Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Przeniewiercą jest, kto porzuca towarzyszy, gdy ciemności zastępują drogę." Gimli, Władca Pierścieni

Temat: Rok 1612 (Strona 1 z 3)

Idź do strony 1, 2, 3  Następna
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Pod Rozbrykanym Kucykiem Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
M.L.
Uprzedzony, ujadający krzykacz / Administrator

Wpisy: 5825

Wysłany: 01-11-2007 23:24    Temat wpisu: Rok 1612 Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Dzisiaj na ekrany kin w Rosji wchodzi film "1612". Moim zdaniem film, ktory powinien obejrzeć każdy Polak, bynajmniej nie dlatego, żebyśmy urguntowywali się w swojej niechęci do Rosjan. przeciwnie. W sumie powinniśmy być Rosjanom wdzięczni.
Żebrowski zagrał świetnie, husaria wygląda jak należy (a nie tak jak u Hoffmana), a okrzyk:
"Biegajcies, Lachy idut!!!" Wzbudza niejaką satysfakcję. wieeeeeeeeeelgachny uśmiech

To lepsze ku pokrzepieniu serc niż Sienkiewicz. wieeeeeeeeeelgachny uśmiech

For the home of the holy
For the faith, for the way of the sword
Powrót do góry

Mauhur
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 334
Nieobecny(a): TAK

Wysłany: 02-11-2007 17:17    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Widziałem zwiastun w TV, pokazywany w jakimś programie informacyjnym, i muszę stwierdzić, że wygląda obiecująco. Niesamowite efekty specjalne (co ważne - "prawie niewidoczne"), porządne odwzorowanie realiów historycznych... Kiedy będą grali u nas?

Dag O'Berth
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 268

Wysłany: 02-11-2007 20:34    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Cytat:
Żebrowski zagrał świetnie, husaria wygląda jak należy (a nie tak jak u Hoffmana), a okrzyk:
"Biegajcies, Lachy idut!!!" Wzbudza niejaką satysfakcję.

Pomyślcie jak się czuli Szwedzi oglądający "Potop" (jeśli tacy byli Uśmiech ). Tych maszerujących pułk za pułkiem przez pszeniczne łany wiarusów z wojny trzydziestoletniej. Fajny sposób taniej promocji własnych dokonań historycznych, za pomocą cudzej kinematografii. Cieszę się że to przejęliśmy i Żebrowski nie jest głupi.

Mam nadzieję, że film wyświetlą u nas.
Super śmiech
Powrót do góry

Adiemus
One Ring - One TolkFolk :)

Wpisy: 1992

Wysłany: 02-11-2007 20:52    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Też mam takową nadzieję. Właśnie oglądałem wywiad z Żebrowskim w "Bohaterze tygodnia" na tvn24, w którym cały czas bronił się przed zarzutem o niepatriotyczność i że brał udział w filmie o wydźwięku politycznym Język Aż żałowałem, że nie użył argumentu, iż sami niedawno nakręciliśmy "Katyń" (i pokazaliśmy go w Moskwie, wprawdzie tylko w ambasadzie, ale jednak Pserwa ), oraz że Niemcy chętnie oglądają filmy o II Światowej, które ukazują ich w nie najkorzystniejszym świetle Ble Ble ;D
W tle leciały cały prawie czas fragmenty (w tym trailer), między innymi jednorożec jakiś biegał; potwierdził to Żebrowski, że są tam elementy sf i fantasy. Obejrzymy sobie z przyjemnością, pal diabli dęcie w hurrapatriotyczne trąby. Albo nie: "paterotyczne" -jak to nazywali w wiedźmaku Jestem rozwalony

Powrót do góry

M.L.

Wysłany: 03-11-2007 00:05    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Jak słyszę, te narzekania na decyzję Żebrowskiego, to mi się trochę chce smiać. To, ze film jest propoagandówka Kremla to jedno.
To, że w 1610 wojska rzeczpospolitej zajęły Moskwę, to co innego.

A to, ze żolnierze Najjaśniejszej Rzeczypospolitej aniolami nie byli, tak jak wszyscy ówczesni żołnierze, to jeszcze co innego. Tym bardziej, ze gros sił Rzeczypospolitej w tej wojnie, to byli awanturnicy wszelkiej maści i banici, dla ktorych wojna ta i slabość Moskwy po wymarciu Rurykowiczow, to była okazja. Okazja na obłowienie się, okazja na zaszczyty, czy na karierę, na którą w innych warunkach nie mieli by szans.
Nie wiem, jaka jest postać grana przez Żebrowskiego, ale jak ktoś chce zobaczyć typy wyeksportowane do Rosji, to wystarczy przyjżeć sie Aleksandrowi Lisowskiemu i jego żołnierzom.

Jako Polak jestem dumny z chwały oręża Rzeczypospolitej. Z Kłuszyna, Smoleńska, ze zdobycia Moskwy i jej okupacji, ale wiem, że milusińscy to oni nie byli.

A jakby Rosjanie nie przedstawili tej całej sytuacji, to pozostaje fakt, że miło wspomnieć chwałę i wielkośc Rzeczypospolitej, nawet jeżeli to tylko przeszłość.

For the home of the holy
Powrót do góry

Adan
Homo sapiens mediterralis

Wpisy: 727

Wysłany: 03-11-2007 00:28    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

M.L. napisał(a) (zobacz wpis):

Jako Polak jestem dumny z chwały oręża Rzeczypospolitej. Z Kłuszyna, Smoleńska, ze zdobycia Moskwy i jej okupacji, ale wiem, że milusińscy to oni nie byli.

A jakby Rosjanie nie przedstawili tej całej sytuacji, to pozostaje fakt, że miło wspomnieć chwałę i wielkośc Rzeczypospolitej, nawet jeżeli to tylko przeszłość.

Tak, tylko jak na to nie patrzeć to początek końca tego kolosa, na szlacheckich glinianych nogach .

Ciekawi mnie czy będzie dystrybucja w Polsze, bo chętnie bym zobaczył na dużym ekranie nawet, zamiast używać wiadomego zwierza pociągowego Z przymrużeniem oka. Sam film ponoć historię ma traktować jedynie jako "tło".

Night of fears.
Finding my way through the dark black forest,
Where the sun never shines,
Dew is the sweat of the nightingales,
Toiling all night, singing.
Powrót do góry

M.L.

Wysłany: 03-11-2007 01:14    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Adan napisał(a) (zobacz wpis):
Tak, tylko jak na to nie patrzeć to początek końca tego kolosa, na szlacheckich glinianych nogach .

Normalnie. Bo to jeszcze nie był poczatek końca, ten wbrew pozorom nastąpił znacznie później. Mozna oczywiście dowodzić, że upadek zaczał sie już w XIV wieku, a tak uczono, kiedy chodzilem do szkoły. Ale to trochę tak. Jakby dfoszukiwać się źrodeł upadku Imperium Brytyjskiego, w wojnie o niepodległośc USA. Można i będzie w tym nawet nieco prawdy, ale nie zmienia faktu, ze przez Imperium było jeszcze stulecie chwały i wielkosci. Śmiech

Mam nadzieje, ze będzie u nas dystrybucja. Bardzo bym chciał. Śmiech A czy będzie, to zobaczymy wieeeeeeeeeelgachny uśmiech

For the home of the holy
Powrót do góry

Adan
Homo sapiens mediterralis

Wpisy: 727

Wysłany: 03-11-2007 08:53    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

M.L. napisał(a) (zobacz wpis):
Mozna oczywiście dowodzić, że upadek zaczał sie już w XIV wieku, a tak uczono, kiedy chodzilem do szkoły.

No, to to chyba przesada. Jak upadać może już może coś, czego jeszcze wtedy w zasadzie nie było, a raczej dopiero zaczynało się tworzyć? Chyba, że załozymy, że XIV wieczne przywileje i unia z Litwą miałby być juz zapowiedzą rozbiorów, ale to moim zdaniem zbyt daleko idąca teza. Co do XVII wieku moim zdaniem to już co innego. Ok, na początku wieku mieszamy się w sprawy Rosji, zdobywamy Moskwę i co z tego? Nie jesteśmy w stanie ugruntować tam swojej pozycji, a już niedługo zacznie się dość burzliwy okres na terenie Rzeczypospolitej,

Night of fears.
Finding my way through the dark black forest,
Where the sun never shines,
Dew is the sweat of the nightingales,
Toiling all night, singing.
Powrót do góry

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Pod Rozbrykanym Kucykiem Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2, 3  Następna

Temat: Rok 1612 (Strona 1 z 3)

Skocz do: