Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Głupcem jest ten, kto wchodzi w układy z Morgothem." Hurin, Silmarillion

Temat: Najbrzydsze miejsce w Śródziemiu (Strona 1 z 3)

Idź do strony 1, 2, 3  Następna
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Ogólna dyskusja Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Seregon
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 502

Wysłany: 09-08-2007 19:28    Temat wpisu: Najbrzydsze miejsce w Śródziemiu Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Które miejsce w Śródziemiu podoba Wam się najmniej i dlaczego? coś strasznego...

Czy miejsca złe wydają się Wam jednoznacznie brzydkie, a może zachwycają Was swoją potęgą?

Najbrzydszym miejscem wydaje mi się Jaskinia Szeloby. Pajęczyny, odór śmierci, kości ofiar... Konkurować z nią mogłaby tylko siedziba Żujpaszczy. Ona mi się wydaje miejscem najstraszliwszym, ale czy najbrzydszym? Tego bym nie powiedziała. Obstaję więc przy Jaskini Szeloby.

Ostatnio zmieniony przez Seregon dnia 10-08-2007 09:31, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry

Mauhur

Wpisy: 334
Nieobecny(a): TAK

Wysłany: 09-08-2007 20:14    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

W moim mniemaniu właśnie "złe" miejsca można nazwać "brzydkimi". Mam tu na myśli przede wszystkim Utumno, Angband wraz z Anfauglith oraz Mordor. Tam z pewnością nikt nie chciałby naprawdę zamieszkać. Chociażby z opisu Mordoru płynie wniosek, że było to miejsce, gdzie ledwo orkowie mogli wyżyć - pył i popiół wulkaniczny, zanieczyszczona woda, roje dokuczliwych owadów, skwar i spiekota...

Roxanne
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 175

Wysłany: 14-08-2007 18:22    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Najbrzydsze miejsce w Śródziemiu? Martwe Bagna, czyli te koło Mordoru (zapomniałam jaka jest fachowa nazwa tej krainy geograficznej hmmmm... )...
Zdecydowanie nie chciałabym tam pójść i patrzeć się na trupie twarze w brudnej, śmierdzącej wodzie Mdleję...

Baranek, Christopher Moore

DA
Powrót do góry

Turgon Mądry
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 10

Wysłany: 15-08-2007 09:44    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Zgadzam się, Martwe Bagna to wyjątkowo paskudne miejsce (nie to co Shire Uśmiech ). Angmar, tak samo budzi we mnie grozę, jak i Bagna. Angbad, kojarzy mi się z Morgothem, Smokami, Balrogami i tego typu potworami. Czarna Brama, panuje tam taka złowrga cisza i mam przeczucie, że zaraz ktos się na mnie rzuci i zabije. Oczywiście Mordor ze względu na Saurona i Nazguli, szczególnie także nie lubię Morii, choć wyjawiając to zraniłbym serca krasnoludów... Uśmiech Aha, Dolina Strasznej Śmierci, jak czytałem opis w Silmarillionie, to mnie ciarki przechodziły.

Angband
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 55
Nieobecny(a): górskie wędrówki

Wysłany: 16-08-2007 18:32    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Lęk i jednoczesną fascynację od zawsze wywoływała u mnie Moria. Podziw ze względu na geniusz krasnoludzkiej inżynierii, strach z powodu tego, co obudzili tam potomkowie Durina.
Każda rzecz splugawiona przez Saurona i jego sługi budzi we mnie odrazę, w szczególności jeśli były to rzeczy piękne-jak Ithilien. Przytłaczają mnie swą...martwotą wzgórza Emyn Muil. Niepokój wzbudzają opisy Mrocznej Puszczy. Martwe Bagna przyprawiają o dreszcze.
Ale jednak najbardziej przeraża mnie Barad-dûr. Zbudowana na krwi sług i wrogów Saurona, o ciągnących się w nieskończoność lochach, straszna...

"(...) dochodzę do wniosku, że w każdym większym skupisku ludzkim istnieje podświadoma dążność do wleczenia pod pręgierz "opinii publicznej" przychwyconych na gorącym uczynku ofiar, aby się tym tanim kosztem nieco samemu wybielić."
Powrót do góry

Seregon

Wpisy: 502

Wysłany: 17-08-2007 11:06    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Angband napisał(a) (zobacz wpis):
Każda rzecz splugawiona przez Saurona i jego sługi budzi we mnie odrazę, w szczególności jeśli były to rzeczy piękne-jak Ithilien.
Ithilien przypomniało mi o Osgiliath, którego nazwa jeszcze nie padła w tym temacie. Szczególnie na filmie przedstawiono je paskudnie: pełne orków, rozpadające się, zakrwawione ruiny. I ten nastrój grozy i śmierci... Brr... Może przez wzgląd na to, że kiedyś było piękne, że kiedyś mieszkała tam Beruthiel, Osgiliath wydaje mi się najbrzydszym miejscem w Śródziemiu.

Iverin
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 24

Wysłany: 17-08-2007 13:09    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Słusznie prawisz, Seregon...

Nie potrafię wskazać konkretnego miejsca, które uważałbym za najbrzydsze (jeśli pod tym przymiotnikiem rozumieć mam lokację najbardziej odpychającą), jednak podobnie odczuwam pewną odrazę zwłaszcza do miejsc, które stały się jakby "alternatywną wersją" dawnych, pięknych dzieł elfów, ludzi, czy samej natury. Morgoth, jak i Sauron często taką praktykę stosowali. Ard-galen zmienia się w Anfauglith, Tol Sirion w Tol-in-Gaurhoth (na tę twierdzę bym stawiał w tym temacie, ze względu na pieśń o Berenie i Luthien - robi wrażenie), Minas Ithil w Minas Morgul i tak dalej...

Wszystko przez wrażenie, jakie wywołuje kontrast - piękno zostaje zdeptane i przemianowane w brzydotę, która jednak nosi w sobie wspomnienie pierwowzoru.

Heliniel
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 163

Wysłany: 29-08-2007 21:36    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Dla mnie najbrzydszymi miejscami w Śródziemiu są tereny takie jak wspomniana na początku przez Seregon jaskinia Sheloby - pełna pajęczyn, śluzu, kości i Eru wie czego jeszcze. Ohyda.

Nie uznałabym za najbrzydsze takich miejsc jak Mordor czy Angband. Ich nazwy wywołują dreszcz grozy, są potężne i przerażające, określenie 'najbrzydsze' po prostu do nich nie pasuje, gdyż je w pewien sposób sprowadza do jakiejś ohydnej, plugawej nory pełnej brudu i robaków. A one mnie fascynują swoją mrocznością, tajemniczością, sekretnymi korytarzami, lochami, bramami, wieżami.

Tam, gdzie nieprzyjaciel zniszczył piękno stworzone przez ludzi, elfów czy krasnoludów zapanowało cierpienie, zło, groza. Ale nie zapominajmy, że zachowały one wiele ze swojego piękna i choć ruiny Osgiliath czy Morii są opanowane przez zło, to jednak ich majestat nadal istnieje, choć zdeptany, to czekający na odrodzenie. Ruiny nie są brzydkie, to rany, które, choć splugawione przez złe stwory, przypominają o wielkości i pięknie, które kiedyś istniały. Użyłabym określeń - przygnębiające, zasmucające, powalone, ale nie brzydkie.

Martwe Bagna też muszą być fascynujące, podobnie jak Ścieżka Umarłych, czy Kurhany. Te tajemnicze, przerażające ogniki pływające nad powierzchnią wody - rozbudzają wyobraźnię. Nie są brzydkie, są piękne w swojej mroczności i niesamowitości, wręcz demoniczności.

Brzydkie są siedliska orków i innych stworów, brzydkie są tereny Mrocznej Puszczy zajmowane przez pająki, brzydka jest jaskinia Golluma pełna szkieletów orczych.

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Ogólna dyskusja Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2, 3  Następna

Temat: Najbrzydsze miejsce w Śródziemiu (Strona 1 z 3)

Skocz do: