Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Głupcem jest ten, kto wchodzi w układy z Morgothem." Hurin, Silmarillion

Temat: Co Sapkowski powiedział o Tolkienie w GW - grrrrrrrrrr... (Strona 1 z 4)

Idź do strony 1, 2, 3, 4  Następna
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Ogólna dyskusja Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Elenai
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 535

Wysłany: 24-02-2002 18:13    Temat wpisu: Co Sapkowski powiedział o Tolkienie w GW - grrrrrrrrrr... Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Gazeta Wyborcza, 23-24 II 2002, nr 46 – znajduje się tam artykuł o Tolkienie pt. Gilgamesz z dziecinnego pokoju. Cytuję jego fragment :

"(...) Andrzej Sapkowski nie ukrywa, że sporo Tokienowi zawdzięcza, ale widzi go zawsze w kontekście innych pisarzy fantasy. Buduje hierarchie, gdzie Tolkien jest zawsze kamieniem węgielnym, na którym wyrosło już jednak wiele rzeczy co najmniej równie dobrych(...)
Śledzi rozwój, który sprawił, że dzieło Tolkiena stało się nieco archaiczne – proza fantasy, jest już , zdaniem Sapkowskiego, bogatsza psychologicznie, egzystencjalnie, filozoficznie, erudycyjnie, nie mówiąc o technikach narracyjnych i wyrafinowanej pomysłowości. "

Tak się zastanawiam, czy są jakieś granice arogancji tego bufona Sapkowskiego... wściekły

Uważa się za wielki autorytet w dziedzinie fantasy, a jak widać chyba nawet nie przeczytał eseju Tolkiena O baśni ani Mythopoei – albo przeczytał i nic z tego nie zrozumiał...
A Tolkien pisze tam, że jego twórczość to nowy rodzaj literatury – jakby mit i baśń dla dorosłych i dojrzałych czytelników – i nie można jej oceniać według innych gatunków literackich – nie można przecież zarzucić mitowi i postaciom mitycznym, archetypowym braku podstaw psychologicznych czy braku egzystencjalizmu – nie o to w micie chodzi...
Szkoda że nie mam przy sobie tego eseju, bo przywołałabym jakiś cytat...

Co do erudycji – tym mnie po prostu rozwalił – jak ten pisarzyna może nie doceniać erudycji wykładowcy Oxfordu ???!!! Moim zdaniem Sapkiowski Tolkienowi do pięt nie dorasta pod względem erudycji, wyrafinowania, wiedzy, wrażliwości, poczucia smaku, gustu, no i pod względem skromności... Uśmiech

Ale najbardziej rozśmieszyła mnie ta „wyrafinowana pomysłowość” - Sapkowski, który co tylko mógł zerżnął z Tolkiena, cyklu ‘Diuna’ Franka Herberta (z tego najbardziej) i zapewne z wielu innych, śmie zarzucać Tolkienowi - UWAGA, UWAGA - że ten wcale nie był taki pomysłowy... Po prostu chyba zaraz mu coś zrobię...

Podsumowując : Sapkowski Tolkienowi do pięt nie dorasta, nawet go nie rozumie, a uważa że ma prawo go oceniać i krytykować... wściekły

Najpewniejszym dowodem na istnienie inteligentnego życia we wszechświecie jest to, że nigdy nie próbowało się z nami skontaktować
- Calvin and Hobbes

~TLOTR comics~ ~Moi na DA~
Powrót do góry

TrooP
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 7

Wysłany: 24-02-2002 19:53    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Nie wiem o co wam chodzi?! Każdy ma prawo do swojego zdania tymbardziej, że Sapkowski setki razy wypowiadał się z wielkim szacunkiem o Tolkienie a ten cytat z GW to nawet NIE są słowa Sapkowskiego!!! Kogo to jest wogóle artykuł, bo może więcej się dowiemy o autorze tegoż artykułu niż o Sapkowskim, którego lepiej zostawić w spokoju.

Elenai

Wpisy: 535

Wysłany: 24-02-2002 21:59    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Autorem jest Marek Rapacki.
Moim zdaniem słowa :" proza fantasy, jest już, zdaniem Sapkowskiego, bogatsza psychologicznie, egzystencjalnie, filozoficznie, erudycyjnie, nie mówiąc o technikach narracyjnych i wyrafinowanej pomysłowości. " świadcza o tym, że jest to opinia Sapkowskiego.
Nie mam powodów do podważania wiarygodności GW, ale jeśli możesz mi udowodnić że to nie jego słowa, to proszę bardzo - kamień spadnie mi z serca....

Najpewniejszym dowodem na istnienie inteligentnego życia we wszechświecie jest to, że nigdy nie próbowało się z nami skontaktować
- Calvin and Hobbes

~TLOTR comics~ ~Moi na DA~
Powrót do góry

Neratin

Wpisy: 505

Wysłany: 25-02-2002 09:15    Temat wpisu: Co Sapkowski powiedział o Tolkienie w GW - grrrrrrrrrr... Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Cytat:

"(...) Andrzej Sapkowski nie ukrywa, że sporo Tokienowi zawdzięcza, ale widzi go zawsze w kontekście innych pisarzy fantasy. Buduje hierarchie, gdzie Tolkien jest zawsze kamieniem węgielnym, na którym wyrosło już jednak wiele rzeczy co najmniej równie dobrych(...)
Śledzi rozwój, który sprawił, że dzieło Tolkiena stało się nieco archaiczne – proza fantasy, jest już , zdaniem Sapkowskiego, bogatsza psychologicznie, egzystencjalnie, filozoficznie, erudycyjnie, nie mówiąc o technikach narracyjnych i wyrafinowanej pomysłowości. "

Uważa się za wielki autorytet w dziedzinie fantasy, a jak widać chyba nawet nie przeczytał eseju Tolkiena O baśni ani Mythopoei – albo przeczytał i nic z tego nie zrozumiał...
A Tolkien pisze tam, że jego twórczość to nowy rodzaj literatury – jakby mit i baśń dla dorosłych i dojrzałych czytelników – i nie można jej oceniać według innych gatunków literackich – nie można przecież zarzucić mitowi i postaciom mitycznym, archetypowym braku podstaw psychologicznych czy braku egzystencjalizmu – nie o to w micie chodzi...

Elenai, ale z tego ze autor-Tolkien- stworzyl sobie _wlasna_ teorie krytyczna, wynika ze inni sie musza do niej dostosowywac? Proza fantasy jest 'obecnie bogatsza psychologicznie, egzystencjalnie, filozoficznie, erudycyjnie, nie mówiąc o technikach narracyjnych i wyrafinowanej pomysłowości'. Wielu autorow, w tym Sapkowski, jest stylistycznie bardziej wyrobionych od JRRT. I przywolywanie 'O basniach' nic nie zmieni.

Cytat:
Co do erudycji – tym mnie po prostu rozwalił – jak ten pisarzyna może nie doceniać erudycji wykładowcy Oxfordu ???!!! Moim zdaniem Sapkiowski Tolkienowi do pięt nie dorasta pod względem erudycji, wyrafinowania, wiedzy, wrażliwości, poczucia smaku, gustu, no i pod względem skromności... Uśmiech

Lol. A moim zdaniem to AS jest erudyta- co oznacza po prostu, ze ma szeroka, choc bardzo plytka wiedze ;-P

Cytat:

Ale najbardziej rozśmieszyła mnie ta „wyrafinowana pomysłowość” - Sapkowski, który co tylko mógł zerżnął z Tolkiena, cyklu ‘Diuna’ Franka Herberta (z tego najbardziej) i zapewne z wielu innych, śmie zarzucać Tolkienowi - UWAGA, UWAGA - że ten wcale nie był taki pomysłowy... Po prostu chyba zaraz mu coś zrobię...

Ok. Ale AS napisal kiedys, co bardzo mi sie spodobalo: 'mnie nie interesuje swiat, tylko bohaterowie'. Fabula jego cyklu jest faktycznie oryginalna.

Cytat:

Podsumowując : Sapkowski Tolkienowi do pięt nie dorasta, nawet go nie rozumie, a uważa że ma prawo go oceniać i krytykować... wściekły

Ok, z tym pierwszym sie zgadzam- ale to IMHO. Co do drugiego: kazdy ma prawo oceniac i krytykowac. I to trzeba zaakceptowac.
Powrót do góry

TrooP
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 7

Wysłany: 25-02-2002 09:38    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Elenai napisał(a):

Nie mam powodów do podważania wiarygodności GW, ale jeśli możesz mi udowodnić że to nie jego słowa, to proszę bardzo - kamień spadnie mi z serca....

Ja też nie mam powodów do podważania wiarygodności GW ale przytoczony przez ciebie fragment to nie jest cytat wypowiedzi Sapkowskiego tylko autor pisze jakie jest zdanie Sapka, wyciągnięte pewnie z jakiegoś szerszego kontekstu. Zresztą przeczytam dzisiaj ten cały artykół i zobaczę jak całość wygląda.

Nazir
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 3

Wysłany: 25-02-2002 21:36    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

TrooP napisał(a):

Ale nie wiem czy robi bład - chyba po prostu zdaje sobie sprawę że jest genialnym pisarzem conajmniej formatu Tolkiena.

oops, zawstydzenie wstyd czytać takie rzeczy

Sapkowski to mistrz krótkiej formy.
"Skończył się" po opowiadaniach. Cokolwiek napisał póżniej Jestem przeciw
To oczywiscie tylko moje (?) zdanie Uśmiech
Powrót do góry

makesz
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 5

Wysłany: 27-02-2002 11:57    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Na pewno każdy z was zna innych polskich autorów, według mnie lepszych od Sapkowskiego (np. Feliks W. Kress). Niestety autorzy ci raczej nie sa zbyt nagłośnieni a wokół Sapkowskiego dzieje się tzw. szum medialny i jeśli jakiś człowiek zostaje zapytany o polskiego pisarza fantastyki(niekoniecznie fantasy) to najczęściej odpowie Sapkowski, szczególnie jeśli jest to osoba w młodym wieku. Mam tylko nadzieję że wbrew papce medialnej młodsi ludzie też czytają Lem, Kressa i innych polskich autorów szeroko pojętej fantastyki bo uważam że nie mamy się czego wstydzić. Książka
Powrót do góry

Surion
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 9

Wysłany: 05-01-2003 21:59    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

W dużej części swojej twórczości Sapkowski (o Kresie się nie wypowiem, bo jescze go nie czytałem) wydaje mi się być po prostu rzemieślnikiem, który odwala robotę. Smutek Wspomnianą erudycję ma, a wspomniany artykuł mówił chyba o takiej erudycji, która w książce ma postać jawną, tak mi się przynajmniej wydaje. W książkach Tolkiena erudycji nie brak, ale ma ona ukrytą formę.

Co do głębii psychologicznej to wg mnie np. taka Ursula Kroeber Le Guin pisze bardziej psychologiczne powieści, z resztą chyba bardziej psychologia, niż sama opowieść są tu celem.

Tolkien stworzył dzieło niemierzalne, wszechstronne, nic dziwnego, że są książki bardziej psychologiczne, ale są one 'badziej' tylko pod względem psychologiczności, albo bardziej "erudycyjne", które są 'bardziej' tylko pod względem erudycyjnym, a nie pod wszystkimi względami do kupy Uśmiech

Súrion

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Ogólna dyskusja Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2, 3, 4  Następna

Temat: Co Sapkowski powiedział o Tolkienie w GW - grrrrrrrrrr... (Strona 1 z 4)

Skocz do: