Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Poprzez mrok można czasem dotrzeć do światła." Gelmir, Niedokończone Opowieści

Temat: Wasza ulubiona Niedokończona Opowieść (Strona 4 z 4)

Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Dzieci Hurina i Niedokończone Opowieści Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
VanEo
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 29
Nieobecny(a): prawdopodobnie zapracowana lub zakopana w książkach

Wysłany: 30-12-2008 15:18    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

jako naczelna koniara Ostatniego Przyjaznego Domu przyznaję, że u mnie na pierwszym miejscu były są i bedą "bitwy u Brodów na Isenie" . Jedyne co mnie złości, to cudowne wstawki Ch.T. "tu miał być opis bitwy, ale ojciec nie zdążył jej opisać" itd. Natomiast jest to jedyna możliwość poznania Theodreda, który w WP jest tylko wspomniany i to martwy Nic nowego
na drugim miejscu stoi Kirion i Eorl. chociaż raz Dunadan budzi moją sympatię. i nie chodzi o to, że mam jakąś fobię, ale zwyczajnie gondorscy Dunedainowie są dla mnie zbyt pompatyczni, wyniośli i aroganccy. nawet Faramir, który wydaje się całkiem sympatyczny ma chwile, kiedy patrzy na wszystko i wszystkich z wysokości swojego numenoryjskiego dziedzictwa. przepraszam z góry fanów Numenoru i spółki. Jestem rozwalony

http://vaneo.deviantart.com
Powrót do góry

Stahs
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 6

Wysłany: 23-02-2009 18:23    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Szczerze powiedziawszy najmniej do gustu przypadły mi teksty pokroju Bitwy u Brodów na Isenie, tudzież Cirion i Eorl. Jakoś nie trafiają do mnie utwory skupiające się na analizach bitew lub wszelakich politycznych sojuszów. Są zbyt suche.

Aldarion i Erendis, choć wnosi kilka pożytecznych informacji na temat historii Śródziemia, to jednak opowiadanie wydaje się zbyt długie i schematyczne. Mapa Numenoru za to się przydała.

Opowieść o Tuorze ciekawie się czyta jeżeli jest się po Dzieciach Hurina. Kilka wątków ciekawie się uzupełnia i zazębia.

Prócz tego to Istari, Palantiry, Historia Galadrieli i kilka innych ze względu na związki z Trzecią Erą.
Powrót do góry

klemenko
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 370

Wysłany: 23-02-2009 22:45    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Najciekawsze były The Disaster of the Gladden Fields, Cirion and Eorl, The Quest of Erebor i The Hunt for the Ring. Dzięki nim można spojrzeć na Hobbita i Władcę Pierścieni z zupełnie innej strony. Dodatkowo jest tam cała masa informacji, sporo wnoszących do wiedzy historycznej o Śródziemiu.
Powrót do góry

Ellena
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 505

Wysłany: 19-12-2012 17:02    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Bitwy u brodów na Isenie i Cirion i Eorl. Przyjaźń Gondoru z Rohanem za piękne rozwinięcie postaci, o których w WP są jedynie skąpe wzmianki Smutek (zwłaszcza Elfhelma, Erkenbranda i Théodreda) i wydarzeń (poruszające opisy bitew to takie wspaniale że nie moge powstrzymac ślinienia na klawiaturę). Cudownie było dowiedzieć się więcej o Rohanie - jego historii, kulturze i przyjaźni z Gondorem Love, jak i dogłębniej poznać jego mieszkańców (zwłaszcza ich charaktery Uśmiech).
Białoskórzy mają nocą wzrok bystrzejszy niż inni ludzie. Nie zapominaj przy tym o ich koniach! Te zwierzaki podobno dostrzegają nawet drżenie powietrza w ciemnościach. Nortowie, Eotheodzi, Rohirrimowie, Oropher żyją. Faramir na króla
Powrót do góry

Kirinka
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 31

Wysłany: 19-12-2012 19:52    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Moje ulubione to opis Numenoru, Aldarion i Erendis oraz dynastia Elrosa. Do Krainy Daru mam wyjątkowy sentyment. Podoba mi się jego historia, upadek, całe ukształtowanie terenu wyspy. To, co mnie najbardziej w nim pociąga to chyba piękno wyspy, pokój, jaki trwał w jej pierwszych stuleciach oraz taka... odmienność i spoglądanie na Śródziemie oczami Numenorejczyków (jak to pisałam już w innym temacie).
Poza tym przypadł mi do gustu tekst o Drunedainach. Ich umiejętności związane z kamiennymi rzeźbami i cała tajemniczość mają w sobie coś niezwykłego. Do tego, że polubiłam ten tekst, w znacznej mierze przyczyniły się dwa opowiadania o tym plemieniu, jakie krążyły wśród ludu Halethy - coś jakby legendy czy podania ludowe.

Więc żyjmy aż po kres mogiły!

Pójdziemy tam, gdzie LOS nas poprowadzi.
Powrót do góry

Sigrún
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 85

Wysłany: 19-09-2013 16:26    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Ciężko wybrać, bardzo ciężko. Najbardziej lubię te opowieści, które są w miarę jednolitym tekstem, nawet niedokończonym. Dlatego nie przepadam za historią Galadrieli i Celeborna czy tekstem o Istarich. Cenię je za ciekawe informacje, które przekazują, ale nie czyta się ich tak dobrze jak historii Aldariona i Erendis czy "Klęski na Polach Gladden". Narn i Hîn Húrin uwielbiam, choć przeszkadza mi pominięcie niektórych fragmentów. Dlatego niedługo mam zamiar z wielką przyjemnością przeczytać pełny tekst w "Dzieciach Húrina". Jako ulubioną opowieść wskazałabym chyba tekst "Cirion i Eorl". Zawsze lubiłam Rohan, więc czytanie o jego początkach było dla mnie wielką przyjemnością, a scena przysięgi zrobiła na mnie duże wrażenie. I jako, że uwielbiam krasnoludy, nie mogłabym nie wspomnieć o "Wyprawie do Ereboru", która dokładnie tłumaczy przyczyny wydarzeń z "Hobbita" i powód, dla którego Gandalf wybrał akurat Bilba na członka kompanii Thorina.

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Dzieci Hurina i Niedokończone Opowieści Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4

Temat: Wasza ulubiona Niedokończona Opowieść (Strona 4 z 4)

Skocz do: