Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Frodo szedł oddychając głęboko, a dokoła żywe liście i kwiaty poruszały się pod tchnieniem tego samego wiatru, który jemu chłodził twarz; czuł, ze jest w kraju, gdzie czas nie istnieje, gdzie nic nie przemija, nic się nie zmienia, nic nie ginie w niepamięci. Wygnaniec z Shire`u odejdzie stąd i znowu znajdzie sie na zwykłym świecie, a jednak zawsze odtąd będzie stąpał po tej trawie, wśród kwiatów elanoru i nifredilu, w pięknej krainie Lothlorien." , Władca Pierścieni

Temat: Prawa autorskie do treści WP i Hobbita (Strona 1 z 3)

Idź do strony 1, 2, 3  Następna
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Ogólna dyskusja Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
the_Aragorn
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 209

Wysłany: 05-03-2002 00:29    Temat wpisu: Prawa autorskie do treści WP i Hobbita Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Mam pytanie, czy umieszczenie całego WP, czy Hobbita na stronie nie jest kradzieżą praw autorskich? Jeżli tak to mogę sobie tego Silmarilliona darować Śmiech

!! mín echedithar úm !! mín peliathar úm !!

Ostatnio zmieniony przez the_Aragorn dnia 06-03-2002 22:41, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry

Neratin
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 505

Wysłany: 05-03-2002 09:25    Temat wpisu: Prawa autorskie Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

the_Aragorn napisał(a):

Mam pytanie, czy umieszczenie całego WP, czy Hobbita na stronie nie jest kradzieżą praw autorskich? Jeżli tak to mogę sobie tego Silmarilliona darować Śmiech

Prawa do WP, Hobbita, Silmarillion sa umieszczone w stopkach redakcyjnych- jest tego calkiem sporo... Z tego co slyszalem odnosnie innych, umieszczanych w sieci tekstow, powyzsze postepowanie jest piractwem. Chyba mozna to obejsc publikujac tylko fragmenty- palcem pokazywal nie bede ;-P

Ale, na honor, nie jestem zadna wyrocznia, i jesli ktos wie lepiej, niech sie wypowie...

wawrzyniec
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 39

Wysłany: 05-03-2002 10:37    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Na szybko, jako, że to trochę z mojego poletka Śmiech - za ustawą o prawie autorskim (..)

Cytat:
Art. 23. 1. Bez zezwolenia twórcy wolno nieodpłatnie korzystać z już rozpowszechnionego utworu w zakresie własnego użytku osobistego. (...)
2. Zakres własnego użytku osobistego obejmuje krąg osób pozostających w związku osobistym, w szczególności pokrewieństwa, powinowactwa lub stosunku towarzyskiego.

czyli - można na przykład przepisać i udostępnić rodzinie i znajomym.......
aczkolwiek nie wchodzi tu w rachube traktowanie sieci jako zbiorowiska "znajomych" Z przymrużeniem oka

Cytat:
Art. 29. 1. Wolno przytaczać w utworach stanowiących samoistną całość urywki rozpowszechnionych utworów lub drobne utwory w całości, w zakresie uzasadnionym wyjaśnianiem, analizą krytyczną, nauczaniem lub prawami gatunku twórczości.

mówiąc o fragmencie nie można brać pod uwagę na przykład 99% SIlmarillionu.... no i konieczne jest "przytoczenie w utworze" czyli w ramach większej całości, no i wymaga to uzasadnionej przyczyny.....

Cytat:
Art. 34. Można korzystać z utworów w granicach dozwolonego użytku pod warunkiem wymienienia twórcy i źródła. Twórcy nie przysługuje prawo do wynagrodzenia, chyba że ustawa stanowi inaczej.

czyli - poza zacytowaniem - nalezy wymienić żródło i twórcę Z przymrużeniem oka

Cytat:
Art. 35. Dozwolony użytek nie może naruszać normalnego korzystania z utworu lub godzić w słuszne interesy twórcy.

tutaj jest tzw sedno sprawy - o ile korzystacie na zasadzie "dozwolonego użytku" - nie może to przeszkadzać twórcy (czyt - jego spadkobiercom...) i godzić w normalne korzystanie z utworu - czyt. na przykład uniemożliwienie pobierania pożytków przez osobę posiadająca prawa do utowu (Tolkien Estate...)

no i tyle moge napisać - zainteresowanych odsyłam do wyjątkowo nieprzytępnie napisanych przepisów.... wszystko mi się pomieszało Dodatkowo - nalezy pamiętać o tym, że net jest stosunkowo młodym środkiem przekazu, więc wiele zapisów po prostu nie została skrojona na miarę tego co się tak na prawdę dzieje..... wściekły

Neratin

Wpisy: 505

Wysłany: 05-03-2002 10:52    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Cytat:

czyli - można na przykład przepisać i udostępnić rodzinie i znajomym.......
aczkolwiek nie wchodzi tu w rachube traktowanie sieci jako zbiorowiska "znajomych" Z przymrużeniem oka

Wiem ze jak np. PWC puszcza komiksy z Garfildem i Larsonem w biuletynie o nakladzie circa 200 egzemplarzy to mu wolno, a w wersji sieciowej to juz nielegalne.

Cytat:

czyli - poza zacytowaniem - nalezy wymienić żródło i twórcę Z przymrużeniem oka

Bo prawa autorskie to przede wszystkim prawo zachowania autorstwa danego dziela ;-P

Cytat:

tutaj jest tzw sedno sprawy - o ile korzystacie na zasadzie "dozwolonego użytku" - nie może to przeszkadzać twórcy (czyt - jego spadkobiercom...) i godzić w normalne korzystanie z utworu - czyt. na przykład uniemożliwienie pobierania pożytków przez osobę posiadająca prawa do utowu (Tolkien Estate...)

Czyli, skoro mam juz WP w pdf-ie, to nie kupuje papierowego... TE pozytku z tego nie ma.

Wiem ze na elflingu ludzie serio zastanawiaja sie, czy uzywanie w publikowanych po sieci materialach lingwistycznych np. nazw wlasnych (w koncu zastrzezonych przez Tolkien Enterprises chyba) jest legalne.

wawrzyniec
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 39

Wysłany: 05-03-2002 11:12    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Cytat:
Wiem ze jak np. PWC puszcza komiksy z Garfildem i Larsonem w biuletynie o nakladzie circa 200 egzemplarzy to mu wolno, a w wersji sieciowej to juz nielegalne.

aczkolwiek nie wiem co to PWC ( a przynajmniej ilość porannej kawy nie jest jeszcze odpowiednia:-) - to masz rację .... można rozpowszechniać "wśród znajomych", a co do stripów komiksowych - publikacja w sieci jest możliwa - vide: Paski komiksowe on-line, myslę że w tym momencie traktowana jako opracowanie - poza tym te stripy są publikowane w sieci przez ich wydawców i powielane dalej na zasadzie "cytatu".

Cytat:
Bo prawa autorskie to przede wszystkim prawo zachowania autorstwa danego dziela ;-P

to osobiste prawo autorskie (niemajątkowe), pozostają jeszcze majątkowe Uśmiech
Cytat:
Czyli, skoro mam juz WP w pdf-ie, to nie kupuje papierowego... TE pozytku z tego nie ma.

istnieje taka możliwość, o ile lubisz czytac na ekranie, lub też masz ekonomiczną drukarkę Super śmiech

Cytat:
Wiem ze na elflingu ludzie serio zastanawiaja sie, czy uzywanie w publikowanych po sieci materialach lingwistycznych np. nazw wlasnych (w koncu zastrzezonych przez Tolkien Enterprises chyba) jest legalne

moim zdaniem jest legalne - tutaj więcej do powiedzenia - jako praktyk w dziedzinie lingwistyki - ma na pewno Ryszard Derdziński Uśmiech
Nazwy własne są zastrzeżone przez TE, aczkolwiek używanie ich w innych opracowaniach naukowych nie powinno być problemem - zgodnie z zacytowanymi przeze mnie przepisami.... Należy jednak wziąć pod uwagę to, iże są to polskie przepisy, a prawo np. angielskie mogłoby w tym zakresie stanowić coś innego... hmmmm

Ork
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 20

Wysłany: 05-03-2002 21:16    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Umieszczanie na stronie WWW, czy też rozpowszechnianie książki w postaci elektronicznej bez zgody właściciela praw jest nielegalne. Samo przerabianie książki na formę elektroniczną jest zabronione. Jeśli zaś chodzi o udostępnianie to owszem można pożyczyć (już zakupioną)książkę natomiast przerobienie jej np. na pdf jest powieleniem i w przypadku udostępnienia w sieci wielokrotnym. W przypadku przetłumaczonej książki takie postępowanie narusza prawa majątkowe trzech osób/instytucji - Autora, wydawnictwa (które zakupiło prawo do wydania) oraz praw tłumacza
Powrót do góry

Tom Goold

Wpisy: 291

Wysłany: 05-03-2002 21:23    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Ork napisał(a):

Samo przerabianie książki na formę elektroniczną jest zabronione.

A to dlaczego? Skoro kupiłem płytę, film czy książkę to chyba mam prawo zrobić jedną kopię (na własny użytek rzecz jasna) dla celów archiwalnych i posiadać ją tak długo jak posiadam oryginał? Zdziwienie

Uniosłem twarz ku ciemnemu niebu, wiatr - nareszcie ruch powietrza!

(Jacek Dukaj "Serce Mroku")
Powrót do góry

Ork
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 20

Wysłany: 05-03-2002 22:48    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Ano dlatego że to nie jest kopia (zresztą w przypadku książek nie ma czegoś takiego jak kopia) tylko przetworzenie na zupełnie inną formę.
Powrót do góry

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Ogólna dyskusja Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2, 3  Następna

Temat: Prawa autorskie do treści WP i Hobbita (Strona 1 z 3)

Skocz do: