Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Współczuje ślimakom i wszelkim stworzeniom, które dźwigają swoje domy na własnych plecach." Frodo, Władca Pierścieni

Temat: Władca Pierścieni NIE JEST trylogią (Strona 1 z 2)

Idź do strony 1, 2  Następna
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany wpisów lub pisania odpowiedzi    Forum tolkienowskie -> Władca Pierścieni Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Helevorn
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 212

Wysłany: 24-01-2002 23:22    Temat wpisu: Władca Pierścieni NIE JEST trylogią Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Wydzielone ze stareeego (01. 2002 r) tematu: Czy chcielibyście żeby powstała ekranizacja Hobbita? Nifrodel

Ruginwaldus napisał(a):

Nie ma żadnej trylogii...

[...]

Tak to nie, że "Władca Pierścieni", jako utwór literacki, trylogią nie jest. Ale to chyba walka z wiatrakami... :}

Nie ma sie co oburzac Ruginwaldus tylko trzeba wytlumaczyc
ze pierwotnym zalozeniem Mistrza bylo aby WP ukazal sie jako jedna
ksiazka zawierajaca 6 ksiag oraz dodatki. Teraz juz chyba
wszyscy beda wiedzieli dlaczego nie ma zadnej trylogii ;)

Ruginwaldus
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 385

Wysłany: 25-01-2002 00:00    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Helevorn napisał(a):

Nie ma sie co oburzac Ruginwaldus

Nie zwykłem się oburzać, to raczej zaczątki rezygnacji...Uśmiech JRRT wyjaśnia co prawda w "Listach" sprawę dokładnie, ale potem sam kilka razy używa tego terminu w odniesieniu do "WP". Może nie ma więc o co drzeć szat i zachować rygoryzm dla siebie...? Z przymrużeniem oka

Ostatnio zmieniony przez Ruginwaldus dnia 25-01-2002 22:53, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry

Ruginwaldus
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 385

Wysłany: 25-01-2002 23:08    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Monisia napisał(a):

A jeżeli sam Tolkien używał określenia "trylogia", to czemu i ja nie mogę go używać? W końcu wola Mistrza jest święta, ne?

Mam swoją teorię na temat używania przez JRRT określenia "trylogia" w pewnych sytuacjach, ale moje pojmowanie tego zagadnienia wykracza poza ramy dyskusji:). A swoją świętą wolę Mistrz ujawnia nader jasno i dobitnie:

Cytat:
PS. Książka oczywiście nie jest "trylogią". Jej podział na tomy oraz ich tytuły zostały uznane za fuszerkę konieczną z powodu objętości i kosztów wydania. Nie istnieje żaden rzeczywisty podział na 3, a żadna część nie jest zrozumiała oddzielnie. Opowieść zrodziła się i została napisana jako całość i jedynym naturalnym podziałem są "księgi" I-VI (które pierwotnie miały tytuły) [Listy #165]

Nie warto tkwić w błędzie, mając do dyspozycji tak klarowną wykładnię... Z przymrużeniem oka

Sevolas
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 127

Wysłany: 13-03-2002 12:56    Temat wpisu: Kwestia techniczna: Czy WP jest trylogią? Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Temat połączony: Kwestia techniczna: Czy WP jest trylogią? Nifrodel

Wielokrotnie na tym forum czytałem upomnienia skierowane do osób, które twierdziły, ze WP jest trylogią. Wg. mnie słusznie ich upominano, ale we wstępie do Sillmarilionu Christopher Tolkien twirdzi, że to jednak trylogia. Dziwi mnie to, bo definicja jest następująca:
Cytat:
Trylogia, cykl literacki złożony z trzech utworów, np.: Ogniem i mieczem, Potop i Pan Wołodyjowski H. Sienkiewicza, często powiązany osobami bohaterów, opisywanym okresem i miejscem akcji.
Źródło: http://wiem.onet.pl/wiem/002c09.html

Dla mnie jasne jest, ze Krzysztof się myli.
Jakie jest wasze zdanie?
Powrót do góry

Adan
Homo sapiens mediterralis

Wpisy: 727

Wysłany: 13-03-2002 13:47    Temat wpisu: Kwestia techniczna: Czy WP jest trylogią? Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Sevolas napisał(a):

Jakie jest wasze zdanie?

Z tego co ja wiem J.R.R Tolkien zaprzeczał temu, jakoby Władca Pierścieni był Trylogią. Jego zdanie jest chyba ważniejsze niż zdanie jego syna.
Każda część trylogii stanowi zamknietą całość. W przypadku Władcy Pierścieni tak nie jest.

Night of fears.
Finding my way through the dark black forest,
Where the sun never shines,
Dew is the sweat of the nightingales,
Toiling all night, singing.
Powrót do góry

Lórin
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 61

Wysłany: 31-01-2007 18:17    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

[offtopic]
Mauhur napisał(a) (zobacz wpis):
WP nie jest trylogią.
Powieść oczywiście nie jest trylogią, ale filmy? Skoro trylogia to "cykl trzech połączonych tematycznie utworów literackich, muzycznych lub filmowych, z których każdy stanowi zamkniętą całość" (pwn.pl), a każdy z filmów tworzy całość. Oczywiście niektóre wątki, chociażby główny - zniszczenia Jedynego, przewijają się przez wszystkie filmy i po "Drużynie Pierścienia" i/lub "Dwóch Wieżach" się urywają, ale przesunięcie m. in. śmierci Boromira do "Drużyny" i Szeloby do "Powrotu króla" powoduje, że filmy nie urywają się tak ostro jak tomy powieści. Ergo, moim zdaniem filmy (a o filmach była mowa) jak najbardziej tworzą trylogię.
[/offtopic]

PS
Irey napisał(a) (zobacz wpis):
Kim jest ten kolo?
TB by się obraził. Język

Adiemus
One Ring - One TolkFolk :)

Wpisy: 1992

Wysłany: 31-01-2007 19:05    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Film też nie jest "trylogią", chyba że automatycznie (i niekoniecznie sensownie) będziemy tak nazywać wszystko, co się składa z trzech części -wtedy "Potop" Sienkiewicza byłby trylogią w trylogii Jestem rozwalony . Każda bowiem następna część produkcji Pidżeja zaczyna się (jeśli pominiemy wstępy "walka z balrogiem" z początku TTT i "łowienie rybek z łódki" w RotK Pserwa ) kontynuacją tego, co się działo w częsci poprzedzającej. A sceny kończące (np rzut oka na Nazgile nad Mordorem w TTT) sugerują, że ciąg dalszy nastąpi, nie jest to więc "zamknięta całość" jak stoi w cytowanej przez Ciebie definicji Język
Powrót do góry

Haletha
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 242

Wysłany: 04-07-2007 18:03    Temat wpisu: Władca Pierścieni NIE JEST trylogią Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Wydzielone z tematu Znudzenie Tolkienem. Nifrodel

Master napisał(a) (zobacz wpis):
"przeczytam trylogię"

Powieść "Władca Pierścieni" nie jest trylogią. Jest to jedna książka składająca się z trzech części, czasami dzielona na trzy woluminy ze względów technicznych, [Edit] bo tak wygodniej, bo tak jest ładnie, bo trzy mniejsze tomy oddzielnie kosztują więcej niż jeden duży, bo coś tam jeszcze innego [/Edit]. Opisuje jedną wojnę o pierścień, jedną wyprawę w celu jego zniszczenia, która trwa bez przerw. Jak chyba wszystkim wiadomo, istnieją i są dostępne jednowoluminowe wydania Władcy Pierścieni.
Wg Wikipedii: "Trylogia to cykl literacki składający się z trzech utworów, na przykład powieści, z których każdy stanowi zamkniętą i integralną całość. Trylogię łączy w całość zwykle tematyka, grupa postaci itp."

Przykłady:
Henryk Sienkiewicz:
- "Ogniem i mieczem"
- "Potop"
- "Pan Wołodyjowski"

Juliusz Verne (bohater wspólny Kapitan Nemo):
- "Dzieci kapitana Granta"
- "Dwadzieścia tysięcy mil podmorskiej żeglugi"
- "Tajemnicza wyspa"

Andrzej Sapkowski (Trylogia o Reynevanie):
- "Narrenturm"
- "Boży bojownicy"
- "Lux perpetua"

Ostatnio zmieniony przez Haletha dnia 18-07-2007 21:40, w całości zmieniany 12 razy
Powrót do góry

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany wpisów lub pisania odpowiedzi    Forum tolkienowskie -> Władca Pierścieni Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2  Następna

Temat: Władca Pierścieni NIE JEST trylogią (Strona 1 z 2)

Skocz do: