Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(1) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Wszystkie drogi są teraz zakrzywione." Dunedainowie, Silmarillion

Temat: Narn e-'Rach Morgoth- alternatywa dla Dzieci Hurina (Strona 4 z 4)

Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Dzieci Hurina i Niedokończone Opowieści Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
VanEo
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 29
Nieobecny(a): prawdopodobnie zapracowana lub zakopana w książkach

Wysłany: 30-12-2008 15:06    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

jak nie cierpię znajomości, tak w takich chwilach jestem dumna ze je mam. i takie zacne, bo inaczej bym tego cuda nie zdobyła, ba, nawet bym nie wiedziała, że wyszło. teraz tylko muszę usiąść i poważnie przestudiować w poszukiwaniu różnic. bo "dzieci Hurina" nawet jeszcze nie czytałam Z przymrużeniem oka

http://vaneo.deviantart.com
Powrót do góry

Lauretha
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 30

Wysłany: 27-03-2009 19:19    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Hmm... Jeżeli kiedyś ktoś będzie planował choć minimalne wznowienie nakładu, to ja nieśmiało podnoszę rączkę - biblioteka prywatna Lau chętnie przyjmie egzemplarz Z przymrużeniem oka.

A trzeba będzie to i poczeka. Ma jeszcze chyba trochę życia przed sobą. Liczy przynajmniej na jakieś 60 lat... tak więc nie ma pośpiechu. Na wznowienie Lau cierpliwie poczeka.

Comes willowing across the sand
And everything is green and submarine
Powrót do góry

M.L.
Uprzedzony, ujadający krzykacz / Administrator

Wpisy: 5673

Wysłany: 27-03-2009 19:31    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Nie twierdzę, że się to nie zdarzy. Bo nigdy nie wiadomo, ale w najbliższym czasie niestety nie planuję wznowień.

Pozdrawiam

M.L.

For the home of the holy
For the faith, for the way of the sword
Powrót do góry

Túrin Dagnir
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 320

Wysłany: 11-04-2009 09:51    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Taka jedna rzecz mnie zastanawia. Czy został w wydaniu tej książki uwzględniony ten oto fragment Myths Transformed?

Cytat:
2.Widnieje tu propozycja, by Niniel (Nienor) "w wyglądzie i sposobie bycia" przypominała Turinowi Lalaeth, jego siostrę, która umarła będąc dzieckiem (zob. Niedokończone Opowieści str. 147 przypis 7). Znajduje się tu również pomysł, napisany wyraźnie w pośpiechu, by Túrin pomyślał o słowach Saerosa, elfa z Doriathu, gdy znajduje Niniel nagą na kurhanie w lesie Brethil (Niedokończone Opowieści str. 80, 122).

(drugi przypis do tekstu I)

Ostatnio zmieniony przez Túrin Dagnir dnia 11-04-2009 17:56, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry

M.L.

Wysłany: 11-04-2009 11:17    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Turin Dagnir napisał(a) (zobacz wpis):

Taka jedna rzecz mnie zastanawia. Czy został w wydaniu tej książki uwzględniony ten oto fragment Myths Transformed?

Cytat:
2.Widnieje tu propozycja, by Niniel (Nienor) "w wyglądzie i sposobie bycia" przypominała Turinowi Lalaeth, jego siostrę, która umarła będąc dzieckiem (zob. Niedokończone Opowieści str. 147 przypis 7). Znajduje się tu również pomysł, napisany wyraźnie w pośpiechu, by Túrin pomyślał o słowach Saerosa, elfa z Doriathu, gdy znajduje Niniel nagą na kurhanie w lesie Brethil (Niedokończone Opowieści str. 80, 122).

Przynaję się besz bicia, że tego fragmentu nie uwzględniłem, dlaczego, bo go nie zauwazyłem. Ale to tylko przykład, jak trudna i żmudną jest sztuka redkacji tekstu i jak łatwo przeoczyć, coś co może sie wydac drobiazgiem, a co w istocie jest bardzo ważne.

Wielkie dzieki, zwróce na to uwagę. wieeeeeeeeeelgachny uśmiech

For the home of the holy
Powrót do góry

Túrin Dagnir
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 320

Wysłany: 14-04-2009 12:44    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

To jeszcze dwie kwestie:
a) czy została wspomniana strzała Dailir (używał jej Beleg, jest opisana w The Lays of Beleriand)?
b) czy jest w książce w fragment, w którym jedyny raz krzyżują się drogi Tuora (wraz z tym elfem, Jak Mu Tam) i Turina? W Silu się on pojawia, jednak w rozdziale o Tuorze, nie Turinie. Nie wiem więc, czy powinien się on tu pojawić.

Żeby nie było: uważam, że pomysł i wykonanie tej książki są super. Ja się nie czepiam, po prostu chciałbym wiedzieć Uśmiech.
Powrót do góry

M.L.

Wysłany: 14-04-2009 16:16    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Turin Dagnir napisał(a) (zobacz wpis):
To jeszcze dwie kwestie:
a) czy została wspomniana strzała Dailir (używał jej Beleg, jest opisana w The Lays of Beleriand)?

Nie. I to z dwóch powodow. Pierwszy i ważniejszy to, że ten epizod mi umknął. Nie zwrociłem na niego uwagi. wieeeeeeeeeelgachny uśmiech
Ale nawet gdyby było inaczej, to nie wiem czy bym sie zdecydował na zamieszczenie. W przypadku Dzieci Hurina, mamy bardfzo kompletna opowieśc, której bardzo niewiele brakowąło do uzupełnienia. Dlatego sięganie do bardzo starych wersji, odzwierciedlających bardzo wczesna wersję tej historii nie wydaje mi się sensowne. Redakcja tekstu, nie powinna jednak polegac na wrzuceniu wszystkiego co wiemy i co nam z tkiego czy innego względu pasuje. To jest ciekawy i wazki epizod, wiec nie mowię, że na pewno bym nie uwzględnił. Ale na ten moment nie jestem w stanie jednoznacznie powiedzieć tak lub nie.

Cytat:
b) czy jest w książce w fragment, w którym jedyny raz krzyżują się drogi Tuora (wraz z tym elfem, Jak Mu Tam) i Turina? W Silu się on pojawia, jednak w rozdziale o Tuorze, nie Turinie. Nie wiem więc, czy powinien się on tu pojawić.

Nie. Ale w tym wypadku z pelna premedytacją. Dość długo zatsanawiałem się czy go nie uwzględnić, ale zdecydowałem się na nie. Przede wszystkim, dlatego, że ta częśc opowieści jest opisywana z perspektywy stanu ducha Turina. A fakt pozostaje, iż Turin nie widział Tuora i Voronwe. I jeszcze jedno
W domniemaniu w Silmarillionie powinny być dwie wersje opowieści, krótsza, bardziej kronikarska w QS i dłuższa narracyjna w Narn. Obie powinny sie różnić nie tylko stylem, ale takze szczegółami faktografii.

Cytat:
Żeby nie było: uważam, że pomysł i wykonanie tej książki są super. Ja się nie czepiam, po prostu chciałbym wiedzieć Uśmiech.

Tekst został wydany takze po to by go krytykować. Nikt tu sobie nie rości pretensji do wszechwiedzy i nieomylności. Tak na prawdę, cieszy mnie Twoja reakcja. wieeeeeeeeeelgachny uśmiech

For the home of the holy
Powrót do góry

M.L.

Wysłany: 21-11-2009 19:22    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Nie ma chętnych do krytyki. To sam się skrytykuję. Język Uśmiech Nie wiem czy to schizofrenia, ale co tam i tak wiem gdzie skończę. wieeeeeeeeeelgachny uśmiech

Nie tak dawno miałem okazję dośc dokładnie przejrzeć ta edycję. I cóż. Nie chodzi o skromność, ale spojrzenie z dystansu. Falktem jest, że najlepiej by było by każda edycja mogła się odleżeć nim zostanie wydana.

Przede wszystkim, zbyt silnie trzymałem sie jednak wydanego Silmarillionu, i pewnej wizji tam wykreowanej przez Christophera Tolkiena. I nie chodzi nawet o zachowanie historii Hurina i Nauglamira, ale jednak pewien opór, przed odrzuceniem tego co już znam.

Bo taki jest fakt, że jednak w każdym z nas ten Silmarillion strasznie mocno siedzi. I nawet kiedy dojrzewamy do krytyki, zaczynamy zauważać błędy w redakcji, to i tak trudno nam z wyrzucić z siebie Silmarillion. I oczywiście tak na codzień, to nie jest potrzebne. Ale kiedy ktoś chce sobie urządzić szaleńczą zabawę w stylu przygotowania wąłsnej redakcji któregokolwiek z tekstów, to powinien jednak odrzucić sentyment.

Inna sprawa, że takie doświadczenie uczy pokory. Pokory wobec innych redaktorów, w tym wypadku Chrsitophera Tolkiena, jak i wobec tektu i dzieła, a wreszcie krytycyzmu i sceptycyzmu względem własnej pracy.

Wiem jedno, dzisiaj jednak zrobiłbym to nieco inaczej. Nie byłaby to może jakaś radykalna zmiana, ale jednak wyglądąłoby to nieco inaczej. Uśmiech

For the home of the holy
Powrót do góry

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Dzieci Hurina i Niedokończone Opowieści Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4

Temat: Narn e-'Rach Morgoth- alternatywa dla Dzieci Hurina (Strona 4 z 4)

Skocz do: