Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"- Wolałbym, żeby się to nie zdarzyło akurat za mojego życia - powiedział Frodo. - Ja także - odparł Gandalf. - Podobnie jak wszyscy, którym wypadło żyć w takich czasach. Ale nie mamy na to wpływu. Od nas zależy jedynie użytek, jaki zechcemy zrobić z darowanych nam lat." Gandalf, Władca Pierścieni

Temat: Wirtualna wycieczka po Oksfordzie z miejscami Tolkiena :) (Strona 1 z 1)

skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Linki Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Nellelórë
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 450

Wysłany: 18-12-2006 16:48    Temat wpisu: Wirtualna wycieczka po Oksfordzie z miejscami Tolkiena :) Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Tego linka chyba tu jeszcze nie było hmmmm... a to, co można pod nim znaleźć, jest zachwycające. Love Jest to nieopisanie bogaty zbiór panoramicznych (przeważnie 360-stopniowych) widoków Oksfordu, jego ulic, kolegiów, parków, ogrodów i pubów. Na każde ze zdjęć wystarczy najechać myszką i ciągnąć w prawo lub lewo, w górę i w dół, by się nam otwierały wciąż nowe szczegóły. Aż w głowie się kręci. Z przymrużeniem oka Najpierw warto zajrzeć na tę podstronę:

http://www.chem.ox.ac.uk/oxfordtour/sitemap.html

- i obejrzeć kilka sławnych miejsc Tolkienowskich: w pierwszej kolumnie po lewej zjechać w dół i odnaleźć Catte Street & the Bodleian Library (gdzie się mieści kolekcja licznych manuskryptów Tolkiena); potem na samej górze środkowej kolumny odnaleźć Suburban Oxford, czyli przedmieścia Oksfordu, i obejrzeć panoramiczne widoki Northmoor Road i Sandfield Road, przy których Tolkien mieszkał i pisał; niżej w tej samej kolumnie jest Woodstock Road i St Aloysius Church, który Tolkien często odwiedzał; a jeszcze niżej St Giles Street i pub Eagle and Child, znaczenia którego nie trzeba wyjaśniać. Uśmiech The Eagle and Child można też znaleźć w kolumnie po prawej stronie, pod nagłówkiem Pubs and Clubs. I wreszcie, pod Universtity Park na dole prawej kolumny znajdziemy Commemorative trees for JRR Tolkien - tu możemy sobie uważnie obejrzeć z wszystkich stron dwa drzewa, zasadzone ku pamięci Tolkiena przez dwa znane nam dobrze kluby literackie Z przymrużeniem oka, a pod Commemorative riverside bench - upamiętniającą go ławeczkę nad rzeką, ze stosowną tabliczką.

Następnie warto udać się tu:

http://www.chem.ox.ac.uk/oxfordtour/tours.html

- gdzie znajdziemy wirtualne wycieczki po oksfordzkich kolegiach i ogrodzie botanicznym. W kolumnie po lewej przyjaciel hobbitów kliknie najpierw na Exeter College (tam Tolkien studiował jako młody chłopak, tam też przed nim odbył swe studia William Morris), Magdalen College i Merton College. Zobaczymy dziedzińce i cudowne stare mury, podłogi i rzeźbione stropy, sale wykładowe i ogrody, wszystko we wspaniałych szczegółach. Love W Merton Tolkien, jak wiemy, długo pracował; w Magdalen zaś mieszkał i wykładał C.S. Lewis i tam, w jego mieszkaniu w New Buildings, odbywały się spotkania Inklingów, tam też Tolkien czytał przyjaciołom poszczególne rozdziały swych książek, tam Władca Pierścieni po raz pierwszy ujrzał światło dzienne... Róża Na mapie Magdalen College znajdziemy łatwo to miejsce. Jest to długi, niebieski prostokąt u samej góry po prawej stronie, z literką i w środku. Jeśli teraz klikniemy na środkowe z pięciu białych kółeczek na trawniku przed nim, otworzy się nam widok na budynki i rozległy dziedziniec. Trzeba poszukać uważnie rzędu trzech okien, w których kwitną czerwone pelargonie, zadrzeć głowę do góry, i voila! - patrzymy w okna mieszkania Lewisa. To za nimi kiedyś odbywały się niezapomniane spotkania... Na prawo od dziedzińca warto kliknąć na kółeczka na moście nad rzeką Cherwell - prowadzi do widocznej w głębi spacerowej ścieżki wsród drzew, Addison's Walk, po której Inklingowie też uwielbiali chodzić i gdzie toczono długie dyskusje, także ciemną nocą po burzliwych spotkaniach.

I wreszcie zajrzyjmy pod nagłówek Other Places, Buildings and Departments in Oxford (pierwsza kolumna po prawej) - tam znajdziemy The Botanic Gardens & The Harcourt Arboretum. Na stronie, która się otworzy, należy kliknąć na zgniłozielony link interactive map u dołu. Czekają tu na nas wspaniałe panoramy Oksfordzkiego Ogrodu Botanicznego, spacery po którym Tolkien tak kochał. Próbowałam znaleźć jego ukochane drzewo, sławną sosnę Pinus Nigra, ale pamięć mnie zawodzi... hmmmm... Załączyłam fragment mapy poniżej - wydaje mi się, że może to być wielkie drzewo, które od razu widać, gdy klikniemy na białą postać pod słowem TUTAJ (trzeba to zrobić nie na tym załączniku, tylko na samej stronie). Widać je też z oddali z miejsca, w którym stoi biała sylwetka poniżej tej, którą oznaczyłam. Czy mam rację? hmmmm...

Poza tymi miejscami, najbardziej Tolkienowskimi, warto obejrzeć i inne widoki Oksfordu na tej stronie - jest nie do opisania bogata, i przywołuje takie piękne wspomnienia... Love Znalazłam ją oczywiście dzięki Jubileuszowemu Konkursowi i pytaniu 5.2. mam pomysł!!! Na szóstej rundzie potknęłam się wprawdzie lekko i przybrudziłam sobie hobbicki fartuszek Jestem rozwalony , ale nic to w porównaniu z odkryciem takich skarbów. z otwartymi ramionami, i`m all your`s Elfik
Powrót do góry

Adiemus
One Ring - One TolkFolk :)

Wpisy: 1992

Wysłany: 18-12-2006 17:16    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Podobnego linka już podałem Język W topci Śladami Tolkiena. Ale te witrynki są tak fajne, że warto je powtórzyć, bo do mojej topci nie każdy zagląda Elfik
Mój sznurek jest jeszcze bardziej tolkienowski Język : http://www.chem.ox.ac.uk/oxfordtour/tolkientour/index.html

aha: witrynka wymaga zainstalowania kfiktajma! Jestem przeciw

Powrót do góry

Nellelórë
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 450

Wysłany: 18-12-2006 17:41    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Rzeczywiście, Adi. Uśmiech Śledziłam Twój pamiętniczek z Bournemouth i okolic, ale zapomniałam o tej oksfordzkiej stronie przez rok, który upłynął od tamtego czasu. Z przymrużeniem oka Tak czy tak, to miejsce w sieci jest zachwycające. Dziękuję za "jeszcze bardziej tolkienowski" adres powyżej Elfik - ta podróż przez życie Tolkiena i otwierające się w czasie okienka Z przymrużeniem oka, pozwalające zajrzeć do jego świata, są fascynujące. Uśmiech
Powrót do góry

Lórin
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 61

Wysłany: 18-04-2007 14:55    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Ja jakiś czas temu znalazłem tę stronkę: http://users.ox.ac.uk/~tolksoc/TolkiensOxford/index.html. Także guglując odpowiedź na pytanie konkursowe. Elfik

Na stronie są zdjęcia miejsc związanych z Tolkienem + króciutki podpis. Zdjęć jest raczej mało, ale jest takie jedno, które swojego czasu mi pomogło. Elfik

Strona należy do Oxford Tolkien Society.

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Linki Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)

Temat: Wirtualna wycieczka po Oksfordzie z miejscami Tolkiena :) (Strona 1 z 1)

Skocz do: