Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Gdy świat się rozszczepił, stare drogi i ścieżki pamięci Zachodu pozostały i biegną jak potężny, niewidzialny most przez strefę powietrzną oddechów i lotu (także zakrzywioną odkąd świat się zakrzywił) a dalej przez strefę Ilmen, gdzie żadna istota cielesna nie może bez pomocy przetrwać, aż do Samotnej Wyspy, Tol Eressea, a może poza nią, do Valinoru gdzie w dalszym ciągu Valarowie przebywają i obserwują jak rozwija się historia świata." , Silmarillion

Temat: Zielnik Śródziemny - The Plants of Middle-Earth (Strona 1 z 2)

Idź do strony 1, 2  Następna
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Tolkienistyka i Posttolkienistyka Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Lomendil
Strażnik Północy

Wpisy: 776

Nieobecny(a): in tenebris

Wysłany: 14-04-2007 09:29    Temat wpisu: Zielnik Śródziemny - The Plants of Middle-Earth Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Czy ktoś z was może zna tę książkę - ukazała się w tym roku:

The Plants of Middle-Earth: Botany And Sub-creation
by Dinah Hazell

Można ją znaleźć np. na Amazonie, jeśli ktoś jest zainteresowany Uśmiech

Nifrodel
Alsílatiel / Administrator

Wpisy: 2724
Nieobecny(a): panta rhei...

Wysłany: 14-04-2007 11:25    Temat wpisu: Re: zielnik śródziemny Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Lomendil napisał(a) (zobacz wpis):
Czy ktoś z was może zna tę książkę - ukazała się w tym roku:

The Plants of Middle-Earth: Botany And Sub-creation
by Dinah Hazell

Można ją znaleźć np. na Amazonie, jeśli ktoś jest zainteresowany Uśmiech

Jestem szczęśliwą posiadaczką Elfik Jestem za
Książka jest bardzo ładnie wydana, w twardej, obitej ciemnym materiałem oprawie + papierowa okładka, ilustrowana malowanymi wizerunkami kwiatów ( i w zasadzie skupia się głównie na nich, jest dział o drzewach ale moim zdaniem ledwie zarysowuje temat Z przymrużeniem oka ) Kiedy już znajdę trochę czasu żeby ją przeczytać, przygotuję małą recenzję Tiaaaa

blask się do niej garnął...

~~~~~~~~
Almanach Tolkienowski Aiglos
Eldalairië
Powrót do góry

Lomendil
Strażnik Północy

Wysłany: 15-04-2007 18:13    Temat wpisu: Re: zielnik śródziemny Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Nifrodel napisał(a) (zobacz wpis):

Jestem szczęśliwą posiadaczką Elfik Jestem za

Wprawdzie zazdrość to brzydkie uczucie, ale bardzo ci tej ksiażki zazdroszczę! Z opisu wynika, że jest urocza, i chyba będę musiał ją nabyć hmmmm... W końcu tak mało piękna w świecie współczesnym, przynajmniej w przyrodzie trzeba go szukać...
Recenzja na Amazonie jest dosyć entuzjastyczna, z zastrzeżeniem, że autorka nie wspomina nic o "Hobbicie" i "Silmarillionie"?

Nifrodel

Wysłany: 15-04-2007 18:20    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Jesli chcesz Lomendilu, podeślę Ci ją na cele recenzyjne w Aiglosie na 9 Elfik Sama mam na głowie jeszcze Ents Elves i Eriador Z przymrużeniem oka więc na pewno nie zabiorę się za śródziemny zielnik w najbliższych miesiącach Nie Nie Jeśli tylko masz czas i ochotę na recenzję - daj znać, wyślę przez Thorondor-Express Z przymrużeniem oka Elfik

~~~~~~~~
Eldalairië
Powrót do góry

Lomendil
Strażnik Północy

Wysłany: 20-06-2007 08:09    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Już mam tę książkę! Jest rzeczywiście pięknie wydana, zawiera dużo ciekawych informacji, ale... No właśnie, ale autorka powołuje się często na książki raczej popularnonaukowe, jak chociażby Pollingtona, i to mi trochę zgrzyta.

Nifrodel

Wysłany: 20-06-2007 08:28    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Już mam tę książkę! Jest rzeczywiście pięknie wydana, zawiera dużo ciekawych informacji, ale... No właśnie, ale autorka powołuje się często na książki raczej popularnonaukowe, jak chociażby Pollingtona, i to mi trochę zgrzyta.

Lomendilu, przyznaj się, że rujnujesz się na ksiażki Jestem rozwalony Chciałabym kiedyś zobaczyć Twoją bibliotekę Proooszę prooooooszę

Co do książek popularnonaukowych, to jeśli tylko informacje są merytoryczne, nie zgrzyta mi to aż tak bardzo Nie Nie. Pewnie, że lepiej byłoby, gdyby na napisanie takiej książki skusił się naukowiec-biolog, ale nie czarujmy się - niewielu jest tolkienistów wśród botaników z wykształcenia (nie mówię o pasjonatach, którzy często częstokroć również dysponują dużą wiedzą potrafią ciekawie o roślinach opowiadać mam pomysł!!! tylko naukowcach, którzy bazowaliby właśnie na specjalistycznej literaturze Uśmiech Saurona ;D ), dwa- chyba jeszcze rzadziej można spotkać takiego, który potrafi swoją wiedzę przystępnie przekazać hmmmm... .
Trudno się dziś specjalizować we wszystkim Uśmiech Czytanie zaś z encyklopedią biologii i terminów naukowych w ręce jakoś mi się nie uśmiecha Nie Nie Z przymrużeniem oka

~~~~~~~~
Eldalairië
Powrót do góry

Lomendil
Strażnik Północy

Wysłany: 20-06-2007 08:35    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Ktoś chętny do sfotografowania mojego pokoju? Uśmiech Prawdą jest, że się rujnuję na książki... nie mam nowych butów czy spodni, ale mam nowe książki Love Love Love

Mi tu chodziło raczej o popularnonaukowe książki z dziedziny średniowiecza: chodzi o wydawnictwo Anglo-Saxon Books, jeśli dobrze pamiętam. Nie podważam zawartych w nich informacji, ale są to książki, których nie spotyka się w normalnej naukowej bibliografii. Używając porównania Mumakila: trochę tak, jakby ktoś powoływał się na "Wojnę trojańską" Parandowskiego zamiast na "Iliadę".

Nifrodel

Wysłany: 20-06-2007 08:58    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Ktoś chętny do sfotografowania mojego pokoju? Uśmiech

Ja! wieeeeeeeeeelgachny uśmiech
Ciekawe czy jesteś typem Smauga to nie ja, zmieńmy temat, zaklopotanie, mnie tu nie było czy też bibliotekarza Książka Innymi słowy czy zazdrośnie strzeżesz swojej kolekcji, skarbów nie dotykasz bez koniecznej potrzeby Z przymrużeniem oka i już się martwisz, że za 50 lat kwaśny papier z niektórych pozycji będzie się rozpadał Język (przykładem jest elfy Super śmiech ) Czy też do książek masz stosunek estetyczny- lubisz jak się piętrzą Love cieszysz się, że masz pod ręką potrzebne Ci pozycje, nie trzeba ich szukać w bibliotece, czekać na swoją kolej i oddawać co prędzej bo za przetrzymanie kara Elfik (to ja Język )
Jeszcze jest trzeci typ- do książek ma stosunek użytkowy, bez zahamowań podkreśla ołówkiem lub długopisem, notuje na marginesach i gromadzi, gromadzi, gromadzi (to Memel Pserwa )

Cytat:
Prawdą jest, że się rujnuję na książki... nie mam nowych butów czy spodni, ale mam nowe książki Love Love Love

Super Elfik Moje nie musza być koniecznie nowe, skoro mozna dostać używaną za pół ceny Język

Cytat:
Mi tu chodziło raczej o popularnonaukowe książki z dziedziny średniowiecza: chodzi o wydawnictwo Anglo-Saxon Books, jeśli dobrze pamiętam. Nie podważam zawartych w nich informacji, ale są to książki, których nie spotyka się w normalnej naukowej bibliografii. Używając porównania Mumakila: trochę tak, jakby ktoś powoływał się na "Wojnę trojańską" Parandowskiego zamiast na "Iliadę".

Rozumiem. Rzeczywiście nie wygląda to szczególnie szczęśliwie hmmmm... .
Ale jestem ciekawa, czy książka jest sama w sobie interesująca... mam pomysł!!! Nie mam wciąż jeszcze na nią czasu Nie Nie Książka ech...
Z tego co zauważyłam na pierwszy rzut oka, autorka skupiła się na "najpopularniejszych" roślinach, wiele oryginalnych kwiatów z legendarium - pominęła, zaakcentowała za to hobbickie, kwiatowe imiona hę? o drzewach również jest niewiele... Nie Nie

~~~~~~~~
Eldalairië
Powrót do góry

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Tolkienistyka i Posttolkienistyka Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2  Następna

Temat: Zielnik Śródziemny - The Plants of Middle-Earth (Strona 1 z 2)

Skocz do: