Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Całe życie trzeba się uczyć." Dziadunio, Władca Pierścieni

Temat: Wady Władcy Pierścieni (Strona 2 z 14)

Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, ... 12, 13, 14  Następna
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Władca Pierścieni Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Esse
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 18

Wysłany: 07-10-2007 09:26    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

ota napisał(a) (zobacz wpis):

Ostatecznie te zwiazki (niestety ograniczone) istnieja nawet dla mnie. Wspomnialem juz ze moim zdaniem w WP najwazniejszy (najbardziej realistyczny) jest motyw walki z pokusa. Watly Gollum to ta postac ktora niemal samotnie (w sposob przekonujacy) robi za "przeslo" pomiedzy Srodziemiem a nasza poczciwa planeta. Troche to jednak za malo.

No oczywiście..., bo każdy powinnien być dręczony płomieniem żądzy, która degraduje jego osobowość. Np Gandalf - co to ma być? Istari, który zadaje się z hobbitami? Byłoby bardziej "po naszemu" gdyby jego przyjazny stosunek do niziołków zastąpić obsesyjną, degradującą hobbitofilią. Mithrandir powinien siedzieć w krzakach i napadać na biedne, małe stworzenia...uuu to bybyło zupełnie co innego. Wtedy nie można by go nazwać "posągowym".....

ota
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 73

Wysłany: 07-10-2007 12:05    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Nie rozumiem Twoich intencji Esse - chcesz zagaic dyskusje na temat gustu?! "Bez przesady..." jak to pieknie i krotko ujelas w poprzedniej wypowiedzi.
Powrót do góry

M.L.
Uprzedzony, ujadający krzykacz / Administrator

Wpisy: 5826

Wysłany: 07-10-2007 13:17    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

A mnie szczerze mówiąc bardziej interesuje Oto, jakie widzisz zalety WP? Co ci się w nim podoba? Bo co Ci się nie podoba już wiem i nie wychodzisz poza tradycyjny zestaw krytyki, który powtarza się w róznych konfiguracjach od 50 lat. Liczylem na cos nowego,a tu nic. Smutek

I powiem, Ci tak, postaci sa zbyt posągowe, w ksiazce nie ma seksu, choć jest namietność, nie ma wielkich wewnętrznych konfliktów, jest eskapizm. Ale wiesz co, wlasnie dlatego lubię tę ksiązkę.

I co wiecej śmiem twierdzić, że Tolkien taka ja napisal z premedytacją. Bo jak widac po innych utworach, jak chciał to umiał tworzyć poostaci o złożonych osobowościach, toczące wewnętrzną walkę i niepogodzone z rzeczywistością.

Widze też i inne wady WP, co nie przeszkadsza mi zachwycać się tą ksiązką. Mnie jednak bardziej intersuje dlaczego Ty lubisz tę ksiązkę. Tak więc prosiłbym krótko i konkretnie Oto: Co Ci się we Wladcy Pierscieni podoboa? Dlaczego lubisz tę książkę?

For the home of the holy
For the faith, for the way of the sword
Powrót do góry

Leadriga
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 297
Nieobecny(a): jak północny wiatr, przelatuję i znikam ;)

Wysłany: 07-10-2007 13:31    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Ja nie widzę wad w WP, ale ich też nie szukam na siłę. No, może taka mała wada, że trzy tomy to trochę mało...
ludziom ani wiekom.

Historio, historio,
jaka w tobie siła,
żeś ty całe światy
z mapy poznosiła."

-Agnieszka Osiecka "Orszaki, dworaki"
Powrót do góry

Natolin
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 382

Wysłany: 07-10-2007 13:40    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Dla mnie dużą wadą jest księga szósta. Akcja dzieje się tylko w trzech pierwszych rozdziałach. Oprócz tego ciekawy jest jedynie rozdział „Szara Przystań” czyli Wielkie Pożegnanie. Reszta w tej księdze to straszne nudy. Ledwo udało mi się przez to wybrnąć do jej końca.

Ostatnio zmieniony przez Natolin dnia 07-05-2008 16:02, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry

ota
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 73

Wysłany: 07-10-2007 14:03    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

M.L. - na oryginalnosc moze silic sie nasz umysl nie uczucia. Skoro od 50 lat wielu krytykow (jak sam twierdzisz) dostrzega pewna wade WP, a teraz ja do nich dolaczam, to nie widze powodu by sankcjonowac swoje wystapienie oryginalnoscia. Nie szukam eksponowanych pozycji w armii malkontentow. Czasem, jednak szukam odpowiedzi na pewne pytania i podobna "przygoda" (bo uczyniliscie z tego przygode) zdarzyla mi sie tutaj - na forum.

Premedytacja Tolkiena to wielka tajemnica. Twe domysly to jeszcze za malo by o niej dyskutowac.

Prosisz "krotko i na temat" o zaletach WP, ale w tym watku nie byloby to na temat, a nigdzie nie byloby to krotko. Czasem zreszta powiadamy: latwiej byloby mi wymienic wady niz zalety tej ksiazki, co jest komplementem. Tak jest i w tym wypadku. WP uwielbiam - musisz przyjac ta deklaracje na wiare. Przynajmniej na razie.
Powrót do góry

M.L.
Uprzedzony, ujadający krzykacz / Administrator

Wpisy: 5826

Wysłany: 07-10-2007 14:43    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

M.L. - na oryginalnosc moze silic sie nasz umysl nie uczucia. Skoro od 50 lat wielu krytykow (jak sam twierdzisz) dostrzega pewna wade WP, a teraz ja do nich dolaczam, to nie widze powodu by sankcjonowac swoje wystapienie oryginalnoscia. Nie szukam eksponowanych pozycji w armii malkontentow.

I od piećdziesięciu lat dziwią się, że mimo tych "wad", liczba fascynatów WP jakoś nie specjalnie maleje. Tymczasem to co Ty i oni uważacie za wady, dla mnie jest zaleta tej książki.
Zaletą jest eskapizm, bo czasami mam ochotę uciec z więzienia rzeczywistości.
Zaletą jest posągowość, bo po mialkości codziennego życia miło znaleźć gdzieś posągowość.
Zaletą jest bardzo dyskretny, może nawet za bardzo dyskretny erotyzm, bo w zalewie wszechobecnego seksu i seksualizmu, fajnie jest znaleźć miesjce gdzie bohaterami powoduje coś innego niż zwierzęca chuć i żądza.
Fajnie jest też spotkać bohaterów ktorzy nie tylko rozrózniają dobro od zła, ale i postepują według pewnych zasad i norm, bo tak trzeba, a nie dlatego, ze tak się opłaca, że tak jest cool, albo żeby sie wyróznić. Itp, itd.
Dla mnie zaletami jest właśnie to co ty i legion krytykow uznaje za wady. A czy jestesmy ślepi na wady Tolkiena? Wystarczy spojrzeć chociażby na temat: Błędy i nielogicznosci w dziełach Tolkiena.
To, że Ty coś uważasz za wadę, nie oznacza jeszcze, że jest ta wadą dla wszystkich.

Cytat:
Premedytacja Tolkiena to wielka tajemnica. Twe domysly to jeszcze za malo by o niej dyskutowac.

Bo do dyskusji trzeba mieć jeszcze wiedzę. Każdy kto czytał Aldariona i Erendis, Narn i Chin Hurin, Tar-Elmar, czy choćby opowieści zawarte w Silmie, wie, ze Tolkien umiał budować pełnokrwiste postaci. A każdy kto czystał listy Tolkiena, wie, co Tolkien pisal o WP i jego wadach, o ktorych piszesz.

Cytat:
Prosisz "krotko i na temat" o zaletach WP, ale w tym watku nie byloby to na temat, a nigdzie nie byloby to krotko. Czasem zreszta powiadamy: latwiej byloby mi wymienic wady niz zalety tej ksiazki, co jest komplementem. Tak jest i w tym wypadku. WP uwielbiam - musisz przyjac ta deklaracje na wiare. Przynajmniej na razie.

Niczego nie musze przyjmowac na wiarę. wieeeeeeeeeelgachny uśmiech

Pytałeś - czym jest konstruktywna krytyka? Wlaśnie pokazałeś czym jest niekonstruktywna krytyka. Okazało się, że nie umiesz wymienic zalet ksiązki, nie umiesz określić tego, co sprawia, że książka Ci się podoba.
Trudno dyskutować z kimś, kto nawet nie umie jasno okreslić dlaczego coś lubi.

Rodzi się we mnie dziwne podejrzenie, że w ogóle nie czytałeś WP.

For the home of the holy
For the faith, for the way of the sword

Ostatnio zmieniony przez M.L. dnia 07-10-2007 23:23, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry

Esse
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 18

Wysłany: 07-10-2007 15:09    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Nie rozumiem Twoich intencji Esse - chcesz zagaic dyskusje na temat gustu?! "Bez przesady..." jak to pieknie i krotko ujelas w poprzedniej wypowiedzi.

Mój Drogi ta cała dyskusja jest na temat gustu.

A jeżeli poczułeś się urażony moją wypowiedzią, bo dotknęła Twojego smaku, przyjmnij moje najszczersze przeprosiny.. Róża

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Władca Pierścieni Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, ... 12, 13, 14  Następna

Temat: Wady Władcy Pierścieni (Strona 2 z 14)

Skocz do: