Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"(...)ale nie kocham lśniącego miecza za ostrość jego stali, nie kocham strzały za jej chyżość ani żołnierza za wojenną sławę. Kocham tylko to, czego bronią miecze, strzały i żołnierze(...)" Faramir, Władca Pierścieni

Temat: Wady Władcy Pierścieni (Strona 12 z 14)

Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3 ... 11, 12, 13, 14  Następna
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Władca Pierścieni Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Nadia
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 293
Nieobecny(a): Nie leczę swojej adsięwłombaktrii NN.

Wysłany: 16-08-2011 19:41    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Za mało ciekawych, kontrowersyjnych postaci, zwłaszcza wśród elfów, którzy są nudni i bezbarwni. Wystarczy spojrzeć na taką Galadrielę i porównać ją z tą dumną i niepokorną buntowniczką z Silma i NO.
No i jeszcze ubóstwo (w porównaniu z Silmem, oczywiście) przedstawionego świata: znamy tylko małe Śródziemie, nie wiemy nic o historii świata, nie mamy zielonego pojęcia, kim są Valarowie i Majarowie i, w dodatku, myślimy, że bitwa na polach Pelennoru to najważniejsza bitwa w dziejach Śródziemia, a Sauron to już nie wiadomo kto. Ratujcie bo go pobiję
Powrót do góry

RosaArvensis
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 106

Wysłany: 16-08-2011 20:49    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Nadia napisał(a) (zobacz wpis):
No i jeszcze ubóstwo (w porównaniu z Silmem, oczywiście) przedstawionego świata: znamy tylko małe Śródziemie, nie wiemy nic o historii świata, nie mamy zielonego pojęcia, kim są Valarowie i Majarowie i, w dodatku, myślimy, że bitwa na polach Pelennoru to najważniejsza bitwa w dziejach Śródziemia, a Sauron to już nie wiadomo kto. Ratujcie bo go pobiję

Ja tego nie uznaję za wadę. Przecież Tolkien przyjmował, że WP jest przekładem z Czerwonej Księgi napisanej przez hobbitów, którzy nie znali Valarów, Morgotha i tych wszystkich wielkich spraw. Wydarzenia są przedstawione z ich punktu widzenia i dlatego Pelennor jest taki ważny, a Sauron taki wielki. Dla mnie to nawet jest zaleta, bo dzięki temu mamy w WP klimat czegoś niepojętego, tajemniczego i odległego, a elfowie są jacyś tacy... wspanialsi. Po przeczytaniu Silma czar pryska Z przymrużeniem oka Pamiętam, że gdy pierwszy raz przeczytałam Silmarillion byłam zawiedziona tym, jacy ludzcy są tam elfowie Śmiech

Ring

Wpisy: 617
Nieobecny(a): Operacja Tolk Folk 2012 może...

Wysłany: 16-08-2011 21:07    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

No i jeszcze ubóstwo (w porównaniu z Silmem, oczywiście) przedstawionego świata: znamy tylko małe Śródziemie, nie wiemy nic o historii świata, nie mamy zielonego pojęcia, kim są Valarowie i Majarowie[...]

Przyznam, że to karkołomna dla mnie teza, aby traktować to jako wadę! W żadnym razie nie można się z nią zgodzić. WP opisuje wydarzenia z III ery i z oczywistych względów nie wykłada explicite wydarzeń wcześniejszych. Odwołuje się jednak ogromną ilość razy do przeszłości sygnalizując aż nadto wyraźnie, że akcja Władcy jest tylko drobnym fragmentem większej i bogatszej całości. Ba, to między innymi uznawane jest za istotny walor powieści!
Wysuwając takie wnioski jak zacytowane zupełnie odbiegasz, wybacz, od logiki (po cóż autor miałby zamieszczać w WP coś, co opisał gdzie indziej) i faktów (źródeł i powodów powstania Władcy Pierścieni chociażby).

Powrót do góry

TallisKeeton
Brehon

Wpisy: 1765

Wysłany: 16-08-2011 21:34    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Gdyby w LOTR umieścić wszystko co się tyczy opisu świata, historii elfów i czego tam jeszcze to LOTR byłby tylko czescią Silma albo jego alternatywnej wersji i byłby ze 12 razy dłuższy Uśmiech
poz
tal

Nadia

Wpisy: 293
Nieobecny(a): Nie leczę swojej adsięwłombaktrii NN.

Wysłany: 16-08-2011 21:36    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Tak, to może być zaleta; w końcu nawet sam Tolkien pisał, że jednym z uroków WP są właśnie takie "przebłyskujące" historie w tle. Tylko, że myślę, iż byłoby lepiej, gdyby były one jakoś bardziej zaakcentowane, gdyby choćby raz, a konkretnie, wspomniano o Ainurach, Morgothcie, i że Śródziemie to nie cały świat, tylko mały wycinek Ardy, a co dopiero Ei...
Z tego, co kiedyś szukałam, we Władcy tylko raz pada imię Morgotha (bez słowa wyjaśnienia), a, oprócz tego, jedynym z Valarów, o którym się wspomina, jest Varda, i to tylko w sindarińskiej pieśni Galadrieli. To takie epizodziki, o których się potem nie pamięta, i tylko bardzo wnikliwy czytelnik zwróci na nie uwagę i olśni go, że to nasze Śródziemie Trzeciej Ery to jednak nie wszystko, co więcej, to niezbyt wiele znaczący element wielkiego Świata.

RosaArvensis napisał(a) (zobacz wpis):

Pamiętam, że gdy pierwszy raz przeczytałam Silmarillion byłam zawiedziona tym, jacy ludzcy są tam elfowie Śmiech

Ale za to jacy interesujący. Elfik Pokazana jest ich prawdziwa natura. A od dostojeństwa mamy Valarów (i większość Majarów). I świat się rozszerza. wieeeeeeeeeelgachny uśmiech
Powrót do góry

Ominous
Ogarniacz nieogarniających

Wpisy: 529

Wysłany: 16-08-2011 22:02    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

jedynym z Valarów, o którym się wspomina, jest Varda, i to tylko w sindarińskiej pieśni Galadrieli.

No nie do końca Z przymrużeniem oka Varda, czyli Elbereth jest wspominana przez rożnych bohaterów z pewnością więcej niż jeden raz. Śpiewają o niej Elfowie, klnie się nią Frodo etc.

A co do reszty, to w sumie zgadzam się z opiniami innych, wiemy tyle ile wiedzieli twórcy Czerwonej Księgi. Rozumiem też, że opisany w Silmie świat, wraz z niezatopionym Beleriandem i Amanem wydaje się marginalizować Śródziemie znane z WP, ale przecież, w III Erze ono jest dla jego mieszkańców całym światem. Numenor i Beleriand pochłonęło morze, Aman za granicami świata a wschód i południe rozległe, ale w porównaniu z północą mało 'interesujące'. A Sauron zajmował miejsce zaraz za Morgothem, wiec myślę opisywanie go jak 'tego największego złego że ojeny' po zniknięciu z planu Melka jest całkiem na miejscu Uśmiech Saurona ;D

Btw, wizja zbuntowanej Galadrieli w WP: A idzta mi cholere, że co, że drużyna? A takiego! Nic wam nie dam, żadnych darów nie będzie, taka jestem zbuntowana Noldo, ha! Jestem rozwalony

"Nawet jak jest obłędnie wesoły, to jest bezuczuciową szują."

Nie pytaj, co Tolk-Folk może zrobić dla Ciebie, ale co Ty, Anonymous możesz zrobić dla Tolk-Folku!
do roboty

Okosaur czuwa!
Powrót do góry

Shagrat
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 16

Wysłany: 14-12-2011 20:03    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Wiele osób narzeka, że w LOTR zawarte są rasistowskie treści. Takim miłośnikom poprawności politycznej polecałbym twórczość Terry'ego Pratchett'a, która jest nią wręcz przepełniona.
Jeśli chodzi o wady LOTR, to mało opisów potraw, brak ogólnego opisu życia w Śródziemiu, chodzi mi o to, że mało jest o codziennemym życiu mieszkańców Śródziemia, a takie opisy są wprost niezrównane, gdy trzeba zabarwić całą opowieść.
Powrót do góry

Geirve

Wpisy: 459

Wysłany: 15-12-2011 11:32    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Shagrat napisał(a) (zobacz wpis):
Takim miłośnikom poprawności politycznej polecałbym twórczość Terry'ego Pratchett'a, która jest nią wręcz przepełniona.

Rasistowskie? U Pratchetta? Gdzieś tam się w ogóle rasizmu doszukał, że już o "przepełnieniu" nie wspomnę?
Powrót do góry

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Władca Pierścieni Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3 ... 11, 12, 13, 14  Następna

Temat: Wady Władcy Pierścieni (Strona 12 z 14)

Skocz do: