Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Głupcem jest ten, kto wchodzi w układy z Morgothem." Hurin, Silmarillion

Temat: Ogrody śródziemne (Strona 2 z 4)

Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4  Następna
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Ogólna dyskusja Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Lomendil
Strażnik Północy

Wpisy: 776

Nieobecny(a): in tenebris

Wysłany: 22-05-2007 13:41    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Misiek_h napisał(a):
Jakie jeszcze rośliny byłyby potrzebne? Nifredile, elanory, ale też zwykły wiąz (był wymieniany, a co! ).

No właśnie, co jeszcze? Może uda nam się taki ogród założyć...
Fajkowe ziele? Jakieś warzywa jadane przez hobbitów?

Lomendil
Strażnik Północy

Wysłany: 24-05-2007 12:16    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Nie wiem, jak załączyć tu sam obrazek, o który chodzi, ale jak klikniecie na guziczek "excerpt" w poniższym linku do książki (tzn. jest tam możliwość zobaczenia kawałka ze środka książki), to będzie kawałek Lórien:
http://www.amazon.co.uk/Create-Your-Own-Japanese-Garden/dp/087040962X/r ef=pd_sim_dbs_b_6/202-1317573-9175063?ie=UTF8&qid=1179949147&sr =1-2

bonia
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 286

Wysłany: 26-05-2007 18:25    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Znakomity artykuł o roslinności Śródziemia, z pięknymi fotografiami znajduje się TUTAJ - niestety po rosyjsku, więc nie każdy sobie z nim poradzi, ale jest sporo cytatów z oryginału, po angielsku.

Wracając jeszcze do seregonu, to w strefie tundry i w górach rośnie roślina, która zawsze mi się z seregonem kojarzyła. Niestety, chociaż mam sporo zdjęć tego "krwistego" kobierca, to do tej pory nie udało mi się ustalić nazwy gatunkowej tej pięknej roślinki. Jednym z kandydatów jest "niedźwiedzia jagoda" Arctostaphylos uva-ursi ale ta roślinka jest czerwona tylko sezonowo i kwiaty ma białe.

Wyobrażając sobie elanory widzę oczami wyobraźni jeden z garunków tundrowego zawilca.

No i mimo wszystko uważam, że również mallorny można spotkać wśród naszej flory, może nieco zmienione w procesie ewolucji, ale jednak złote Uśmiech

A Białe Drzewo Gondoru? "Już wypuściło świeże liście, podłużne, kształtne, ciemne z wierzchu, a srebrne od spodu; na smukłej koronie rozkwitł bukiecik kwiatów, których białe płatki miały blask śniegu w słońcu"
Co ja na to poradzę, że opis odpowiada opisowi białego oleandra?...

Heliniel
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 163

Wysłany: 29-08-2007 22:05    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

I wszędzie pełno simbelmyne!!!

Najśliczniejsze kwiatuszki na świecie te niezapominajki.
Rozplanowałabym taki ogród wg mapy Śródziemia - roślinność istniejąca, lub mogąca istnieć w Shire, w Gondorze, w Rivendell, w lasach, w górach, na równinach. Ponieważ niezapominajki to kwiaty, które kojarzą się silnie ze światem Tolkiena, posadziłabym je wszędzie, ale białe tylko na terenach Rohanu. Chyba najłatwiej byłoby zorganizować roślinność Shire.

Znalazłam taki temat: http://forum.tolkien.com.pl/viewtopic.php?t=2289&postdays=0&pos torder=&&start=8
Orchidea Sheloba jest po prostu niesamowita! Myślę, że mogła rosnąć gdzieś w Ithilien.

Miriel
Powiernik Pierścienia

Wpisy: 986
Nieobecny(a): ...the waves are washing over half forgotten memory...

Wysłany: 30-11-2007 16:11    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Czytam sobie właśnie o wierzeniach starożytnej Anatolii, i natrafiłam na wyrażenie „łąki asfodelowe”. Szukając informacji na ten temat, nagle przyszło mi do głowy, że to może mieć coś wspólnego z simbelmyne porastającymi kurhany władców Rohanu... hmmmm...

Łąki asfodelowe (czyli Pola Elizejskie), pojawiające się w mitologii greckiej, to miejsce w zaświatach, a właściwie w świecie podziemnym, do którego udawały się dusze zmarłych ludzi. Po łąkach tych, na których kwitły właśnie asfodele, przechadzały się cienie ludzi. I niektóre z asfodeli (złotogłowów) mają właśnie białe kwiaty w kształcie gwiazdek.

Ten obrazek znajduje się na serwerze forum i został załadowany przez jego użytkowników.
Zaloguj się żeby go obejrzeć.

I poza tym, że kształt kwiatów wydał mi się taki śródziemny i pasujący do simbelmyne (chociaż całe rośliny są dosyć spore), istotna wydaje mi się podobna funkcja tych kwiatów. Simbelmyne porastały kurhany, w których pochowani zostali zmarli. A asfodele, poza tym, że według Greków porastały łąki, na których przebywały dusze zmarłych, to jeszcze sami starożytni sadzili te rośliny przy grobach.

Powrót do góry

Miriel
Powiernik Pierścienia

Wpisy: 986
Nieobecny(a): ...the waves are washing over half forgotten memory...

Wysłany: 18-04-2008 14:18    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Jednak asfodele to nie simbelmyne, bo jak przejrzałam podaną przez Bonię stronę rosyjską http://www.kulichki.com/tolkien/arhiv/manuscr/hyalsk1.shtml , to tam jest podany cytat z "Władcy Pierścieni":
Cytat:
Asphodel - Асфодель

Asphodelus

"...and asphodel and many lily-flowers nodded their half-opened heads in the grass: deep green grass beside the pools, where falling streams halted in cool hollows on their journey down to Anduin". (LOTR, Of Herbs And Stewed Rabbit)

Czyli asfodele to asfodele Uśmiech

A to jest kwiatek (śniedek baldaszkowaty), który, jak dla mnie wygląda jak niphredil: ma białe kwiatki, trochę bladozielone, które wyglądają jak gwiazdki. I trochę przypominaja kwiatki z emblematów Luthien
Ten obrazek znajduje się na serwerze forum i został załadowany przez jego użytkowników.

, czyli właśnie niphredile Uśmiech Po angielsku roślina ta nazywa się Star-of-Bethlehem, co pewnie nawiązuje właśnie do tego, że śnieżnobiałe kwiatki śniedka błyszczą się w trawie jak gwiazdki. Według Tolkiena niphredil ma ostro zakończone płatki. Jego nazwa może też znaczyć "blady" ('pale'), i wygląda jak 'snowdrop' (jakby właśnie polskie "śniedek" od... "śnieg"?).

A 'snowdrop' to po prostu przebiśnieg, i rzeczywiście na emblemacie Luthien widać przebiśniegi jak byki Z przymrużeniem oka (żadne to niphredile, to przebiśniegi zwykłe były!)

Powrót do góry

Elenwe
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 213

Wysłany: 23-04-2008 22:10    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

bonia napisał(a):
Co ja na to poradzę, że opis odpowiada opisowi białego oleandra?...

Białe Drzewo jak się patrzy. Szkoda tylko, że w naszych warunkach klimatycznych oleandry nie przezimują w gruncie, chyba że efekt cieplarniany trochę przyspieszy działanie i zrobi nam strefę śródziemnomorską. Ale dopóki jeszcze jest u nas klimat (względnie) umiarkowany, możemy pocieszyć się innymi gatunkami. W ostatnią sobotę, czekając na kolejną lekcię staroangielskiego na UW, stojąc w zimnej mżawce-siąpawce, podziwiałam rosnącą na kampusie magnolię gwiaździstą w pełnym rozkwicie. Zdawało się, jaby składała się z samych śnieżnobiałych kwiatów. Silvana, która zjawiła się niebawem, od razu skojarzyła magnolię z Białym Drzewem. Trochę co prawda pokręciłam nosem na tę paralelę, ponieważ magnolie liście mają od spodu zielone, a nie białe, ale roślina wygląda zaiste niezwykle i może warto znaleźć w ogródku miejsce dla takiego "Białego Drzewa":

Powrót do góry

Lomendil
Strażnik Północy

Wysłany: 24-04-2008 09:10    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

To warto jeszcze przypomnieć, bo chyba już niedługo złotokapy będą kwitły, że kiście ich kwiecia są takie, jakie miał Laurelin, tyle że nie dają złocistej, świetlistej rosy... Może ktoś znajdzie ładne zdjęcie złotokapu?

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Ogólna dyskusja Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4  Następna

Temat: Ogrody śródziemne (Strona 2 z 4)

Skocz do: