Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Rozpaczać mogą tylko ci, którzy przewidują koniec i nie mają co do niego żadnych wątpliwości. Ale my nie wiemy, jaki będzie koniec." Gandalf, Władca Pierścieni

Temat: Jak odbieracie "Władcę..." po zobaczeniu filmu? (Strona 2 z 10)

Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Następna
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Władca Pierścieni Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Monisia
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 349

Wysłany: 17-03-2002 12:31    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Moje wyobrażenie zasadniczo się nie zmieniło po obejrzeniu filu. Niektóre tylko elementy, które w filmie zgadzały się z moją wizją, tylko się wyostrzyły (np. Shire, Moria).
I jeszcze coś. Wyłąpując uchybienia i różnice, które znajdują się, przyznaję, w filmie, odkryłam "Władcę Pierścieni" na nowo. Dzięki filmowi patrzę na książkę zupełnie inaczej. Nauczylam się dostrzegać te niuasne i maleńkie szczególiki, których wcześniej nie dostrzegala, a których brak w filmie je uwypuklił.

Feanor
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 58

Wysłany: 24-03-2002 12:18    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Cos sie zmienilo. Juz nie bedzie dyskusji pomiedzy nowymi czytelnikami na temat wyobrazen poszczegolnych postaci i miejsc. Nasza wyobraznia zostala zamknieta, ograniczona po przez wizje srodziemia Jacksona.
Ale nie jest do konca tak, zle zostal nam jeszcze sam poczciwy Tom Bombadill Uśmiech.
Powrót do góry

jedI
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 63

Wysłany: 24-03-2002 12:19    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Ja po filmie, jeszcze bardziej doceniłem książkę, szczególne I księgę. Co do moich wyobrażeń natomiast to nieistotne jest czy moja wizja Aragorna pokrywa się z kreacją Mortensena ale niestety, muszę się bardzo wysilić aby teraz przywołać swoje dawne wyobrażenia na temat kilku postaci, cały czas przed oczami stają mi filmowy Legolas i przede wszystkim Frodo. No cóż będzie trzeba z tym walczyć.
Powrót do góry

Firiel
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 160

Wysłany: 27-03-2002 12:50    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Cytat:
Cos sie zmienilo. Juz nie bedzie dyskusji pomiedzy nowymi czytelnikami na temat wyobrazen poszczegolnych postaci i miejsc. Nasza wyobraznia zostala zamknieta, ograniczona po przez wizje srodziemia Jacksona.

Wcale nie, tylko niektóre wizje z filmu pokryły się z moimi (albo, tym bardziej, wyparły je). Celowo oddzieliłam je: film i książkę - gdyż muszę przyznać, że film w znacznym stopniu spłyca i ogranicza książkę - JEST GORSZY. I chyba nie da się już uratować tych, którzy przed przeczytaniem książki obejrzeli film... Język (choć to zależy od ich wyobraźni)
Powrót do góry

Ani
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 5

Wysłany: 30-03-2002 00:45    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Dla mnie film tylko lizną świat władcy. Tak jakby pokazał pocztówki z dalekiego kraju, którego i tak każdy ma swoją wizję. I też bardziej mogę się skoncentrować na tym czego w filmie nie było. Gorzej z postaciami. One się nasuwają bardzo natrętnie. Z Arweną też mam problem. Niepotrzebnie też przeczytałam wywiad z Liv. Moja niechęc jeszcze się pogłębiła, bo dziewczyna sprawiała wrażenie mało inteligentnej, wyzutej z uczuć i do tego jeszcze zagrała w filmie tylko dla pieniędzy.Gdyby nie została zmuszona to by LOTRa nawet nie przeczytała, bo to taka grupa książka (którą w tej chwili czytają moje dziewięcioletnie zuchy i nie marudzą Elfik ). Co za tym idzie usilnie staram się powrócić do włąsnego wyobrażenia o tej postaci.
Powrót do góry

eldenloth
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 13

Wysłany: 07-04-2002 13:37    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Myślę, że film wykreował wiele postaci de novo, tzn. istnieją one odrębnie od książki. Dla mnie taką postacią jest np. Aragorn. Wyobrażałam go sobie zupełnie inaczej. Kreacja Mortensena, którą zobaczyłam w filmie podobała mi się, ale gdy czytam WP przed oczyma mam "swojego" Aragorna. Podobnie jest z Lothlorien.
Jednak niektóre sceny są tak sugestywne, że na trwałe wbiły mi się w pamięć, choćby wygląd Morii). Film był dla mnie przeglądem Sródziemia, zachwycającym, ale migawkowym.

Powrót do góry

Andune
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 13

Wysłany: 28-04-2002 11:50    Temat wpisu: Jak odbieracie "Władcę..." po zobaczeniu filmu? Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

U mnie nie ma większego problemu. Część z moich wyobrażeń pokryło się z wizją filmu, część jest zupełnie odmienna i tak pozostało. Boli mnie jedno, ludzie którzy przeczytali WP po filmie bardzo dużo stracą ( napewno nie wszyscy, ale jednak). Stracą przywilej własnego wyobrażenia o postaciach, miejscach etc. Po prostu stracą część własnej wyobraźni, kierując się potszeptami twórców filmowej adaptacji.

Płacz Mi jest smutno z tego powodu, bo sama znam takie przypadki wśród moich znajomych, którzy sami wiedzą, że wiele stracili i nie potrafią tego zmienić .

odwieczna pieśń i zabiło jej serce- Słowo.
Powrót do góry

Ailinel
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 5

Wysłany: 29-04-2002 13:23    Temat wpisu: Jak odbieracie "Władcę" po zobaczeniu filmu? Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Ja jestem właśnie "nowym czytelnikiem Tolkiena"-odważnie się przyznaję. Ale przeczytałam Władcę na szczęście przed filmem, więc nie powiększam grona tych za żelazną kurtyną. Chociaż mam nadzieję, że jednak coś takiego się nie wytworzy, ale czy to możliwe?
Fakty zdają się mówić same za siebie-
Widziałam w księgarni wydanie Władcy ze zdjęciami z filmu na okładce Smutek
Więc teraz nowych czytelników nie będą witać llustraje Teda Nasmitha albo Alana Lee, tylko np.zdjęcie Johna Rhysa-Daviesa, które samo w sobie, poza filmem, wygląda trochę kiczowato Smutek
Powrót do góry

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Władca Pierścieni Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Następna

Temat: Jak odbieracie "Władcę..." po zobaczeniu filmu? (Strona 2 z 10)

Skocz do: