tego nie namawiał. Poczucie obowiązku? Według mnie to było coś innego. Czego Frodo nie był świadomy. Wewnętrzna walka ze sobą była tak naprawdę szukaniem usprawiedliwienia swojego wyboru. Choć w Rivendell Frodo się jeszcze łamał sam ze sobą. W takich chwilach zawsze wyobrażamy sobie jak cudowny byłby wybór spokoju, odpoczynku, ale Frodo wiedział, że się zgłosi.
Cytat:
W sercu wezbrało mu ogromne pragnienie odpoczynku i spokojnego życia u boku Bilba w Rivendell. Wreszcie, łamiąc się z sobą, przemówił i ze zdumieniem usłyszał z własnych ust takie słowa, jakby jego słabiutkim głosem ktoś inny wyrażał swoją wolę:
- ja pójdę z Pierścieniem, chociaż nie znam drogi.

Monisia napisał(a) (zobacz wpis):

Myślę, że to było też coś jeszcze. Sądzę, że Frodo podświadomie pragnął coś zrobić dla innych, a przede wszystkim dla swojego ukochanego Shire. Poza tym przeznaczenie też napewno wtrąciło tu swoje trzy grosze. No i sam Pierśień mógł pragnąć, by to właśnie Frodo poszedł do Mordoru, mógł nim po trosze pokierować. W końcu takiego Froda łatwiej byłoby orkom w Mordorze pochwycić niż na przykład takiego Aragorna. Nie sądzę, by miał tutaj swój udział tylko jeden czynnik.

Dlaczego podjął taką decyzję? Tak, to nie był jeden czynnik. Według mnie Frodo chciał tego. Podświadomie pragnął Pierścienia. Wydaje mi się, że nie doceniacie siły Pierścienia. Bo to nie Pierścień chciał Froda, ale to Frodo chciał Pierścień. Na tym etapie mógł jeszcze zagłuszać tą chęć pewnymi wymówkami. Potem w drodze do Mordoru też. Dochodzi tu jeszcze natura tego hobbita. Frodo nigdy nie żałował samego wyboru, żałował natomiast tego, że dano mu możliwość wyboru.
Frodo nie był bohaterem.

Michael
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 241

Wysłany: 08-03-2013 14:52    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Frodo poszedł na wyprawę, bo pożądał Jedynego.
Sam pewnie też.
Podobnie Merry i Pippin - przecież wiedzieli o Pierścieniu.
Tylko Fredegar Bolger miał dość silny charakter, żeby się opanować.
Seems legit.

Żeby post nie został skasowany, to teraz napiszę coś serio. Z przymrużeniem oka
Wiem, że taki cynizm i odzieranie wszystkiego z jakichkolwiek szlachetnych czy bezinteresownych motywacji jest teraz modne. Wątpię jednak, żeby było bliskie Tolkienowi. Zresztą wystarczy przeczytać sobie opis tej sceny, żeby to zauważyć.
Możesz sobie oczywiście interpretować i wyobrażać tą sytuację jak tylko zechcesz, ale nie zmienia to faktu, że Tolkien tworząc postać Froda nadał mu inne motywacje.

Benedicamus Domino!

- H. Belloc
_____

Truth Himself speaks truly, or there's nothing true.
Powrót do góry

Tadol
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 12

Wysłany: 08-03-2013 15:17    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Michael napisał(a) (zobacz wpis):
Frodo poszedł na wyprawę, bo pożądał Jedynego.
Sam pewnie też.
Podobnie Merry i Pippin - przecież wiedzieli o Pierścieniu.
Tylko Fredegar Bolger miał dość silny charakter, żeby się opanować.
Seems legit.

Żeby post nie został skasowany, to teraz napiszę coś serio. Z przymrużeniem oka
Wiem, że taki cynizm i odzieranie wszystkiego z jakichkolwiek szlachetnych czy bezinteresownych motywacji jest teraz modne. Wątpię jednak, żeby było bliskie Tolkienowi. Zresztą wystarczy przeczytać sobie opis tej sceny, żeby to zauważyć.
Możesz sobie oczywiście interpretować i wyobrażać tą sytuację jak tylko zechcesz, ale nie zmienia to faktu, że Tolkien tworząc postać Froda nadał mu inne motywacje.

I w tym tkwi całe piękno. Uśmiech W tym, że po wydaniu przez Tolkiena WP, może ona być różnie interpretowana przez różne osoby. Nikogo nie odzieram ze szlachetności. Po prostu dostosowuje książkę do siebie, a nie na odwrót. Cynizm? To nie cynizm. To moje zdanie. Z przymrużeniem oka
I nadal uważam, że nie doceniasz Pierścienia, którego, ani Sam (w tamtej chwili), ani inni przez ciebie wymienieni nie mieli w posiadaniu nawet przez sekundę.

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Władca Pierścieni Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4  Następna

Temat: Czy Frodo miał wybór? (misja Powiernika Pierścienia) (Strona 3 z 4)

Skocz do: