Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Całe życie trzeba się uczyć." Dziadunio, Władca Pierścieni

Temat: Kącik dla uczących się quenyi (Strona 1 z 4)

Idź do strony 1, 2, 3, 4  Następna
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Lingwistyka Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Tavarunya
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 305
Nieobecny(a): W lesie

Wysłany: 13-12-2007 11:21    Temat wpisu: Kącik dla uczących się quenyi Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Natchniona przez pewną Laiquendë (hantanyel Kwiatek ) zakładam ten temat dla zapaleńców, tak jak ja uczących się dopiero quenyi. Miejsce, gdzie można się wymienić doświadczeniami, wiedzą i poradzić w problemowych kwestiach lingwistycznych.
W temacie uwaględniłam tylko quenyę, gdyz na sindarinie nie znam się praktycznie wcale, ale myślę, że jeśli znajdą się miłośnicy sindarinu mogą sobie poradzić zakładając analogiczny temat Uśmiech.
Na razie zakończę na tym, wieczorkiem postaram się dodać coś o naszej przygodzie z quenyą.
Elfik

Golodhon
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 13

Wysłany: 13-12-2007 17:03    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

No, ja oczywiście służę wszelką pomocą Uśmiech.
Powrót do góry

KwiczuSmok
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 35

Wysłany: 13-12-2007 17:08    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Wiem, że pewnie wszyscy znają tę stronkę, ale podam, bo chyba w takim miejscu będzie pasowała Z przymrużeniem oka, a do tego nowi (patrz ci co się dopiero zaczynają uczyć) będą mogli łatwo znaleźć kurs queny.
http://home.agh.edu.pl/~evermind/Lingwistyka/quenya.htm
Powrót do góry

Tavarunya

Wysłany: 13-12-2007 19:34    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

O kursie wiem, ale dzięki za linka KwiczuSmoku Uśmiech. Inni mogą nie wiedzieć, a naprawdę warto się z nim zapoznać.
Z nim też związane będzie moje pierwsze pytanie. Mianowicie od czasu opublikowania tłumaczenia troche już minęło i ukazało się, z tego co mi wiadomo, kilka numerów różnych czasopism lingwistycznych. I tu moja prośba do zaawansowanych quenistów, żeby oświecili mnie, czy pojawiły się w związku z tym jakieś istotniejsze zmiany, aktualizujące ów kurs. Przyznam, że nie śledziłam ewentualnych zmian i w zwiazku z tym jestem nie na bieżąco.
Bardzo bym nie chciała, żeby okazało się, że umiem nie to, co trzeba Język.

Galadhorn
Strażnik Północy

Wpisy: 879

Wysłany: 13-12-2007 20:03    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Hej! Życzę powodzenia Waszemu quenejskiemu Kącikowi. Co do aktualizacji kursów na Niezapomince, trwają prace nad takimi aktualizacjami. Będą te aktualizacje związane z wydaniem Parma Eldalamberon nr 17. Dziś wiemy już prawie wszystko (a przynajmniej to co najważniejsze) o gramatyce quenejskiej. I fantastycznie, że i na Hobbitonie ożywa społeczność badaczy i użytkowników tego elfickiego języka.

Polecam Waszej uwadze dyskusje, studia i eksperymenty językowe w dziale Języki elfickie u Elendilich.

Nai eleni lye siluvar!

J.R.R. Tolkien, Zapiski Klubu Mniemań
Powrót do góry

Tavarunya

Wysłany: 13-12-2007 20:27    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

A mam się tej aktualki spodziewać jeszcze w tym roku czy dopiero w przyszłym? Język Bo mnie osobiście ta kwestia nurtuje już dość długo a wersja kursu jest z marca 2004 i od tej pory było więcej cosiów niźli PE nr 17.
(Noldorowie nie grzeszą cierpliwością Elfik )
A na razie nasza nauka, o czym miałam napisać, polega głównie na uczeniu się Namárië w wersji śpiewanej Czechów z TFu i kuciu gramatyki na pamięć Język

Golodhon
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 13

Wysłany: 13-12-2007 20:48    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Elindil napisał(a) (zobacz wpis):
A mam się tej aktualki spodziewać jeszcze w tym roku czy dopiero w przyszłym? Język Bo mnie osobiście ta kwestia nurtuje już dość długo a wersja kursu jest z marca 2004 i od tej pory było więcej cosiów niźli PE nr 17.
(Noldorowie nie grzeszą cierpliwością Elfik )
A na razie nasza nauka, o czym miałam napisać, polega głównie na uczeniu się Namárië w wersji śpiewanej Czechów z TFu i kuciu gramatyki na pamięć Język

Kurs sindarinu uaktualniam ja z Ivellosem.
Jeśli chodzi o kurs quenyi, to
Cytat:
A revised version of this course was uploaded in February 2003

a więc nie jest aktualny.

Co do kucia gramatyki -- a można wiedzieć po kiego grzyba? Śmiech Przecież z końcówkami są tabele. Możesz sobie najwyżej sama zrobić tabelki z odmianią czasowników z końcówkami/podstaowymi i zaimkami i to zupełnie wszystko Śmiech.
Powrót do góry

Elbereth

Wpisy: 330

Wysłany: 13-12-2007 21:01    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Golodhon napisał(a) (zobacz wpis):

Co do kucia gramatyki -- a można wiedzieć po kiego grzyba? Śmiech Przecież z końcówkami są tabele. Możesz sobie najwyżej sama zrobić tabelki z odmianią czasowników z końcówkami/podstaowymi i zaimkami i to zupełnie wszystko Śmiech.

A czy na sprawdzianie z angielskiego na przykład, zanim zbudujecie zdanie, to ślęczycie najpierw w tabelkach z końcówkami wyrazów? Śmiech Jeżeli tak to gratuluję nauczyciela Elfik Myślę też, że w ten sposób posługiwanie się choćby najprostszymi formami danego języka jest niemożliwe (już widzę minę obcokrajowca, który pyta nas o drogę, a my mu przed nosem wyjmujemy zeszyt z podręcznymi notatkami gramatycznymi i usiłujemy je naprędce dopasować hmmmm... )

Oczywiście zdaję sobie sprawę, że quenya to nie angielski i większość uczących nie ma zamiaru używać jej nigdy, co najwyżej umieć przetłumaczyć teksty. My jednak mamy taki kaprys, aby pójść dalej, nawet jakbyśmy miały rozmawiać tylko między sobą Elfik Elfik A do tego wkuwanie regułek i wykonywanie analogicznych, mozolnych ćwiczeń, jak przy języku angielskim, jest niestety niezbędne.

Wracając do tematu, bo dotyczy on konkretnie procesu nauki quenyi, powiem, że najlepszym, przynajmniej dla mnie sposobem, poza poznawaniem gramatyki, jest własnie tłumaczenie tekstu i rozebranie go na części, po każdy czas i zaimek. Zaczynam tak robić z laurie lantar (no dobra, narazie usiłuję wykuć je na pamięć i Elindil mnie męczy nawet w tramwaju w drodze do pracy wszystko mi się pomieszało ) - i - jeszcze mnie w szkole na niemieckim uczono, że nie jest to najgorsza metoda na zaznajomienie się z językiem Uśmiech

The moon is my heart
Come find me
I'm on every hills and fields
I'm here
Powrót do góry

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Lingwistyka Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2, 3, 4  Następna

Temat: Kącik dla uczących się quenyi (Strona 1 z 4)

Skocz do: