Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Gdyby Manwe złamał obietnicę uwolnienia po określonym czasie, daną Melkorowi, to chociażby chciał tym sprawić tylko samo dobro i ratować Ardę przed złością Morgotha to jednak tym samym postawiłby pierwszy krok na ścieżce, którą Morgoth kroczył już od dawna. To niebezpieczny krok. W tej godzinie, przez ten czyn, przestałby działać w imieniu Jedynego i stałby się samodzielnym królem, wykorzystującym przewagę zdobytą nad rywalem, którego pokonał siłą. A czy wtedy zamiast nieszczęść, które znamy, nie nadeszłoby inne: Starszy Król straciłby honor, a my żylibyśmy w świecie rozdartym między dwoma dumnymi panami walczącymi o tron? Tego jednego możemy być pewni, my, dzieci, obdarzone małą tylko potęgą: którykolwiek z Valarów mógł podążyć ścieżkami Melkora i stać się jak on: a jeden wystarczył." Pengolodh, Osanwe-kenta

Temat: Poradnik tolkienowskiego rysownika (początkującego) (Strona 3 z 13)

Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4 ... 11, 12, 13  Następna
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Twórczość fanowska Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Ninquelen
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 222

Wysłany: 22-02-2008 15:15    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Ołówki akwarelowe, a w Polsce kredki akwarelowe, są to kredki, które pod wpływem wody się rozmazują. Można narysować obrazek i użyć na nim mokrego pędzla. Zdjęcie poglądowe w załączniku.
There are worlds out there where the sky is burning, and the sea's asleep, and the rivers dream. People made of smoke, and cities made of song. Somewhere there's danger, somewhere there’s injustice, and somewhere else the tea's getting cold.
Powrót do góry

Alqualaure
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 557
Nieobecny(a): Błąkam się pewnie po świecie, Númello Rómenna ar Formello Hyarmenna ;)

Wysłany: 22-02-2008 15:17    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Celebrían napisał(a) (zobacz wpis):
Myślę, że są to kredki ołówkowe które pod wpływem wody rozmazują się jak akwarelki - sama mam takie, choć wolę nimi rysować normalnie.

To są bardzo miękkie kredki ołówkowe, które można rozmyć pędzlem. Jednak też ich używam jak zwykłych. Są na tyle miękkie, że można nimi cieniować podobnie jak ołówkiem.

Śmierć: NIE MA SPRAWIEDLIWOŚCI. JESTEM TYLKO JA.

Półeczka w Bibliotece Minas Tirith
Mój dA
LiveJournal
Powrót do góry

Adiemus
One Ring - One TolkFolk :)

Wpisy: 1992

Wysłany: 22-02-2008 15:22    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Ciekawy efekt dają też -jak to moja Lepsza Połowa nazywa- kredki lizane. Czyli po prostu zwykłe, miękkie kredki, które przed przyłożeniem do papieru trzeba poślinić Język
Wychodzi z tego coś pomiędzy kredką, kredką świecową a mokrym pastelem, bardzo ciekawy efekt. No i utrwalać nie trzeba.
Nie mam cyfrówki, żeby pochwalić się ilustracjami z prywatnego śpiewnika Jestem rozwalony -ewentualnie udostępnię na TolkFolku Spox

Powrót do góry

Ninquelen
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 222

Wysłany: 22-02-2008 15:25    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

W sumie każde kredki tak zwane "ołówkowe" można moczyć Z przymrużeniem oka A w sklepach plastycznych jest naprawdę duży wybór kredek ( ech, miękkie Derwent, albo Conte... ^^ )
There are worlds out there where the sky is burning, and the sea's asleep, and the rivers dream. People made of smoke, and cities made of song. Somewhere there's danger, somewhere there’s injustice, and somewhere else the tea's getting cold.
Powrót do góry

Sirielle
Ontalómë / Administrator

Wpisy: 3834

Wysłany: 22-02-2008 16:13    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Dzięki za informacje. A już miałam nadzieję, że to jakiś sprytny rodzaj mazaków, które dają efekt akwarel na papierze Z przymrużeniem oka Ale nie ma lekko, trzeba użyć wody osobno. Aczkolwiek jak widzę na zdjęciu jest to na tyle ułatwione, że w sumie można i w parku próbować Jestem za

Jeszcze a propos dyskusji miękki vs twardy ołówek - dotąd miałam w domu tylko HB i naprawdę ciężko coś sensownego nimi zrobić, o czym się przekonałam jak w końcu kupiłam 2B, 4B i 6B (aczkolwiek nie widzę różnicy między 4B i 6B, ale są różnych firm). Dlatego polecam jednak 2B. Szkic HB i tworzenie dalej miękkimi - to już na pracy właściwej, uprzednio "wyszkicowanej" i rozplanowanej (szkice koncepcyjne na miniaturkach itd.), ale szkice w sensie szybkie rysunki dla wprawy, zanotowania widoków, kształtów itd. IMO najlepiej robić ołówkiem 2B i bez zmazywania - szkicować, szkicować, szkicować, aż to, czego się szuka uda się uchwycić. Gumka przyda się dopiero przy tworzeniu rozplanowanej pracy gdy popełni się błąd. Za to jej brak zmusza do lepszego planowania i stawiania kresek z rozmysłem, a jednocześnie praca jest żywsza. (O i tego u mnie brakuje - zagubionej kreski zostawionej na rysunku, która dodałaby całości charakteru).
Co nie znaczy, że tych szybkich szkiców nie można poprzedzi lekką kreską HB, tak naprawdę jest wiele dróg i kombinacji do uzyskania tego samego efektu Jestem za

To są oczywiście rady, o których sama nie pamiętam (patrz wyżej Jestem rozwalony ), ale pochodzą od specjalistów i działają. Nawet w podręcznikach mamy różne przykłady szkicowania - od jeden wycyzelowany obrazek na stronę po szybkie, nakładające się na siebie szkice wielu postaci w ruchu na jednej kartce, a prawda jest gdzieś po środku zależnie od potrzeb i upodobań rysującego (i ilości posiadanego papieru Z przymrużeniem oka ).

Ciekawostki z forum CGTalk - coś dla lubiących przeglądać szkicowniki, czyli jak różnie można rozumieć to pojęcie (linki w tekście): przykładowy wątek z najciekawszymi szkicami wybranymi przez prowadzącą subforum Artistic Anatomy and Figurative Art na CGTalk - Best of the Personal Anatomy & Sketchbook Threads, K~O - Year 1, wybrane przez nią najlepsze szkice jednego z forumowiczów - piękna lekcja anatomii (coś, co co Sirielle powinna nadrobić) i na koniec jedna z perełek - najlepsze szkice Zhuzhu (też wybrane przez Rebekę). To ja poproszę, by moje wykończone prace tak wyglądałyPserwa (Być może 'wykończone' jest tutaj słowem kluczowym Z przymrużeniem oka ).

Sporo jest takich działów szkicowania, "speedpaintings" (to z reguły już cyfrowe) i prac w toku na forach zagranicznych, znacie jakiś polski odpowiednik? hmmmm...

I jeszcze coś ode mnie, skoro inni dali swoje prace - jedne z niewielu szkiców, jakie popełniłam w chwilach czasowego braku komputera:
http://forums.cgsociety.org/showpost.php?p=4419342&postcount=32
http://forums.cgsociety.org/showpost.php?p=4328972&postcount=12

Nelyafinwë żyje! I już zna Zasady forum (MiniFAQ), a Ty?

Przymierze AntySzczerbowe
Powrót do góry

Natolin
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 382

Wysłany: 22-02-2008 17:20    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Mam pytanie: mam jeden problem, bo gdy coś zmazuje gumkom na szkicu zostają po kreskach ślady (zdarza mi się to także na pracach tolkienowskich). Wiem żeby temu zapobiec trzeba nie przyciskać zbyt mocno ołówka, ale często o tym zapominam. Po jakim ołówku zostaną mi najmniejsze ślady: miękkim, HB, twardym lub czy to nie ma różnicy?
Powrót do góry

Miriel
Powiernik Pierścienia

Wpisy: 986
Nieobecny(a): ...the waves are washing over half forgotten memory...

Wysłany: 22-02-2008 17:40    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Sirielle, na żmudne rysowanie brył i manekinów, nie mam ani czasu ani cierpliwości Jestem rozwalony Wiem, wiem, jak się chce cos dobrze zrobić, to trzeba przejść przez ten okres żmudnych ćwiczeń, co by to nie było. Ale ja nie zamierzam zostać słynnym rysownikiem, a właściwie, to musiałabym bardzo długo ćwiczyć, i chyba by mi się wcześniej w ogóle odechciało Język . A po drugie, to, Sirielle, te "szkice", które zalinkowałaś, to dla mnie wyglądają jak dzieła sztuki wszystko mi się pomieszało , i jak to zobaczyłam, to aż głupio mi się zrobiło, że ja w ogóle za ołówek śmiem się brać...
Sirielle napisał(a) (zobacz wpis):
Sp
Tylko nie zapominaj, że poza roślinkami w parku istnieją też Noldorowie, których koniecznie trzeba uwiecznić, a jak wiemy, że to już możliwe Elfik

Noldorów nie może zabraknąć na rysunkach, wszak będę rysowała Aman (ale nie wiem, czy je komuś pokażę).
Te kredki akwarelowe wyglądają ciekawie. To może coś lepszego niż pastele? Bo tak z tego zdjęcia Alqualaure widać, że to są kolory bardzo jasne, a ja raczej chyba wolę malować kolorami bardziej intensywnymi. Może te kredki mają bardziej nasycone barwy?
Ninquelen napisał(a) (zobacz wpis):
W sumie każde kredki tak zwane "ołówkowe" można moczyć Z przymrużeniem oka A w sklepach plastycznych jest naprawdę duży wybór kredek ( ech, miękkie Derwent, albo Conte... ^^ )

To w takim razie jakie? Uśmiech Chyba takie kredki lepiej by się sprawdziły w plenerze, a potem możnaby je sobie pomoczyć w domu. Ale nie wiem, czy to dobry pomysł.
A w ogóle Sirielle to przestraszyłas mnie tymi szkicami! Niżej w załączniku dwa z tych "szkiców". Aż mnie zatkało.

Powrót do góry

Adiemus
One Ring - One TolkFolk :)

Wpisy: 1992

Wysłany: 22-02-2008 18:00    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Natolin: Po każdym. Różnica jest taka, że twardy robi głębsze rowki w papierze a miękki bardziej maże Jestem rozwalony A jak już używać gumki, to markowej, czyli dobrej jakości. Im gorsza gumka, tym bardziej rozmaże kreskę, zamiast wytrzeć.
Powrót do góry

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Twórczość fanowska Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4 ... 11, 12, 13  Następna

Temat: Poradnik tolkienowskiego rysownika (początkującego) (Strona 3 z 13)

Skocz do: