Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Współczuje ślimakom i wszelkim stworzeniom, które dźwigają swoje domy na własnych plecach." Frodo, Władca Pierścieni

Temat: Co pociąga nas w wizji świata stworzonego przez Tolkiena? (Strona 2 z 5)

Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5  Następna
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Ogólna dyskusja Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Roxanne
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 175

Wysłany: 14-04-2008 20:05    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Ja lubię Śródziemie przede wszystkim za to, że jest tak szczegółowo dopracowane Język Niczym nasz świat. Mistrz nie zapomniał o żadnej rzeczy. Ostatnio w szkole (na lekcji historii, starając się nie zasnąć) stwierdziłam, że przecież można zrobić całą masę placówek uczących dzieciaki o Ardzie. Języki, historia, wf (na podstawie np. jak ujeżdżać konia Super śmiech )...
Poza tym jest to odskocznia od naszego szarego, codziennego dnia ^^
No i dla mnie wszystko, co ma w sobie choć odrobinę magii i tajemnicy jest fajne Język

Baranek, Christopher Moore

DA
Powrót do góry

Alqualaure
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 557
Nieobecny(a): Błąkam się pewnie po świecie, Númello Rómenna ar Formello Hyarmenna ;)

Wysłany: 14-04-2008 20:40    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Mnie w książkach ogólnie najbardziej pociągają słowa układajace się w zdania, a te z kolei w historię. U Tolkiena te historie są niepowtarzalne, tak dopracowane, że wydają się prawdziwe. Czasami łatwiej mi by było uwierzyć w nie niż w dinozaury. Jestem rozwalony dobra, może trochę przesadzam.
Tolkien jako jedyny stworzył świat o własnej dokładnej historii, kulturze, zasadach nim rządzących i wielu językach. Boleję tylko nad tym, że te ostatnie, a szczególnie quenya, nie są jeszcze bardziej dopracowane.

Śmierć: NIE MA SPRAWIEDLIWOŚCI. JESTEM TYLKO JA.

Półeczka w Bibliotece Minas Tirith
Mój dA
LiveJournal
Powrót do góry

Marille Undómiel
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 241

Wysłany: 14-04-2008 23:44    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Co mnie pociąga w wizji stworzonej przez Tolkiena? hmmmm...

Właśnie ta wizja. Żyję nadzieją, ze kiedy pójdę dalej i przekroczę ostatnie drzwi, to właśnie w tym świecie się znajdę.
Kiedy czytam dzieła Tolkiena, mam nieodparte wrażenie, że ten świat jest nieomal na wyciągnięcie ręki i że kiedyś właśnie tam się spotkamy. Przynajmniej Ci, ktorzy tego pragną.

Poza tym nigdy nie zetknęłam się, poza mistrzem, z pisarzem, który całe swoje życie poświęcił odtworzeniu (sub-kreacji) jednego świata, i to nie tylko w warstwie słownej. Tolkien rysował nam dywany i przedmioty, których tam używano, oraz kwiaty i drzewa, które tam rosły. Dzięki niemu znamy języki, jakimi się posługiwano, i wiemy, jakie istoty tam żyły.

Jak nie kochać tego świata, tak prawdziwego i niedostępnego zarazem. Love
I tak sobie sobie jeszcze myślę, że większoś z nas nosi w sobie jakiś jego okruch. Właśnie to jest wspaniałe.
Powrót do góry

Mornen
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 5

Wysłany: 15-04-2008 10:16    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Mnie kiedyś pociągał fakt, że mozna było intepretować Śródziemie na własny sposób. To nie jest żadna utopia, tylko prawdziwy fantastyczny świat, gdzie żyją ludzie z krwi i kości

Roxanne
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 175

Wysłany: 15-04-2008 11:11    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Mornen napisał(a) (zobacz wpis):
To nie jest żadna utopia, tylko prawdziwy fantastyczny świat, gdzie żyją ludzie z krwi i kości

Pozwolę sobie przytoczyć cytat z "Baśni o Ludziach Stąd"... To jest autentyczna fikcja Jestem rozwalony
Ale pomijając złośliwości to jeszcze dodam, że uwielbiam świat Tolkiena za to, że mogę się w niego wgłębić... głębiej Elfik Jeżeli pojmujecie o co mi chodzi..

Baranek, Christopher Moore

DA
Powrót do góry

Seregon
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 502

Wysłany: 15-04-2008 17:10    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

...To, że tak wielu jest tolkienistów, a każdy w nim znajdzie coś dla siebie. : -)

Niuchaczaus
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 212
Nieobecny(a): Na Przełęczy

Wysłany: 25-05-2008 14:17    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Mnie szczególnie podoba się to, że w Śródziemiu nie mieli nigdy tak przyziemnych problemów jak my. Gdzie tam, problem, że jest praca domowa do odrobienia, albo koniecznie trzeba kupić sukienkę na przyjęcie, która i tak będzie niewygodna i brzydka. O nie. Jak mieć problemy, to poważne, a dla naszej rzeczywistości nietypowe i odległe.

I jeszcze to, że mimo tak dokładnego wypełnienia wszystkich luk, można wciąż tworzyć nowe wyobrażenia o tym świecie Uśmiech Saurona ;D

Honorowa Prezes PAS Przekleństwa
OSANwE - NMI6 Cool 3

Ostatnio zmieniony przez Niuchaczaus dnia 23-04-2011 15:01, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry

Adam
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 139
Nieobecny(a): Nie ma mnie teraz na forum

Wysłany: 25-05-2008 14:27    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Niuchaczaus napisał(a) (zobacz wpis):
Mnie szczególnie podoba się to, że w Śródziemiu nie mieli nigdy tak przyziemnych problemów jak my. Język gdzie tam, problem, że jest praca domowa do odrobienia, albo koniecznie trzeba kupić sukienkę na przyjęcie, która i tak będzie niewygodna i brzydka. O nie. Jak mieć problemy, to poważne, a nawet trochę...odległe Język

Ależ takie to mieli - poręcz Hobbitów Śmiech

Co Gandalf mówi do Peregrina, że lepiej by się uczył niż wagarował Śmiech

Cytat:
I jeszcze to, że mimo tak dokładnego wypełnienia wszystkich luk, można wciąż tworzyć nowe wyobrażenia o tym świecie Uśmiech Saurona ;D

Agreed Uśmiech

Mnie pociąga się spójność i drobiazgowość tej wizji na skalę niespotykaną w fantastyce.

Dodatkowo jeszcze literackość wizji Tolkiena. Tylko Robert Ervin Howard osiągnął wg mnie w fantasy coś podobnego Uśmiech

Iris Murdoch (1919–1999), Irish-born British novelist.
Chicago Review "The Sublime and the Good" (1959).
Powrót do góry

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Ogólna dyskusja Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5  Następna

Temat: Co pociąga nas w wizji świata stworzonego przez Tolkiena? (Strona 2 z 5)

Skocz do: