Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(2) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Taka jest bowiem świata natura, że to, co znajdujemy - musimy utracić, jak ci, których łódź płynie po wartkim strumieniu.... Szczęśliwy ten, który z własnej woli znosi ból utraty, choć mógł wybrać inaczej. A nagrodą niech będą wspomnienia, nigdy nie wygasłe i nie więdnące..." , 

Temat: Ilość pierścieni i data śmierci Tolkiena (Strona 1 z 2)

Idź do strony 1, 2  Następna
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany wpisów lub pisania odpowiedzi    Forum tolkienowskie -> Pod Rozbrykanym Kucykiem Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Natolin
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 382

Wysłany: 28-09-2007 15:58    Temat wpisu: Ilość pierścieni i data śmierci Tolkiena Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Najpierw przytoczę fragment wierszu, o który chodzi:

Trzy pierścienie dla Królów Elfów, pod otwartym niebem.
Siedem dla władców Krasnali, w ich kamiennych pałacach.
Dziewięć dla śmiertelników, ludzi śmierci podległych.
Jeden dla Władcy Ciemności, na czarnym tronie.

3,7,9,1 pierścieni odwrotnie 1,9,7,3. W 1973 roku zmarł Tolkien.
Czy Tolkien przewidział tym wierszu rok swojej śmierci Śmiech ?
Ja w takie rzeczy nie wierzę Uśmiech .

Jeśli taki sam temat gdzieś już istnieje, proszę adminów o wykasowanie mojego.
Powrót do góry

Adiemus
One Ring - One TolkFolk :)

Wpisy: 1992

Wysłany: 28-09-2007 16:09    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Ten temat pojawia się jak bumerang co jakiś czas, ale nic nigdy z niego konstruktywnego nie wynika, dlatego jest "znikalny" Złośliwy uśmiech
Założyłeś swój w Kucyku -ma szansę pożyć ciut dłużej Język

Powrót do góry

Ireth Faelivrin
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 19

Wysłany: 29-03-2008 00:59    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Ciekawe spostrzeżenie z tą datą śmierci Mistrza. Myślę jednak, że to tylko zbieg okoliczności, chociaż nigdy nic nie wiadomo. Może tak miało po prostu być? Swoją drogą, to tylko rok. Bardziej niezwykłe by było, gdyby gdzieś zawarta była dokładna data. Wtedy to byłoby bardziej zastanawiające. Choć i tak data 1973 coś w sobie ma. Ale to tylko gdybanie. Raczej się nie dowiemy nigdy dlaczego tak, a nie inaczej. Pozdrawiam!

Alqualaure

Wpisy: 557
Nieobecny(a): Błąkam się pewnie po świecie, Númello Rómenna ar Formello Hyarmenna ;)

Wysłany: 29-03-2008 01:11    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Rzeczywiście ciekawe. Ale zauważyłam (może to trochę naciągane Pserwa ) że liczby 3 i 7 pojawiają się jeszcze w innych miejscach: 3 synów Finwego, 7 synów Feanora, 3 Silmarile; Fingolfin i Finarfin też mieli po 3 synów. Inne przykłady o tej późnej porze jakoś nie przychodzą mi do głowy, ale odnoszę wrażenie, że i w naszym świecie, i w Śródziemiu te liczby, 3 i 7, mają jakąś interesującą właściwość częstego pojawiania się.

Śmierć: NIE MA SPRAWIEDLIWOŚCI. JESTEM TYLKO JA.

Półeczka w Bibliotece Minas Tirith
Mój dA
LiveJournal
Powrót do góry

Meldagor

Wpisy: 442

Wysłany: 29-03-2008 13:34    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Cytat:
Ten temat pojawia się jak bumerang co jakiś czas
Potwierdzam. Język Nawet ja ze swoim niecałorocznym stażem widziałem już narodziny i śmierć jednego takiego tematu. Jestem rozwalony

A tak BTW to myślę, że gdyby Tolkien chciał, to mógłby oszacować datę własnej śmierci Język . 1 i 9 było pewne, a co do trafienia 7 i 3 jakieś tam szanse miał. Ale wątpie w to, żeby Tolkienowi chciało się szacować datę własnej śmierci i jeszcze ukrywać ją dla potomnych w wierszu. Z przymrużeniem oka
Powrót do góry

Roxanne
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 175

Wysłany: 30-03-2008 21:38    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Alqualaure napisał(a) (zobacz wpis):
Ale zauważyłam (może to trochę naciągane Pserwa ) że liczby 3 i 7 pojawiają się jeszcze w innych miejscach: 3 synów Finwego, 7 synów Feanora, 3 Silmarile; Fingolfin i Finarfin też mieli po 3 synów. Inne przykłady o tej późnej porze jakoś nie przychodzą mi do głowy, ale odnoszę wrażenie, że i w naszym świecie, i w Śródziemiu te liczby, 3 i 7, mają jakąś interesującą właściwość częstego pojawiania się.

Wogóle w literaturze są takie "magiczne liczby", które lubią się pojawiać. Jest to (między innymi) 3,7,12,13...
Więc to raczej nie było takie niezwykłe Uśmiech

Ale rzeczywiście - ciekawy numer z tą datą śmierci Tolkiena hmmmm... Chociaż sądzę, że to był jedynie przypadek. Co najwyżej złośliwość losu Super śmiech

Baranek, Christopher Moore

DA
Powrót do góry

Mathya
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 13

Wysłany: 31-03-2008 00:13    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Też się kiedyś nad tym zastanawiałam Język Czy Tolkien wiedział, czy może bardziej przesądne osoby powiedziałyby, że sobie "wykrakał". Ale moim zdaniem - po dłużych rozmyślaniach - i tak do tego nigdy nie dojdziemy Z przymrużeniem oka Wiedzieć, sądzę, że nie wiedział, bo powszechnie wiadomo, że "nie znamy dnia ani godziny". Co najwyżej, jak napisał Meldagor mógł szacować i strzelać. Ale po co? Uśmiech

Pozdrawiam Uśmiech

Groucho Marx
Powrót do góry

Violet
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 4

Wysłany: 29-05-2008 20:41    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Ja dość długo zastanawiałam się nad tym wierszem i w końcu to znalazłam - dzień, miesiąc i oczywiście rok już wcześniej wiedziałam,
Trzy pierścienie dla Królów Elfów, pod otwartym niebem,
Siedem dla władców Krasnali, w ich kamiennych pałacach,
Dziewięć dla śmiertelników, ludzi śmierci podległych,
Jeden dla Władcy Ciemności, na czarnym tronie
W Krainie Mordor, gdzie zaległy cienie,
Jeden, by wszystkimi rządzić, Jeden, by wszystkie odnaleźć,
Jeden, by wszystkie zgromadzić i w ciemności związać,
W Krainie Mordor, gdzie zaległy cienie.

Najpierw podkreśliłam wszystkie cyfry. Pierwsze cztery cyfry odwrócone to rok-1973. Następne dwie na początkach linijek dodane do siebie dają-2, czyli dzień. Ale jest jeszcze jedna cyfra-jeden, policzyłam, że wersów jest osiem dodać tą jedynkę daje nam-9, czyli miesiąc. Wiem, że jest to trochę wymuszone, ale ja myślę, że po prostu tak się stało z tą datą, aby ktoś to w końcu odkrył i abyśmy ładnie pamiętali datę jego śmierci, aby była zawarta gdzieś w Śródziemiu jego cząstka, abyśmy nia płakali za nim, że jego już na tym świecie nie ma, bo on jest teraz szczęśliwy w swoim świecie, gdzie przeniósł się 2 września 1973 roku.
Nie przeczytamy już więcej histori o Śródziemiu, ale wystarczy nam to co Mistrz napisał za swojego życia na Ziemi, abyśmy mogli tam zamieszkać...
Tak po prostu miało być.
Powrót do góry

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany wpisów lub pisania odpowiedzi    Forum tolkienowskie -> Pod Rozbrykanym Kucykiem Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony 1, 2  Następna

Temat: Ilość pierścieni i data śmierci Tolkiena (Strona 1 z 2)

Skocz do: