Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Od czasu wzejścia słońca, czas w Śródziemiu zaczął biegnąć szybciej, a wszystkie rzeczy zmieniały się i starzały w niezwykle przyśpieszonym tempie." , Silmarillion

Temat: Wady Władcy Pierścieni (Strona 14 z 14)

Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3 ... 12, 13, 14
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Władca Pierścieni Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Brandywina
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 71

Wysłany: 31-05-2012 17:12    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Cóżem ja bym mogła powiedzieć ? Wiele jest książek gorszych od WP, jest wszakże kilka na miarę jego, wszelako parę lepszych też by się znalazło. ( proszę nie bić Jestem rozwalony )
- najważniejsza : za krótkie !
- wg moich znajomych zbyt dużo dziwnych imion i nazw
- wyraźny podział na dobre i złe ( chociaż można by to też zaliczyć do zalet)
- rozwlekłe opisy typu : poszli na poludnie, ale po pięciu stajach zatrzymał ich ktoś i poszli z nim na zachód, po czym zdecydowali się iść na północ, ale im nie wyszlo i poszli na wschód : jak ja tego nie lubię ...
- ( wiem, już kompletnie się czepiam) uważam, że wygodniej byłoby czytać książkę, gdyby imiona nie powtarzały się ( chociaż to bardziej w stosunku do Slimarillion).
Powrót do góry

Damroka
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 33

Wysłany: 29-10-2012 09:34    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Teraz już mnie to tak nie razi, ale Bombadil trochę mi nie pasuje. Możliwe, że gdybym przeczytała książkę, a potem obejrzała film, byłoby inaczej. Tyle że kiedy sięgałam po książkę zachęcona filmem, nastawiłam się raczej na heroiczne, rycerskie czyny, takie bardziej mroczne klimaty. Tom jakoś do tego nie pasował. I chociaż już się przyzwyczaiłam, to kiedy czytałam WP pierwszy raz zwyczajnie ominęłam część rozdziału.

Nutriasobolowa
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 254

Wysłany: 19-11-2012 12:54    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Każda książka ma wady, WP również.
Dla mnie największą wadą jest... zakończenie. Ogólnie, nie lubię zakończeń, a w WP ciągnie się ono chyba jakieś pięć rozdziałów. Książka jest wciągająca i fascynująca do wypełnienia przez Froda misji, no ewentualnie jeszcze do koronowania Elessara, tymczasem mamy jeszcze całą drogę powrotną, spotykanie się po drodze ze starymi znajomymi, porządki w Shire... trochę to nudne. IMHO starczyłby rozdział, no maksymalnie dwa. Końcowa część książki jest tą, która najmniej mi się podoba (wyjątek: Szara przystań), chociaż, oczywiście, też ją lubię.
Wiele osób strasznie grymasi że jest za dużo opisów. Czytałam już książki gdzie opisy były tak kobylaste, że utykałam w połowie, w WP prawie w ogóle ich nie zauważam.
Książka nie jest dla mnie za krótka, uważam tylko że przydałoby się rozwinąć bardziej parę postaci (np. Boromir, Pippin).

Drift as the chocolate sea's ablaze
Will the moon return my gaze?
The snow makes him quiver, shake and fall
But it's magic traps us all

Thingol żyje!
Powrót do góry

Dracorex Reptilius
nieznajomy

Wysłany: 23-09-2013 15:16    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Jakkolwiek to osobliwie zabrzmi, uważam że "Władca Pierścieni" to książka, w którą włożono za mało serca, a za dużo rozumu. Wydaje się być przekombinowana. Co gorsza, zarzucał Lewisowi nieprzemyślanie i chaos w "Opowieściach", ale sam zostawił wiele wątków niewyjaśnionych. Najbardziej charakterystycznym jest chyba zniknięcie Radagasta-pojawił się, zniknął, i już ingdy więcej nie jest wspomniany. Aż się prosi, żeby wyjaśnić, co się z nim stało. Albo ten niedorzeczny ślub Sama z Różą, to z Drużyną przeżył najcięższe chwile, z nimi łączyła go szczera przyjaźń, ona cały czas siedziała w Shire i tyle. Po co się z nią żeni? Jest to doczepione na siłę.
Wadą jest na pewno zaprzepaszczenie okazji do nawrócenia przez co najmniej 5 różnych głównych postaci, ale to jest juz poruszone w innym temacie, więc nie będę tego szerzej opisywać w tym miejscu. Przede wszystkim to, co mnie irytowało to pomysł na oryginalną rasę-hobbitów. Po prostu ich nie znoszę! Krasnoludy są z twardej gliny ulepieni, przepadam za nimi, elfy są chłodne i eteryczne, są przeciwwagą dla krasnoludów, czarodzieje to mistrzostwo, chociaż zaskoczeniem dla mnie było, że jest ich tak niewielu (5, wiem to z "Niedokończonych opowieści", bo we "Władcy pierścieni" byli tylko Gandalf, Saruman i Radagast), ponieważ kiedy Gandalf mówi o "bractwie" to wydawało mi się, że jest tam ich 15-30. Pięciu to mało jak na tak ogromną krainę.
Ludzie ze swoimi słabościami też się wpisują w Śródziemie, ale żadnego hobbita nie lubię, oprócz Bilba, który był chwalebnym wyjątkiem. Nie lubię ich z powodu wyglądu (nie budzą mojej sympatii), zachowania niektórych (np. Sam odciągnął Golluma od nawrócenia, czego mu nie mogę darować), a nade wszystko z powodu wieśniackiej filozofii życiowej, która nakazywała siedzieć w domu, całe życie nie opuszczać Shire'u i wieść nawet nie proste, ale wręcz prostackie życie. Jakoś to proste życie nie uzyniło ich lepszymi, skoro rzucili się jak sępy na majątek Bilba, gdy nawet nie było pewności, czy zginął.
Powrót do góry

Zireael
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 60

Wysłany: 23-09-2013 15:44    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Dracorex Reptilius napisał(a) (zobacz wpis):
Albo ten niedorzeczny ślub Sama z Różą, to z Drużyną przeżył najcięższe chwile, z nimi łączyła go szczera przyjaźń, ona cały czas siedziała w Shire i tyle. Po co się z nią żeni? Jest to doczepione na siłę.

A słyszałeś o czymś takim, jak miłość? Kochał ją, więc się z nią ożenił. Nie widzę w tym wątku nic "na siłę", tym bardziej że Merry i Pippin też mieli żony. I nie rozumiem argumentu, że to z drużyną łączyły go silniejsze więzi. Przez to, że miał przyjaciół, miałby zostać kawalerem?
Dracorex Reptilius napisał(a) (zobacz wpis):

Jakoś to proste życie nie uzyniło ich lepszymi, skoro rzucili się jak sępy na majątek Bilba, gdy nawet nie było pewności, czy zginął.

Jak już zauważyłeś, hobbici raczej nie wyprawiali się w dalsze podróże. Patrząc przez pryzmat ich przeżyć, mieli pełne prawo sądzić, że Bilbo nie żyje. No i nie "rzucili się jak sępy", bo nie zaczęli go rozkradać.

Według mnie jedyną wadą Władcy Pierścieni (oprócz tego, że jest za krótka, oczywiście) jest za mało scen dziejących się w Shire. Wydaje mi się, że gdyby było ich więcej, "porządki w Shire" wywarłyby większy efekt na czytelnikach. A patrząc bardziej obiektywnie, niektóre imiona i nazwy są zbyt skomplikowane, co utrudnia czytającym pierwszy raz połapanie się w tym wszystkim. Z przymrużeniem oka

Smok Eustachy
Urodzony na Ardzie

Wpisy: 1

Wysłany: 27-03-2014 14:15    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

0. Tom Bombadil
1. Co jadły Krasnoludy w Morii i w Ereborze?
2. Słabe militaria i oblężenia. Brak taktyki.
3. Gdzie jest Beorn?
4. Balrog z Morii - czemu tam siedział jak już się obudził i czy Sauron nie powinien raczej go sobie podporządkować zamiast wyręczać się Nazgulami.
5. Orki - próba wykreowania diabłów wcielonych niezgodna z Capax Dei.
6. No i czym żywiły się Orki w Morii?
7. Rohan - jakiś taki pusty jest.
8. Długofalowa statyczność polityczna. Trzy tysiące lat to czas taki jak od 1 tysiąclecia przed Chrystusem. Ile tu imperiów itp? A tu Gondor i Gondor. I Rohan.
9. Saruman jako twórca pierścieni.
10. Hobbity fajne.
Witam wszystkich forumowiczów!
Powrót do góry

leszli
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 142

Wysłany: 27-03-2014 15:35    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Czym żywiły się orki w Morii trudno powiedzieć, niemniej można szukać porównań z orkami występującymi obecnie. Według wikipedii ich Pożywienie: duże zwierzęta morskie (także inne delfiny), również wielkie walenie. Na ile zwierzeta takie mogły wystepowac w Morii - to inna sprawa. Być może orki musiały zmienić w tych warunkach swoje upodobania kulinarne.
Powrót do góry

Lukullus
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 56

Wysłany: 12-06-2014 07:36    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Z mojej strony:
1) SmokaEustachego punkt 8.
2) Bombadil jest na doczepkę, żeby nie było od razu mrocznie i straszliwie do I księgi.
3) IIRC Beorn wspomagał ekipę z Dale i Ereboru w czasie walk na Północy (jest w którymś dodatku)
4) Kwestie żywnościowo-gospodarcze litościwie pomińmy... nie wspominając o demografii (1400 lat po Wielkim Morze to wystarczająco długo, zeby na nowo zasiedlić wszystko to, co było niegdyś Arnorem, między Górami Mglistymi a morzem, od Rohanu do Shire - patrz punkt 1) powyżej - Dunlendingowie, Rohirrimowie, nawet Gondor mógł prowadzić rekolonizację w oparciu o Lond Daer... etc.)
5) Boromir ginie Smutek
6) Faramirowi dostaje się Eowyna Smutek (a powinna wyjść za Boromira właśnie!)
7) W ogóle Faramir jest jakiś taki... dziwny.

Cytat:
I am altering the deal. Pray I don't alter it any further.

Cytat:

Ghaash agh akûl - Nazgûl skoiz
Mirdautas vras!
Karn ghaamp agh nût
Shaut Manwe quiinubat gukh
Powrót do góry

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Władca Pierścieni Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3 ... 12, 13, 14

Temat: Wady Władcy Pierścieni (Strona 14 z 14)

Skocz do: