Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Frodo szedł oddychając głęboko, a dokoła żywe liście i kwiaty poruszały się pod tchnieniem tego samego wiatru, który jemu chłodził twarz; czuł, ze jest w kraju, gdzie czas nie istnieje, gdzie nic nie przemija, nic się nie zmienia, nic nie ginie w niepamięci. Wygnaniec z Shire`u odejdzie stąd i znowu znajdzie sie na zwykłym świecie, a jednak zawsze odtąd będzie stąpał po tej trawie, wśród kwiatów elanoru i nifredilu, w pięknej krainie Lothlorien." , Władca Pierścieni

Temat: Elendilion - Tolkienowski Serwis Informacyjny (Strona 1 z 3)

Idź do strony 1, 2, 3  Następna
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Linki Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Galadhorn
Strażnik Północy

Wpisy: 879

Wysłany: 11-04-2007 08:00    Temat wpisu: Elendilion - Tolkienowski Serwis Informacyjny Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Pomysł Athrandira (Kuby Dobranowskiego, jednego z adminów "Elendilich") stał się już faktem i przybrał całkiem sympatyczną formę. Oto od kilku dni istnieje w sieci coś, co nazwaliśmy Elendilion - Tolkienowski Serwis Informacyjny: http://czytaj.elendili.pl/

Elendilion (słowo to oznacza w quenya 'pochodzący od Elendilich; o Elendilich') powstał dlatego, że na forach dyskusyjnych pojawia się codziennie wiele nowych wiadomości tolkienowskich. Czasami inne serwisy informacyjne nie nadążają z wpisywaniem takich wiadomości na swoich witrynach. Stworzyliśmy więc coś w rodzaju bloga, który tworzą wszyscy chętni (łatwo zostać redaktorem serwisu - wystarczy mail do Athrandira) - zwykle Elendili, ale zapraszamy do współpracy wszystkich chętnych. Elendilion ma informować o wieściach fandomowych (byłoby super, gdyby na przykład M.L. wpisywał tam informacje o Spotkaniach Tolkienologicznych, Elek o TolkFolku itd. Jestem za ), nowościach wydawniczych, ciekawostkach tolkienowskich itd.

Zapraszamy wszystkich do współpracy. Newsy pojawiać się tam będą coraz częściej. A do tego można je od razu komentować!

J.R.R. Tolkien, Zapiski Klubu Mniemań
Powrót do góry

Adiemus
One Ring - One TolkFolk :)

Wpisy: 1992

Wysłany: 11-04-2007 11:15    Temat wpisu: Re: Elendilion - Tolkienowski Serwis Informacyjny Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Zajrzałem Język
Podoba mi się wygląd, taki schludny i profesjonalny -cieszy oko Jestem za
Moje uwagi:
Galadhorn napisał(a):
Elendilion ma informować o wieściach fandomowych
No to szybko trzeba dodać takową kategorię, bo jak się zorientować, gdzie tych newsów szukać? Język W "innych" razem z "mydłem i powidłem"? Jestem rozwalony
Po wtóre, w Informacjach prasowych wisi wieść "Nowa anglojęzyczna strona o Tolkienie i jego książkach" wszystko mi się pomieszało -IMHO tam powinny być informacje z prasy (no, ewentualnie także w formie elektronicznej, gdyby np. Reuters walnął coś tolkienowskiego na swojej witrynie Pserwa ), a dla stron www powinna być oddzielna kategoria.
I po trzecie, może z czasem mogłaby powstać kategoria "tolkienowskie konkursy" (obojętnie na co, fanfik, grafika, czy już umieszczony konkurs związany z Dzieciakami Hurina na tolkien.co.uk Z przymrużeniem oka ).
W części "Strony poświęcone J.R.R. Tolkienowi" (przy okazji chwała wam, chylę czoła, dzięki że uznaliście moje Balrog wwwypociny za warte umieszczenia Jestem rozwalony ) są gołe linki i nie wiadomo, za jakie zasługi Pserwa (no, starzy bywalcy tych witryn mają pojęcie, ale trzebaby wziąć pod uwagę też i nowych fanów oraz przypadkowych odwiedzających) -widziałbym ten dział w takiej samej formie, jak każdy inny, tzn. oprócz krótszego (lub dłuższego) artykułu polecającego także miejsce na komentarze. Wiem, wiem, wymaga to nakładu pracy Ble Ble ;D
Tyle uwag, zobaczymy, jak wasza inicjatywa się przyjmie. 3mam kciuki Jestem za Spox

Powrót do góry

M.L.
Uprzedzony, ujadający krzykacz / Administrator

Wpisy: 5709

Wysłany: 11-04-2007 12:13    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Strona jest elegancka, ma ciekawą grafikę, jak napisał Adi, a ja się podpisuję, „jest schludna i profesjonalna”. Jestem za

Sam pomysł stworzenia strony czysto informacyjnej podoba mi się. I taka strona jest niewątpliwie potrzebna, gdyż czasopisma wychodzą zbyt rzadko, lub zbyt nieregularnie by pełnić funkcje informacyjną. Uśmiech

Istnieje co prawda "Ostatni Przyjazny Dom" na Cyberdusku, który pełni w jakimś stopniu rolę strony informacyjnej.

Konkurencja nie jest jednak niczym złym, może tylko obu stronom pomóc. mam pomysł!!!

Zgadzam się z postulatami Adiemusa, co do koniecznych poprawek. Jestem za

A teraz wprost, co mi się nie podoba. Wiem, jak krytyka pisana przez mnie może zostać odebrana, ale trudno, podzielę się swoimi wątpliwościami. Uśmiech

Pierwsza to brak zdecydowania. Czy ma być Eledilion - Tolkienowski Serwis Informacyjnym z założenia i gruntu rzeczy samodzielnym serwisem skierowanym do wszystkich tolkienistów, powiązanym z jednym z forów, ale nie promującym go, czy ma jednak być integralną częścią tegoż forum i kolejną forma jego promocji.

Jeżeli to pierwsze, to autorzy powinni zadać sobie trochę wysiłku i zamieszczać linki do tylko jednego forum, ale do tych najważniejszych, gdzie potencjalny czytelnik znajdzie informacje na dany temat.
Jeżeli to drugie, to oczywiście nie ma takiej potrzeby.

I druga rzecz, jeżeli to ma być serwis informacyjny, to wolałbym, żeby informacja była wyraźnie oddzielona od autorskiego komentarza.

For the home of the holy
For the faith, for the way of the sword
Powrót do góry

Miriel
Powiernik Pierścienia

Wpisy: 986
Nieobecny(a): ...the waves are washing over half forgotten memory...

Wysłany: 11-04-2007 13:06    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Wizualnie bardzo ładna strona Uśmiech , przyjemna dla oka, spokojna kolorystyka (ale nie nudna), graficznie nieprzeładowana, elegancka, czytelna czcionka i odpowiednia ilość światła. Bardzo sympatycznie Kwiatek .

Myślę, że to dobry pomysł Jestem za , zobaczymy tylko, czy się sprawdzi. Najlepiej, moim zdaniem, strona będzie funkcjonować, jeśli zechcą redagować ją różne osoby, związane z tolkienistyką i miłośnicy Tolkiena, nie tylko skupione wokół forów, i jeśli uda się zamierzenie autorów strony, którzy piszą:
Cytat:
Każda zarejestrowana osoba, po wysłaniu stosownej prośby do administracji, może stać się jednym z redaktorów. Bo im szersze grono osób publikujących nowe wpisy, tym większa wartość witryny.
Z tym się zgadzam. To będzie ciekawa strona, o ile zdobędzie zainteresowanie tego "szerszego grona", i jednocześnie zachowa obecną graficzną przejrzystość.

Ale myląca jest wtedy trochę nazwa:
Galadhorn napisał(a) (zobacz wpis):
Elendilion (słowo to oznacza w quenya 'pochodzący od Elendilich; o Elendilich').
To by sugerowało, że jest to serwis informacyjny o Elendilich lub tylko dla Elendilich. A jak ktoś nie jest Elendilim? hmmmm... Elfik
Powrót do góry

Galadhorn
Strażnik Północy

Wpisy: 879

Wysłany: 11-04-2007 13:37    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Bardzo dziękuję za wszystkie Wasze uwagi. Każdą z nich weźmiemy pod rozwagę i na pewno Elendilion czeka jeszcze kilka zmian.

Adiemusie, Twoje propozycje działów są jak najbardziej logiczne. Jeszcze dziś zajmę się zmianami.

Memelu, masz rację, że jeszcze brak tam pewnego zdecydowania. Elendilion - Tolkienowski Serwis Informacyjny będzie dążył do tego, żeby być serwisem skierowanym do wszystkich tolkienistów, powiązanym z jednym z forów, ale nie promującym go. To byłby ideał. Jeżeli tak ma się stać, dobrze, żeby jako "njusmeni" zapisali się na witrynę ludzie spoza forum, na którym jestem adminem. Dziennikarstwa musimy się ciągle uczyć. Będę starał się w swoich wiadomościach oddzielać informację od komentarza (ale wiemy, że to trudne, bo nawet profesjonalne media elektroniczne czy drukowane mają z tym problem).

Miriel, co do nazwy: Elendili to 'Przyjaciele Elfów'. Owszem, gdy wymyślaliśmy tę nazwę, chcieliśmy ją dyskretnie powiązać z nazwą forum Elendilich (w końcu tam narodziła się idea i pieczę nad serwisem sprawuje administracja LNDL). Jednak nazwa Elendilion wykracza poza społeczność forumową, bo u Tolkiena 'Przyjacielem Elfów' był każdy śmiertelnik, któremu drogie były sprawy Eldarów, przyjaźń ze Starszym Rodzeństwem, wartości, których bronią Valarowie. Elendilem był sam Elendil i jego synowie, Elendilem byli Frodo i Sam, Elendilimi byli Wierni w Númenórze i w Śródziemiu. Elendilion ma oznaczać '[Serwis] pochodzący od Przyjaciół Elfów oraz o Przyjaciołach Elfów' w takim szerokim znaczeniu.

Pozdrawiam Was i zapraszam do współpracy.

J.R.R. Tolkien, Zapiski Klubu Mniemań
Powrót do góry

Miriel
Powiernik Pierścienia

Wpisy: 986
Nieobecny(a): ...the waves are washing over half forgotten memory...

Wysłany: 11-04-2007 13:56    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Miriel, co do nazwy: Elendili to 'Przyjaciele Elfów'. Owszem, gdy wymyślaliśmy tę nazwę, chcieliśmy ją dyskretnie powiązać z nazwą forum Elendilich (w końcu tam narodziła się idea i pieczę nad serwisem sprawuje administracja LNDL). Jednak nazwa Elendilion wykracza poza społeczność forumową, bo u Tolkiena 'Przyjacielem Elfów' był każdy śmiertelnik, któremu drogie były sprawy Eldarów, przyjaźń ze Starszym Rodzeństwem, wartości, których bronią Valarowie. Elendilem był sam Elendil i jego synowie, Elendilem byli Frodo i Sam, Elendilimi byli Wierni w Númenórze i w Śródziemiu. Elendilion ma oznaczać '[Serwis] pochodzący od Przyjaciół Elfów oraz o Przyjaciołach Elfów' w takim szerokim znaczeniu.

Dzięki, wiem, co znaczy "Elendili" (i znam kontekst tego określenia w świecie przedstawionym) i właśnie w takim rozumieniu tego słowa zadałam to pytanie Uśmiech Stronie życzę powodzenia, lecz tak na marginesie zastanowiło mnie, czy każdy miłośnik Tolkiena czuje się Przyjacielem Elfów, bo może niektórzy czują się raczej Przyjacielami Hobbitów Z przymrużeniem oka albo Przyjacielami Entów, może Przyjacielami Ludzi bardziej, lub może nawet samymi elfami, hobbitami czy po prostu ludźmi, których elfie sprawy nie obchodzą (lecz nadal są miłośnikami Tolkiena Język )

Mam nadzieję, że zadomowią się na tej stronie, ogólnie mówiąc, Przyjaciele Tolkiena Elfik

Powrót do góry

M.L.
Uprzedzony, ujadający krzykacz / Administrator

Wpisy: 5709

Wysłany: 11-04-2007 15:27    Temat wpisu: Re: Elendilion - Tolkienowski Serwis Informacyjny Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Elendilion ma informować o wieściach fandomowych (byłoby super, gdyby na przykład M.L. wpisywał tam informacje o Spotkaniach Tolkienologicznych, Elek o TolkFolku itd. Jestem za ), nowościach wydawniczych, ciekawostkach tolkienowskich itd.

Możesz zamieszczać na Elendiliona, a moze lepiej Tolkiendilion wieeeeeeeeeelgachny uśmiech, wszelkie, moje ogłoszenia o spotkaniach czy imprezach, jakie zamieszczam tutaj, lub na Elendilich.

Cytat:
Dziennikarstwa musimy się ciągle uczyć. Będę starał się w swoich wiadomościach oddzielać informację od komentarza (ale wiemy, że to trudne, bo nawet profesjonalne media elektroniczne czy drukowane mają z tym problem).

Nikt nie mowi, ze to łatwe i masz rację co do polskich mediów, ale one akurat sa dobrym przykładem, jak tego nie robic. wieeeeeeeeeelgachny uśmiech

For the home of the holy
For the faith, for the way of the sword
Powrót do góry

Sirielle
Ontalómë / Administrator

Wpisy: 3820

Wysłany: 11-04-2007 18:31    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

A ja mam pytanie techniczne - jak uruchomić RSS by dostawać powiadomienia o wpisach? Strona oferuje taką opcję. Już nie po raz pierwszy próbuję z tego skorzystać i nie potrafię.

Nelyafinwë żyje! I już zna Zasady forum (MiniFAQ), a Ty?

Przymierze AntySzczerbowe
Powrót do góry

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Linki Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2, 3  Następna

Temat: Elendilion - Tolkienowski Serwis Informacyjny (Strona 1 z 3)

Skocz do: