Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Nawet działając z dobrego serca czasem łatwo zadać cios bardziej bolesny niż cios wroga." Hurin, Silmarillion

Temat: Poradnik tolkienowskiego rysownika (początkującego) (Strona 2 z 13)

Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, ... 11, 12, 13  Następna
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Twórczość fanowska Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Alqualaure
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 557
Nieobecny(a): Błąkam się pewnie po świecie, Númello Rómenna ar Formello Hyarmenna ;)

Wysłany: 21-02-2008 15:57    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Jejciu Miriel, ale lawina pytań. Spróbuję odpowiedzieć na przynajmniej częśc z nich.
Pastele są suche albo olejne. O innych nie słyszałam. Olejne są tłuste. Suche przypominają troche kolorowe kredy. Są sprzedawane w pudełkach po kilka - kilkanaście - kilkadziesiąt kolorów. Łatwo brudzą ręce, czasem pozostawiają taki jakby pył, ale jak chcesz jakiś szcegół, to bierzesz jakąś ostrą krawędź i potem tylko nie rozmazujesz. Jednak jeśli się zdecydujesz na pastele, to by się przydała fiksatywa, sprej, który jakby zapobiega rozmazywaniiu. Tylko że takowa jest droga.
Co do papieru, to do pasteli najlepszy jest szorstki, jakby z drobnymi włoskami, podobnie zresztą do ołówka. Chyba.
Miriel Mirima napisał(a) (zobacz wpis):
A akwarele w kostkach to też farby?

A czemu nie? Malujesz pędzlem? Malujesz. To czemu nie farby Jestem rozwalony

Co do ołówków: H - twardy, im większa cyfra, tym twardszy. HB - średni. B - miękki, im większa cyfra, tym miększy.

W załączniku mój zestaw suchych pasteli, trochę już zużyty, ale jako przykład może być; i próbka czerwonej pasteli:3 linie po lewej - bez rozcierania, po prawej roztarte.

Śmierć: NIE MA SPRAWIEDLIWOŚCI. JESTEM TYLKO JA.

Półeczka w Bibliotece Minas Tirith
Mój dA
LiveJournal
Powrót do góry

Natolin

Wpisy: 382

Wysłany: 21-02-2008 16:25    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Szczerze mówiąc wolę farby od pasteli z prostego powodu: gdy popełni się błąd pastelami znacznie trudniej nałożyć drugą warstwę niż farbami. Ale nie jestem specjalistą, więc mogę się mylić Język .
Powrót do góry

Ninquelen
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 222

Wysłany: 21-02-2008 16:28    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Zależy jakimi farbami, przy akwarelach właśnie nie można pozwolić sobie na żaden błąd, bo nie da się go naprawić. A pastelami łatwo, należy usunąć warstwę z błędem. Nożykiem na przykład, delikatnie, żeby nie uszkodzić papieru. Aczkolwiek gwasze, akryle i farby olejne pozwalają na poprawki, zwłaszcza te ostatnie.
There are worlds out there where the sky is burning, and the sea's asleep, and the rivers dream. People made of smoke, and cities made of song. Somewhere there's danger, somewhere there’s injustice, and somewhere else the tea's getting cold.
Powrót do góry

Sędziwojka
Lady of Casterly Rock

Wpisy: 1074
Nieobecny(a): Far away. In the Halls of Mandos.

Wysłany: 21-02-2008 17:28    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Dodam tylko, że do utrwalania rysunku suchymi pastelami lub węglem można użyć lakieru do włosów. Jest tańszy od fiksatywy, a działa podobnie. Język Suche pastele owszem bardzo się rozmazują (dlatego nie lubię nimi malować), dlatego trzeba uważać podczas malowania, zaś kiedy sie je utrwali w miarę się trzymają.
"Czarne teczki" są jednym z najlepszych "wynalazków", pozwalają na w miarę bezpieczne przechowywanie szkiców czy obrazów, a przy tym nie trzeba ich zwijać w rulonik (rozprostowywać zwinety karton to nic przyjemnego Jestem rozwalony ). Są dostępne w rozmaitych rozmiarach A4, A3,A2, rozmiary B chyba też są. Ja mam akurat "wielkie pudło" A2, gdyż potrzebowałam przechowywać rysunki dużego formatu. O ile trzymam to w domu jest w porządku, ale gorzej się z tym przemieszczać, np. w tramwaju nie potrącić ludzisków to cud. Śmiech
Wydaje mi się, że najbardziej optymalnym rozmiarem teczki jest A3, nie jest tak duży, a w sumie poza pracami wymaganymi np. na egzaminy, na własne potrzeby rzadko używa się kartonów rozmiarów powyżej A3, z reguły najczęściej A4.
Co do ołówków to w sklepach plastycznych i nie tylko, jest dostępny zestaw 12 ołówków Koh-i-Noor: do wyboru Technic - bardzo twardy, od HB do 10H, Graphic od 5B do 2H oraz Art od 8B do 2H. Moim zdaniem do celów artystycznych najlepszy jest Art, operuje największą gamą miękkich skali. Używam go od lat i jestem zadowolona. Z przymrużeniem oka Poniżej przykładowy zestaw.

And so he spoke, that lord of Castamere,
But now the rains weep o'er his hall, with no one there to hear.

Deviantart | Herbaciane zapiski | Tumblr

Ostatnio zmieniony przez Sędziwojka dnia 21-02-2008 17:35, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry

Ninquelen
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 222

Wysłany: 21-02-2008 17:33    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

O lakierze napisałam w swoim pierwszym poście tutaj Z przymrużeniem oka A teczki HOS istnieją w rozmiarach do A0. I są świetne jako taran, dzięki mojej dostałam się bardzo szybko na wystawę Picassa.. XD

There are worlds out there where the sky is burning, and the sea's asleep, and the rivers dream. People made of smoke, and cities made of song. Somewhere there's danger, somewhere there’s injustice, and somewhere else the tea's getting cold.
Powrót do góry

Sędziwojka
Lady of Casterly Rock

Wpisy: 1074
Nieobecny(a): Far away. In the Halls of Mandos.

Wysłany: 21-02-2008 17:39    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Mea culpa, przeczytałam Twój post, dostrzegłam fiksatywę, a lakier wstrętny mi umknął. Z przymrużeniem oka Prawda, teczki mają wiele zastosowań. Za to im chwała. Jestem rozwalony
And so he spoke, that lord of Castamere,
But now the rains weep o'er his hall, with no one there to hear.

Deviantart | Herbaciane zapiski | Tumblr
Powrót do góry

Sirielle
Ontalómë / Administrator

Wpisy: 3852

Wysłany: 22-02-2008 14:54    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Sporo ciekawych rzeczy się dowiedziałam Jestem za Zupełnie nie działam tradycyjnymi przyborami (poza szkicem długopisem/ołówkiem od święta albo z braku komputera Z przymrużeniem oka ). Powiedzcie zatem jeszcze co to są "watercolor pencils", z którymi się często spotykam w opisach prac na dA. Brzmi ciekawie - ołówki akwarelowe Uśmiech

Miriel, moim zdaniem na początek zwykły blok rysunkowy i ołówek wystarczy. A zależnie do tego co chcesz osiągnąć - szkicowanie w parku, jak chciałaś i / albo żmudne, nudne rysowanie od podstaw brył, 'manekinów' postaci ludzkiej itp. - rzeczy związane z anatomią i perspektywą, których sama do tej pory nie zrobiłam, przez co ciągle mam kłopoty z tym i owym. Tylko sobie w kółko obiecuję, że będę szkicować (szkicownik w formie zeszytu, blok z luźnymi kartkami i miękkie ołówki kupiłam już jakiś czas temu). Obiecanki cacanki Ratujcie bo go pobiję No ale to ja, mam nadzieję, że Tobie pójdzie dobrze i niedługo zaprezentujesz nam efekty swojej pasji Jestem za

Tylko nie zapominaj, że poza roślinkami w parku istnieją też Noldorowie, których koniecznie trzeba uwiecznić, a jak wiemy, że to już możliwe Elfik

Nelyafinwë żyje! I już zna Zasady forum (MiniFAQ), a Ty?

Przymierze AntySzczerbowe
Powrót do góry

Celebrían

Wpisy: 298

Wysłany: 22-02-2008 15:10    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Sirielle napisał(a) (zobacz wpis):
Sporo ciekawych rzeczy się dowiedziałam Jestem za Zupełnie nie działam tradycyjnymi przyborami (poza szkicem długopisem/ołówkiem od święta albo z braku komputera Z przymrużeniem oka ). Powiedzcie zatem jeszcze co to są "watercolor pencils", z którymi się często spotykam w opisach prac na dA. Brzmi ciekawie - ołówki akwarelowe Uśmiech

Myślę, że są to kredki ołówkowe które pod wpływem wody rozmazują się jak akwarelki - sama mam takie, choć wolę nimi rysować normalnie.

Then Celegorm no more would stay,
and Curufin smiled and turned away."
Powrót do góry

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Twórczość fanowska Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, ... 11, 12, 13  Następna

Temat: Poradnik tolkienowskiego rysownika (początkującego) (Strona 2 z 13)

Skocz do: