Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Głupcem jest ten, kto wchodzi w układy z Morgothem." Hurin, Silmarillion

Temat: Jak urządzić mieszkanie w stylu Śródziemia? (Strona 1 z 29)

Idź do strony 1, 2, 3 ... 27, 28, 29  Następna
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Twórczość fanowska Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Miriel
Powiernik Pierścienia

Wpisy: 986
Nieobecny(a): ...the waves are washing over half forgotten memory...

Wysłany: 03-01-2007 22:09    Temat wpisu: Jak urządzić mieszkanie w stylu Śródziemia? Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Wyobraźcie sobie, że macie nowe mieszkanie, puste białe ściany, zero mebli. Nic. Można szaleć z wyobraźnią, wyżyć się twórczo, zaprojektować sobie wymarzone śródziemno-tolkienowskie mieszkanie Elfik . A może tylko elfowe...? Tiaaaa Takie miejsce, by ze zgiełku miasta, po powrocie ze szkoły czy pracy wrócić do własnego Śródziemia, poczuć atmosferę tego jedynego w swoim rodzaju świata.

Tak się składa, że 1 stycznia odebrałam klucze do nowego mieszkania Rządzę . Pierwsze, nowe, zakupione, zupełnie własne mieszkanie, na które długo czekałam victory , i właśnie tak jak wyżej napisałam, są w nim białe ściany i to wszystko. Przez ostatnie pół roku obmyślałam, jak by je urządzić po elfowemu. Ale, jak się okazało, talentu chyba mam za mało, a i środki mam ograniczone, i te moje pomysły wydają mi się jakoś mało oryginalne Smutek . Brakuje mi inspiracji hmmmm... . Wczoraj pojechałam do sklepu i po długim przyglądaniu się różnym żyrandolom, wybrałam jeden. Tak, elfowy.

Do tej pory wymyśliłam mniej więcej salon. Plan rysuje się tak z otwartymi ramionami, i`m all your`s : ma to być salon elfowy, kojarzący się trochę z Lorien, trochę z Elfami Leśnymi, zielono i wodno (szkło ma symbolizować wodę Super śmiech ):

U sufitu zielono-złoty elfowy żyrandol z listkami. Ściany w dwóch kolorach: jasny piaskowy i jasny oliwkowozielony. Na całej jednej ścianie, która jest po prawej stronie od wejścia, zamierzam wymalować drzewo: od podłogi grube korzenie, potem pień, konary sięgające sufitu i przechylające się ku ścianie naprzeciw wejścia, na której jest okno i drzwi balkonowe. Drzewo będzie w kolorze średniego brązu, nie za ciemne, żeby nie było zbyt ponure. Po jednej stronie drzewa ściana będzie miała kolor piaskowy, po drugiej zielony. Szukam techniki, w której można by to drzewo wymalować najlepiej. Najpierw znajdę odpowiednie drzewo w Internecie, potem rzutnikiem rzucę jego sylwetkę na ścianę. Jak ustawię odpowiednio, to odrysuje je ołówkiem na ścianie. Potem jakimś specjalnym tynkiem wypełnię kontury, żeby nadać drzewu fakturę kory. Słyszałam że są też jakieś specjalne farby, które dają taki efekt. Śmiech

Na ścianie przeciwległej zamierzam zawiesić duże lustro, w którym to drzewo będzie się odbijało. Ale czy to dobry pomysł? To raczej pomysł z braku lepszego pomysłu hę? . Na wysokości około 10 cm poniżej sufitu wymaluję farbą koloru drzewa napis w tengwarze, najlepiej w quenyi. Co tam będzie napisane? Jeszcze nie wiem. Szukam czegoś odpowiedniego Książka .

Na środku okrągły stolik ze szklanym blatem obramowanym drewnem (tak, tak, to ma być miska Galadrieli Super śmiech ).

Wzdłuż ściany, w której w rogu znajdują się drzwi, chcę zamontować wielką szafę wnękową, która będzie sięgała od tychże drzwi do ściany z lustrem, i aż do sufitu. To pomysł na to, by żadne inne meble nie były potrzebne. Czyli drzwi od szafy będą zajmowały w zasadzie całą powierznię jednej z czterech ścian pomieszczenia. Drzwi całe szklane: matowione całe z wyjątkiem wzoru trzcin uginających się od wiatru (czyli trzciny u granic Lorien we mgle robienie pieknych oczek ).

A jak okno? hmmmm... Co z sypialnią? Zdziwienie Jak wyglądać by mogła śródziemiowa kuchnia? wszystko mi się pomieszało Boję się spytać o łazienkę... Zdziwienie

Powrót do góry

Tici
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 490

Wysłany: 03-01-2007 22:52    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Są tynki strukturalne do własnoręcznego nakładania... O ile dobrze pamiętam, są też do nich woski i pigmenty, by zabarwić je na odpowiednie kolory. Można je ze sobą mieszać - inny efetk da pigment zmieszany z tynkiem, inny - nałożony na wierzchnią warstwę z woskiem, a jeszcze inny - gdy pociągniemy tynk rozjaśniaczem... Nie potrafię teraz szczegółowo napisać, bo kupowaliśmy taki zestaw do ściany pokoju ładne kilka lat temu. No i nie chcę robić spamo-reklamy Jestem rozwalony z nazwą preparatru i sklepu. Jestem rozwalony
Tynk nakłada się szpachlą, można grubiej i cieniej, by odtworzyć strukturę kory. Potem, barwiąc woskiem, można nałożyć warstwy rozjaśnień, dodatkowo podkreślające strukturę. jak chcesz, poszukam jakiegoś zdjęcia ode mnie z domu, by pokazać, jak może to wyglądać.
Osobiście rysowałabym drzewo na suficie bardzo delikatnie, bardziej jako cień, niż rzeczywiste konary. Może nawet rzuciłabym takie "cienie" na wszystkie ściany - by uzyskać efekt namiotu i lasu dookoła... Wybrałbym wtedy lekkie meble, rattanowe albo wiklinowe, trochę poduszek... tak, by podkreślić to "namiotowe wrażenie".
Albo też poszukałabym kilku ładnie powyginanych konarów, jakie nadawałyby się na sufit - i połączyłabym rysowane drzewo z drzewem rzeczywistym Super śmiech
Z szafą to bardzo dobry pomysł Uśmiech ale już lustro... trudno mi powiedzieć. U nas w domu kilka luster powiększa pomieszczenia, ale jaki daloby to efekt z drzewem? Hmm... Sprawa do przemyślenia.
Nie widzę przeszkody, jeśli mieszkanie ma być "elfie", by nie połączyć wszystkich pomieszczeń kolorystyką i właśnie motywem drzewa...
Co ty na to?
Powrót do góry

Miriel
Powiernik Pierścienia

Wpisy: 986
Nieobecny(a): ...the waves are washing over half forgotten memory...

Wysłany: 04-01-2007 12:03    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Tici, dałaś mi do myślenia. Po przeczytaniu twojego posta stwierdziłam, że wyrzucam lustro Z przymrużeniem oka . I zostaje cała ściana do zakomponowania. Na górze ściany napis. Co poniżej? Drugie drzewo? Ale inne, nie może być symetryczne. Od razu skojarzyły mi się Dwa Drzewa Valinoru. Ale nie, nie, to ma być Śródziemie Elfik .

Tici napisał(a) (zobacz wpis):

Są tynki strukturalne do własnoręcznego nakładania... O ile dobrze pamiętam, są też do nich woski i pigmenty, by zabarwić je na odpowiednie kolory. Można je ze sobą mieszać - inny efetk da pigment zmieszany z tynkiem, inny - nałożony na wierzchnią warstwę z woskiem, a jeszcze inny - gdy pociągniemy tynk rozjaśniaczem...

Tynki strukturalne Zdziwienie ? Ja, szanujący się Noldor, ze wstydem przyznaję, że nie wiem, o czym mowa. Ale jakem miłujący wiedzę potomek Pierworodnych nie ulęknę się tej dziwnej nazwy. Proszę cię Tyci, prześlij mi zdjęcia, o których napisałaś, to będzie mi łatwiej sobie to wyobrazić. A potem ruszę do stosownych sklepów na poszukiwanie takowych dziwności.

Tak więc podstawowym motywem wystroju mieszkania zostało drzewo i liść. Coś nam to przypomina, prawda? hmmmm... Pasuje mi tu fragment eseju Nifrodel Przyrodnicze inspiracje J.R.R. Tolkiena:
Cytat:
Drzewo było dla Tolkiena nie tylko podziwianą i ukochaną rośliną, celem niemal codziennych wędrówek. Jest także symbolem jego pisarstwa, symbolem opowieści, rozgałęziającej się na wielu konarach, z których każdy ma własną historię. Nie gdzie indziej, ale pod urodzinowym drzewem w Bag End, rozpoczyna się historia z niewidzialnym pierścieniem. I tam też się kończy, kiedy zniszczone drzewo zastępuje piękny mallorn. Drzewa bywają często ocaleniem: kowal z Podlesia Wielkiego ratuje się, chwytając brzozy, Frodo i Sam znajdują chwilowe wybawienie od pościgu Czarnych Jeźdźców, a także nieoczekiwaną i miłą gościnę w Starym Lesie, Drużyna ścigana przez orków z Morii znajduje schronienie na drzewach w Lórien, Entowie pomagają armii Rohanu rozprawić się z armią orków Sarumana. Drzewa są też symbolem dobrobytu i restauracji monarchii: szczep Białego Drzewa zapowiada odnowienie dynastii Aragorna.

Czyli obyć się bez drzewa w śródziemiowym mieszkaniu po prostu nie można.
Liście (jak wyglądały liście mallornów, hm... hmmmm... , te filmowe to jakby raczej od bluszczu... Śmiech ) zdobią lampy i żyrandol. Oto zdjęcia (żyrandol zakupiony, reszta czeka na swoją kolejkę) i zdjęcia sylwetek drzewa, które mają być inspiracją do drzew namalowanych na ścianach:

Powrót do góry

Elanor

Wpisy: 365

Wysłany: 04-01-2007 12:55    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Kilka luźnych komentarzy, tym bardziej, że nie dużo czasu minęło jeszcze od jesiennej porcji remontów w moim domu:

1. Zanim zaczniesz konkretnie realizować pomysły radzę zastanowić się, czy nie będziesz potem miała ochoty postawić w tym pokoju jakiegoś wybitnie niepasującego elementu: telewizora, dużej wieży *chyba, że białej Język), komputera w czarnej obudowie albo czegoś w tym guście. (Mój śliczny pokoik w irlandzkie bladozielono-pomarańczowe barwy od świąt zdobi stojący na środku wielki czarny monitor Super śmiech )
2. Jesli chodzi o okno wybór jest dosyć spory. Bardzo polecam - zarówno jeśli chodzi o wygodę jak i o wygląd, zrezygnowanie z tradycyjnych firanek i zasłon na rzecz małych roletek na samą szybę: są wygodne, nie trzeba ich prać i znacznie powiększają dostepną przestrzeń. Można wybrać takie z drewnianych patyczków, jakichś pseudobambusów, albo zwyczajne z materiału - we wszystkich większych sklepach powinien być bogaty wybór materiałów, również w kwiatowe czy liściowe motywy. Ewentualnie (mi się na przykład takie coś bardzo podoba), moża kupić co nieco ładnej materii - albo tiulopodobnej, albo takiej drugiej błyszczącej, której nazwy nie pamiętam (Śmiech) i zawiesić dekoracyjne zasłony - na samej górze nad oknem albo po bokach ściany (w ten psoób zakryć można też jakieś niemile widziane rury grzewcze)
3. Jesli podoba Ci się zaproponowany pomysł wyglądu lekko "namiotowatego" - i jesli masz zdrowy kręgosłup Język, możesz zaryzykować z kupnem poduszek do siedzenia zamiast sofy czy kanapy.

Nifrodel
Alsílatiel / Administrator

Wpisy: 2724
Nieobecny(a): panta rhei...

Wysłany: 04-01-2007 14:24    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Miriel Tiaaaa Też niedawno urządzałam swoje mieszkanie Z przymrużeniem oka i szukałam elfickich drobiażdżków Elfik Jestem za Myślę, że zrobienie choć jednego pokoju "elfickiego" to wspaniały pomysł mam pomysł!!! . Koniecznie trzeba go urządzić tak, żebyś czuła się w nim komfortowo, był funkcjonalny i nie znudził Ci się czy nie zaczął przeszkadzać w tydzień po zrobieniu Uśmiech

Myślę też bardzo laiquendiowo Język, że żadne, nawet najwspanialsze rzeźby Menegrothu nie moga się równać z prawdziwymi drzewami Super śmiech Love co nie znaczy, że zniechęcam do drzewa na ścianie - wprost przeciwnie, strasznie ciekawa jestem efektu, zwłaszcza techniką, która opisała Tici Uśmiech Jestem za Myślę, że cudownie wyglądałaby taka "płaskorzeźba" uwielbiam/kocham to, jestem szczęśliwy ale czyż jakiegoś kącika pokoju nie wypełniłoby cudownie małe drzewko? wieeeeeeeeeelgachny uśmiech

Mnie się marzył piękny fikus beniaminka niestety jako ciepłolubny Elf musiałam z niego zrezygnować, nie lubi on ciepła a zwłaszcza kaloryferów Smutek Ale może u Ciebie zadomowiłby się? hmmmm...

Jesli chodzi o okna ... okna, światło - to jest to Uśmiech Saurona ;D Jestem za U siebie postawiłam na firany z woalu i jestem zachwycona. Dodają pomieszczeniu miękkości i zwiewności, powiększają je optycznie. Do Twoich ślicznych, delikatnych lamp pasowałyby idealnie. Swoje kupiłam na allegro, wychodzi najtaniej, szyją również na wymiar:
http://www.allegro.pl/item153031989_bialy_woal_1001_wys_300cm_firana_me trazowa.html
Udało mi się kupić też taką, z bardzo delikatnym motywem drzewa (nie widze jej na allegro już niestety), ale Tobie polecałabym gładką, żeby nie spowodowac wrażenia nadmiaru drzewną tematyką... chyba, że płaskorzeźba byłaby oddalona, na innej ścianie a pokój bardzo duży.... Wtedy na pewno ładnie by się to komponowało Uśmiech Jestem za I zasłony, najlepiej monochromatycznie zgrane z jednym z trzech dominujących kolorów w pomieszczeniu.

Ściany - jasne, bez wzorów, żeby te piękne szczegóły, które wybierasz miały na czym błyszczeć i się wyróżniać. Zielone dodatki: ciemnozielona sofa lub takowa narzuta- jasna zieleń lub kolor ścian poduszek, wieczniezielone pnącza w kryształowym wazonie (pasowałyby do stolika ze szkła) a gdzieniegdzie ciepły i czekoladowy brąz drewna. I nie za dużo sprzętów.... ale jeśli już, to wygodne...
Wiesz, rattan jest śliczny i rzeczywiście dodałby pomieszczeniu lekkości ale rzadko kiedy rattanowe meble są naprawdę wygodne, a przecież chodzi o to, żeby chciało się w tym pokoju odpoczywać, poleżeć, dlatego postawiłabym na mięciutką sofę, najlepiej rozkładaną na wypadek niespodziewanych nocujących gości Z przymrużeniem oka A jesli pokój jest duży to i dwa wygodne fotele wkoło zwierciadła Galadrieli Uśmiech Saurona ;D Pokój, w którym chce się siedzieć i żeby ktoś, kogo zaprosisz również znalazł w nim miejsce, a nawet więcej osób Z przymrużeniem oka Chyba, że to ma być Twój tylko pokój sypialnia - to koniecznie duże łóżko - i to takie romantyczne wolnostojące Język z powiewającymi woalami Z przymrużeniem oka Elfik

Zasłony- polecałabym coś w tym stylu http://www.allegro.pl/item154513846_woal_satynowy_9031_z_kwiatowym_wzor em.html
ale np. z liściastym wzorem- woal z satyną pięknie się układa - albo bardziej kryjąca satyna z bardzo delikatnym wzorem lub bez - prezentuje się fantastycznie -gwarantuję, bo mam Z przymrużeniem oka . Myślę, że taki elficki pokój powinien mieć możliwie najwięcej światła i jeśli tylko nie masz okno w okno wścibskich sąsiadów to jasne zasłony (np. podobne do tych ostatnich zielonych) dodałyby wnętrzu lekkości i powiększyłyby je...

Elanor ma rację z sprzętem TV/HI-Fi, ale można go sprytnie ukryć czasem, Hi-Fi zaś ma czasami bardzo małe gabaryty i nie rzuca się w oczy...

No i na jednej ze ścian - Twoja ulubiona grafika tolkienowska, na którą lubisz patrzyć, kiedy odpoczywasz...ale niekoniecznie - drzewo, jesli będzie dominującym elementem pokoju - zdecydowanie wystarczy Jestem za

Załączam trochę sylwetek drzew Tiaaaa Może któreś Ci się spodoba Uśmiech Jestem za

blask się do niej garnął...

~~~~~~~~
Almanach Tolkienowski Aiglos
Eldalairië
Powrót do góry

szalcia
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 133

Wysłany: 04-01-2007 16:41    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Za jakieś czas też bedę się przeprowadzał. Rodzice budują sobie dom, w którym i ja będe miaszkał. Tak więc wybrałem sobie pokój i snuje plany co do jego wykończenia. Nie jest on zbyt wielki, ale ma fajne, równoległe 2 ściany, na których planuje specjalne projekty. przy jdej z nich będzie stało łóżko, a nad nim Białe Drzewo lub dwa cisy znad Khazad-dum. Co to techniki wykonania też myślałem o płaskorzeźbie, pasowały by również ww tynki. Na przeciwległej ścianie planuje namalować mapę Śródziemia, oczywiście na całej jej powierzchni. A na sufit zostawiłem sobie krąg ułożony z napisów z Pierścienia, ich czarny kolor powinien ładnie zgrywać sie z jasnoszarym lub podobnym kolorem. Co do reszty nie mam zbytnio pomysłów, jedynie kolory ustaliłem na blade zielenie i szarości. Myślę, że może być bardzo miło.

Pozdrwaiam

...
Złamany miecz swą moc odzyska,
Król tułacz wróci na stolicę."

† Arek Gołaś †
Powrót do góry

Elanor

Wpisy: 365

Wysłany: 04-01-2007 18:29    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Nifrodel napisał(a) (zobacz wpis):
Mnie się marzył piękny fikus beniaminka niestety jako ciepłolubny Elf musiałam z niego zrezygnować, nie lubi on ciepła a zwłaszcza kaloryferów Smutek Ale może u Ciebie zadomowiłby się? hmmmm...

Z fikusami nigdy nie wiadomo. Ja na przykład mam u siebie właśnie takie śliczne drzewko, mimo że jest u mnie w pokoju zawsze bardzo ciepło (wprawdzie nigdy nie używam kaloryferów, ciepło jest jakieś takie naturalne). A zresztą nieco przegrzania może okazać się dobrym rozwiązaniem - bo ograniczy wzrost roślinki. Z fikusami trzeba ostrożnie - jeśli za dobrze im się żyje mogą rozrosnąć się do olbrzymich rozmiarów (u koleżanki taki fikus zajmuje pół pokoju jadanego 5x5m)

Lomendil
Strażnik Północy

Wpisy: 776

Nieobecny(a): in tenebris

Wysłany: 05-01-2007 09:29    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

A co powiecie na to:

http://www.schaefer-boutique.pl/produktansicht.php?url=a153232313d30727 7647b65746f627074666c6e6f5d657e6627373331353030313d347b65746f627074666c 6e6f5d657e6623383234363334313d34696

Mam nadzieję, że działa - jest tam świecznik...

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Twórczość fanowska Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2, 3 ... 27, 28, 29  Następna

Temat: Jak urządzić mieszkanie w stylu Śródziemia? (Strona 1 z 29)

Skocz do: