Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Frodo szedł oddychając głęboko, a dokoła żywe liście i kwiaty poruszały się pod tchnieniem tego samego wiatru, który jemu chłodził twarz; czuł, ze jest w kraju, gdzie czas nie istnieje, gdzie nic nie przemija, nic się nie zmienia, nic nie ginie w niepamięci. Wygnaniec z Shire`u odejdzie stąd i znowu znajdzie sie na zwykłym świecie, a jednak zawsze odtąd będzie stąpał po tej trawie, wśród kwiatów elanoru i nifredilu, w pięknej krainie Lothlorien." , Władca Pierścieni

Temat: najmężniejsi wojownicy, najlepsi minstrele, najpiękniejsi... (Strona 1 z 2)

Idź do strony 1, 2  Następna
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Ogólna dyskusja Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Vanima
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 70

Wysłany: 27-05-2008 18:05    Temat wpisu: najmężniejsi wojownicy, najlepsi minstrele, najpiękniejsi... Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

No właśnie w książkach Tolkiena jest wiele elfów, ludzi, krasnoludów czy hobbitów którzy są "naj" np. najlepsi wojownicy, najlepsi minstrele, najpiękniejsi, naj..., naj...itd. Uśmiech
Może byśmy ich uwiecznili na stronach naszego forum? Język Ja znalazłam takie na przykład:
Daeron- "najznakomitszy uczony na dworze króla Thingola" i najznakomitszy minstrel elfów
Luthien- oczywiście najpiękniejsza kobieta z Pierworodnych (chociaż i z Dzieci Iluvatara ogólnie)
Dior-
Cytat:
"Potem Dior i gdy włożył na szyję Nauglamir, stał się najpiękniejszym z synów świata pośród trzech ras: Edainów, Eldarów i Majarów z Błogosławionego Królestwa."

Adiemus
One Ring - One TolkFolk :)

Wpisy: 1992

Wysłany: 27-05-2008 19:06    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Nie wiem, czemu ma służyć ta wyliczanka (może w Kucyku byłoby dla niej odpowiedniejsze miejsce Język ), ale pobawmy się Jestem rozwalony
Najzacniejszy z hobbitów - Pippin Z przymrużeniem oka
JRRT w rozdziale Zdobycze Wojenne (Dwie Wieże) napisał(a):
- Czy wyrównuje? - krzyknął Gimli. - Najzacniejszy z hobbitów! Jestem odtąd twoim dłużnikiem!
Co ten nałóg robi z człowieka... lub w tym wypadku krasnoluda Tom Bombadil
Powrót do góry

Sędziwojka
Lady of Casterly Rock

Wpisy: 1060
Nieobecny(a): Far away. In the Halls of Mandos.

Wysłany: 27-05-2008 19:15    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Elwe - najwyższy z Dzieci Iluvatara
Galadriela - najwyższa znana z imienia kobieta z Noldorów
Celebrimbor- największy artysta Eregionu
Feanor i Galadriela - tych dwoje krewniaków, największych Eldarów w Valinorze...
Telchar-najsławniejszy z platnerzy w Nogrodzie
Maedhros- najstarszy i najroślejszy z Synów Feanora
Szczyty Thangorodrimu - najpotężniejsze wieżyce Śródziemia
Feanor- najpotężniejszy z Noldorów
Ar-Pharazon- najdumniejszy i najpotężniejszy ze wszystkich władców, którzy wladali berłem Królów Morza od dnia zalożenia Numenoru.
Wedle NO i Silmarillionu.

Cytat:
Nie wiem, czemu ma służyć ta wyliczanka (może w Kucyku byłoby dla niej odpowiedniejsze miejsce ), ale pobawmy się
Wg mnie służy zarówno ukazaniu bogactwa językowego Tolkiena, określeniu, jakich słów wartościujących używał, jak i zabawie. Z przymrużeniem oka
Ciekawy temat, dość odmienny od innych. Uśmiech

And so he spoke, that lord of Castamere,
But now the rains weep o'er his hall, with no one there to hear.

Deviantart | Herbaciane zapiski | Tumblr

Ostatnio zmieniony przez Sędziwojka dnia 28-05-2008 00:09, w całości zmieniany 2 razy
Powrót do góry

Sirielle
Ontalómë / Administrator

Wpisy: 3820

Wysłany: 27-05-2008 20:18    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

I jako ściąga dla twórców wszelakich Jestem za

Mała poprawka - Galadriela była najwyższą znaną nam imiennie kobietą wśród Noldorów, ale nie najwyższą z Dzieci Ilúvatara - o ile pamiętam był to średni wzrost eldarskiego mężczyzny, około 1,95.

Nelyafinwë żyje! I już zna Zasady forum (MiniFAQ), a Ty?

Przymierze AntySzczerbowe
Powrót do góry

Lórin
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 61

Wysłany: 27-05-2008 23:00    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Ktoś tu pisał, że Maeglin był największym zdrajcą, ale widzę, że nie ma tu już tego posta. Słowa Tolkiena to bowiem potwierdzają:
Cytat:
Albowiem miłość do Idril i nienawiść do Tuora przyczyniły się także do zdrady popełnionej przez Maeglina, najhaniebniejszej w historii Dawnych Dni.

Szkoda, że ten temat się pojawił dopiero teraz, dwa dni temu się irytowałem nad Silmarillionem, że ciągle ktoś jest "naj", mógłbym powypisywać. Udało mi się odkopać trzy cytaty:
Cytat:
Finarfin zaś wszystkich zaćmiewał urodą i wielką mądrością serca

Cytat:
lud wszakże, któremu przewodzili [Fingolfin i Fingon], górował nad innymi męstwem i hartem, największy budził lęk wśród orków i najzawziętszą nienawiść Morgotha

Cytat:
Sauron był mistrzem w zadawaniu tortur

EDIT Właśnie trafiłem na cytat:
Cytat:
Maglor bowiem należał do najznamienitszych pieśniarzy Dawnych Dni, ustępując sławą jedynie Daeronowi z Doriathu.
Vice-naj też się liczy? Z przymrużeniem oka

Sędziwojka
Lady of Casterly Rock

Wpisy: 1060
Nieobecny(a): Far away. In the Halls of Mandos.

Wysłany: 28-05-2008 00:08    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Cytat:
Mała poprawka - Galadriela była najwyższą znaną nam imiennie kobietą wśród Noldorów, ale nie najwyższą z Dzieci Ilúvatara - o ile pamiętam był to średni wzrost eldarskiego mężczyzny, około 1,95.

Chodziło mi o najwyższą kobietę wśród Elfów (Noldorów), niepotrzebnie dokonałam skrótu myślowego i założyłam, że ludzie są niżsi od Elfów (pomijając kwestię Gondolithrimów i Tuora), dziękuję za poprawkę. Z przymrużeniem oka

Cytat:
Vice-naj też się liczy?
Liczy się, liczy, zwłaszcza taki sławny (i ubóstwiany przez fanki Z przymrużeniem oka) vice-naj. Śmiech
And so he spoke, that lord of Castamere,
But now the rains weep o'er his hall, with no one there to hear.

Deviantart | Herbaciane zapiski | Tumblr
Powrót do góry

Lomendil
Strażnik Północy

Wpisy: 776

Nieobecny(a): in tenebris

Wysłany: 28-05-2008 06:59    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Manwe - najmilszy Iluvatarowi - z "Valaquenta":

Cytat:
but Manwe is dearest to Iluvatar

Varda - jej się bał najbardziej Melkor, a jej piękno jest zabyt wielkie, by je wyrazić:

Cytat:
Too great is her beauty to be declared in the words of Men or of Elves (...) [Melkor] feared her more than all others whom Eru made.

Oczywiście, Melkor jest najpotężniejszy ze wszystkich Ainurów, jak sam Eru stwierdza:

Cytat:
Mighty are the Ainur, and mightiest among them is Melkor

Sędziwojka napisał(a) (zobacz wpis):

Adiemus napisał(a):
Nie wiem, czemu ma służyć ta wyliczanka (może w Kucyku byłoby dla niej odpowiedniejsze miejsce ), ale pobawmy się

Wg mnie służy zarówno ukazaniu bogactwa językowego Tolkiena, określeniu, jakich słów wartościujących używał, jak i zabawie. Z przymrużeniem oka
Ciekawy temat, dość odmienny od innych. Uśmiech

Zgadzam się z Sędziwojką (i Sirielle także); w końcu jest to temat jak najbardziej dotyczący Tolkiena, jego języka, stworzonych przez niego postaci, więc dlaczego miałby się znaleźć w "Kucyku"? Zdziwienie

Sirielle
Ontalómë / Administrator

Wpisy: 3820

Wysłany: 28-05-2008 09:00    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Sędziwojka napisał(a) (zobacz wpis):
są niżsi od Elfów (pomijając kwestię Gondolithrimów i Tuora), dziękuję za poprawkę. Z przymrużeniem oka

Oczywiście, że są niżsi, w wątku obok próbowaliśmy wyliczyć ten średni wzrost i było to ciut więcej niż 1,95. Skrót był rzeczywiście zbyt uproszczony, bo wskazywał, że Galadriela była najwyższą w ogóle, ze wszystkich ras.

Z tym Daeronem to tylko sindarska propaganda Ble Ble ;D

Nelyafinwë żyje! I już zna Zasady forum (MiniFAQ), a Ty?

Przymierze AntySzczerbowe
Powrót do góry

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Ogólna dyskusja Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2  Następna

Temat: najmężniejsi wojownicy, najlepsi minstrele, najpiękniejsi... (Strona 1 z 2)

Skocz do: