Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Gdy świat się rozszczepił, stare drogi i ścieżki pamięci Zachodu pozostały i biegną jak potężny, niewidzialny most przez strefę powietrzną oddechów i lotu (także zakrzywioną odkąd świat się zakrzywił) a dalej przez strefę Ilmen, gdzie żadna istota cielesna nie może bez pomocy przetrwać, aż do Samotnej Wyspy, Tol Eressea, a może poza nią, do Valinoru gdzie w dalszym ciągu Valarowie przebywają i obserwują jak rozwija się historia świata." , Silmarillion

Temat: Wady Władcy Pierścieni (Strona 1 z 14)

Idź do strony 1, 2, 3 ... 12, 13, 14  Następna
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Władca Pierścieni Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
ota
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 73

Wysłany: 06-10-2007 01:32    Temat wpisu: Wady Władcy Pierścieni Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Ciekaw jestem jakie Waszym zdaniem ta ksiazka ma wady. Moze zadnych? No coz, kazdy ma okazje sie wypowiedziec.
Powrót do góry

Avari
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 566

Wysłany: 06-10-2007 09:26    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Hmmm... rozumiem, że Ty tak lubisz tę książkę, że aż musisz ją sobie obrzydzać wyszukując wady, tak? Oh nie!
A może nie możesz znieść, że inni lubią ją bezkrytycznie? Zupełnie jak w tym powiedzeniu: "Ożeń się, dlaczego ma ci być lepiej niż nam" Złośliwy uśmiech

Dla mnie NIE MA WAD
Ble Ble ;D

~~~Eldalairië~~~
~~~Aiglos - almanach tolkienowski~~~
Powrót do góry

Dagnerie
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 38

Wysłany: 06-10-2007 14:42    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Hmm... piszecie, że to Ota nie potrafi znieść, że inni lubią tę książkę bezkrytycznie; a może to Wy nie potraficie przyjąć do wiadomości, że ktoś, nawet bardzo lubiąc tę książkę i ceniąc twórczość profesora bardzo wysoko, widzi w niej wady?
Ja na przykład widzę:
- przewidywalność akcji
- schematyczny podział na białe i czarne
- stronniczość w opisie bohaterów i wydarzeń

Może zaraz ktoś mi powie, że jestem bardzo uboga duchem skoro śmiem widzieć wady w takiej książce, ale, jak już gdzieś wspomniałam, "wspaniały" nie jest synonimem "idealnego", a ideały nie istnieją na ziemi.
Powrót do góry

Esse
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 18

Wysłany: 06-10-2007 14:56    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Dla każdego pojęcie "idealności" jest troche inne, ...tak jak nie każdy lubi różowy..
Mój ideał akurat istnieje-> jest nim (fanfary) Władca Pierścieni- lubię podział na dobro i zło, cieszę się, że narrator nie jest obiektywny, bo obiektywności nie ma, a akcja aż tak bardzo przewidywalna nie jest.....bez przesady

Elring

Wpisy: 284

Wysłany: 06-10-2007 15:58    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Mor Daghneer napisał(a) (zobacz wpis):
Ja na przykład widzę:
- przewidywalność akcji

Hmm, kiedy ja czytałam WP po raz pierwszy - a znałam już wtedy duuużo innych powieści - to jakoś nie przewidziałam wielu zdarzeń: śmierci Gandalfa w Morii, tego że Boromir zechce siłą odebrać Frodowi Pierścień, tego że Aragorn przypłynie na okrętach korsarzy na odsiecz...

Cytat:
- schematyczny podział na białe i czarne
- stronniczość w opisie bohaterów i wydarzeń

A mnie te akurat cechy jakoś mniej rażą, kiedy uświadamiam sobie, skąd się one biorą: literatura Tolkiena przesycona jest mitem, z niego się rodzi i z niego czerpie. A świat mitu musi taki być: musi objaśniać świat w sposób zrozumiały. Naturalnie wiele mitów zyskiwało z czasem głębię niejednoznaczności - i coś podobnego również jest w WP. Podstawowy podział na dobro i zło jest, owszem, schematyczny (np. dobrzy Dunedainowie i elfowie vs. źli orkowie), ale przecież istnieją postacie, które balansują na granicy tego podziału. Przykłady potrafi chyba wskazać każdy, kto czytał WP chociaż raz... Te postacie w jakiś sposób łączą świat mitu ze światem współczesnej powieści.

Tak, podział na dobro i zło jest we "Władcy" schematyczny. Ale czy to wada? Skoro ten schemat wynika z samej istoty tego, co stanowi tworzywo tej książki, czyli z mitu? Mitu, którego pierwotnym zadaniem nie było pokazywanie złożoności świata, ale przeciwnie - objaśnianie go i pokazywanie właściwej, prostej drogi przez manowce?
Powrót do góry

Goku
Ka-Me-Ha-Me-Ha!

Wpisy: 1231

Wysłany: 06-10-2007 17:36    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Zastanawiałem się chyba z 15 minut. Szukaj...Szukaj...Szukaj... Porównywałem do innych książek, które czytałem, myślałem nad tym czy coś mi przeszkadza, coś mnie nudzi, coś się dłuży, coś jest za krótkie... i nic. Kurcze, wiele książek bardzo lubię i doceniam (all Lema, Carda, Mistrz i Małgorzata itd.) ale żadnej z nich nie pokochałem.
"Władcę Pierścieni" kocham (i "Hobbita" też wieeeeeeeeeelgachny uśmiech) "Władca Pierścieni" ukształtował część mnie gdy formowało się moje postrzeganie świata.
Dla mnie nie ma żadnych wad. Tak po prostu, bez pompy i spinanania Uśmiech Uwielbiam (w sensie przyjemnościowym a nie hołdowniczym) każdy fragment tej książki.

Seregon

Wpisy: 502

Wysłany: 06-10-2007 20:16    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Schematyczne kształtowanie charakterów postaci. Brak bohaterów, których nie możemy ocenić jednoznacznie, czy są dobre, czy złe, np. typu Murtagh z książek o Eragonie. W Silmarillionie mamy takich postaci (ba! dużo lepszych!) od groma i widać, że książka na tym zyskuje... Uśmiech

ota
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 73

Wysłany: 07-10-2007 01:06    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Wypada bym i ja sie wypowiedzial w temacie, ktory zalozylem.
I tak zreszta domyslacie sie odpowiedzi.

Brak mi w WP tego o czym zagailem w dwoch innych tematach - zlozonych, nieposagowych bohaterow, takich ktorzy sprawiliby ze czulbym iz epopeja Tolkiena ma jakies scislejsze zwiazki z naszym swiatem.

Ostatecznie te zwiazki (niestety ograniczone) istnieja nawet dla mnie. Wspomnialem juz ze moim zdaniem w WP najwazniejszy (najbardziej realistyczny) jest motyw walki z pokusa. Watly Gollum to ta postac ktora niemal samotnie (w sposob przekonujacy) robi za "przeslo" pomiedzy Srodziemiem a nasza poczciwa planeta. Troche to jednak za malo.
Powrót do góry

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Władca Pierścieni Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2, 3 ... 12, 13, 14  Następna

Temat: Wady Władcy Pierścieni (Strona 1 z 14)

Skocz do: