Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Frodo szedł oddychając głęboko, a dokoła żywe liście i kwiaty poruszały się pod tchnieniem tego samego wiatru, który jemu chłodził twarz; czuł, ze jest w kraju, gdzie czas nie istnieje, gdzie nic nie przemija, nic się nie zmienia, nic nie ginie w niepamięci. Wygnaniec z Shire`u odejdzie stąd i znowu znajdzie sie na zwykłym świecie, a jednak zawsze odtąd będzie stąpał po tej trawie, wśród kwiatów elanoru i nifredilu, w pięknej krainie Lothlorien." , Władca Pierścieni

Temat: Co o nas myśli Jerzy Łoziński (Strona 1 z 4)

Idź do strony 1, 2, 3, 4  Następna
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany wpisów lub pisania odpowiedzi    Forum tolkienowskie -> Ogólna dyskusja Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Ruginwaldus
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 385

Wysłany: 22-02-2002 23:21    Temat wpisu: Co o nas myśli Jerzy Łoziński Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Hum... Gdzieś mi dziś mignął wpis na temat tolkienowskiego numeru "Świnksa" Z przymrużeniem oka i wywiadu z J. Łozińskim. Zgubiłem tamten wątek oops, zawstydzenie, więc tutaj Uśmiech. JŁ na pytanie, czy nie bał się reakcji fanów:

Cytat:

Jeśli już czegoś się lękałem, to żadnych tam fanów, a raczej tego, że nie uda mi się zachować niesłychanej wizyjności narracji Tolkiena.

"Żadnych tam fanów"... To wiele wyjaśnia; może trochę przerysowuję, ale arogancja i pyszałkowatość biją z tego stwierdzenia (jak i z reszty materiału) na odległość. Jestem przeciw

elfy
Administrator

Wpisy: 1145

Wysłany: 23-02-2002 00:14    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Uwaga: proszę nie porównywać tutaj tłumaczeń ani która wersja się komu podoba i trzymać się ŚCIŚLE tematu

wpisy nie stosujące się do tej zasady będą kasowane Diabelski uśmiech

Ostatnio zmieniony przez elfy dnia 24-02-2002 02:19, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry

Helevorn
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 212

Wysłany: 23-02-2002 10:56    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

No ladnie... czyli wychodzi ze ksiazki nie tlumaczy sie w Polsce
dla ludzi tylko hmm moze dla siebie ? Czy dla kasy ? Bo po co sie
tlumaczy ksiazki jak nie dla ludzi ? Ale coz bywa roznie... inna sprawa
to tez zachowanie i bluzganie na Lozinskiego wielu czytelnikow..
to tez nie jest fair !

Crane
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 50

Wysłany: 23-02-2002 11:20    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Niby dlaczego pan Łoźiński miałby się bać fanów, przecież chaty mu za to nikt nie spali Śmiech, ja wybrałem inną drogę - nie bluzgam, nie robię koktajlu mołotowa - po prostu nie kupiłem i raczej nie zamierzam kupować książek w przekładzie pana Łoźińskiego. Pamiętajmy pan Ł. dopuścił się także tłumaczeń innych dzieł np. "Diuna".
Powrót do góry

Monisia

Wpisy: 349

Wysłany: 23-02-2002 14:58    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Tak też myślałam. Jego arogancja po prostu poraża. Myślę, że powinie nie tyle bać się czytelników, ile się z nimi liczyć. W końcu to niby dla nich tłumaczył, nie? Bosh...

Elanor

Wpisy: 365

Wysłany: 23-02-2002 15:20    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Monisia napisał(a):

W końcu to niby dla nich tłumaczył, nie?

O, właśnie wcale nie...
"Jeśli nie wiadomo o co chodzi..."
No to wszyscy wiedzą o co wtedy chodzi.

magda
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 37

Wysłany: 23-02-2002 17:14    Temat wpisu: Co o nas myśli Jerzy Łoziński Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Cytat:

Jeśli już czegoś się lękałem, to żadnych tam fanów, a raczej tego, że nie uda mi się zachować niesłychanej wizyjności narracji Tolkiena.

wydaje mi się, że skoro panu J. Łozińskiemu zależało na 'zachowaniu niesłychanej wizyjności narracji Tolkiena' raczej nie świadczy to o jego arogancji i zaprzecza temu, że nie przywiązywał wagi do oryginału, co często jest mu zarzucane. Skoro się starał oznacza to , że nie zrobił tego byle jak. Poza tym skoro ciągle jacyś 'wielbiciele' WP mieszają go z błotem dlaczego on miałby się jeszcze nimi przejmować? dlaczego ma ICH darzyć szacunkiem skoro oni nie robią tego w stosunku do niego? zresztą nie miałam przyjemności poznać pana Łozińskiego, więc trudno jest mi stwierdzić po jednej jego wypowiedzi, że jest arogancki i pyszałkowaty.
Powrót do góry

zaja
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 34

Wysłany: 23-02-2002 18:29    Temat wpisu: Co o nas myśli Jerzy Łoziński Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

magda napisał(a):

Cytat:

wydaje mi się, że skoro panu J. Łozińskiemu zależało na 'zachowaniu niesłychanej wizyjności narracji Tolkiena' raczej nie świadczy to o jego arogancji i zaprzecza temu, że nie przywiązywał wagi do oryginału, co często jest mu zarzucane. Skoro się starał oznacza to , że nie zrobił tego byle jak. Poza tym skoro ciągle jacyś 'wielbiciele' WP mieszają go z błotem dlaczego on miałby się jeszcze nimi przejmować? dlaczego ma ICH darzyć szacunkiem skoro oni nie robią tego w stosunku do niego? zresztą nie miałam przyjemności poznać pana Łozińskiego, więc trudno jest mi stwierdzić po jednej jego wypowiedzi, że jest arogancki i pyszałkowaty.

Jest w tym troche racji ale przecierz Łoźiński jako tłumacz musiał liczyć się z reakcją fanów Tolkiena tym bardziej że zdecydował sie na dość kontrowersyny sposób zachowania narracji Tolkiena...
Powrót do góry

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany wpisów lub pisania odpowiedzi    Forum tolkienowskie -> Ogólna dyskusja Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2, 3, 4  Następna

Temat: Co o nas myśli Jerzy Łoziński (Strona 1 z 4)

Skocz do: