Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(1) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Poprzez mrok można czasem dotrzeć do światła." Gelmir, Niedokończone Opowieści

Temat: Czy Tolkien stworzyby swoje dzieła bez katolickiej wiary (Strona 3 z 3)

Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Ogólna dyskusja Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Iverin
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 24

Wysłany: 16-08-2007 11:07    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Na pytanie postawione w temacie odpowiedzieć się nie da. Nie mam zamiaru więc bawić się w taką hipotetykę. Chciałbym jednak przestrzec przed nadmiernym doszukiwaniem się w pisarstwie Tolkiena idei stricte katolickich.

W moim przekonaniu wszelkie prawdy i poglądy, jakie do swych utworów przemycał Mistrz są w większości uniwersalne, nie tylko z punktu widzenia Kościoła Rzymskokatolickiego. Równie dobrze możnaby odwoływać się do każdej z wielkich religii świata. W każdej z nich występuje podział na dobro i zło. Zawsze też będziemy mogli znaleźć elementy charakterystyczne dla innych, pozachrześcijańskich systemów religijnych.

Tolkien pisał mity, legendy. Myślę, iż pomimo swojej żarliwej wiary, nie stawiał sobie za cel wplatania wątków chrześcijańskich do swoich dzieł, a już tym bardziej ewangelizowania, co niektórzy chcieliby mu przypisać. Owszem, można znaleźć wiele elementów, które można ukazywać w świetle swoistych analogii do Biblii, lecz są to analogie, które mogłyby się odnosić także do innych wierzeń.

Wiara z pewnością wpłynęła na to, jakim Tolkien był człowiekiem. Możliwe też, że była jednym z czynników mobilizujących go do tworzenia. Jednak szczerze wątpię, by np. taki "Silmarillion" znacznie się różnił, gdyby autor był innego wyznania, czy nawet ateistą. Pewne rzeczy istotnie, mogłyby się zmienić, lecz trzon wszystkich historii zapewne zostałby niezmienny.

Jako człowiek wierzący mogę mieć jednak pewność, że z racji ortodoksji (termin oznacza ścisłe trzymanie się zasad wiary, a nie fanatyzm - wiem, że oczywiste, ale niektórzy jeszcze te pojęcia mylą i stawiają na równi) Mistrza nie trafi do mnie żadna treść niezgodna z tą wiarą.

Poza tym, choć w pisarstwie Tolkiena nie doszukuję się chrześcijaństwa, to duchowości jest w świecie Śródziemia od groma... Jego twórczość jest przesiąknięta duchowością...

ethuil
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 33
Nieobecny(a): przeprowadzam się :)

Wysłany: 16-08-2007 14:04    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Iverin napisał(a) (zobacz wpis):
Tolkien pisał mity, legendy. Myślę, iż pomimo swojej żarliwej wiary, nie stawiał sobie za cel wplatania wątków chrześcijańskich do swoich dzieł, a już tym bardziej ewangelizowania, co niektórzy chcieliby mu przypisać. Owszem, można znaleźć wiele elementów, które można ukazywać w świetle swoistych analogii do Biblii, lecz są to analogie, które mogłyby się odnosić także do innych wierzeń.

zgadzam się z całą Twoją wypowiedzią a zwłaszcza z tym fragmentem, dało mi to do myślenia i uświadomiło, że gdyby faktycznie Tolkien miał taki cel to wyzwoliłby jakiś mniej lub bardziej świadomy opór u czytelników mojego pokroju tzn. ochrzczonych, ale nie żyjących prawdziwie w wierze, nie praktykujących itp., mających wiele uprzedzeń do współczesnych nauk kościoła i postępowania jego przywódców małych i dużych

czytając początek Silmarillionu uśmiechałam się bo nie dało się nie mieć skojarzeń z historią stworzenia świata uznawaną w innych religiach

wartości uniwersalne - to do mnie osobiście przemawia i wszędzie je wyczuwam, z każdą przeczytaną stroną mocniej i z większą pewnością Uśmiech

ps. Iverin bardzo przyjemnie się czyta Twoje mądre posty Jestem za

.....Aure entuluva!
(Nadszedł dzień! Noc przemija!....
Nadejdzie znów dzień! - Hurin)
Powrót do góry

Chester Herugrim
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 11

Wysłany: 25-09-2007 15:59    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Czy ja wiem. Ja z kolei jestem przekonany, ze chrześcijaństwo jest Prawdą, która jest przeznaczona dla wszystkich, tych praktykujących i tych niepraktykujuących też, tyle, ze nie każdy odkrywa ją w ten sam sposób. Czy rzeczywiście Iverinie odstraszaq Cię chrześcijaństwo skoro Tolkien nie? On jest tym przesiąknięty. Właśnie na tym polega fenomem Tolkiena: ludzie, którzy wypierają się Kościoła, w rzeczywistości sa dzięki tym publikacjom o krok od Niego, bo już przyjmują te same wartości, które od wiekó głosi Kościół Rzymski. To jest u Tolkiena piękne. I nie zgadzam się z tym, że Tolkien nie ewangelizuje. Ewangelizuje i to całym swoim życiem, a taka ewangelizacja jest najskuteczniejsza. Oczywiscie zacny profesor z Oxfordu nie mówi na ulicznych ewangelizacjach o Chrystusie, w tym sensie nie ewangelizuje. Ale robi w sposób subtelny i skuteczny, przeewając wszystkie chrześcijańskie wartości na paier i urzekając nimi swoich czytelników.

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Ogólna dyskusja Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3

Temat: Czy Tolkien stworzyby swoje dzieła bez katolickiej wiary (Strona 3 z 3)

Skocz do: