Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Głupcem jest ten, kto wchodzi w układy z Morgothem." Hurin, Silmarillion

Temat: Skojarzenia kulturowe i Elfowie ;-) (Strona 1 z 5)

Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5  Następna
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Ogólna dyskusja Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Lomendil
Strażnik Północy

Wpisy: 776

Nieobecny(a): in tenebris

Wysłany: 28-05-2007 17:53    Temat wpisu: Skojarzenia kulturowe i Elfowie ;-) Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Oglądałem dziś obrazy malowane na jedwabiu, wg techniki chińskiej. Oglądałem też niedawno zdjęcia ogrodów japońskich. Skojarzenia mam z Eldarami - jakoś mi to do nich pasuje, ta estetyka, tak różna od zachodniej. Chociaż... różnica może aż tak wielka nie jest kulturowo: Japończycy są w czołówce badaczy zajmujących się literaturą staroangielską, i podobno wynika to z tego, że dobrze rozumieją etos północnych bohaterów w rodzaju Beowulfa.

Z drugiej strony, w kwestii stroju Elfów jednak nie sięgałbym na Wschód, raczej do Europy np. 14-wieku Uśmiech

Czy ktoś ma podobne skojarzenia? Zdarza się wam, że widzicie jakieś dzieło sztuki i od razu myślicie, że to pasuje do Elfów?

TallisKeeton
Brehon

Wpisy: 1764

Wysłany: 28-05-2007 19:48    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

O, mi się zdarza często, że widząc jakiś obraz, grafikę, zdjęcie lub scenę z jakiegoś filmu, zupełnie z tą tematyką nie powiązane, jednak mam wrażenie, że dobrze pasowałoby to do Śródziemia - albo do elfów, albo na krajobraz lub ilustrację np do Silmarilionu. Ostatnio byłam na chińskim filmie kostiumowym "Cesarzowa" - film taki sobie, historia końca pewnej dynastii, dzieje się to chyba w X czy XII wieku ale zachwyciły mnie kostiumy - zwłaszcza zbroje i broń dwu armii, cesarskiej i puczystów. Cały czas mam ochotę właśnie takie kostiumy, w tym stylu, albo nawet robione przez tych samych autorów zobaczyć w tych, najwcześniejszych, najbardziej elfickich epizodach ew. adaptacji Silmarilionu - wielkie armie Beleriandu i Numenoru, mogłyby tak właśnie wyglądać. Po prostu cudo
Jestem za Love
poz
tal

mONA
Mieszkanka Shire

Wpisy: 745
Nieobecny(a): jestem. gdzieś. gdziekolwiek. w Shire :-)

Wysłany: 28-05-2007 20:23    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Uwielbiam stare malarstwo japońskie - zwiewne, nastrojowe i niesamowite obrazy, w które można się wpatrywać godzinami.. Ptaki, bambusy, liście motyle... Elfickie skojarzenia są oczywiste Uśmiech

A sztuka ogrodów i drzewek bonsai? Tak długowieczna, że to niemożliwe, żeby ludzie się nią zajmowali i ją wymyślili... A do tego ta doskonałość kształtów i kompozycji... Nie mogę się oprzeć uczuciu, że to elfickie ogrody Uśmiech Wieczne, perfekcyjne i pełne piękna...

Moje Śródziemie
Powrót do góry

Achika
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 446

Wysłany: 28-05-2007 21:40    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Najwyraźniej Tad Williams miał takie same skojarzenia jak Wy, bo jego Sithowie nawet imiona mają japońsko brzmiące (Amerasu, Jiriki i'Saonserei itp.), a kultura też się w dużej mierze kojarzy.

Miriel
Powiernik Pierścienia

Wpisy: 986
Nieobecny(a): ...the waves are washing over half forgotten memory...

Wysłany: 29-05-2007 08:51    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

mONA napisał(a) (zobacz wpis):

A sztuka ogrodów i drzewek bonsai? Tak długowieczna, że to niemożliwe, żeby ludzie się nią zajmowali i ją wymyślili... A do tego ta doskonałość kształtów i kompozycji... Nie mogę się oprzeć uczuciu, że to elfickie ogrody Uśmiech Wieczne, perfekcyjne i pełne piękna...

Zdziwienie Nie, nie bonsai. Proooszę prooooooszę Ooooo Nie wyobrażam sobie, by elfowie, tak kochający przyrodę, mogli w tak wyrafinowany sposób robić krzywdę roślinom, a już napewno nie drzewom Uwaga .

To mi się podoba w kulturze elfów, że nie brali sobie ziemi na własność, nie eksploatowali jej tak jak ludzie. Elfowie korzystali z dóbr, jakie dawała im ziemia, zakładali też przecież pola uprawne, ale nie niszczyli otaczającej ich przyrody.

A bonsai? Ależ przestań... To stara sztuka, lecz okrutna, jak dla mnie to bliższa Morgothowi i jego próbom skażenia i zdegenerowania gatunków stworzonych przez Eru. Elfy kochały wielkie drzewa, bo czuły w nich dusze, to elfy przecież pierwsze nauczyły drzewa mówić, budziły drzewa. Nie sądzę by jakikolwiek elf zapragnął uwięzić wielką duszę drzewa w skarłowaciałym drzewnym ciele, wyginając drutami jego gałęzie Nie Nie .

A jak czytam o narzędziach, jakie się stosuje do formowania drzewek bonsai, np. kleszcze skośne do cięcia gałęzi, kleszcze kuliste do cięcia sęków, nożyce długie do cięcia gałęzi i liści, nożyce długie do cięcia pąków, kleszcze do cięcia drutu, wyginacz gałęzi - to przypomina mi to raczej zastaw narzędzi tortur w lochach Angbandu Wykrzyknik .

Powrót do góry

Lomendil
Strażnik Północy

Wysłany: 29-05-2007 14:50    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Miriel Mirima napisał(a) (zobacz wpis):

Zdziwienie Nie, nie bonsai. Proooszę prooooooszę Ooooo Nie wyobrażam sobie, by elfowie, tak kochający przyrodę, mogli w tak wyrafinowany sposób robić krzywdę roślinom, a już napewno nie drzewom Uwaga

Tu się w zupełności zgadzam. Pisząc o japońskich ogrodach, miałem na myśli raczej całościową kompozycję, nawiązania do natury itd., a nie kaleczenie drzew... Mi się bonsai kojarzy jakoś zawsze z karłami... albo ofiarami bomby atomowej Płacz

A co myślicie o haiku? Pasuje do Elfów?

Tici
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 490

Wysłany: 29-05-2007 20:07    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

A co byś powiedział na bonsai naturalnych rozmiarów?
Tak się zastanawiałm, czy elfowie nie mogli kształtować całych, nie skarłowaciałych drzew? Bez szczypcy, kleszczy czy drutu, ale tak, by konary wyginały się w dogodne do siedzenia miejsca, czy pod gałęziami były przytulne altany?
Japońska "bezczasowość"ogrodów bardzo mi pasuje do elfów, ale... wydaje mi się, że mogli je tworzyć "w naturalnych rozmiarach.
Powrót do góry

Lomendil
Strażnik Północy

Wysłany: 29-05-2007 20:11    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Tici napisał(a) (zobacz wpis):
A co byś powiedział na bonsai naturalnych rozmiarów?
Tak się zastanawiałm, czy elfowie nie mogli kształtować całych, nie skarłowaciałych drzew? Bez szczypcy, kleszczy czy drutu, ale tak, by konary wyginały się w dogodne do siedzenia miejsca, czy pod gałęziami były przytulne altany?
Japońska "bezczasowość"ogrodów bardzo mi pasuje do elfów, ale... wydaje mi się, że mogli je tworzyć "w naturalnych rozmiarach.

To już bardziej elfie Uśmiech I może oni je kształtowali bez narzędzi, za to przy pomocy jakiejś "magii", trochę tak, jak "działali" na zwierzęta, czego przykładem koń Legoloasa... umieli dotrzeć do drzewa, a ono im odpowiadało, odpowiednio rosnąc...

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Ogólna dyskusja Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5  Następna

Temat: Skojarzenia kulturowe i Elfowie ;-) (Strona 1 z 5)

Skocz do: