Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Całe życie trzeba się uczyć." Dziadunio, Władca Pierścieni

Temat: Skojarzenia kulturowe i Elfowie ;-) (Strona 5 z 5)

Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Ogólna dyskusja Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Ankalime
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 49

Wysłany: 27-01-2008 22:16    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Piękna elficka biżuteria: http://www.medievalbridalfashions.com/jewelry.htm
Powrót do góry

TallisKeeton
Brehon

Wpisy: 1765

Wysłany: 27-01-2008 22:57    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Macie racje - mogło być też tak, że wiele osób, wielu fanów miało secesję za najbliższy nasz odpowiednik stylu sztuki elfów, na lata przed filmem. A między nimi byli też twórcy z filmu Howe i Lee. Tak to sobie tłumaczyć można.
Ale jednak ja uważam, że nie tylko secesja jest taka bardzo "elficka" - także style takie, jak dojżały styl lateński, style tego malarstwa japońskiego (nie wiem jak się zwą, ale pewnie wiecie o co mi chodzi - takie delikatne szkice kwiatów i ptaków na jedwabiu, krajobrazy w sepii pełne mgieł i gór itp) oraz późny gotyk, gotyk płomienisty. To mi się kojarzy z elfami. Aha, i jeszcze prerafaelici oczywiście. W ich obrazach pełno jest postaci, tak dostojnych, pięknych i smukłych, w bogatych, eleganckich szatach, ktore przypominają mi albo celtyckie elfy - te iryjskie sidhe, albo elfy tolkienowskie.
poz Uśmiech
tal

Sędziwojka
Lady of Casterly Rock

Wpisy: 1060
Nieobecny(a): Far away. In the Halls of Mandos.

Wysłany: 27-01-2008 23:48    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Jeszcze dodałabym do poprzednio wymienionej listy, sztukę wywodzącą sie ze stylu latene, ale już średniowieczną, misterne celtycko-skandynawskie plecionki oraz germańskie motywy zoomorficzne. Z przymrużeniem oka Prerafaelici zawsze kojarzyli mi się z elfami. Love Ich sztuka nawiązująca do średniowiecza, do baśni średniowiecznych, legend arturiańskich oraz zawierąca w sobie bardzo ciekawą symbolikę, mniam.
And so he spoke, that lord of Castamere,
But now the rains weep o'er his hall, with no one there to hear.

Deviantart | Herbaciane zapiski | Tumblr
Powrót do góry

Ninquelen
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 222

Wysłany: 28-01-2008 00:10    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Tallis, to, co wymieniłaś, znajdowało się w puli rzeczy inspirujących artystów z okresu secesji Uśmiech
Nie będę oryginalna, secesja zawsze kojarzyła mi się elficko. A Mucha geniuszem był wielkim ^^ Oraz Rene Lalique. jego biżuteria i szkło są boskie... Kilka przykład ów, w linkach, bo nie chcę, zeby się strona ładowała za długo Uśmiech

1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17

Starczy tego dobrego Z przymrużeniem oka
Nie wiem, czy wiecie, że w Polsce znajduje się piękna kolekcja sztuki secesyjnej w muzeum w Płocku. Ma nową siedzibę, jest pięknie i stylowo urządzone i naprawdę warto się wybrać do Płocka Uśmiech

There are worlds out there where the sky is burning, and the sea's asleep, and the rivers dream. People made of smoke, and cities made of song. Somewhere there's danger, somewhere there’s injustice, and somewhere else the tea's getting cold.
Powrót do góry

bonia
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 287

Wysłany: 28-01-2008 00:49    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

TallisKeeton napisał(a) (zobacz wpis):

Ale jednak ja uważam, że nie tylko secesja jest taka bardzo "elficka" - także style takie, jak dojżały styl lateński, style tego malarstwa japońskiego (nie wiem jak się zwą, ale pewnie wiecie o co mi chodzi - takie delikatne szkice kwiatów i ptaków na jedwabiu, krajobrazy w sepii pełne mgieł i gór itp) oraz późny gotyk, gotyk płomienisty.

Oczywiście masz rację Uśmiech Dla mnie najbardziej elfim z elfickich dzieł sztuki jest ten gobelin chyba japoński właśnie, widziany w Bombaju. Niczego bardziej pasującego do Lothlorien nie widziałam, a sporo widziałam i na wschód i na zachód od nas. Nie tylko zresztą malarstwo i tkaniny z tego kręgu kulturowego pasują do świata elfów (przynajmniej mnie pasują), wyroby z porcelany czy z bambusa, nawet przedmioty codziennego użytku, to małe dzieła sztuki. A to co potrafią wykonać z kamieni przekracza granice wyobraźni. To są na prawdę dzieła rąk noldorskich lub krasnoludzkich. Ale podobnie jak dzieła secesyjne, one również odwzorowują przyrodę albo wykorzystują naturalne piękno tworzywa, zwłaszcza kamieni. I jak dla mnie to właśnie jest cechą kultury i sztuki elfów.

Seregon
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 502

Wysłany: 12-02-2008 21:13    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Te japońskie obrazy (tradycyjny pejzaż japoński i "Ptaki zimą") według mnie także mają w sobie coś elfickiego, podobnie jak secesyjne świeczniki, których fotografie zamieściła Heliniel w PRK. Jedynym minusem jest to, że przedstawione tam elfie damy mają skrzydła, ale gdyby ich nie miały, byłyby dokładnie tak przedstawione, jak wyobrażam sobie elfki - takie lekkie, zwiewne, delikatne.

TallisKeeton
Brehon

Wpisy: 1765

Wysłany: 12-02-2008 23:22    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Owszem te porcelanowe cacka bardzo ładne, ale jednak zbyt wielobarwne i zbyt intensywne kolory mają, jak na elficką porcelanę. Wyobrażam sobie, że wiele przedmiotów domowego użytku, np kielichy albo talerze robiono u elfów z barwnych minerałów, np. z jadeitów, chalcytów, selenitów, ametystów, amazonitów, i z andaluzytów (faery cross).

Zmiana avatara - czarny kot mi się już znudził, i znalazłam stronę z równymi digital artami, głównie z fraktalami i jednego sobie troche zmieniłam -"podgrzeałam" mu barwę, rozjaśniłam i zmniejszyłam. Bardzo mi sie spodobał, bo był taki wiosennie zielony i intensywny.
poz Uśmiech
tal

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Ogólna dyskusja Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5

Temat: Skojarzenia kulturowe i Elfowie ;-) (Strona 5 z 5)

Skocz do: