Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Poza kręgami świata nie dosięgniesz tych, co Cię odrzucili." Hurin do Morgotha, Silmarillion

Temat: Film Dzieci Hurina (Strona 4 z 5)

Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5  Następna
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Film Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Ellesare
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 47

Wysłany: 14-10-2014 12:04    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

dlaczego? Przecież nie trzeba by zamieszczać wszystkich niuansów w książce. Wtedy to niewykonalne. Chodziło by o to, by w serialu zamieścić historię, i gdzieś dodać trochę, gdzieś odjąć, starając się, by to wszystko było jak najbardziej zgodne z kanonem. Duży budżet, dobrana obsada, piękna muzyka, do tego pasja i serce dobrego reżysera i Gra o tron mogłaby się schować, jak Melkor pod Thangorodrimem przed światłem Valarów (mimo, że naprawdę lubię GoT Uśmiech ).

Ale niestety, największą przeszkodą pozostaje, jak zawsze, Tolkien Estate... Smutek

Ominous
Ogarniacz nieogarniających

Wpisy: 514

Wysłany: 14-10-2014 12:22    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Byłoby nieźle, gdybyście byli łaskawi trzymać się tematu Nic nowego

Odnośnie serialu na bazie Dzieci Hurina zapraszam tutaj.
Odnośnie zaś filmowania Silmarillionu polecam TEN wątek, a jak ktoś chce dokładniej dywagować o aktorach do Silma to zapraszam do TEGO tematu.

"Nawet jak jest obłędnie wesoły, to jest bezuczuciową szują."

Nie pytaj, co Tolk-Folk może zrobić dla Ciebie, ale co Ty, Anonymous możesz zrobić dla Tolk-Folku!
do roboty

Okosaur czuwa!
Powrót do góry

M.L.
Uprzedzony, ujadający krzykacz / Administrator

Wpisy: 5674

Wysłany: 14-10-2014 18:20    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Dzieci Hurina jako serial? Może i tak. Dobrze zrobiony, to znaczy tak jak pierwszy sezon Gry o Tron, albo jak Wikingowie, mógłby być niezły, ale 1 sezon 12 odcinków max. Inaczej byłoby to rozwlekanie.
Moim zdaniem to jest materiał na sensowny 3 godzinny film. Oczywiście przy dobrym reżyserze i scenarzystach. Zresztą serialu to też dotyczy. Dłuższy nie musi oznaczać lepszy. W każdym razie mamy do czynienia z na tyle zwartą narracją, że spokojnie dałoby radę.
Zazwyczaj zwraca się uwagę na szerszy kontekst i Nirnaeth. To pierwsze to 5 minut wstępu, choćby w stylu WP, potem 5-10 minut na Nirnaeth i okolice. I tak 15 minut i film może lecieć wedle własnej narracji.
Większym problemem jest dramatyczne zakończenie, bo współczesne kino nie lubi takich, ale mi to nie przeszkadza.

For the home of the holy
For the faith, for the way of the sword
Powrót do góry

M.L.

Wysłany: 23-06-2017 20:16    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Ostatnio się zastanawiałem kiedy pojawi się film na podstawie Dzieci Hurina i idę o zakład, że będzie to najbliższa dekada. Co prawda Fantasy się trochę przejadła, ale tekst ma ze współczesnej perspektywy wiele atutów. Historia jest mroczna, niejednoznaczna, jest przemoc, okrucieństwo, bez trudu można wpleść seks we wszelkich postaciach, nagość, kazirodztwo i brak dobrego zakończenia. Tolkien to ciągle nośny temat, choć już nie tak nośny jak 17 lat temu, a ta opowieść pasuje do współczesnej mentalności bardziej niż większość innych opowieści JRRT.
For the home of the holy
Powrót do góry

Lomendil
Strażnik Północy

Wpisy: 776

Nieobecny(a): in tenebris

Wysłany: 24-06-2017 15:06    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Powstanie pewnie coś w rodzaju Beowulfa z Angeliną Jolie Super śmiech

M.L.

Wysłany: 24-06-2017 16:40    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Lomendil napisał(a) (zobacz wpis):
Powstanie pewnie coś w rodzaju Beowulfa z Angeliną Jolie Super śmiech

Niestety jest to dość prawdopodobna wizja, która wielu się spodoba, choć dla wielbicieli twórczości JRRT będzie nie do strawienia.

For the home of the holy
Powrót do góry

Adamob
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 221

Wysłany: 06-07-2017 19:48    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Swoją drogą czytawszy temat o ramie narracyjnej Silmarillionu zaciekawiło mnie jaką drogę obrałoby New Line Cinema tudzież WB przy ekranizacji tychże Dzieci?

Stworzenie narracji bezpośredniej z poczatkowym wstępem w świat przedstawiony w postaci Prologu jak w FOTR wydaje mi się być strzałem w stopę. Dzieci Hurina to tytuł ani w procencie nie tak rozpoznawalny jak Władca Pierścieni, stąd chcąc zachować zdrowy rozsądek wytwórnia będzie musiała polegać na spuściźnie WP i Hobbita.

To stwarza szerokie ale też niełatwe możliwości punktu zaczepienia dla obu historii jako. W przypadku Hobbita o ile mnie pamięć nie myli poznajemy opowieść z perspektywy Bilba piszącego swą kronikę (jest to chyba również zgodne z ramą narracyjną dla książkowego Hobbita). Jednakże w przypadku Dzieci dzielą nas dwie Ery, a sama historia nijak ma się do Pierścieni Mocy.

Oczywiście można zbudować sytuacje, że pewna postać zapoznaje (a przy okazji widz) z historią np. w Bibliotece Minas Tirith. Rozwiązanie to jednak wydaje mi się sztampowe i mało chwytliwe, jeżeli nie dobudujemy do tego właściwego kontekstu. Co by mogło nim być?

Jedną z oczywistych ścieżek proawdzących z czasów Wojny o Pierścień wgłąb Pierwszej Ery są oczywiście Elfowie. Czy najoczywistszy przedstawiciel Noldorów w Śródziemiu - Galadriela podjełaby znów rolę narratora i przewodnika po jeszcze dawniejszych czasach? W jakiej sytuacji byłaby gotowa przedstawić tę zawiłą i trudną dla słuchacza historię? Nie sądzę by pasowała do momentu odpoczynku w Lorien gdzie starała się nieść nadzieję, a Dzieci nie należą do opowieści podnoszących na duchu.

Drugim motywem który mi się nasuwa to Sauron - Majar chcący złamać ludzkość. Podoba mi się wizja, że w ułamkach sekund starcia Aragorna z Sauronem - CZarny Pan próbuje przedstawić historię upadku. Aragorn zaś znający pewnie opowieść, mógły starać się odwrócić sens i przekazać niezłomność rodzaju ludzkiego. Niestety byłoby to trudne do zrealizowania po wersji rozszerzonej ROTK.

WYbór ramy narracyjnej to nie tylko stworzenie punktu wyjścia dla historii ale również nadanie tonacji utworu. Stawiając na hobbicką opowieść w H. otrzymaliśmy bajkę dla dzieci z wieloma poruszającymi momentami ale też niewiarygodną i przesadzoną (oj przesadzoną...). W przypadku dzieci osoba opowiadacza również nada szlif wydarzeniom. Wydaje mi się że ściezka elficka mówić będzie o przeznaczeniu. Opowieść płynąca od Wysłannika Mroku uwydatni poczucie beznadziejności i pozwoli stworzyć naprawde depresyjne kino (widze tu klimat jak w Drodze z Viggo z 2009 roku). Z kolei postawienie na przekaz konfrontacyjny pozwoliłby podkreślić niejednoznaczny charakter bohaterów i ich działań.

A może są jakieś bardziej oczywiste kanały dla tej historii. Możemy sobie pogdybać póki pewnie jeszcze nic nie jest ustalone Uśmiech

Powrót do góry

M.L.

Wysłany: 06-07-2017 21:28    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Adamob napisał(a):
Stworzenie narracji bezpośredniej z poczatkowym wstępem w świat przedstawiony w postaci Prologu jak w FOTR wydaje mi się być strzałem w stopę. Dzieci Hurina to tytuł ani w procencie nie tak rozpoznawalny jak Władca Pierścieni, stąd chcąc zachować zdrowy rozsądek wytwórnia będzie musiała polegać na spuściźnie WP i Hobbita.

Nie wiem czy do końca się zgadzam. Z jednej stromny masz rację, tytuł jest o wiele mniej rozpoznawalny niż WP, czy H. Ale to można akurat załatwić odpowiednią promocją filmu. Dobrze zrobione trailery, sneakpeaks, odpowiednie nagłośnienie medialne sprawią, że nawet nie znający tej książki załapią o co biega. A co najważniejsze, że to kolejny TOLKIEN.

Cytat:
To stwarza szerokie ale też niełatwe możliwości punktu zaczepienia dla obu historii jako. W przypadku Hobbita o ile mnie pamięć nie myli poznajemy opowieść z perspektywy Bilba piszącego swą kronikę (jest to chyba również zgodne z ramą narracyjną dla książkowego Hobbita). Jednakże w przypadku Dzieci dzielą nas dwie Ery, a sama historia nijak ma się do Pierścieni Mocy.

Tu można wykorzystać podobny chwyt. W końcu to Bilbo jest autorem opowieści o Dawnych Dniach, wiec i tutaj można dac go jako narratora, umiejętnie wplatając sceny z Imladris, z udziałem Elronda czy Galadrieli.

Cytat:
Oczywiście można zbudować sytuacje, że pewna postać zapoznaje (a przy okazji widz) z historią np. w Bibliotece Minas Tirith. Rozwiązanie to jednak wydaje mi się sztampowe i mało chwytliwe, jeżeli nie dobudujemy do tego właściwego kontekstu. Co by mogło nim być?

Tu się zgadzam, choć wszystko zależy od tego, jako to byłoby zrobione.

Cytat:
Jedną z oczywistych ścieżek proawdzących z czasów Wojny o Pierścień wgłąb Pierwszej Ery są oczywiście Elfowie. Czy najoczywistszy przedstawiciel Noldorów w Śródziemiu - Galadriela podjełaby znów rolę narratora i przewodnika po jeszcze dawniejszych czasach? W jakiej sytuacji byłaby gotowa przedstawić tę zawiłą i trudną dla słuchacza historię? Nie sądzę by pasowała do momentu odpoczynku w Lorien gdzie starała się nieść nadzieję, a Dzieci nie należą do opowieści podnoszących na duchu.

Ale pasuje do roli narratora opowiadającego Biblowi o Dawnych Dniach, tak jak pasowałby i Elrond.

Cytat:
Drugim motywem który mi się nasuwa to Sauron - Majar chcący złamać ludzkość. Podoba mi się wizja, że w ułamkach sekund starcia Aragorna z Sauronem - CZarny Pan próbuje przedstawić historię upadku. Aragorn zaś znający pewnie opowieść, mógły starać się odwrócić sens i przekazać niezłomność rodzaju ludzkiego. Niestety byłoby to trudne do zrealizowania po wersji rozszerzonej ROTK.

OPK. Ale ROTK jest tak odległy, że wielu ludziom to by nie przeszkadzało. Mógłby to także być Aragorn opowiadający historię Eldarionowi.

Cytat:
Opowieść płynąca od Wysłannika Mroku uwydatni poczucie beznadziejności i pozwoli stworzyć naprawde depresyjne kino (widze tu klimat jak w Drodze z Viggo z 2009 roku).

Kusząca wizja. I dobry film. wieeeeeeeeeelgachny uśmiech

For the home of the holy
Powrót do góry

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Film Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5  Następna

Temat: Film Dzieci Hurina (Strona 4 z 5)

Skocz do: