Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Poza kręgami świata nie dosięgniesz tych, co Cię odrzucili." Hurin do Morgotha, Silmarillion

Temat: Wszystko kojarzy mi się z J.R.R.T.,czyli pierniki i wiatraki (Strona 1 z 43)

Idź do strony 1, 2, 3 ... 41, 42, 43  Następna
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Pod Rozbrykanym Kucykiem Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Miriel
Powiernik Pierścienia

Wpisy: 986
Nieobecny(a): ...the waves are washing over half forgotten memory...

Wysłany: 15-10-2007 10:21    Temat wpisu: Wszystko kojarzy mi się z J.R.R.T.,czyli pierniki i wiatraki Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Bardzo często wiele rzeczy kojarzy mi się ze światem Śródziemia, z wieloma elementami tego świata, lub z wątkami Legendarium Uśmiech . Często są to skojarzenia dosyć absurdalne, bo bardzo dalekie, i oczywiście skojarzone motywy nie mają ze sobą nic wspólnego Elfik . Dajmy na to, czytam sobie, że według Azteków obecna era świata, w której żyjemy, to jest Piąta Era... I już, zapala mi się lampka mam pomysł!!! , i myślę sobie „ci Aztekowie już od dawna to wiedzieli, mądrale...”
Następnego dnia widzę w sklepie z artykułami papierniczymi dziurkacz do papieru, który wycina w papierze... Gwiazdki Feanora Super śmiech .

Zadawanie sobie pytania, co mają Aztekowie do Tolkiena jest oczywiście jeszcze bardziej przewrotnym pytaniem, niż „co ma piernik do wiatraka”, bo na to drugie pytanie można spokojnie odpowiedzieć.

Teraz czytam o mitologii Indian Ameryki Północnej, i według jednego z plemion świat powstał w taki sposób:

Na początku był sobie Srebrny Lis i był zupełnie sam. Był bardzo smutny i bardzo samotny. Pomyślał sobie, że bardzo pragnąłby kogoś do towarzystwa, i z tej jego myśli na świecie pojawił się Kojot. Gdy się spotkali, Kojot spytał:
– Co teraz będziemy robić?
– Stworzymy świat – odpowiedział Srebrny Lis.
– W jaki sposób to zrobimy? – spytał Kojot.
– Będziemy śpiewać! – odparł Lis.

Trochę później, gdy już świat był ukształtowany, a ziemię zamieszkiwały już zwierzęta, lecz nie było jeszcze ludzi, pewną niebiańską wioskę zamieszkiwało plemię niebiańskich istot. Nie byli oni jednak ani bogami, ani duchami, ani ludźmi. A na środku tej wioski rosło przepiękne Drzewo, które miało białe kwiaty – kwiaty te lśniły blaskiem, który roztaczał się dokoła, a gdy kwiaty opadały, wtedy niebo ciemniało...

Czy to wam czegoś nie przypomina???!
Język

Powrót do góry

Seregon
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 502

Wysłany: 15-10-2007 10:36    Temat wpisu: Re: Wszystko kojarzy mi się z J.R.R.T.,czyli pierniki i wiat Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Miriel Mirima napisał(a) (zobacz wpis):
Czy to wam czegoś nie przypomina???!
Język
I owszem! Śmiech

Achika

Wpisy: 446

Wysłany: 15-10-2007 11:18    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

To już wiemy, dlaczego Indianie wyginęli. Wykończyło ich Tolkien Estate za łamanie praw autorskich.

:P

Dag O'Berth

Wpisy: 267

Wysłany: 15-10-2007 11:59    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Miriel Mirima napisał(a):

– Stworzymy świat – odpowiedział Srebrny Lis.
– W jaki sposób to zrobimy? – spytał Kojot.
– Będziemy śpiewać! – odparł Lis.

No to juz wiadomo dlaczego ten kochany świat tak wygląda, jak go wyśpiewali lis z kojotem do spółki Uśmiech
auuu uouuuuuu hauuu uuuaa łiiik łiiiik
Powrót do góry

Miriel
Powiernik Pierścienia

Wpisy: 986
Nieobecny(a): ...the waves are washing over half forgotten memory...

Wysłany: 24-06-2008 15:57    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Ostatnio w Warszawie na spotkaniu tolkienowskim rozmawialiśmy o Feanorze Wielkim Super śmiech , a dziś, gdy przeczytałam:
Cytat:
...W 1519 r. Cortes zbuntował się przeciwko swemu dotychczasowemu zwierzchnikowi, namiestnikowi Kuby. Na czele oddziału złożonego z około 600 osób, wyposażonego w 17 koni i 10 armat wyruszył w kierunku wybrzeży Meksyku. Po zejściu na ląd Cortes spalił swoje okręty, dając do zrozumienia, że z obranej przez niego drogi nie ma odwrotu...

...to Nie łapie...ehh acha..suuper!!hahaha!!

Powrót do góry

TallisKeeton
Brehon

Wpisy: 1764

Wysłany: 24-06-2008 22:39    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Z cyklu atrakcje przy pisaniu dyplomu Uśmiech - niedawno znalazłam imię jednego z wczesnosredniowiecznych królów, które brzmi Gundobad. To król burgundzki i faktyczny władca cesarstwa zachodniego na przełomie V i VI w. Choć ustawił na tronie cesarskim i obalił kilku figurantów. No i co ja poradzę, że mi się skojarzyło, bo gdzieś u Tolkiena występuje chyba góra Gundabad? Ttylko jedną literą sie różnią. Uśmiech
poz Uśmiech
tal

Sędziwojka
Lady of Casterly Rock

Wpisy: 1059
Nieobecny(a): Far away. In the Halls of Mandos.

Wysłany: 24-06-2008 22:44    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Moze troszkę offtopicznie, Miriel, czy czytałaś właśnie Legendy Indian kanadyjskich Elisabeth Clark? Ów cytowany fargment brzmi mi znajomo. Śmiech To świetna lektura, a opowieści w zapisane w tej książce mają swój specyficzny urok. Są po prostu piękne. Love
Róznorodność oraz tożsamość niektórych motywów i skojarzeń tkwiących w umysłowości różnych ludów imho dowodzi istnienia jakiegoś wspólnego archetypu dla tych motywów zakorzenionego gdzieś w podświadomości wszystkich ludzi, niezaleznie od ich pochodzenia, jako dzieci Wielkiego Manitou. Z przymrużeniem oka

And so he spoke, that lord of Castamere,
But now the rains weep o'er his hall, with no one there to hear.

Deviantart | Herbaciane zapiski | Tumblr
Powrót do góry

Ugrunîlo

Wpisy: 349

Wysłany: 24-06-2008 22:49    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Jestem rozwalony We Wrocku jest Dolmed. Niestety nie "Mokra Głowa" czyli wielka góra w Ered Luin w pobliżu krasnoludzkich miast Belegost i Nagrod, ale przychodnia Jestem rozwalony w której raz miałam badania "przydatności grafika do pracy" Pserwa

"I choć sami nie wiemy, czy opowieści te są prawdą, to wiemy na pewno, że mądrzy ludzie dawnych czasów uważali je za prawdę."
Snorri Sturluson
Powrót do góry

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Pod Rozbrykanym Kucykiem Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2, 3 ... 41, 42, 43  Następna

Temat: Wszystko kojarzy mi się z J.R.R.T.,czyli pierniki i wiatraki (Strona 1 z 43)

Skocz do: