Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(1) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Avallone zniknęła z ziemi, Aman został zabrany gdzieś daleko i nie można ich znaleźć w świecie dzisiejszych ciemności. Niegdyś wszakże były, a więc ciągle są w swej prawdziwej postaci, będąc częścią takiego świata, jaki został pierwotnie zaplanowany." Dunedainowie, Silmarillion

Temat: Najlepszy wiek do pierwszego zapoznania sie z WP (Strona 4 z 5)

Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5  Następna
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Ankiety Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  

Jaki jest najlepszy wiek do pierwszego zapoznania sie z WP
0-4 lata
1%
 1%  [ 2 ]
5-8 lat
4%
 4%  [ 5 ]
9-13 lat
51%
 51%  [ 53 ]
14-18 lat
35%
 35%  [ 37 ]
Ponad 18 lat
5%
 5%  [ 6 ]
Oddano głosów : 103

Autor Wiadomość
Carcoran
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 18

Wysłany: 29-09-2009 13:01    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Chyba można od bardzo małego zaczynać 'tolkienizować' dziecko Śmiech Mój siostrzeniec miał około 4 lat i oglądał kilka razy. I zawsze bawił się w bitwę Jestem rozwalony A jeśli chodzi o książkę to można trochę czytać przed snem dzieciom Język

dA
Powrót do góry

Tonher II
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 2

Wysłany: 25-10-2009 18:18    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

9-13 bo wtedy najbardziej rozkwita wyobraznia
Powrót do góry

Agucha
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 19

Wysłany: 29-12-2010 23:02    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Według mnie taki optymalny wiek to tak około 13-15 lat.Chociaż ja sama zapoznałam się z tym arcydziełem stosunkowo niedawno ( jako 20 letnia dziewczyna) i żałuję,że tak późno Śmiech
Powrót do góry

Niofo
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 180

Wysłany: 21-06-2011 10:25    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Mi rodzice czytali najpier hobbita, potem WP (i jeszcze trylogię Sienkiewicza...) jak miałam jakieś 7 lat. zaznaczyłam więc opcję 5-8, ale od razu mówię, że bliżej ośmiu. Chyba, że bachor jest wyjątkowo tępy, wtedy później. Natomiast wcześniej niż te 7-8 lat to prawdopodobnie i tak dziecko nie zrozumie o co chodzi, dlatego lepiej startować od Tolkienowskich bajek, np Łazikantego.
Powrót do góry

Miriviel
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 10

Wysłany: 27-06-2011 20:57    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Dzisiejsza młodzież jest trochę... jakby to napisać... mniej rozwinięta, wrażliwa na potrzeby, problemy i uczucia innych ludzi? Chyba dobrze i dość jasno to ujęłam, przynajmniej mam taką nadzieję Śmiech Nie raz czytałam wzruszającą książkę, a rówieśniczki ją wyśmiały, że jest bez sensu, że na przykład jest jakaś dziewczyna, matka jej umarła, ojciec był alkoholikiem i już nie raz przez to lądował w szpitalu, dziewczyna się zakochuje, lecz każdy uważa, że jest bezwartościowa... ehh chyba jakoś nie tak chciałam to zilustrować Nic nowego Ale cóż, problemy rodzinne, coraz mniej rozumiane, zwiększa się arogancji w społeczeństwie i zmniejsza wrażliwość na ludzi... Otóż dla tego wybrałam 14-18 lat. Przecież co miałoby obchodzić jakiegoś 15-to letniego chłopca, czy Frodo wrzuci ten Pierścień do lawy? Ma inne problemy, takie jak... hmm...pomyślmy... jak długie będzie jego prącie, lub czy będzie przystojny. Niestety, tak wygląda większość dzisiejszej młodzierzy Smutek
(Na szczęście istnieje jeszcze mniejszość, która daje nadzieję na znormalizowanie ludzkości Z przymrużeniem oka )
Powrót do góry

TallisKeeton
Brehon

Wpisy: 1764

Wysłany: 27-06-2011 21:18    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Dobrze to opisałaś Miriviel - tak to wygląda. Dośc popatrzeć na niusy w sieci, albo fora - 8 latki wstrzykują se botoks a najważniejszym problemem 15 latki jest kolor tipsów (no, wiadomo, że upraszczam) Myśmy przeżywali przygody bohaterów literackich, i co wiecej rozmawialiśmy o nich z kolegami, z rodziną, a wiele z dzisiejszych nastolatków przeżywa "przygody" celebrytów tj, czy się upili na imprezie, czy mają modne buty, czy sie rozwiedli itp Śmiech Czasem czytając niusy w sieci wydaje mi się, że świat młodocianych żyje zdjęciami jakiejś aktorki albo jej nóg, czy torebki. Nie rozumiem co takiego fajnego było w zamianie sobie Froda, Wołodyjowskiego lub Winetou na np. Paris Hilton albo Dodę? hmmmm...
poz Uśmiech
tal

Adamob
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 221

Wysłany: 27-06-2011 22:51    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

A ja sobie pozwolę na mały sprzeciw Uśmiech
Apeluję: "Zejdźcie już z tej biednej młodzieży" Uśmiech

Zbyt często widzę utyskiwania różnych osób na ową dzisiejszą młodzież, ich nikczemność, i prostactwo i chamstwo i orkowatość.

Jest to wg mnie bezpodstawne czepianie się ich jako osoby, jako ludzi.
Fakt faktem że otaczający świat staje się coraz bardziej płytszy i płytszy a celebryci wypełniają polską kulturę. Że w telewizji są lansowane niekoniecznie fajne postawy.
Ale na litość MopyDicka przecież to nie jest tak, że ów telewizyjny świat kreowany jest przez młode osoby brany całkiem na serio. A na pewno nie bardziej na serio niż są brane inne problemy wieku młodzieńczego - "Aaa rodzice mnie nie puszczą na imprezę, koniec świata"
Jeśli mogę się w imieniu jakiejś młodzieży wypowiadać, to stwierdzam iż każda z osobna młoda osoba ma swój świat i swoje kredki i żyje własnym życiem. Pamiętajmy o tym. To że różne style są lansowane, to też fakt i że część młodych im ulega to owszem prawda. Widzę jednak w tym więcej zaangażowania i chęci niż u wielu tak zwanych standardowych dorosłych którzy chłoną papkę z telewizji i postrzeganie świata w tym postrzeganie młodzieży.

Tak ośmielę się twierdzić, ze o wiele większy odsetek dorosłych owych szacownych dorosłych, ma płytką osobowość i zainteresowania niż odsetek młodzieży.
Chociażby dlatego,że w tym wieku są nastawieni na to by wyróżnić się z tłumu i zaistnieć w grupie. A dorosły to już nic takiego nie musi, tylko pracuje je śpi, kupuje nową kanape i ocenia innych. Że teraz ja upraszczam? No cóż miecz obosieczny Z przymrużeniem oka

Śmiem twierdzić że nic nowego na tym świecie, jeśli chodzi o tendencje człowieka. Więc młodzież dawniejsza była taka sama jak dziś. Tzn różnorodna i mająca gdzieś to co się o niej myśli. Mająca też gdzieś sprawy które nie sa dla niej ważne. Ale to już bardziej cecha ogólnoludzka niż młodzieńcza.
Nie podoba mi się gdy ktoś uważa kogoś za głupszego.

Cytat:
Przecież co miałoby obchodzić jakiegoś 15-to letniego chłopca, czy Frodo wrzuci ten Pierścień do lawy?

Mnie obchodziło, Dzisiejszego 15 letniego chłopaka którego wciągnie WP też to zainteresuje. Ale jeżeli nie zainteresuje to z miejsca stwierdzi że to jest głupie, a zafascynuje go Najnowsza Historia Futbolu, Historia XX wieku, kryminały, może biologia, może matematyka czy informatyka, może stanie się specem od gier komputerowych, może pójdzie do wojska, może nurkować, skakać ze spadochronu grać w szachy, może też rysować, śpiewać, czytać Newsweeka,lub przede wszystkim dbać o swoje znajomości, koneksje i powiązania czyli skupić się na życiu towarzyskim tylko. Mieć swój świat po prostu. I bardzo nie lubię gdy czyjś świat jest deprecjonowany, przez kogoś kto uważa się za bogatszego duchowo. Jak to powiedział kiedyś Czesław Mozil: " Jak ja się mogę znać lepiej na muzyce niż Ty? Jak mogę osądzać 13letnią dziewczynkę przez to że ona słucha kapele, które wg mnie i mojego kręgu muzycznego nie jest dobra? Ja będę odbierał jej te emocje? Kim ja jestem"
link do wywiadu
tak samo pytam się Was: Kim jesteście żeby oceniać życie duchowe innych ludzi, które przeżywają tak samo jak Wy swoje własne. Chcecie im je określać? Najbardziej takie poglądy irytują mnie gdy są wypowiadane nie przez osoby które faktycznie mają bardzo wartościową osobowość , lecz przez rówieśników, pozującymi na dojrzałość, wywyższających się nad bezmózgim plebsem. Owi Starzy maleńcy tez nie robią nic innego tylko budują własną wartość i pozycje w grupie na swój sposób. Irytuje mnie to tym bardziej że sam parę razy w tym wieku 15lat sie tak wypowiadałem.

To że mamy swój świat nie powinno nam ograniczać widoku na światy innych. Nie ograniczajmy własnej perspektywy.

Tak więc powtórzę Uśmiech Bezpodstawne utyskiwania na tę młodzież moi drodzy

Powrót do góry

TallisKeeton
Brehon

Wpisy: 1764

Wysłany: 28-06-2011 22:08    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Masz racje, że to zbytnie uproszczenie z mej strony jest. Ale wlasnie takie info dostaje ze świata - bo z jednej strony widzę zawartość stron typu Onet, facebook itp, z tymi wszystkimi torebkami, popelinami muzycznymi, wynurzeniami, które są prywatne ale w mniemaniu "wynurzacza" (by nie powiedzieć szambonurka) Śmiech mają zachwycić pół świata, zachwytami nad celebrytami a z drugiej czytam ciągle wiele narzekań samych tolknietych młodzieżowych na młodzieżową resztę, tj. na ich wlasne otoczenie, na ich szkołe. Znam dzieki mojej mocno ograniczonej dostepności do grup w tym wieku tylko 2 rodzaje nastolatków - tolknięci i reszta - i głównie niestety to jest ta łykająca popkulture jak leci reszta. I niestety jakby ne patrzeć to tylko z tolkniętymi można pogać o czyms sensownym. Tylko im przeszło przez myśl, że matura którą zdawali była za łatwa, albo, że szkoła przez braki w programie robi z nich tłumków, a oni muszą sie sami dokształcić. Tylko oni nie pomylą Anglii z Wielką Brytanią, a na portalach poziom jest taki, że nieodróżnianie tej i podobnych spraw (jak Hindusa od hinduisty albo logiki od metodologii) jest czyms normalnym - i to nie tylko u userów ale i u tzw. "redaktorów" Śmiech
Nie wiem czemu uważasz, że krzywdzace jest pokazanie pewnych hm...
"patologii"? Przecież nie napadam na tych normalnych, tylko na ta "patologie" wlasnie. hmmmm...
Bo jak dla mnie to pracownica banku po studiach mówiąca, że nie wie kim był Korczak a w ogóle to po co jej to jest patologią, tak samo jak redaktor, który o hinduiście pisze Indus (rzeka). Moje koleżanki ze studiów doskonale orientowały się jaka drużyna zagra w mistrzostwach świata np. Ekwador, ale nie potrafiły powiedzieć gdzie leży Ekwador i dokładnie sie tym pochwaliły.
To jest patologia. Intelektualna. Trudno nie odnieść wrażania, że przyczyna nie jest jedynie szkoła albo jej program lub jej wymagania - spadające na łeb na szyję, przyczyną zdurnienia młodzieży może być też lansowanie wszeobecnej popkulturowej sieczki, która jest łatwiejsza od np. klasyki literatury, i która zajmuje czas, jaki normalny maturzysta poświecał na czytanie - gazet, czasopism, powieści i dzieł popularnonaukowych.
poz Uśmiech
tal

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Ankiety Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5  Następna

Temat: Najlepszy wiek do pierwszego zapoznania sie z WP (Strona 4 z 5)

Skocz do: