Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Nie powiem: nie płaczcie, bo nie wszystkie łzy są złe." Gandalf, Władca Pierścieni

Temat: Haft - prace i wzory (Strona 5 z 9)

Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Następna
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Twórczość fanowska Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Elenwe
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 213

Wysłany: 21-07-2008 18:37    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Marille bierze się za haftowanie czegoś morrisowskiego uwielbiam/kocham to, jestem szczęśliwy, a ja właśnie ukończyłam swoją makatkę, której pierwowzorem była jedna z tapet Morrisa (i niedługo zamierzam się wziąć za coś tolkienowskiego, tylko jeszcze nie wiem za co - zbyt dużo pomysłów i projektów).

Ten obrazek znajduje się na serwerze forum i został załadowany przez jego użytkowników.
Zaloguj się żeby go obejrzeć.

Wzór wygenerowałam na stronie internetowej, do której adres podała Miriel bukiet dla ciebie, dziękuję, a sam haft przybrał cielesną postać w ekspresowym iście tempie widzę gwiazdy 3 miesięcy. Z tej to przyczyny dumna jestem z siebie niesłychanie - to moja pierwsza większa praca, którą ukończyłam w mniej niż pół roku. Zbyt długo się nią nie zdążyłam nacieszyć, gdyż od początku powstawała ona jako prezent dla pewnego miłośnika Morrisa; mam nadzieję, że wisi już na ścianie jego majarskiej siedziby.
Powrót do góry

Sędziwojka
Lady of Casterly Rock

Wpisy: 1074
Nieobecny(a): Far away. In the Halls of Mandos.

Wysłany: 21-07-2008 19:50    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Mój Eru, jakie te Wasze hafty są przepiękne. Love Wszystkie kolory sa idealnie dopasowane, a szczególiki wiernie oddane. Uśmiech
Zastanawia mnie tylko jedna rzecz, w jaki sposób wygenerowany komputerowo rozkład kolorów obrazka przenosicie na płótno?

And so he spoke, that lord of Castamere,
But now the rains weep o'er his hall, with no one there to hear.

Deviantart | Herbaciane zapiski | Tumblr
Powrót do góry

Elenwe
Członek Kompanii Thorina

Wysłany: 21-07-2008 20:04    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Sędziwojka napisał(a):
Zastanawia mnie tylko jedna rzecz, w jaki sposób wygenerowany komputerowo rozkład kolorów obrazka przenosicie na płótno?

W jaki sposób? A igłą i nitką.
A na poważnie Śmiech Jestem rozwalony Super śmiech - po załadowaniu obrazka do któregoś z programów otrzymuje się gotowy schemat Jestem za, podobny do tych, jakie można znaleźć w czasopismach z robótkami ręcznymi.
Jednej kratce na schemacie odpowiada jeden krzyżyk. Można też dla ułatwienia narysować na płótnie kratkę 10x10 otworów, gdyż schematy często podzielone są właśnie w ten sposób - jest to bardzo pomocne przy pracy z dużymi wzorami. Programy komputerowe są też na tyle "inteligentne", że obok schematu podają też numery nici do wyszywania wzoru, więc wystarczy tylko w sklepie poprosić o kanwę i muliny o takich to a takich numerach, a później zasiąść nad pustym płótniem z nawleczoną nitką i rządek po rządku...
Powrót do góry

Sędziwojka
Lady of Casterly Rock

Wysłany: 22-07-2008 00:55    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Cytat:
W jaki sposób? A igłą i nitką.
To to ja wiem. Pserwa Dzięki za informacje. Właśnie, chodziło mi o samo 'przerysowanie' schematu kolorystycznego. Cięzko mi było sobie to wyobrazić. Rysowanie owych kratek na płotnie ze schematu musi być strasznie mozolne. hmmmm... Chyba, że można się bez nich obejść. Z przymrużeniem oka Z samym konturem rysunku bez zaznaczania poszczegolnych, drobnych kratek na kolory nie byłoby problemu. Jestem ignorantką w kwestii haftu krzyżykowego, proszę mi wybaczyć głupie pytania. Jestem rozwalony

Powrót do góry

Elenwe
Członek Kompanii Thorina

Wysłany: 22-07-2008 06:55    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Sędziwojko, nie ma czegoś takiego jak głupie pytania.
Nie, nie trzeba przerysowywać całego wzoru na płótno, to by był koszmar. Zresztą nie ma takiej potrzeby. Kiedy masz przed sobą schemat haftu, widzisz, że wzór zaczyna się na dole np. od pięciu krzyżyków w kolorze żółtym. Robisz więc rządek pięciu żółtych krzyżyków. Dalej na prawo są dwa krzyżyki czarne, po czym rząd dwunastu żółtych. Opuszczasz więc dwie kratki (na kanwach jeden otworek odpowiada jednemu krzyżykowi) - później wypełnisz je czarnym kolorem - i dalej haftujesz dwanaście żółtych itd. Skończy się rządek żółtych, patrzysz, czy kratki wyżej też masz wypełnić tym kolorem. Jeśli tak - dalej wyszywasz żółte krzyżyki, jeśli nie lub jeśli kolejne żółte kratki są dość daleko od miejsca, w którym skończyłaś, obcinasz nitkę i bierzesz się za inne kolory.
Dla przykładu: otwórz obrazek Earendil2, który wstawiła do swojego pierwszego postu Miriel. Powiedzmy, że chcesz zacząć go wyszywać od samego dołu. Zostawiasz więc jedną kratkę pustą, w trzech kolejnych stawiasz ciemnoszare krzyżyki. Dalej masz puste kratki, więc haftujesz kolorem ciemnoszarym trzy krzyżyki nad tymi, które zrobiłaś poprzednio, później w kolejnym rzędzie haftujesz cztery itd. widzę gwiazdy Gdy skończysz haftować ciemnoszarym, widzisz, że w dolnym rzędzie kolejnym kolorem jest jasnoszary, a pierwszy krzyżyk masz postawić w dwunastej kratce, licząc od lewej strony. Odliczasz więc 7 wolnych kratek od ostatniego ciemnoszarego krzyżyka i w ósmej zaczynasz haftować rządek dwóch jasnoszarych. I znów ta sama zabawa.
Cała sztuka polega na tym, by nie pomylić się w obliczeniach - nie wyhaftować czegoś za dużo lub za mało. Dlatego pisałam o pokratkowaniu płótna - bardzo to ułatwia liczenie.
Powrót do góry

Miriel
Powiernik Pierścienia

Wpisy: 986
Nieobecny(a): ...the waves are washing over half forgotten memory...

Wysłany: 23-07-2008 12:40    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Gratuluję Marille pięknego Fingona Jestem za i Elenwe morrisowskiego... gobelinu? Love Podobnie wyobrażam sobie arrasy, które zdobiły w Śródziemiu ściany pałaców i dworów. Piękne. Życzę Wam obu równie wielkiej pasji przy tworzeniu kolejnych pięknych dzieł, i liczę, że będziecie się nimi dzielic nie tylko wirtualnie Super śmiech (może przyniesiecie oba obrazy na najbliższe spotkanie tolkienowskie w Wawie, chętnie bym na własne oczy ujrzała te cuda Śmiech )

Sędziwojko, wyszywanie krzyżykami jest całkiem proste, i jedyne, co może w nim przeszkadzac, to brak cierpliwości. Ale nie od razu trzeba się brać za rzeczy takiego formatu, jak elfickie arrasy czy portrety królów noldorskich Super śmiech Można zacząć od prac jednokolorowych, wtedy łatwiej nauczyć sie, gdzie wyszywać krzyżyki, potrząc na wzór położony obok.

Znalazłam stronę, na której można wygenerować sobie jakieś słowo (na przykład imię) napisane celtycką czcionką.
http://www.celticxstitch.ie/cgi-bin/stitches.cgi
Oto przykład:

Ten obrazek znajduje się na serwerze forum i został załadowany przez jego użytkowników.

A tu, zanaleziony w sieci Szeloby http://flickr.com/photos/23301048@N00/2475831145 wyhaftowany napis tengwarem, ten właśnie Złośliwy uśmiech :

A tu takie małe animowane gify (mam nadzieję, że zadziałają), które pokazują, co z tą igłą robić (dla tych co by chcieli wiedzieć, ale boją się spytać) Pserwa

i jeszcze filmik, trochę przydługi i nie wiem, co tam gadają, bo nie mam głośników, ale pokazuje, jak czytać schemat i na czym polega wyszywanie krzyżykami.
http://misswoolly.blogspot.com/2007/07/cross-stitch-tutorial.html

Edit: na podstawie tej wyszywki z napisem z Pierścienia narysowałam schemat do wyszywania krzyżykami. To jest na razie pierwszy wers, za jakiś czas dodam drugi. Miłego wyszywania Śmiech
Powrót do góry

Sędziwojka
Lady of Casterly Rock

Wysłany: 25-07-2008 13:09    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Elenwe i Miriel, dziękuję Wam bardzo za tak szczegółowe wypowiedzi! Teraz juz wszytsko jest jasne jak słońce. Z przymrużeniem oka Fakt, samo liczenie kratek i dopasowywanie ich kolorystycznie jest z pewnością bardzo żmudne. Wyszywanie haftem krzyżykowym wymaga cierpliwości, kiedyś muszę spróbować, na razie obawiam się, że mi cierpliwości braknie. Uśmiech Zresztą jakoś nigdy nie miałam smykałki do haftów (ze dwa lata temu wykonałam jeden, ale to ściegiem "na okretkę" (nie wiem, czy to w ogóle ma jakąś fachową nazwę), a także wypróbowywałam ścieg Richelieu) i na tym koniec. wieeeeeeeeeelgachny uśmiech

Powrót do góry

Miriel
Powiernik Pierścienia

Wpisy: 986
Nieobecny(a): ...the waves are washing over half forgotten memory...

Wysłany: 04-08-2008 12:15    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Przeszukując różne swoje rzeczy, którymi mogłabym udekorować pokój noldorski, znalazłam dawno temu zrobioną przeze mnie wyszywankę. To jest coś dosyć prostego, wyszywałam tylko czterema czy pięcioma kolorami, na dodatek wełenkami. Nie są to krzyżyki, a kwadratowe gwiazdki, dosyć duże, ponad pół centymetra każda. Ładnie dopiero wygląda z pewnej odległości.
A z Tolkienem ma tyle wspólnego, że to Cate Blanchett. Projekt mój Język

Powrót do góry

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Twórczość fanowska Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Następna

Temat: Haft - prace i wzory (Strona 5 z 9)

Skocz do: