Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Tuor stanął na szczycie skały i rozłożył szeroko ramiona. Jego serce wypełniła ogromna tęsknota, powiadają, że był on pierwszym z Ludzi, który dotarł do Wielkiego Morza i nikt, poza samymi Eldarami nie czuł na widok jego fal głębszej tęsknoty." , Niedokończone Opowieści

Temat: "Hobbit", 21 września 1937 (Strona 5 z 5)

Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Hobbit czyli tam i z powrotem Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
M.L.
Uprzedzony, ujadający krzykacz / Administrator

Wpisy: 5674

Wysłany: 10-02-2011 01:57    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Po dłuższej przerwie wracam do tematu, właściwie tylko po to by stwierdzić, że jednak trochę żałuję, że Tolkien nie pociągnął dalej redakcji "Hobbita" z 1960 roku. Mam oczywiście pewien sentyment dla obecnej wersji, ale trochę mi żal, ze nie mogłem przeczytać pełnej wersji zmienionej.
Trochę mnie ciekawi, czy w Rivendell pojawiłby się małoletni Aragorn, czy byłoby więcej o wyprawie Białej Rady przeciw Dol Guldur? Czy cos wiecej byłoby o królestwie Thranduila, czy o Dainie Żelaznej Stopie?
Wiem nigdy sie tego nie dowiemy, ale tego mi trochę jednak żal.

For the home of the holy
For the faith, for the way of the sword
Powrót do góry

klemenko
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 370

Wysłany: 10-02-2011 08:10    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Też żałuję.

Pewnie gobliny z Gór Mglistych byłyby przedstawione zupełnie inaczej (podobnie elfowie z Rivendell), no i nie byłoby stone-giants.

M.L.

Wysłany: 10-02-2011 11:09    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

klemenko napisał(a) (zobacz wpis):

Pewnie gobliny z Gór Mglistych byłyby przedstawione zupełnie inaczej (podobnie elfowie z Rivendell),

W przypadku goblinow, nie byłoby zjazdu orczych miłośników starożytności, którzy na pierwszy rzut oka rozpoznają miecze sprzed ponad 6.000 lat. Uśmiech

Cytat:
no i nie byłoby stone-giants.

Pewnie by nie było, a w związku z tym nie byłoby pretekstu do ultra długiej i bezsensownej dyskusji. Język wieeeeeeeeeelgachny uśmiech

For the home of the holy
Powrót do góry

M.L.

Wysłany: 28-09-2011 15:29    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

M.L. napisał(a) (zobacz wpis):
Wiem nigdy sie tego nie dowiemy, ale tego mi trochę jednak żal.

Chyba, że w Marquette University sa jakieś notatki zawierające projekty i plany Tolkiena co do dalszych zmian. Szansa na to jest niewielka, ale pomarzyć można.
W końcu przy okazji dyskusji nad Kane'em dowiedzieliśmy się, że istniej coś takiego jak The History of Silmarillion, więc może coś tam jeszcze jest.

For the home of the holy
Powrót do góry

M.L.

Wysłany: 02-12-2012 00:59    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Na brytyjskim amazonie znajdziemy interesująca zapowiedź. Na 11 września 2014 roku zapowiadana jest publikacja facsimile pierwszego wydania z 1937 roku. Dokładniej mamy otrzymać zestaw składający się z: repliki pierwszego wydania Hobbita, kolorowej książeczki zawierającej opis historii Hobbita i jego pierwszego wydania i CD zawierające wcześniej nie publikowane archiwalne zapisy dźwiękowe J.R.R. Tolkiena czytającego fragmenty swej książki, liczące ok. 30 minut nagrania.
http://www.amazon.co.uk/Hobbit-Facsimile-First-Boxed-Set/dp/0007440839/ ref=sr_1_1?s=books&ie=UTF8&qid=1354405677&sr=1-1

Pozycja ta ma upamiętnić 75-lecie pierwszego wydania książki. Jeżeli dojdzie do tego wydania (data jest jednak odległa), to będzie to jeden z najlepszych skutków wejścia ekranizacji Hobbita do kin.

For the home of the holy
Powrót do góry

Michael
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 241

Wysłany: 31-01-2013 19:10    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Nie ma chyba sensu robić o tym nowego tematu, więc napiszę tutaj. W książce, którą reklamowałem wczoraj Z przymrużeniem oka wyczytałem, że w wersji Hobbita z 1937 r. scena z zagadkami wygląda "nieco" inaczej - mianowicie na początku Gollum (który w tej wersji nie jest tak negatywną postacią jak w późniejszej edycji) oferuje Bilbowi jako wygraną "prezent" - i nie ma na myśli nic innego, tylko właśnie pierścień (tak, TEN Pierścień). Następnie przegrywa i udaje się na swoją wyspę po niego. Kiedy odkrywa, że go zgubił jest zrozpaczony, bo nie ma co dać hobbitowi Język. Bilbo twierdzi, że wystarczy mu pokazanie drogi do wyjścia (a pierścień w kieszeni już wtedy oczywiście ma oszust Spox).

Czy jakoś tak. Książkę jedynie szybko przerzucałem, nie miałem czasu się dokładnie w to zagłębiać. W każdym razie moje pytanie brzmi: czy ten fragment w tej właśnie pierwotnej wersji jest może dostępny gdzieś online?

Benedicamus Domino!

- H. Belloc
_____

Truth Himself speaks truly, or there's nothing true.
Powrót do góry

Goku
Ka-Me-Ha-Me-Ha!

Wpisy: 1231

Wysłany: 31-01-2013 23:27    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Strona na której to znalazłem kilka lat temu już nie istnieje ale mam kopię.
Porównanie rozdziałów w załącznikach. Po lewej stronie jest I wersja z 1937 r. a po prawej aktualna.

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Hobbit czyli tam i z powrotem Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5

Temat: "Hobbit", 21 września 1937 (Strona 5 z 5)

Skocz do: