Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Całe życie trzeba się uczyć." Dziadunio, Władca Pierścieni

Temat: Poradnik tolkienowskiego rysownika (początkującego) (Strona 1 z 13)

Idź do strony 1, 2, 3 ... 11, 12, 13  Następna
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Twórczość fanowska Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Miriel
Powiernik Pierścienia

Wpisy: 986
Nieobecny(a): ...the waves are washing over half forgotten memory...

Wysłany: 21-02-2008 12:33    Temat wpisu: Poradnik tolkienowskiego rysownika (początkującego) Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

W dziale są różne poradniki, jak pisać fanfiki, jak pisać artykuły tolkienowskie, a ja mam pytanie, jak rysować? Uśmiech
Wymyśliłam sobie, że skoro i tak jeżdżę rano do Wawy w soboty na treningi, to w sumie mogę po treningach sobie potem jeździć do Ogrodu Botanicznego w Powsinie, który kocham Love . To jest śródziemne miejsce, drzewa, kwiaty, łąki, strumyki, wzgórza, ścieżki, sadzawki wodne, mostki... Elfik Gdy tam przychodzę, to czuję od razu inny zapach powietrza, a gdy kwitną magnolie, to trudno wyrazić zachwyt. Jest tam magicznie. Kiedyś nawet wyprosiłam w Ogrodzie kawałek działki, która dostałam do opieki, i przyjeżdżałam co tydzień, by się nią zajmować. Najbardziej lubię być tam, gdy prawie nie ma ludzi. Jeździłam tam nawet w deszcz, wrażenie jest niesamowite. Przejść przez bramę tego ogrodu, to jak przejść przez zaczarowaną bramę do innego wymiaru, i znależć się w Amanie.

No i wracając do tematu, chciałabym umieć jakoś uwieczniać ten ogród. Przyjeżdżać tam i go rysować, ale nie wiem jak Nie Nie . Inna sprawa, że to się okaże, czy po treningu będę w stanie rysować w ogóle, ale i tak jedzie się tam z półtorej godziny, jak nie więcej, to odpocznę.
Pytanie: jak rysować w plenerze? Na czym, co się do tego nadaje? Jakieś kartki, kartony? No i czym?
Jak weszłam do sklepu dla plastyków, to po prostu oczopląs wszystko mi się pomieszało , tyle tego wszystkiego, wszystko kolorowe, a ja nie wiem, co wybrać. Proszę o jakieś rady, w co się zaopatrzyć, czym najlepiej dałoby się rysować taki piękny amański ogród? Dodam, że z kolorami nie mam żadnego doświadczenia, a przecież nie mogę tak kolorowego miejsca rysować ołówkiem... Uśmiech

Powrót do góry

Alqualaure
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 557
Nieobecny(a): Błąkam się pewnie po świecie, Númello Rómenna ar Formello Hyarmenna ;)

Wysłany: 21-02-2008 13:02    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Miriel, zawodową malarką to ja nie jestem, ale lubię sobie czasem porysować dla przyjemności. Często rysuję w ogrodach botanicznych, podczas zwiedzania angielskich rezydencji itp. Mi starcza zwykły szkicownik, oryginalnie przeznaczony do ołówka, ale suchą pastelą czy węglem też od biedy można w nim coś uwiecznić. Oprócz tego zawsze mam przy sobie dwa czy trzy ołówki, gumkę temperówkę na wszelki wypadek, czasami suche pastele i już. Wszystko kupione w pierwszym lepszym sklepie, gdzie wiem, że nie będzie to tandeta, ale też nie za drogie.
Nie papier się liczy i przybory, ale to, co za ich pomocą stworzysz.

Śmierć: NIE MA SPRAWIEDLIWOŚCI. JESTEM TYLKO JA.

Półeczka w Bibliotece Minas Tirith
Mój dA
LiveJournal
Powrót do góry

Ninquelen
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 222

Wysłany: 21-02-2008 13:04    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Do prac w plenerze dobre są akwarele, ale akwarele są trudną techniką. Może więc wypróbuj pastele? Polecam czeskie, są dobrej jakości i w rozsądnej cenie, warto kupić większy zestaw, 48 kolorów, choć myślę, że 24 też wystarczy. Jeśli chcesz malować w plenerze, potrzebujesz czegoś z twardą podkładką. Wiele bloków ma bardzo sztywne plecy i się do tego nadaje. Jeśli będziesz używać suchych pasteli, koniecznie musisz zaopatrzyć się w utrwalacz, czyli fiksatywę, choć nieźle sprawuje się też zwykły lakier do włosów. I kup teczkę, w której będziesz wozić gotowe prace do domu, najlepiej czarną, plastikową. A te wszystkie zakupy polecam zrobić w sklepie na Mazowieckiej, tym ZPAPowym, czyli tuż obok galerii. Gdybyś potrzebowała pomocy, możemy się wybrać razem, zbieram się do kupna kilku nowych pędzli Z przymrużeniem oka
Możesz też kupić akwarele w tubkach i się przy ich pomocy przyuczyć, żeby z czasem przerzucić się na te w kostkach. Jak się już ma wprawę, to jest bardzo wygodna technika na plenery. Dobrej jakości kostkowe akwarele produkuje polska firma Karmański. Potrzeba też dobrego papieru i pędzli.
Początkującym polecam więc pastele, to przyjemna technika.

Cytat:
Nie papier się liczy i przybory, ale to, co za ich pomocą stworzysz.

Przy niektórych technikach papier jest kluczowy Z przymrużeniem oka Zapewniam, ze na kiepskim papierze nawet doświadczony artysta zapewne skopie obrazek Z przymrużeniem oka Tak więc warto zaopatrzyć się w coś niezłej jakości. Efekty przy materiałach gorszej jakości będą gorsze, zwłaszcza jak się dopiero zaczyna, a to może zniechęcać.

There are worlds out there where the sky is burning, and the sea's asleep, and the rivers dream. People made of smoke, and cities made of song. Somewhere there's danger, somewhere there’s injustice, and somewhere else the tea's getting cold.
Powrót do góry

Adiemus
One Ring - One TolkFolk :)

Wpisy: 1992

Wysłany: 21-02-2008 14:20    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Ja tam dobrych rad nie udzielę, bo ze mnie do rysowania noga Jestem rozwalony , ale przekażę Ci jedno, co mi moja (rysująca) żona kiedyś próbowała wcisnąć, kiedy usiłowała robić ze mnie początkującego grafika Język
Na początek zwykły szkicownik (byle nie miał gładkiego papieru, a taki lekko szorstki) i miękkie ołówki, od 3-4B w górę (na początek 4 lub 5B będą chyba najlepsze). Pastele mają to do siebie, że się sypią (Ninquelen już napisała o konieczności utrwalania -ja dodam, że musisz mieć na sobie stare portki, bo pył ze szkicownika sypie się dookoła, a trzymasz go najczęściej na kolanach Pserwa ) i mażą palce (przydatne są wilgotne chusteczki higieniczne, takie jak do wycierania niemowlakom Mam coś dla ciebie ). Jak już będziesz zadowolona z jakości kresek, które stawiasz, to się weźmiesz za pastele. A tymczasem zużywaj kolejne ołówki. Odcień szarości/czerni zależy od siłu nacisku i/lub twardości ołówka -jak porównasz kreskę z HB, B4 i (powiedzmy) B7, to załapiesz, co Adiemus miał na myśli Język
Powodzenia w mazianiu kartek życzę i czekamy na efekty Język

Powrót do góry

Alqualaure
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 557
Nieobecny(a): Błąkam się pewnie po świecie, Númello Rómenna ar Formello Hyarmenna ;)

Wysłany: 21-02-2008 14:47    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Wybacz, Adiemusie, ale się z tobą nie zgodzę. Nawet twardym ołówkiem można rysować, tylko wtedy rysunek jest jaśniejszy i jakby zimniejszy, a miękki trudno zetrzeć. Ja bym radziła szkicować HB, a później wypełniać B1-B4, może potem miększymi.
Co do pasteli, palce i owszem się mażą, ale bez przesady. W załączniku wysyłam obraz Feanára, taki kilkuminutowy bazgroł Elfik , który narysowałam w salonie, czekając na gości. Jakoś nie miałam problemu z pyłem, tylko sam obrazek trzeba było otrzepać.
A co do papieru, to, hmm..., osobiście lubię gładki papier, jeśli rysuję ołówkiem HB. Wiem, że łamię przy tym wszystkie wymienione przez Ciebie zasady i nie robię tego zbyt "poprawnie", ale cóż, efekty mi się podobają. Podam przykład: Faramir i Eowina na murach. Jednak do pasteli rzeczywiście lepszy jest trochę bardziej chropowaty.
Przeważnie rysuję tym, co trafi mi pod rękę i mi to wystarcza. Nie twierdzę, że to jest bardzo poprawne.

Śmierć: NIE MA SPRAWIEDLIWOŚCI. JESTEM TYLKO JA.

Półeczka w Bibliotece Minas Tirith
Mój dA
LiveJournal
Powrót do góry

Ninquelen
Członek Kompanii Thorina

Wysłany: 21-02-2008 14:56    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Owszem, można rysować miękkimi ołówkami. Ale w zasadzie do wykonania dobrego rysunku potrzebne są ołówki H, HB, B i 2B, nic więcej. Oczywiście można używać i innych, ale nie są one niezbędne, a zaczynanie od miękkiego ołówka sprawi, że rysunek będzie zaczerniony. Takie 7B to tylko do końcowych akcentów w większość prac się nadaje Z przymrużeniem oka Przy rysowaniu trzeba też wyuczyć się tak zwanego "kreskowania", to bardzo dużo daje.
Przy wyborze papieru do rysunków ołówkiem najlepiej kierować się własnym gustem, do szkiców doskonale nadaje się zwykły blok rysunkowy lub techniczny, a także canson.
Hm, w załączniku takie coś, co pokazuje kreskowanie i skalę kolorów uzyskaną wyłącznie dzięki H, HB i B.

There are worlds out there where the sky is burning, and the sea's asleep, and the rivers dream. People made of smoke, and cities made of song. Somewhere there's danger, somewhere there’s injustice, and somewhere else the tea's getting cold.

Ostatnio zmieniony przez Ninquelen dnia 21-02-2008 21:39, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry

Miriel
Powiernik Pierścienia

Wpisy: 986
Nieobecny(a): ...the waves are washing over half forgotten memory...

Wysłany: 21-02-2008 15:18    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Czy suche pastele to są kredki (cóż za ignorancja, wybacznie, ale nie znam się na tym zupełnie... oops, zawstydzenie a mokre pastele?)? Takie jakieś grube, jak świecowe? Widziałam kiedyś u kogoś coś takiego, co się rozmazywało w palcach i mazało wszystko dookoła. Czy takim czymś, które na dodatek, jak napisał Adiemus, się sypie, to da się narysować np. kwiaty? Jakieś szczegóły, płatki, pręciki itp?
Czy jak coś się narysuje pastelami, to jak sie palcem dotknie potem rysunku, to on się rozmazuje?... hmmmm...
Bardzo dziękuję za wszystkie rady (ale radźcie dalej! Spox ).
A więc szkicownik z jakąś twardą podkładką. Coś żeby na kolanach położyć. Nieduże pewnie. Czyli A4.
Ołówek jakiś, gumka. Ołówek twardy HB, a te miękkkie fo B z cyferkami. im wyższa cyfra tym miększy, tak?
Alqualaure, węgiel to chyba wyższa szkoła jazdy, nie dla mnie raczej Nie Nie . Przypominam, że jestem początkującym rysownikiem, a właściewie bardzo początkującym Elfik
Ninquelen napisał(a) (zobacz wpis):
Do prac w plenerze dobre są akwarele, ale akwarele są trudną techniką.

Ale akwarele to farby, prawda? Ratujcie bo go pobiję Raczej trudno mi by było rozstawić się z farbami, wodą i pędzelkiem gdzieś na ścieżce. Pomijam, że nie wiedziałabym, co z tym pędzelkiem zrobić. A akwarele w kostkach to też farby?
Cytat:
Może więc wypróbuj pastele? Polecam czeskie, są dobrej jakości i w rozsądnej cenie, warto kupić większy zestaw, 48 kolorów, choć myślę, że 24 też wystarczy.

No to sprawdzę, jak taki zestew wygląda. Mam mówić "Czeskie pastele poproszę"?
Cytat:
I kup teczkę, w której będziesz wozić gotowe prace do domu, najlepiej czarną, plastikową.

Ninquelen, bardzo dziękuje za wszystkie rady, teczka rzeczywiście praktyczna. Dlaczego czarną (nie żebym coś miała przeciwko czarnemu kolorowi, wręcz przeciwnie).
I co to znaczy papier dobrej jakości? Ma być szorstki?
Po przeczytaniu rad Adiemusa cvoraz bardziej mi się wydaje, że kolory na razie powinnam sobie darować, i zaopatrzyc się po prostu w ołówki Z przymrużeniem oka i to raczej niezbyt miękkie.

Powrót do góry

Ninquelen
Członek Kompanii Thorina

Wysłany: 21-02-2008 15:50    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Istnieją suche pastele oraz pastele olejne. Te drugie są nieco podobne do kredek świecowych, ale o wiele lepszej jakości Z przymrużeniem oka Pastele są kwalifikowane jako farby, choć mają postać kredek i się nimi rysuje. Tzn tak piszą w moim podręczniku do technologii Z przymrużeniem oka
Oczywiście można suchymi pastelami rysować szczegóły. To delikatna technika, ale od dotknięcia się nie popsuje, A rozmazywanie palcami to w sumie połowa techniki rysowania pastelami.
Akwarele to oczywiście farby. Te kostkach to profesjonalna wersja szkolnych farb w guziczkach. Są dobre do plenerów, bo nie wyciska się farb na paletę, tylko używa mokrego pędzla, a miesza kolory bezpośrednio na kartce. Dlatego mówię, że to rzecz dla zaawansowanych Z przymrużeniem oka
Tak, im wyższa cyfra przy literce B, tym miększy ołówek. A im wyższa przy H, tym twardszy.
Czarną teczkę, ponieważ plastikowe teczki HOS na rysunki występują właśnie w kolorze czarnym i utarło się na nie mówić "czarna teczka" Z przymrużeniem oka Oczywiście można kupić też zwykła teczkę tekturową, ale taka HOS to lepsza inwestycja.

Czeskie pastele mają nazwę Koh - i - nor, ale jak powiesz czeskie suche pastele, to będą wiedzieć.
Dodaję zdjęcia - teczki ( moja ma dziesięć lat i jest nieco sfatygowana Z przymrużeniem oka ) oraz akwareli w kostkach.

Powrót do góry

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Twórczość fanowska Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2, 3 ... 11, 12, 13  Następna

Temat: Poradnik tolkienowskiego rysownika (początkującego) (Strona 1 z 13)

Skocz do: