Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

"Poprzez mrok można czasem dotrzeć do światła." Gelmir, Niedokończone Opowieści

Temat: Praca licencjacka/zaliczeniowa/magisterska na temat Tolkiena (Strona 1 z 13)

Idź do strony 1, 2, 3 ... 11, 12, 13  Następna
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Pod Rozbrykanym Kucykiem Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
ladysherlockian
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 121

Wysłany: 27-04-2007 19:48    Temat wpisu: Praca licencjacka/zaliczeniowa/magisterska na temat Tolkiena Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Niedługo będę musiała zacząć zbierać materiały do pracy, dlatego zwracam się z prośbą o pomoc w doborze jakiegoś tematu. Zastanawiałam się nad nawiązaniami do angielskiej historii, czy analizą wierszy z Władcy Pierścieni, może coś na temat związków z Beowulfem... proszę o jakieś pomocne sugestie i wszelkie wskazówki praktyczne. Dziękuję i przepraszam że tak długo się nie odzywałam, ale cóż - nauka...

EDIT:
Mam wrażenie że nikt mnie tu nie lubi.... Płacz chociaż nie wiem własciwie dlaczego.... Płacz Płacz Płacz

"(...)The book of memory
Can still be read but there is nothing more to write."
Jonathan Bate
Powrót do góry

Lomendil
Strażnik Północy

Wpisy: 788

Nieobecny(a): in tenebris

Wysłany: 04-06-2007 16:30    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Pewnie już za późno i coś wymyśliałaś... Może coś na temat Shakespeare'a i Tolkiena, np. ich wyobrażenia na temat Elfów? A może o motywach staroangielskich w Rohanie, chociaż to temat już oklepany i wyeksploatowany? A może o obrazach Innego Świata: u Tolkiena Aman, w literaturze angielskiej np. kraina elfów w "Sir Orfeo"?

ladysherlockian
Członek Kompanii Thorina

Wysłany: 04-06-2007 19:39    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Dziękuję bardzo za pierwszą odpowiedź chwała wam, chylę czoła, dzięki
Nie jest wcale za późno bo będę pisać pracę dopiero w przyszłym roku, ale przez wakacje postanowiłam zbierać materiały.
Cytat:
Może coś na temat Shakespeare'a i Tolkiena, np. ich wyobrażenia na temat Elfów?

Taki temat właśnie ostatnio mi przyszedł do głowy...
jeszcze raz dziękuję i proszę o dalsze sugestie, np. co do literatury..
Poza tym zastanawiam się, na ile prawdopodobne jest że promotor się zgodzi...

"(...)The book of memory
Jonathan Bate
Powrót do góry

Lomendil
Strażnik Północy

Wpisy: 788

Nieobecny(a): in tenebris

Wysłany: 05-06-2007 18:08    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

ladysherlockian napisał(a) (zobacz wpis):
jeszcze raz dziękuję i proszę o dalsze sugestie, np. co do literatury..
Poza tym zastanawiam się, na ile prawdopodobne jest że promotor się zgodzi...

Niedawno wyszła książka nt. Shakespeare'a i Tolkiena, gdzieś tu jest temat o niej, a nawet, mam tę książkę, chociaż na razie tylko ją przejrzałem Uśmiech Może pomyślę więcej, i więcej wtedy napiszę!

ladysherlockian
Członek Kompanii Thorina

Wysłany: 09-10-2007 18:07    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Nadchodzi już ten moment, że trzeba zgłosić tematy... Nie wiem, co robić. Temat o dziełach Tolkiena jest mi bardzo bliski, ale obawiam się, czy promotor nie uzna tego za niepoważne, a poza tym, czy jak mi się coś nie powiedzie nie zniechęci mnie to jakoś do Tolkiena? Chociaż wydaje mu się niemożliwe, żebym mogła go znielubić oops, zawstydzenie Czy pisanie takiej pracy mogłoby mi jakoś zmniejszyć entuzjazm do jego utworów, a tego bym bardzo nie chciała? Z drugiej strony jednak mam już przeczytaną krytykę literacką na ten temat, trudno byłoby się chyba przerzucać na coś innego? Proszę o jakąś radę.

"(...)The book of memory
Jonathan Bate
Powrót do góry

Adiemus
One Ring - One TolkFolk :)

Wpisy: 1992

Wysłany: 09-10-2007 19:40    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Nie załamuj się, nie "znielubisz" Język
Pomyśl: materiały masz zgromadzone, sporą wiedzę o temacie -a promotor nie uzna Tolkiena za niepoważny temat. Iluż to doktorów i profesorów zajmuje się tą tematyką?
Poza tym, co masz do wyboru? Harry Portiera? Jestem rozwalony Dona Browna z Kotem Da Vinczi? Pserwa
3mamy za Cię kciuki (i inne paluchi Język ) Jestem za Spox

Powrót do góry

ladysherlockian
Członek Kompanii Thorina

Wysłany: 09-10-2007 19:44    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Dziękuję bardzo za wsparcie. Właśnie napisałam już list do promotora i dalej się zastanawiam, czy kliknąć na Wyślij... chyba to zrobię...

EDIT: Odważyłam się i wysłałam tego maila. Promotor zgodził się na to, żebym pisała o Tolkienie, jednak zmodyfikował nieco mój pierwotny zamysł. Planowałam porównywać koncepcję elfów u Szekspira i Tolkiena, a on doradza żeby opisać w skrócie jak przedstawione były elfy w literaturze angielskiej przed Tolkienem i potem w szczegółach, co J.R.R. z tego wziął, a co przekształcił. Problem jest w tym, że jeszcze nie mam właściwie takiej książki, która mówiłaby o elfach tak ogólnie. Zaopatrzyłam się we wakacje w Tolkien and Shakespeare, ale tam autorzy głownie koncentrują się na twórczości Williama, natomiast poszukuję jakiegoś ogólnego przeglądu obrazu elfów w angielskiej literaturze. Może ktoś mógłby zasugerować mi jakiś tutuł? Najlepiej po angielsku, od biedy może być też po polsku. Czy może ktoś ma jakieś pliki, linki na ten temat? Będę wdzięczna za każdą pomoc.

"(...)The book of memory
Jonathan Bate
Powrót do góry

songohan37

Wpisy: 0

Wysłany: 03-12-2008 20:08    Temat wpisu: Tolkienowskie prace zaliczeniowe Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Witam wszystkich fanów twórczości Tolkiena. Jestem studentem II roku filologii angielskiej i jako temat pracy zaliczeniowej z Translatoryki wybrałem porównanie trzech tłumaczeń Władcy Pierścieni na polski (Skibniewskiej, Frąców i Łozińskiego). Wiem już, że zajmę się sprawą tłumaczeń nazw własnych i ogólnego podejścia do tłumaczenia. Jednak niezupełnie wiem, jak mógłbym jeszcze podejść do tych tłumaczeń. Dlatego proszę Was o pomoc. Jeśli macie jakieś sugestie, porady czy cokolwiek to proszę piszcie. Za wszelką pomoc będę niezwykle wdzięczny. Chciałbym jeszcze prosić was o udostępnienie mi (jeśli ktoś ma w wersji elektronicznej) książki z listami JRR Tolkiena. Chodzi mi tutaj w szczególności list Tolkiena do pani Skibniewskiej. Za wszelką pomoc z góry dziękuję i pozdrawiam
Powrót do góry

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Pod Rozbrykanym Kucykiem Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony 1, 2, 3 ... 11, 12, 13  Następna

Temat: Praca licencjacka/zaliczeniowa/magisterska na temat Tolkiena (Strona 1 z 13)

Skocz do: