Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(1) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Poprzez mrok można czasem dotrzeć do światła." Gelmir, Niedokończone Opowieści

Temat: Rozmiary smoków (Strona 1 z 4)

Idź do strony 1, 2, 3, 4  Następna
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Silmarillion Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
MATEOQ
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 3

Wysłany: 01-06-2007 18:42    Temat wpisu: Rozmiary smoków Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Witam.
szukalem szukalem i sie oszukalem ale nie znalazlem jakie rozmiary mialy smoki, oczewiste jest że były ogromne ale jak ogromne ?
taki smaug np w opisach niszczy cale miasta jednym ciosem ogona niszcy budynek i jest podkreślone że byl on ogromny {wg mnie góra 30 metrow dlugośći}.
ale Ankalogon czarny gdy umarł zniszcył thangorodiom spadl na niego i zniszczył najpotęzniejsze wieżyce śródziemia musial byc zatem monstrualnych rozmiarów{150 metrów dlugości minum}.
jak juz wspominalem nie znalazlem żadnych tekstów na ten temat a wy?
Powrót do góry

Nifrodel
Alsílatiel / Administrator

Wpisy: 2724
Nieobecny(a): panta rhei...

Wysłany: 03-06-2007 23:05    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Z eseju Elring na Ennorath:

http://www.tolkien.com.pl/ennorath/srod/smoki.php napisał(a):
Rosną przez całe życie, tak jak drzewa[4]. Kiedy są młode, ich pancerze są jeszcze dość słabe, z czasem jednak nabierają twardości i wytrzymałości, a składają się z łusek grubych jak brąz. Z czasem smoki stają się też coraz silniejsze, jednak według niektórych źródeł starzeją się i słabną[5]

4) J.R.R. Tolkien, Tales from the Perilous Realm, HarperCollins Publishers 2002, s. 56; "Farmer Giles of Ham"
5) Tales from the Perilous Realm, s. 108; "The Adventures of Tom Bombadil": "The Hoard"

Ponieważ smoki rosną przez całe życie ciężko podać ich wymiary. Glaurung był np. określany w wielu miejscach jako potężny, wężopodobny gad z ogromnym łbem, który potrafił przerzucić cielsko nad olbrzymią przepaścią, a ugodzony śmiertelnym ciosem Túrina spustoszył sporą połać ziemi wokół siebie. Wydaje się jednak, że był raczej długi niż wysoki czy szeroki, ponieważ zmieścił się w wydrążone groty Elfów z Nargothrondu i w skarbcu miał swe legowisko. Gdyby posiadał kolosalne rozmiary, nie mieściłby się w korytarzach i zmuszony byłby urządzić sobie posłanko np. na dziedzińcu Uśmiech Saurona ;D

blask się do niej garnął...

~~~~~~~~
Almanach Tolkienowski Aiglos
Eldalairië
Powrót do góry

Thuringwethil
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 164

Wysłany: 29-03-2010 13:02    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Rozmiary smoków Sirmarillion
Uuuu...
Ankalagon Czarny-ojciec smoków-był według mnie bezprzecznie największym ze wszyskich smoków, następnie Glaurung, a na końcu dopiero Smaug.
Według mnie Ankalagon był rozmiarów dość sporej górki, pięciopiętrowego budynku, 200 metrów Zakręcony(a) ,tylko problem w tym, żę jak on był taki wielki to jak latał Widziały gały co brały ?
Glaurung około 120 metrów albo trzypiętrowego budynku bez parteru,a Smaug miał 50 metrów. Inne smoki-poczwary Śródziemne mieściły się zaś w rozmiarach 55-100 Smoczek . Według moich wyobrażeń wieeeeeeeeeelgachny uśmiech .
Powrót do góry

Kaile
Strażnik Północy

Wpisy: 766

Wysłany: 29-03-2010 14:57    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

200 m dlugosci i 5 pieter wysokosci? 200m x okolo 15m ?
Niezla plaszczka musiala byc z tego Ancalagona Z przymrużeniem oka Ja tam bym nie podejrzewala smokow o rozmiary wieksze od duzych dinozaurow.
A w ogole, wybaczcie, ale to troche taka dyskusja typu czy balrogi nosily majtki - mozemy tylko snuc domysly, a urabianie do tego jakichs konkretnych liczb jest chyba malo sensowne. A drewniane Dale to by stratowal pierwszy lepszy mumakil Uśmiech

'Here once was light, that the Valar begrudged to Middle-earth, but now dark levels all. Shall we mourn here deedless for ever, a shadow-folk, mist-haunting, dropping vain tears in the salt thankless Sea?'
Powrót do góry

klemenko
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 370

Wysłany: 30-03-2010 01:27    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Latające smoki nie mogły być aż tak wielkie, bo inaczej nie mogłyby latać. Jakieś prawa fizyki nawet w Śródziemiu obowiązywały...

Ale Kaile ma rację, to czysta gdybologia.

quend din
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 17
Nieobecny(a): wypełniam poselstwa elronda

Wysłany: 04-06-2011 08:55    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

jeśli wierzyć ''atlasowi środziemia" to Ancalog mógł mieć hmmmm... nawet kilkanaście mil długości
Powrót do góry

bartolini166
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 63
Nieobecny(a): Zbubił drogę do Śródziemia.

Wysłany: 04-06-2011 10:27    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Właśnie , pogdybać to sobie można...
Ale zawsze wydawało mi się , że owe smoki były naprawdę monstrualnych rozmiarów.
Ankalagon - Bezsprzecznie był największym smokiem.
Nie wydaje mi się , żeby podawanie wielkości smoków w metrach miało jakiś sens. Zawsze wydawało mi się , że jest on wielkości jakiejś małej górki.
Zawsze wyobrażam sobie , że gdyby Glaurung mógł wzbić się w powietrze zasłoniłby słońce i gwiazdy.

"Ja, proszę pana, jestem raczej człowiekiem niewiedzy niż wiedzy. Więcej nie umiem, niż umiem. Więcej nie znam, niż znam. Więcej we mnie wątpliwości niż pewności, więcej poszukiwania niż znajdowania..."

Ostatnio zmieniony przez bartolini166 dnia 04-06-2011 20:13, w całości zmieniany 2 razy
Powrót do góry

Nikanor
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 19

Wysłany: 04-06-2011 11:26    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Kilkanaście mil długości Śmiech. To mnie powaliło.
Załóżmy, 15 mil.
15 razy 1,5 = 22,5 km.
Wyobrażacie sobie... cokolwiek, co ma 22,5 km długości?
I trochę większy rozstaw skrzydeł?!
Gdyby Ancalagon Czarny był taki olbrzymi, Earendil nawet z Silmarilem by go nie pokonał.

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Silmarillion Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2, 3, 4  Następna

Temat: Rozmiary smoków (Strona 1 z 4)

Skocz do: