Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"To surowa wiosna i niejedna nadzieja jej nie przetrzyma." Aragorn, Władca Pierścieni

Temat: Kalaquendi i Moriquendi (Strona 1 z 3)

Idź do strony 1, 2, 3  Następna
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Silmarillion Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
M.L.
Uprzedzony, ujadający krzykacz / Administrator

Wpisy: 5804

Wysłany: 18-05-2008 15:29    Temat wpisu: Kalaquendi i Moriquendi Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Ten temat jest bezpośrednio zainsporwany konwentem tolkienowskim w Bydgoszczy, a szczegolnie tym co Melinir powiedziała w czasie swojej prelekcji.

Kiedy czytamy sobie Silma, to czesto (pisze o sobie0 trochę bezrefleksyjnie przyjmujemy nazwy nadawane przez Tolkiena poszczegolnych grupom elfów, zapominając, że był lingwistą i słowa, a zwlaszcza nazwy wlasne miały dla niego znaczenie.

Czytając Silma Kalaquendi i Moriquendi to po prostu Elfowie Światła i Elfowie Ciemności,. I wszystko jasne. Z jednej strony elfowie, którzy widzieli światło Amanu, z drugiej ci, któryz nigdy go nie zobaczyli (Avari i Umanyar). I co tu jeszcze objaśniać?

Ale Melinir zwróciła uwagę na inny aspekt. Quendi integralnym aspektem znaczenia tego słowa, jest równoważnośc osoby i kogoś kto mówi, bo osobą, personą jest mówiący/mówiąca.

Quendi to elfowie, w rozumieniu mówiacy. Bo w momencie kiedy nadawali sobie tą nazwę, to nie znali innych istot posługujących się mową.

Jeżeli wiec bedziemy pamiętać o tym znaczeniu, to okaże się, że temin Kalaquendi ma głębsze znaczenie, to nie tylko Elfowie Światła, ale także Mówiący Światłem, a Moriquendi to Mówiący Ciemnością.

I pasuje to do innego wymiaru tych istot. Kalaquendi poznali prawdę, a raczej światło prawdy. Stąd głoszą prawdę, która poznali w Amanie.
Moriquendi, nie znaja prawdy, sa pogrążeni w mroku niewiedzy. Głoszą więc mrok, w rozumieniu niewiedzy wyrastającej z mroku ich ignorancji.

Nie wiem, czy to nie za bardzo skomplikowane. Ale spodobał mi sie ten pomysł Melinir o ile go dobrze zrozumiałem.

For the home of the holy
For the faith, for the way of the sword
Powrót do góry

Elring
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 284

Wysłany: 18-05-2008 15:47    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Mnie się wydaje, że etnonim Quendi szybko oderwał się od swego pierwotnego znaczenia 'mówiący' i zaczął oznaczać po prostu 'elfowie'. Tak jak napisałeś, Tolkien był lingwistą i właśnie dlatego doskonale wiedział, że w przeszłości wiele ludów nadawało sobie miano 'umiejących mówić', 'swoich', 'znanych', w odróżnieniu od wszystkich obcych - 'niemych', 'nieumiejących mówić', 'cudzych', 'innych'. Nie widzę powodu, dla którego w terminach Kalaquendi i Moriquendi miałoby się w mowie potocznej utrzymywać to pierwotne, etymologiczne znaczenie drugiego członu - choć oczywiście w poezji czy ogólniej w literaturze poszczególni autorzy mogli je wydobywać i uwydatniać.
Powrót do góry

Melinir
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 209

Wysłany: 18-05-2008 16:55    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

I masz, moim zdaniem, i nie masz racji. Elfowie nie są takimi po prostu „mówiącymi”, jak cała masa ludów – dla nich ta cecha i w ogóle zdolność mowy jest czymś ważniejszym niż dla ludzi z naszej, „historycznej” rzeczywistości. Poza tym – w samym języku elfickim słowa „mówić”, „mowa”, „mówienie” zachowały związek z pierwotną nazwą tego ludu w kolejnych wersjach języków (już w Lost Road... to idzie obok siebie - Quende i Penedh, kwetta i peth...) .
Jak wynika z Dangweth Pengolodh, elfowie podchodzili do języka inaczej niż ludzie i tworzyli słowa oraz wprowadzali zmiany z pełną świadomością tego, co robią. Zapewne też świetnie rozumieli wszystkie lub większość niuansów danych słów. Sam Tolkien bodajże w „The Road...” przy analizie któregoś z elfich hymnów podaje przykład takich wieloznacznych skojarzeń, które elfom słyszącym pieśń przywodziło słowa „Fanuilos” i „silivren” - zwrot Silivren penna miriel / o menel aglar elenath, porównuje gwiazdy do skrzących się klejnotów, pełnych światła; przymiotnik silivren przywodzi też na myśl pochodzący od Dwóch Drzew blask Silmarili, utworzonych z twardszej od diamentu substancji, silimy. Fakt w mowie potocznej pewne znaczenia zanikają (Tolkien opisuje taką zmianę na przykładzie finwe, które to słowo, uzywane często w imionach książęcego rodu Noldorów, przestało mieć znaczenie, a stało się po prostu oznaką przynależności do rodu)i także Quendi mogło być używane bez odruchowego łancuszka skojarzeń - ale zauważ też, że my nie znamy „mowy potocznej” i potocznej historii elfów. Znamy kroniki, legendy spisywane przez poetów.
Powrót do góry

Lomendil
Strażnik Północy

Wpisy: 782

Nieobecny(a): in tenebris

Wysłany: 18-05-2008 18:06    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

A jak to się ma do elfickiego słowotwórstwa? Czy 'Kalaquendi' może istotnie znaczyć 'mówiący światłością'? Moje pierwsze skojarzenie jest to 'jasnomówiący' i 'ciemnomówiący', bez określania tematyki tego, o czym się mówi. [Może to nie jest wielka różnica, ale dla mnie jest to pewien niuans.]

Poza tym... kiedy te określenia powstały? Jeśli w czasie wędrówki znad Cuivienen, to nie mogą się odnosić do poznania prawdy w Amanie, bo wtedy jeszcze wszyscy Elfowie mieli ten sam "poziom" wiedzy. Owszem, trzej posłowie byli w Valinorze i z pewnością współbraciom opowiedzieli, co tam ujrzeli, pewnie i Orome po drodze udzielał im jakichś wiadomości, ale czy to jest od razu poznanie? Według mnie to jest raczej rozróżnienie na zasadzie 'ci, którzy idą ku światłu' i 'ci, którzy zostają w ciemności'. Później, po powrocie Noldorów, być może pojawiło się to rozumienie poznania prawdy, Noldorowie mogli patrzeć z góry na Sindarów, chociaż ci ostatni są raczej Umanyar, uważając, że wiedzą więcej od nich. Z drugiej strony, mamy Melianę, która pouczyła Sindarów o wielu rzeczach, więc jakiś element wiedzy jest - i światła także, bo Thingol widział światło Amanu w obliczu Meliany jak w najczystszym zwierciadle. Czy można więc mówić o ignorancji Moriquendich, a właściwie ich części, tzn. Sindarów? W odniesieniu do Avarich jest to z pewnością prawdą, ale chyba nie można tego rozciągać na wszystkich Moriquendich?

PS W wielu językach indoeuropejskich 'człowiek' jest określany nazwą wywodzącą się ostatecznie z rdzenia oznaczającego 'ziemię' - jest istotą ziemską, w odróżnieniu od niebiańskich bogów. Tak mi się skojarzyło przy zachowaniu pokrewieństwa słów związanych z mową a pierwotną nazwą Elfów. Też mamy tu pewną ciągłość, mimo rozwoju języków i pojawianiu się innych słów określających człowieka.

Elring
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 284

Wysłany: 18-05-2008 19:31    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Melinir napisał(a) (zobacz wpis):
Elfowie nie są takimi po prostu „mówiącymi”, jak cała masa ludów – dla nich ta cecha i w ogóle zdolność mowy jest czymś ważniejszym niż dla ludzi z naszej, „historycznej” rzeczywistości. [...]
Jak wynika z Dangweth Pengolodh, elfowie podchodzili do języka inaczej niż ludzie i tworzyli słowa oraz wprowadzali zmiany z pełną świadomością tego, co robią.

Niewątpliwie masz rację, ale też nie przesadzałabym z tą świadomością językową elfów Uśmiech Mam wrażenie, że dla Tolkiena zbyt fascynująca była powolna ewolucja ludzkich, znanych mu języków, aby elfią mowę miał całkowicie tej ewolucji pozbawić na rzecz chłodnej kalkulacji i świadomego kształtowania języka. Mogą o tym świadczyć np. zwroty z "Etymologii", takie jak: "probably blended with" (rdzeń BER-), "confounded with" (GEY-), "blended with" (LIND-) etc. Według mnie świadczy to o tym, że nawet elfowie nie mieli absolutnej wiedzy o historii swoich języków, skoro dopuszczali do "mieszania" i "mylenia" rdzeni na taką skalę, że po latach nawet lingwiści tacy jak Pengolodh mieli problem z dojściem do prawdy (vide liczne wątpliwości Pengolodha w eseju "Eldarin Hands, Fingers and Numerals").
Powrót do góry

Melinir
Członek Kompanii Thorina

Wysłany: 18-05-2008 20:01    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Lomendil napisał(a) (zobacz wpis):
Cytat:
A jak to się ma do elfickiego słowotwórstwa? Czy 'Kalaquendi' może istotnie znaczyć 'mówiący światłością'? Moje pierwsze skojarzenie jest to 'jasnomówiący' i 'ciemnomówiący', bez określania tematyki tego, o czym się mówi. [Może to nie jest wielka różnica, ale dla mnie jest to pewien niuans.]

No, w angielskim to różnie może być Język Choćby w pojedynku Saurona z Finrodem, nasz poczciwy późniejszy Władca Pierścieni śpiewa zarówno pieśń czarnoksięską jak i z czarnoksięstwa (chang of wizardry) Super śmiech
Oczywiście – pierwsze znaczenie Kalaquendi i Moriquendi jako elfów Ciemności i Światła w sensie tych, co widzieli i tych co nie widzieli światła Amanu jest najistotniejsze, ale czytelnikowi nasuwają się też inne skojarzenia. Nawet jeśli przyjąć, że cal- to tylko shine, to shine też nie jest tylko i wyłacznie używane jako określenie lśnienia które wydzielają z siebie świecące przedmioty – znamienne, że obok światła, drugim epitetem Amanu jest Chwała, „w chwale Amanu, „w chwale . Błogosławionego Królestwa”. To pytanie - czy światło Amanu należy rozumieć zawsze i wyłącznie jako źródło oświetlenia, takie jak lampka czy słońce. Zwłaszcza w kontekście tego, co wiemy o tej krainie.
Poza tym – w językach naszego świata tez istnieje powiązanie światła i logosu, słowa i wiedzy, co widać w metaforyce i nie tylko. Co ciekawe - słowa światło i słowo wywodzą się z p.i.e rdzeni o identycznym brzmieniu (choć nie znaczeniu) bha- Język

Cytat:
Poza tym... kiedy te określenia powstały?

Stawiam na Aman

Cytat:
Później, po powrocie Noldorów, być może pojawiło się to rozumienie poznania prawdy, Noldorowie mogli patrzeć z góry na Sindarów, chociaż ci ostatni są raczej Umanyar, uważając, że wiedzą więcej od nich. Z drugiej strony, mamy Melianę, która pouczyła Sindarów o wielu rzeczach, więc jakiś element wiedzy jest - i światła także, bo Thingol widział światło Amanu w obliczu Meliany jak w najczystszym zwierciadle. Czy można więc mówić o ignorancji Moriquendich, a właściwie ich części, tzn. Sindarów? W odniesieniu do Avarich jest to z pewnością prawdą, ale chyba nie można tego rozciągać na wszystkich Moriquendich?

Jednak ci, co byli w Amanie mieli większa wiedzę i umiejętności, niż ci, którzy w nim nie byli i jest to stwierdzone w tekście. O Sindarach powiedziano, że niemal dorównywali Kalaquendim z Błogosławionego Królestwa, a nie że byli im równi.

Powrót do góry

Nifrodel
Alsílatiel / Administrator

Wpisy: 2725
Nieobecny(a): panta rhei...

Wysłany: 18-05-2008 20:03    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Ja natomiast zastanawiam się, czy określenia Calaquendi i Moriquendii nie są wynikiem uprzedzeń Wygnańców hmmmm... Trzeba podkreślić, że powyższa klasyfikacja jest wymysłem Noldorów, którzy powrócili do Śródziemia. I jak wiemy, niejednokrotnie byli przekonani o swej wyższości nad innymi Elfami, którzy nie widzieli światła Amanu. Uśmiech Saurona ;D Niezależnie od tego, czy mieli powody uważać się za "lepszych", nie mogę się zgodzić, że Moriquendi głoszą kłamstwa, nieprawdy, półprawdy itp, co zdaje się sugerować M.L, pisząc:

M.L. napisał(a) (zobacz wpis):

temin Kalaquendi ma głębsze znaczenie, to nie tylko Elfowie Światła, ale także Mówiący Światłem, a Moriquendi to Mówiący Ciemnością.

I pasuje to do innego wymiaru tych istot. Kalaquendi poznali prawdę, a raczej światło prawdy. Stąd głoszą prawdę, która poznali w Amanie.
Moriquendi, nie znaja prawdy, sa pogrążeni w mroku niewiedzy. Głoszą więc mrok, w rozumieniu niewiedzy wyrastającej z mroku ich ignorancji.

To Noldorowie przez długi czas, zanim prawdziwe powody i cele ich powrotu z Amanu stały się powszechnie jasne, nabierali wody w usta i udawali, że jedynym motywem była chęć zaczerpnięcia większego oddechu we wschodnich krainach. Uśmiech Saurona ;D To oni zostali poróżnieni i skażeni kłamstwami Morgotha, jak żaden inny szczep kiedykolwiek przedtem i później. Kto w takim razie "mówi ciemnością"? Spox

I jeszcze, czy Calaquendi poznali "prawdę"? hmmmm... Również się nie zgodzę, przynajmniej nie do końca Nie Nie . Należy sobie zadać pytanie, jaką prawdę? Czy taką, z jaką wyszli z Amanu? Jaką im przez długi czas wsączył do uszy Morgoth? Nic nowego Taką, jaką ich podbechtywał Fëanor, głosząc, że Valarowie ich oszukali bo mają nadejść Nastepcy?
Moim skromnym zdaniem, przekładanie - dość niefrasobliwego hmmmm... - nazewnictwa Noldorów na kompetencje językowe (zwłaszcza drażliwa jest dla mnie dwuznaczność określenia "mówiący ciemnością"*** Ratujcie bo go pobiję) wszystkich Elfów Śródziemia jest terminologicznym nadużyciem...

***co to znaczy, "mówiący ciemnością"? Głęboko się nie zgadzam, że mowa Elfów może być ciemnością Nic nowego . Od czasów Cuivienen jest ona czystą radością i z przyjemnością uczyli się jej Valarowie. Sądze, że i Tolkien wzdragałby się przed taką interpretacją języków Elfów.
Czarna mowa jest tylko jedna Spox

Dlatego podpisuję się pod opinią Elring:

Elring napisał(a) (zobacz wpis):

Mnie się wydaje, że etnonim Quendi szybko oderwał się od swego pierwotnego znaczenia 'mówiący' i zaczął oznaczać po prostu 'elfowie'.

Choć Nazywanie Sindarów, Falathrimów, Nandorów, Laiquendich i Avarich Elfami Ciemnymi nadal uważam za przejaw noldorskiej arogancji Złośliwy uśmiech

blask się do niej garnął...

~~~~~~~~
Almanach Tolkienowski Aiglos
Eldalairië
Powrót do góry

Melinir
Członek Kompanii Thorina

Wysłany: 18-05-2008 20:17    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Elring napisał(a) (zobacz wpis):
Mam wrażenie, że dla Tolkiena zbyt fascynująca była powolna ewolucja ludzkich, znanych mu języków, aby elfią mowę miał całkowicie tej ewolucji pozbawić na rzecz chłodnej kalkulacji i świadomego kształtowania języka. Mogą o tym świadczyć np. zwroty z "Etymologii", takie jak: "probably blended with" (rdzeń BER-), "confounded with" (GEY-), "blended with" (LIND-) etc. Według mnie świadczy to o tym, że nawet elfowie nie mieli absolutnej wiedzy o historii swoich języków, skoro dopuszczali do "mieszania" i "mylenia" rdzeni na taką skalę, że po latach nawet lingwiści tacy jak Pengolodh mieli problem z dojściem do prawdy (vide liczne wątpliwości Pengolodha w eseju "Eldarin Hands, Fingers and Numerals").

He, he, pytanie czy było to błądzenie, czy świadoma dezinformacja:bigs:
Sądząc po awanturze o "th" i "s" wśród Noldorów, gdzie biednemu Feanorowi odmówiono sprawiedliwości, można mieć wątpliwości...
Absolutnej wiedzy mieć nie mogli, ale i tak - choćby ze względu na długowieczność mieli większy wpływ na kształtowanie języka i jego rozumienie niż ludzie. Myślę, że początki jezyków elfów mogły byc ciemniejsze, jako że elfowie obudzili się w Środziemiu, a tak naprawdę badać języki (i masę innych rzeczy przy okazji) zaczęli dopiero w Amanie. To lingwiści noldorscy przynoszą wiedzę do Śródziemia i to z ich dorobku korzysta Pengolodh. Ale nawet jeśli tak było, to i tak czas między brakiem nauki elfickiej, a jej początkami był krótszy niż w "primary world"- zauważ, że są to badania na "naszym", tj. dostępnym Tolkienowi poziomie wiedzy.

Ostatnio zmieniony przez Melinir dnia 18-05-2008 21:10, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Silmarillion Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2, 3  Następna

Temat: Kalaquendi i Moriquendi (Strona 1 z 3)

Skocz do: