Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Poza kręgami świata nie dosięgniesz tych, co Cię odrzucili." Hurin do Morgotha, Silmarillion

Temat: Cel Gandalfa w wyprawie krasnoludów (Strona 1 z 1)

skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Hobbit czyli tam i z powrotem Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
gozda
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 2

Wysłany: 12-09-2007 21:25    Temat wpisu: Cel Gandalfa w wyprawie krasnoludów Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Jest to mój pierwszy post na tym forum, więc chciałbym na wstępie wszystkich Tolkieno-maniaków serdecznie przywitać.

Przechodząc do rzeczy - męczy mnie jedno pytanie, mianowicie - jaki miał cel Gandalf pomagając i organizując krasnoludom ich wyprawę? Był w jakiś sposób zobowiązany do niej? Przewidywał że nastąpi wojna 5 armii i że przyda się tam ta garstka krasnoludów? Chciał pozbyć się smoka?
Nie wiem, ta rola wybitnie nie pasuje mi do jednostki przeznaczonej, zdawałoby się, do wyższych celów niż wzbogacanie krasnoludów.

Ktoś chętny mnie oświecić?Uśmiech
Powrót do góry

Meldagor
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 447

Wysłany: 12-09-2007 22:24    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Witamy Cię serdecznie z otwartymi ramionami, i`m all your`s !Wszystko jest szczegółowo opisane w Niedokończonych Opowieściach w rozdziale "Wyprawa do Ereboru", ale skoro takowych nie czytałeś, postaram się pokrótce Ci to wyjasnić:
Gandalf chciał się pozbyć smoka. Przewidywał on, że w czasie Wojny o Pieścień wiele kluczowych bitew rozegra się na północy, a więc potrzebna będzie tam potężna forteca. Jesli czytałeś dodatki do Władcy Pierścieni z pewnością wiesz, że krasnoludy i ludzie z Dale schronili się w Ereborze, a armiom Nieprzyjaciela nie udało się sforsować wrót. Poza tym Gandalf obawiał się, czy Sauron nie wykorzysta Smauga do swoich celów i był to kolejny powód chęci pozbycia się gada. Sypnąłbym Ci jeszcze cytatami, ale musiałbym przepisać chyba cały rozdział, więc jeżeli nadal czujeś głód wiedzy, to Niedokończone Opowieści możesz ściągnąć z internetu albo wyporzyczyć z biblioteki Z przymrużeniem oka . Jak już wspomniałem, rozdział "Wyprawa do Ereboru".

EDIT:
Na życzenie elfy link "stąd" usuniety Z przymrużeniem oka .

Ostatnio zmieniony przez Meldagor dnia 12-09-2007 22:34, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry

gozda
Mieszkaniec Shire

Wysłany: 13-09-2007 06:56    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Dziękuję bardzo. Uśmiech
No cóż, widzę że trzeba będzie się za Niedokończone Opowieści wziąć. Ale skąd na to wszystko czas znaleźć... Z przymrużeniem oka

Ale cieszę się że to było jednak przemyślane i zaplanowane wszystko. Lubię jak tego typu historie łączą się w logiczną całość. Uśmiech
Powrót do góry

Midam
Mieszkaniec Shire

Wysłany: 26-09-2007 00:49    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Mnie się wydaje (w sumie łatwo to zauważyć), że każdy epizod w czasoprzestrzeni Śródziemia to ciąg logicznych wydarzeń. Gandalf kiedy znikał, bohaterowie pierwszoplanowi zadawali mnóstwo pytań i nie dowierzali, że tak wielka postań porzuciła ich bez choćby gestu na pożegnanie. Otóż zamiarem Tolkiena było przedstawienie postaci Gandalfa jako wysłannika, (i pozostałych Istari również) żeby raz na zawsze po kolei dopełnić przeznaczenia jakim jest unicestwienie Zła. Toteż nie łudźmy się, że w każdym kontekście dotyczącym Gandalfa i na każdej stronie dzieł Tolkiena Gandalf jest postacią pozornie subiektywną dla pozostałych bohaterów poszczególnych epizodów. Z resztą Ronald i tak zadziwia niezawodną logiką i każdy epizod ma wpływ na dalsze...
Powrót do góry

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Hobbit czyli tam i z powrotem Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)

Temat: Cel Gandalfa w wyprawie krasnoludów (Strona 1 z 1)

Skocz do: