Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Przeniewiercą jest, kto porzuca towarzyszy, gdy ciemności zastępują drogę." Gimli, Władca Pierścieni

Temat: Czy Frodo miał wybór? (misja Powiernika Pierścienia) (Strona 1 z 4)

Idź do strony 1, 2, 3, 4  Następna
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Władca Pierścieni Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Sevolas
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 127

Wysłany: 04-03-2002 13:28    Temat wpisu: Czy Frodo miał wybór? (misja Powiernika Pierścienia) Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

[Dyskusja wydzielona z tematu: "Czy Frodo "przegrał swoje życie" wypełniając misję?"-Mod]
Frodo tak naprawdę nie miał wyboru, musiał podjąć misję. Oczywiście, ze z tą chwila nie mógł juz nigdy być beztroskim hobbitem, ale jego świadomość świata i zasad jakimi się rządzi zwiększyła się nieporównywalnie. On sam przeszadl niesamowita przemianę i nie jestem przekonany czy chciałby byc taki jak wczesniej. Nie uwazam, aby stracil cokolwiek. No, moze poza palcem. Język
Powrót do góry

Nifrodel
Alsílatiel / Administrator

Wpisy: 2725
Nieobecny(a): panta rhei...

Wysłany: 04-03-2002 13:53    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Sevolas napisał(a):

Nie sądzę, by można było to rozpatrywać w kategoriach: wygrany, przegrany. Frodo tak naprawdę nie miał wyboru, musiał podjąć misję.

Frodo miał wybór. Podjął się misji z własnej woli (z drobnym wsparciem, jakby się tu wyrazić - Opatrzności? - patrz - poprzedni wpis-cytat 2")

Cytat:
Oczywiście, ze z tą chwila nie mógł juz nigdy być beztroskim hobbitem, ale jego świadomość świata i zasad jakimi się rządzi zwiększyła się nieporównywalnie.

To akurat, w porównaniu do spokojnego, wręcz sielskiego życia, które mógłby wieść w Shire (zważ, że nie pragnął bohaterstwa), nie wydaje się być jakąś szczególną nagrodą.

Cytat:
On sam przeszadl niesamowita przemianę i nie jestem przekonany czy chciałby byc taki jak wczesniej. Nie uwazam, aby stracil cokolwiek. No, moze poza palcem. Język

A co powiesz na słowa, wprawdzie z Filmu, ale jakże obrazowe:
Cytat:
I wish that Ring never come to me....I wish none of this happened"

Stracił, stracił Sevolasie....Frodo stracił nie tylko palec ale i spokój, radość i umiejętność cieszenie się życiem.

blask się do niej garnął...

~~~~~~~~
Almanach Tolkienowski Aiglos
Eldalairië
Powrót do góry

Sevolas
Członek Kompanii Thorina

Wysłany: 04-03-2002 14:14    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Nifrodel napisał(a):

Frodo miał wybór. Podjął się misji z własnej woli (z drobnym wsparciem, jakby się tu wyrazić - Opatrzności? - patrz - poprzedni wpis-cytat 2")

Moim zdanie, to był wybór pozorny, bo nikt inny nie mógł Froda zastapić i on doskonale zdawal sobie z tego sprawę.
Cytat:

To akurat, w porównaniu do spokojnego, wręcz sielskiego życia, które mógłby wieść w Shire (zważ, że nie pragnął bohaterstwa), nie wydaje się być jakąś szczególną nagrodą.

Stracił życie hobbita, zyskał życie powiernika pierścienia. To inne życie, ale możemy powiedziec, ze gorsze czy lepsze.

Cytat:
A co powiesz na słowa, wprawdzie z Filmu, ale jakże obrazowe:
Cytat:
I wish that Ring never come to me....I wish none of this happened"

Z filmu się nie liczy. Z przymrużeniem oka

Cytat:
Stracił, stracił Sevolasie....Frodo stracił nie tylko palec ale i spokój, radość i umiejętność cieszenie się życiem.

Widzisz, a sądzę, ze spokój i jeszcze parę uczuć i rzeczy straciłby nie tylko on gdyby się misji nie podjął (choć musiał się jej podjać).
Powrót do góry

Neratin
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 505

Wysłany: 04-03-2002 14:53    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Cytat:

Moim zdanie, to był wybór pozorny, bo nikt inny nie mógł Froda zastapić i on doskonale zdawal sobie z tego sprawę.

Frodo mial wybor w kazdej chwili. O czym swiadczy nawet scena w Szczelinach Zaglady.

Cytat:
Stracił życie hobbita, zyskał życie powiernika pierścienia. To inne życie, ale możemy powiedziec, ze gorsze czy lepsze.

Plus sztylet, zadlo, zeby... Frodo po powrocie do Shire to juz, pardon, warzywo.

Cytat:
Widzisz, a sądzę, ze spokój i jeszcze parę uczuć i rzeczy straciłby nie tylko on gdyby się misji nie podjął (choć musiał się jej podjać).

Co nie zmienia faktu ze to on wlasnie poniosl ofiare.

Nifrodel
Alsílatiel / Administrator

Wpisy: 2725
Nieobecny(a): panta rhei...

Wysłany: 04-03-2002 14:57    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Sevolas napisał(a):

IMHO pomniejszasz znaczenie wyboru Froda. W Rivendell nie wiedziano, że nikt nie mógłby Froda zastąpić. Nikt nie przypuszczał, że misja się powiedzie. A i sam Frodo, mówi, już idąc przez Mordor:
Cytat:

Nigdy nie miałem nadziei, że się przez ten kraj przedrę. Nie mam jej również i teraz.

PK.
Cytat:

Nio jeśli jest się masochistą. Elfik Życie powiernika Pierścienia nigdy nie było sielanką. A i później:
Cytat:
Jestem ranny - odparł Frodo - rana nigdy nie zagoi się naprawdę
Nie wyglądało na lepsze niż wiódł je zanim opuścił Shire.
To inni święcili triumfy i cieszyli się ze sławy: Merry, Pippin, Sam...ale nie Frodo.

Cytat:

Ach tak? Zmuszasz mnie zatem do poszukania w źródłach...Niech Ci będzie, z korzyścią dla wszystkich Elfik
Cytat:

Wolałbym, żeby mój wuj nie znalazł go i żeby mi go nie przekazywał
DP. Prolog
Nadal się upierasz, że Frodo chciał byc bohaterem?

Cytat:

To prawda, nie tylko on straciłby spokój i dlatego na tym polegał wybór - czy żyć spokojnie, powierzając ocalenie Shire większym i mądrzejszym od siebie (jak to już nieraz bywało), czy podjąć się misji samemu. Nic nie musiał. Brzemię mógł podjąć ktoś inny i nikt nie wie jakby się to wszystko skończyło. Jest to rzecz jasna gdybanie. Ale "Możliwość" uszlachetnia "Wybór".

blask się do niej garnął...

~~~~~~~~
Almanach Tolkienowski Aiglos
Eldalairië
Powrót do góry

Sevolas
Członek Kompanii Thorina

Wysłany: 05-03-2002 09:31    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Nifrodel napisał(a):

IMHO pomniejszasz znaczenie wyboru Froda. W Rivendell nie wiedziano, że nikt nie mógłby Froda zastąpić. Nikt nie przypuszczał, że misja się powiedzie. A i sam Frodo, mówi, już idąc przez Mordor: Nigdy nie miałem nadziei, że się przez ten kraj przedrę. Nie mam jej również i teraz.

Ja będę upierał się, ze Frodo był narzędziem i wiedział o tym. Stąd jego zrezygnowanie. Poza tym był wycieńczony, głodny, obolały. Nie znaczy to jednak, ze zapomniał o ważności swojej misji. Nie i dlatego jednak szedl ciągle do przodu.
Cytat:

Nio jeśli jest się masochistą. Elfik Życie powiernika Pierścienia nigdy nie było sielanką. A i później: Jestem ranny - odparł Frodo - rana nigdy nie zagoi się naprawdę. Nie wyglądało na lepsze niż wiódł je zanim opuścił Shire.

Niekoniecznie. Frodo rozumiał, ze to jest konsekwencja jego wyboru. Pamietajmy, że Frodo wracający do Shire jest duzo dojrzalszy niz ten z Shire wyruszajacy. Ten drugi pewnie by swojego wyboru żałował, ale Frodo po zakończeniu misji wie czego dokonał.

Cytat:
To inni święcili triumfy i cieszyli się ze sławy: Merry, Pippin, Sam...ale nie Frodo.

Sam tez był powiernikiem pierścienia.

Cytat:

Cytat:
Cytat:
Wolałbym, żeby mój wuj nie znalazł go i żeby mi go nie przekazywał
DP. Prolog
Nadal się upierasz, że Frodo chciał byc bohaterem?

Alez ja wlasnie nie twierdze, ze chcial, a ze nie mial wyboru.

Cytat:
To prawda, nie tylko on straciłby spokój i dlatego na tym polegał wybór - czy żyć spokojnie, powierzając ocalenie Shire większym i mądrzejszym od siebie (jak to już nieraz bywało), czy podjąć się misji samemu. Nic nie musiał. Brzemię mógł podjąć ktoś inny i nikt nie wie jakby się to wszystko skończyło.

Mysle, ze czesciowo masz racje. Frodo zaufal "madrzejszym", ale sprawe ze swojego zadania zdal sobie dopiero po zakonczeniu wedrowki. Nie wydaje mi sie tez by znalazł sie ktokolwiek inny, by poniesc pierscien przez Mordor.
Powrót do góry

Sevolas
Członek Kompanii Thorina

Wysłany: 05-03-2002 09:36    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Neratin napisał(a):
Frodo mial wybor w kazdej chwili. O czym swiadczy nawet scena w Szczelinach Zaglady.

A wybór ten sprowadzał się do: zginąć z ręki Saurona, czy być zabitym przez Saurona. Z przymrużeniem oka Dziekuję za taki wybór.

Cytat:
Frodo po powrocie do Shire to juz, pardon, warzywo.

Nie wiemy zbyt wiele na ten temat. Frodo spoważniał, uspokoił się, wyciszył i zmądrzał. Może przestał być hobbitem, ale nie uważam, ze to źle.

Cytat:
Co nie zmienia faktu ze to on wlasnie poniosl ofiare.

Z palca. Język
Powrót do góry

Neratin
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 505

Wysłany: 05-03-2002 10:07    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Cytat:

A wybór ten sprowadzał się do: zginąć z ręki Saurona, czy być zabitym przez Saurona. Dziekuję za taki wybór.

Czy nie rozumiesz, ze to sam fakt podjecia misji byl najwazniejszy? I ze niezaleznie od tego co by sie stalo
w _innym_przypadku_, Frodo zaplacil wlasnie za swoj wybor?

Cytat:

Nie wiemy zbyt wiele na ten temat. Frodo spoważniał, uspokoił się, wyciszył i zmądrzał. Może przestał być hobbitem, ale nie uważam, ze to źle.

Ty to piszesz powaznie? 'Szczernial, schudl, ale dziwnie jakos wyszlachetnial'?
Przeczytaj sobie dokladnie trzy ostatnie rozdzialy WP...

Cytat:

Z palca.

Tez. 'Jesli twoje oko jest dla ciebie powodem zgorszenia, wylup je'. Skad?

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Władca Pierścieni Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2, 3, 4  Następna

Temat: Czy Frodo miał wybór? (misja Powiernika Pierścienia) (Strona 1 z 4)

Skocz do: