Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(1) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Całe życie trzeba się uczyć." Dziadunio, Władca Pierścieni

Temat: Wyrażenia Śródziemne ;) (Strona 1 z 8)

Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Następna
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Pod Rozbrykanym Kucykiem Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Nifrodel
Alsílatiel / Administrator

Wpisy: 2725
Nieobecny(a): panta rhei...

Wysłany: 31-01-2007 15:37    Temat wpisu: Wyrażenia Śródziemne ;) Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Temat na różne wyrażenia i powiedzenia, które w V Erze pozwalają się czuć bardziej Śródziemnie Z przymrużeniem oka Love

Na początek kilka zwrotów:

Eruwiaste - "boskie" - autorstwa Ugrunilo
Na Valarów - wielkie nieba Z przymrużeniem oka

Wyrażenia: (tudzież związki frazeologiczne Z przymrużeniem oka

Zrobić sobie Dzień Orka - pójść spać nie dokonawszy wieczornych oblucji (mówiąc wprost - nie myjąc się Jestem rozwalony ) Z pewnej rozmowy na GG Język

A ty co, w szaleju pląsałeś ? Elfik - konotacje wiadome Język Zrobić coś odbiegającego od ogólnie przyjętej normy Z przymrużeniem oka

Nie rób z siebie trolla - nie rób z siebie głupka Z przymrużeniem oka

Ściemnia jak Sauron w Dol Guldur
- kłamie jak z nut Z przymrużeniem oka

Pójść w objęcia Olorina Elfik - pójść spać

Wpadł jak Gandalf w Morię - przepadł, zniknął

Porywać się z młotem na Silmaril - próbowac zróbić coś niemożliwego jak rozkruszenie Silmarili

Jak Gollum w jaskini - być w swoim zywiole, na swoim terenie

Głos wołającego w Mirkwood-słowa, apel nie znajdujące oddźwięku, nie słuchane

Hurinowa wieść- wiadomość o nieszczęściu

Czekać aż komuś miruvor/ lembas z nieba spadnie/ lembasami żyje - czekać na nieoczekiwaną pomoc, żyć przyjemnościami

Zakazany Valinor- coś upragnionego ale niedostępnego (zakazany owoc Z przymrużeniem oka )

Robić (kogoś) w trolla - nabierać kogoś

Męki Maedhrosa - cierpieć katusze

Bujać w ilmenie - nie liczyć się z realiami

Obiecywać pierścionki w Eregionie - obiecywać gruszki na wierzbie

Być między Orthankiem a Barad-dur - byc między młotem a kowadłem

Przekleństwa:

Warg to (go) trącał - nieważne, wisi mi to Z przymrużeniem oka / niech się ugryzie w nos ( częściowo autorstwa M.La Z przymrużeniem oka )

Na pochybel żujpaszczakom -niech zmiatają do Utumno Z przymrużeniem oka

Plagi haradzkie - same nieszczęścia, coś uciążliwego, nieznośnego

blask się do niej garnął...

~~~~~~~~
Almanach Tolkienowski Aiglos
Eldalairië

Ostatnio zmieniony przez Nifrodel dnia 31-01-2007 15:59, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry

Zair Ugru-nad
Strażnik Północy

Wpisy: 839

Wysłany: 31-01-2007 15:55    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Tio jeszcze dopiszemy co nieco Uśmiech

Wyrażenia:

Porywać się z toporkiem na Pierścień - porywać się na coś niemożliwego Jestem rozwalony
Pogoda pod zdechłym orkiem - coś takiego, jak ostatnio jest za oknem Z przymrużeniem oka

Przekleństwa:

wmordor! - idealnie pasuje do wszelkich sytuacji, kiedy chcemy sobie przekląć Śmiech A jak ładnie brzmi Jestem rozwalony

Żaden człowiek nie może się bronić bez ryzyka.
- J. Liechtenauer
----
Nasz azyl dla zwierząt
shadow of mind
galeria DA
półka w Bibliotece
Powrót do góry

Arfael
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 109

Wysłany: 31-01-2007 16:04    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Albo:
Wali jak z orkowej chaty

Śmierdzi jak wargowi z pyska
Wziąłeś to chyba z Tiliona

Bzdury wyssane z fodowego palca

Seregon
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 502

Wysłany: 31-01-2007 16:19    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Wszystkie bardzo piękne, chwała wam, chylę czoła, dzięki szkoda, że nie mogę ich użyć, bo w moim otoczeniu nikt nie czyta prof. Tolkiena, więc nie zrozumieliby mnie... Załamany Najlepsze są powiedzenia: Ściemnia jak Sauron w Dol Guldur, Wpadł jak Gandalf w Morię, Porywać się z młotem na Silmaril, Jak Gollum w jaskini, Głos wołającego w Mirkwood, Hurinowa wieść, Czekać aż komuś miruvor z nieba spadnie/ miruvorem żyje, Męki Maedhrosa, Być między Orthankiem a Barad-dur, Pogoda pod zdechłym orkiem, bzdury wyssane z Frodowego palca.
A to parę zwrotów z tego forum, pasujących do tematu (przepraszam autorów tekstów Smutek bukiet dla ciebie, dziękuję za ich bezecne przywłaszczenie sobie, ale myślę, że skoro weszły już do tolkienistycznego słownika, jestem choć trochę usprawiedliwiona... Ratujcie bo go pobiję Niestety, nie pamiętam, ani kto to napisał, ale chyba w temacie "Czy cytowaliście powiedzonka wśród nietolkienistów", czy jakoś tak...hmmmm...
Jutro, to ze stóp hobbita futro
Na Oko to Sauron z latarni spadł
Narsil mu w Oko
Niech mu Gwiazdka Earendila nigdy nie zagaśnie, a kto zdrowia nie wypije, niech go Eru trzasnie

Ostatnio zmieniony przez Seregon dnia 07-04-2007 17:46, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry

Ugrunîlo
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 349

Wysłany: 31-01-2007 16:41    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Jestem rozwalony Nie mogę się oprzeć:

Wyrażenia:
Na Oko to Sauron z latarni spadł - w sytuacji gdy ktoś coś chce zrobic "na oko" - zanim ktoś inny mu powie, że "na oko to chłop w szpitalu umarł".
...Jeden Eru wie - nio bo to Jeden Eru wie ile my tu jeszcze dopiszemy takich oczywistych wyrażeń, powiedzeń itp. Z przymrużeniem oka
i wszelakie ...o tu mi mumakil... z naciaganiem biednej dolnej powieki (to szczególnie na złość Sauronowi, bo on tak nie może).

Przekleństwo:
wszystkim znane i powszechnie stosowane oprócz "wmordor" jest niech to ork kopnie.

"I choć sami nie wiemy, czy opowieści te są prawdą, to wiemy na pewno, że mądrzy ludzie dawnych czasów uważali je za prawdę."
Snorri Sturluson
Powrót do góry

Elenwe
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 213

Wysłany: 31-01-2007 18:36    Temat wpisu: Re: Wyrażenia Śródziemne ;) Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Nifrodel napisał(a):
Zrobić sobie Dzień Orka - pójść spać nie dokonawszy wieczornych oblucji (mówiąc wprost - nie myjąc się Jestem rozwalony ) Z pewnej rozmowy na GG Język

Nieeezłe! tak, tak, zgadzam się Ale IMHO bardziej by tu pasował Dzień Nazgula. nio nie wiem Upiory Pierścienia cierpią, zdaje się, na większą hydrofobię boje się niż orkowie.
Powrót do góry

Zair Ugru-nad
Strażnik Północy

Wpisy: 839

Wysłany: 31-01-2007 19:03    Temat wpisu: Re: Wyrażenia Śródziemne ;) Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Elenwe napisał(a) (zobacz wpis):
Nieeezłe! tak, tak, zgadzam się Ale IMHO bardziej by tu pasował Dzień Nazgula. nio nie wiem

Nic nowego Ale to o orkach nie można powiedzieć, że są czyści. A już na pewno, że czyści chodzą spać Złośliwy uśmiech Jedynym wyjątkiem jest nasz forumowy Mauhur Z przymrużeniem oka

A ze zwrotów jeszcze mi się przypomniało takie coś:
Nie karmić trolla! - to tak odnośnie reagowania na odzywki róznego rodzaju internetowych trolli, którzy na różnych forach dyskusyjnych chamstwem prowokują oburzenie.

Żaden człowiek nie może się bronić bez ryzyka.
- J. Liechtenauer
----
Nasz azyl dla zwierząt
shadow of mind
galeria DA
półka w Bibliotece
Powrót do góry

Arfael
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 109

Wysłany: 31-01-2007 20:45    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

A może:
Gryźć sie jak elf z krasnoludem na małym mallornie/w ciasnej jaskini...-kłócić się

Ciekawość to pierwszy stopień do Mordoru

Pokorne cielę dwa mumakile ssie...

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Pod Rozbrykanym Kucykiem Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Następna

Temat: Wyrażenia Śródziemne ;) (Strona 1 z 8)

Skocz do: