Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Avallone zniknęła z ziemi, Aman został zabrany gdzieś daleko i nie można ich znaleźć w świecie dzisiejszych ciemności. Niegdyś wszakże były, a więc ciągle są w swej prawdziwej postaci, będąc częścią takiego świata, jaki został pierwotnie zaplanowany." Dunedainowie, Silmarillion

Temat: Śródziemie a Midgard, czyli próba wyjaśnienia (Strona 1 z 2)

Idź do strony 1, 2  Następna
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Ogólna dyskusja Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Mellorn
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 590

Wysłany: 01-12-2006 17:00    Temat wpisu: Śródziemie a Midgard, czyli próba wyjaśnienia Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Wiemy, że Edda inspirowała Tolkiena. To po części dzięki niej powstał Hobbit. Lecz co było tym bodźcem? Tolkien czytając spis krasnoludów, listę imion przedstawicieli tej rasy, która została zamieszczona w Wieszczbie Wolwy, wiedział, ze to nie są imiona przypadkowe, ze musiały one coś znaczyć. Lecz niestety, żadne źródło nie mówi nam co takiego zdziałał Gandalf, Balin i S-ka.
Tak więc Profesor podjął się szalonej próby, chciał zrekonstruować tę "odyseję krasnoludów' (bodajże, tak o tym pisze Shippey w "Pisarzu Stulecia"). Co z tego wyszło wszyscy wiemy. I wbrew pozorom istnieje wiele takich tolkienowskich zagadek Północy. Np. miecz Sygurda nosił nazwę Gram, a jak dobrze wiemy jeden z królów Rohanu tak właśnie się nazywał. Może oręż Sygurda został nazwany imieniem tego wspaniałego króla...
Jakie jeszcze znacie przykłady takich wyjaśnień niejasności Północy?

-Albert Einstein
Powrót do góry

Angantyr
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 102
Nieobecny(a): chadzam po dolinach Lórien, najczęściej w okolicach złotego dębu

Wysłany: 04-12-2006 04:00    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Głupio tak pisać po raz pierwszy w temacie, gdy się nie było tu tak dawno, ale dobrze jest widzieć znowu to miejsce... Elfik

1. Tytuł tematu jest mylący, bo 'Midgardem' nazywano Królestwo Ludzi, analogicznie do Asgardu - Grodu Asów, Vanaheim - Królestwa Vanów itd.

2. inne nawiązania:
- Ognisty demon, dzierżący bicz, z płomienną grzywą, wiodący wojska siła Zła: Surtr
- Motyw klątwy, którą obciążone są skarby wielkiej wartości, a przez którą dochodzi do bratobójstwa: Skarb karła Andwariego, późniejszy skarb Sygurda
- Nadejdzie ostateczna bitwa, po której nastąpi odbudowa świata, ale nie będzie zwycizców i zwyciężonych
- motyw pierścienia, obciążonego klątwą (w pewnym sensie tak działał na żywe i dobre istoty Pierścień Saurona [specjalnie nie użyto formy Jedyny Elfik ]
- przechytrzenie karła, który zostaje wystawiony na światło dzienne i zostaje zamieniony w kamień
- magiczny naszyjnik wykonany przez karły
- zbieranie poległych w salach, gdzie czekać mają na ostateczną walkę

Więcej przykładów trudno jest mi znaleźć, bo swoją Eddę Poetycką pożyczyłem pewnej Elfce (Elfik).

Mellorn

Wysłany: 04-12-2006 16:33    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Angantyr napisał(a) (zobacz wpis):
1. Tytuł tematu jest mylący, bo 'Midgardem' nazywano Królestwo Ludzi, analogicznie do Asgardu - Grodu Asów, Vanaheim - Królestwa Vanów itd.

Wiem o tym, więc dlaczego nazwa wydaje Ci się myląca? Z przymrużeniem oka

-Albert Einstein
Powrót do góry

Lomendil
Strażnik Północy

Wpisy: 776

Nieobecny(a): in tenebris

Wysłany: 04-12-2006 16:48    Temat wpisu: Re: Śródziemie a Midgard, czyli próba wyjaśnienia Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Mellorn napisał(a) (zobacz wpis):
Tolkien czytając spis krasnoludów, listę imion przedstawicieli tej rasy, która została zamieszczona w Wieszczbie Wolwy, wiedział, ze to nie są imiona przypadkowe, ze musiały one coś znaczyć.

To akurat przynajmniej częściowo wiemy... tzn. pojawiają się różne hipotezy i próby przekładu imion krasnoludów z Voluspa, np. Ursula Dronke, uczennica Tolkiena, w swoim doskonałym wydaniu Eddy; Nyi = nów, Althiofr = wszechzłodziej, Miodvitnir = miodny wilk, Vindalfr = wietrzny elf, Thrainn = ktoś, kto za czymś tęskni, Thorinn = ktoś, kto się na coś odważa, Vitr = inteligentny, Nyradr = nowy doradca, etc.

Mellorn

Wysłany: 04-12-2006 16:58    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Tak. Niejasno sie wyraziłem, bo miałem tu na myśli coś innego. Chodzi mi o to, że musiały one(te krasnoludy) pełnić jakąś funkcję w mitologii, ze być może to o nich istniał jakiś mit, dawno zapomniany (taka 'odyseja krasnoludów') . I to właśnie ich imiona zostały umieszczone w tym rejestrze, aby upamiętnić te wielkie nazwiska.

Lomendilu, masz może jakiegoś linka, do miejsca w Sieci Szeloby, gdzie podane są wszystkie znaczenia?

-Albert Einstein
Powrót do góry

Angantyr
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 102
Nieobecny(a): chadzam po dolinach Lórien, najczęściej w okolicach złotego dębu

Wysłany: 04-12-2006 17:12    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

re Mellorn:

To dlatego, że myśląc o Śródziemiu mam w myślach ziemie przeznaczone na miejsce zamieszkania nie tylko dla Ludzi. Dlatego nazwa sugerująca, że Śródziemie przedstawia niejako Midgard wydaje mi się trochę rażące i niesprawiedliwe w stosunku do Naugrimów, Pierworodnych. Uśmiech

Mellorn

Wysłany: 04-12-2006 17:17    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Angantyr napisał(a) (zobacz wpis):

re Mellorn:

To dlatego, że myśląc o Śródziemiu mam w myślach ziemie przeznaczone na miejsce zamieszkania nie tylko dla Ludzi. Dlatego nazwa sugerująca, że Śródziemie przedstawia niejako Midgard wydaje mi się trochę rażące i niesprawiedliwe w stosunku do Naugrimów, Pierworodnych. Uśmiech

Ale ja tu nie utożsamiam Midgardu ze Śródziemiem. Słowa 'Midgard' w nazwie tematu użyłem po to, aby wykazać niejasności Północy, na które Tolkien starał się odpowiedzieć poprzez Śródziemie. Także Midgard znaczy tu nie tylko świat ludzi (a konkretniej Północ), ale i jego legendy, mity itp., w których to, jak dobrze wiemy, występują elfy, krasnoludy i inne śródziemskie stwory. Z przymrużeniem oka

-Albert Einstein
Powrót do góry

Seregon

Wpisy: 502

Wysłany: 28-01-2007 14:15    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Imię krasnoludzkiego wodza - "Thror" - kojarzy mi się z imieniem boga z młotem, Thora (norweskie torden-grzmot grzmię jak Manwe ), szczególnie, że wokół losów jego potomków narosła legenda, mówiąca o grzmotach nad Górą i rzekach płynących złotem po wyczekiwanym powrocie krasnoludzkich królów. Nazwa "Midgard" także mogła zainspirować Tolkiena, jako że nazwał swoją krainę "Śródziemie". Utgard przypomina mi zaś Utumno.

Ostatnio zmieniony przez Seregon dnia 07-04-2007 17:50, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Ogólna dyskusja Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2  Następna

Temat: Śródziemie a Midgard, czyli próba wyjaśnienia (Strona 1 z 2)

Skocz do: