Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Wszystkie drogi są teraz zakrzywione." Dunedainowie, Silmarillion

Temat: Co o nas myśli Jerzy Łoziński (Strona 3 z 4)

Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4  Następna
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany wpisów lub pisania odpowiedzi    Forum tolkienowskie -> Ogólna dyskusja Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Tom Goold
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 291

Wysłany: 24-02-2002 14:28    Temat wpisu: Co o nas myśli Jerzy Łoziński Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Ruginwaldus napisał(a):

Nikt takowego nie ogłasza-sprawę poruszyłem jedynie tytułem przyczynku do szerszej dyskusji na temat JŁ.

Mam jednak wrażenie, że wiele osób potraktowało to jak takie właśnie wezwanie... Poza tym o czym tu dyskutować? Na sprawę samego przekładu został założony osobny topic, a przecież nie ma sensu dyskutować tu o cechach charakteru pana Łozińskiego? Zdziwienie

Ruginwaldus napisał(a):

Tak, ale w tej sytuacji to nie jest anonimowy tłumacz anonimowej książki. "Jacyś tam" fani to przecież my...

Owszem, ale nie istnieją anonimowi tłumacze tak jak nie ma anonimowych książek... Rozumiem, że chodzi raczej o ton wypowiedzi i zwrot Łozińskiego o "jakichś fanach". Rzeczowa dyskusja w przypadku Łozińskiego możliwa jest chyba wyłącznie na poziomie oceny jego pracy (tłumaczenia) - w przeciwnym razie będą to niestety tylko głosy ludzi obrażonych przez innego człowieka...

Uniosłem twarz ku ciemnemu niebu, wiatr - nareszcie ruch powietrza!

(Jacek Dukaj "Serce Mroku")
Powrót do góry

Monisia

Wpisy: 349

Wysłany: 25-02-2002 08:50    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Cóż... myślę, że Łozina powinien wziąć odpowiedzialność za to, co mówi. W końcu to my, czyli jacyś tam fani, kupujemy książkę, którą on przetłumaczył. To dzięki fanom ma z tego kasę. Tym bardziej, jeżeli zasięgał porady fanów. Za rady, o które sam przecie prosił, odpłaca się pogardliwym stwierdzeniem, że to jacyś tam fani. No chwileczkę.

Cytat:
Łoziński napisał(a):

Otóż gdyby Tolkien nie zgodził się z moimi racjami, to uznałbym, że sam nie zrozumiał jednego z najważniejszych przesłań swojej książki

A tego to mu, kurczę nie wybaczę... [***** cenzura by elfy] przeklęty. Kto dał mu prawo do gadania takich rzeczy? No, jeżeli sam Tolkien nie rozumie własnego przesłania, to jakim cudem, u licha, Łozina miałby je rozumieć?! Ten facet mnie rozwala na każdym kroku. Nie wielu znam ludzi równie zadufanych w sobie. wściekły

Neratin

Wpisy: 505

Wysłany: 25-02-2002 09:23    Temat wpisu: Co o nas myśli Jerzy Łoziński Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Cytat:
Na sprawę samego przekładu został założony osobny topic

Ktory zostal zamkniety przez Biala Rade ;-P
Cytat:
a przecież nie ma sensu dyskutować tu o cechach charakteru pana Łozińskiego?

To nie jest dla wszystkich oczywiste... bo fajnie jest miec wspolnego wroga, na temat ktorego mozna podyskutowc, gdy znudza sie rozmowy o pogodzie...
Powrót do góry

TrooP
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 7

Wysłany: 25-02-2002 09:31    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Monisia napisał(a):

Nie wielu znam ludzi równie zadufanych w sobie. wściekły

Hmm... super. Znasz Pana Łozińskiego. Ja go niestety nie znam, choć przeczytałem kilka tłumaczonych przez niego książek, ale to i tak nie wiele, żeby po tym oceniać jakim jest człowiekiem.

elfy
Administrator

Wpisy: 1145

Wysłany: 25-02-2002 09:33    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Monisia napisał(a):
To dzięki fanom ma z tego kasę.

raczej nie, chyba jednak za kontrakt z wydawnictwem - reszta go nie interesuje

Monisia napisał(a):
Kto dał mu prawo do gadania takich rzeczy?

wolność słowa?

Monisia napisał(a):
Ten facet mnie rozwala na każdym kroku. Nie wielu znam ludzi równie zadufanych w sobie. wściekły

to masz szczęście Uśmiech interpretacja jego słów o fanach może być różna niekoniecznie tak negatywna...
Powrót do góry

Monisia

Wpisy: 349

Wysłany: 25-02-2002 09:42    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

E... elfy, czy Wy aby nie przesadzacie z tą cenzurą?

Poza tym Neratin ma rację. Pod pretekstem, że coś nie ma sensu, można by ukręcić łeb każden dyskusji. Owszem, czasami bywa to nawet potrzebne, ale bez przesady. Tym bardziej, że jeżeli Łozina nas obraża, to tymbardziej my nie powinniśmy mieć wyrzutów sumienia. Jeżeli on nas nie szanuje, to z jakiej racji mielibyśmy my go szanować? Mówi się, że na szacunek trzeba sobie zasłużyć. A także, że jeżeli chcesz być szanowany, najpierw sam szanuj. Nie znam Łoziny osobiście, ale to,co robi i mówi, coraz bardziej utwierdza mnie w przekonaniu o słuszności mojej opinii. Mogę się mylić, nie wykluczam tego. Ale póki co, pozostaję przy swoim.

Neratin

Wpisy: 505

Wysłany: 25-02-2002 09:52    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Cytat:

Poza tym Neratin ma rację. Pod pretekstem, że coś nie ma sensu, można by ukręcić łeb każden dyskusji.

Tak, z tym sie zgadzam. Neratin ma racje ;-PPP

Cytat:
Owszem, czasami bywa to nawet potrzebne, ale bez przesady. Tym bardziej, że jeżeli Łozina nas obraża, to tymbardziej my nie powinniśmy mieć wyrzutów sumienia. Jeżeli on nas nie szanuje, to z jakiej racji mielibyśmy my go szanować? Mówi się, że na szacunek trzeba sobie zasłużyć. A także, że jeżeli chcesz być szanowany, najpierw sam szanuj. Nie znam Łoziny osobiście, ale to,co robi i mówi, coraz bardziej utwierdza mnie w przekonaniu o słuszności mojej opinii. Mogę się mylić, nie wykluczam tego. Ale póki co, pozostaję przy swoim.

A z tym nie. IMHO to forum nie jest miejscem na wycieczki osobiste. I Lozinski nikogo nie obrazil- on tylko stwierdzil, ze nie leka sie 'zadnych tam fanow'. A powinien? Darujcie...
Powrót do góry

Tom Goold

Wpisy: 291

Wysłany: 25-02-2002 09:53    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

No i proszę Monisia już rozpoczęła sezon łowiecki na tłumacza...
Tylko dlaczego wyrażasz się o nim per "Łozina"? Nie jest to zbyt grzeczne i chyba nie podobałoby ci się gdyby ktoś złośliwie przekręcał Twoje nazwisko?

Uniosłem twarz ku ciemnemu niebu, wiatr - nareszcie ruch powietrza!

(Jacek Dukaj "Serce Mroku")
Powrót do góry

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany wpisów lub pisania odpowiedzi    Forum tolkienowskie -> Ogólna dyskusja Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4  Następna

Temat: Co o nas myśli Jerzy Łoziński (Strona 3 z 4)

Skocz do: